filip.vacko
21.10.10,16:05
Obchodujem hlavne s virtuálnym tovarom - nakupujem kódy, ktoré po zadaní umožnia ludom nákup, prípadne aktiváciu rôznych služieb.

Nákup - nakupujem to od jedného zahraničného, anglicky hovoriaceho obchodníka, u ktorého však nepoznám národnosť, myslím, že je z USA alebo UK. Platím mu cez paypal (pre tých, čo to nepoznajú - ako keby platobnou kartou) a po zaplatení mi ten človek pošle objednané kódy na môj e-mail.

Ako doklad o úhrade mi slúži výpis z bankového účtu, ako faktúru používam výpis z PayPalu, ktorý však neviem či je dostatočný, keďže je to len vytlačený e-mail.

Predaj - záujemca zo SR mi pošle peniaze na účet a po ich obdržaní (alebo u stálych zákazníkov aj pred ním) im pošlem kód na e-mail.

Ako doklad o prijatí platby mi slúži výpis z BÚ, ako doklad o predaji mi slúži faktúra - zákazníkovi ju pošlem e-mailom spolu s dodaným kódom. Tiež však neviem, či je takýto spôsob dostatočný.


Rád by som sa teda spýtal, či to takto účtujem správne, prípadne ak nie, tak ako inak to mám účtovať.


Plánujem si tiež založiť účet v ČR a neskôr možno v Poľsku, prípadne iných krajinách a predávať takto tovar aj do iných krajín, ak by teda bolo niečo, na čo by som si mal dať pozor, napríklad odlišný spôsob účtovania, a podobne, tak mi prosím dajte vedieť.

Som SZČO podnikajúci v sústave jednoduchého účtovníctva a neplatca DPH.
Lianka
21.10.10,14:09
Vystavenie faktury a dokladu o uhrade same o sebe nie je uctovanim. "Uctovanim" sa mysli vedenie uctovnictva podla zakona o uctovnictve.

Mozes mat zalozeny bankovy ucet aj v zahranici, ale kazdy ucet, ktory pouzivas v suvislosti s podnikanim, musis oznamit Danovemu uradu.

Neviem z tohto jednoznacne povedat, ci ide o tovar alebo sluzbu. V kazdom pripade pozri aj § 7 a 7a zakona o DPH.
filip.vacko
21.10.10,14:26
Vystavenie faktury a dokladu o uhrade same o sebe nie je uctovanim. "Uctovanim" sa mysli vedenie uctovnictva podla zakona o uctovnictve.

Mozes mat zalozeny bankovy ucet aj v zahranici, ale kazdy ucet, ktory pouzivas v suvislosti s podnikanim, musis oznamit Danovemu uradu.

Neviem z tohto jednoznacne povedat, ci ide o tovar alebo sluzbu. V kazdom pripade pozri aj § 7 a 7a zakona o DPH.

Ďakujem, zabudol som napísať, že samozrejme faktúru a aj pohyby na účte účtujem :) Skôr moja otázka stála zle - či to účtujem správne, to znamená, či je to preukázateľné v súlade so zákonom o účtovníctve.

A k tomu bankovému účtu - niekde tu som čítal, že táto povinnosť už nejakú (krátku) dobu neplatí. Okrem toho to teda môžem účtovať rovnako, ako pri predaji v SR? (Samozrejme s tým rozdielom, že ide o predaj v cudzej mene a veci s tým spojené)
Lianka
21.10.10,14:56
A k tomu bankovému účtu - niekde tu som čítal, že táto povinnosť už nejakú (krátku) dobu neplatí.

Nestaci citat "niekde", ale riadit sa zakonmi.

§ 31
(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,
b) právnická osoba, povinný oznámiť názov, sídlo, identifikačné číslo organizácie, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať, svoj štatutárny orgán, prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené konať.
http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-01-01-2010-a.html#31
Lianka
21.10.10,14:58
Uctovnictvo vedies podla slovenskeho zakona o uctovnictve. Mozes vystavovat faktury v cudzej mene.
profesional
21.10.10,15:21
1. Ak nakupujes z UK, nie je problem. Ak z USA, tak je. V pripade ak nakupujes cokolvek z USA, tak sa na teba vztahuje institut zabezpecenia dane a musis odviest z kazdej hodnoty uctovanej dodavatelom na Danovy urad Bratislava 1 zabezpecenie dane, tj. 8,5 % z hodnoty doslej faktury. Fakturatu nie je potrebna. Ide o nakup na zaklade prijmoveho pokladnicneho dokladu. Potvrdenie z PayPal co pride emailom ma nalezitosti PPD.

Co sa tyka uctovania, tak takyto tovar su vlastne ine majetkove hodnoty ocenitelne v peniazoch. Tj. do nakladov to hned nedavas. Musis to davat na ucet 014. PayPal nie je banka. A vypis z PayPal nie je vypisom z banky. takze sa to musi uctovat tak, ze z bankoveho vypisu zuctujes vklad do pokladne 211/221.
Nasledne zauctujes nakup majetkovych hodnot v hotovosti 014/211. Kedze si neviem predstavit ako americanovi vysvetlujes ze mu zaplatis iba 91,50 % a ze si ma tych 8,5 % ziadat od Danoveho uradu Bratislava 1, tak zodpovedas za zabezpecenie dane ty. Cize musis uctovat o zabezpeceni dane (a nasledne po zaplateni dane aj o platbe) takto: 358 (Ostatne dane) / 342 (Ostatne priame dane). A uhradu zabezpecenia dane nasledne uctujes: 342 / 221.
A ked predas kody tak uctujes takto:
504 / 014 (Predany tovar) a 221/603 (Trzby za tovar) (alternativne 221 nahradis 211 ak si peniaze nedostal o banky ale v hotovosti.

Takze zhrnme si to na priklade:

Ty kupis od dodavatela z USA nejaky kod (napriklad na rapidshare) za 100 EUR. (Abstrahujem od toho ze v USA je mena USD a beriem to tak ze dodavatel suhlasil so zuctovacou menou EUR). A tento kod predas za 120 EUR, pricom samozrejme odvedies zabezpecenie dane na danovy urad BA 1.

100,00 EUR 211/221 VBU
100,00 EUR 014/211 PPD (PayPal)
8,50 EUR 538/342 ID
8,50 EUR 342/221 VBU (uhrada zabezpecenia dane Dan. ur. BA 1)
120,00 EUR 504 / 104 oF
120,00 EUR 221 / 603 VBU

Takze po ukonceni transakcie ti ostanu taketo stavy:

211 Pokladna: MD-0, D-0
014 Ocenitelne prava: MD-0, D-0
342 Ostatne priame dane: MD-0, D-0
538 Ostatne dane a poplatky: MD-8,50, D-0
603 Trzby za tovar: MD-0, D-120
504 Predany tovar: MD-100,00, D-0

Takze ak si to vezmeme z hladiska hospodarskeho vysledu tak:
5-tkove ucty: 108,50
6-tkove ucty: 120,00
filip.vacko
21.10.10,16:52
1. Ak nakupujes z UK, nie je problem. Ak z USA, tak je. V pripade ak nakupujes cokolvek z USA, tak sa na teba vztahuje institut zabezpecenia dane a musis odviest z kazdej hodnoty uctovanej dodavatelom na Danovy urad Bratislava 1 zabezpecenie dane, tj. 8,5 % z hodnoty doslej faktury. Fakturatu nie je potrebna. Ide o nakup na zaklade prijmoveho pokladnicneho dokladu. Potvrdenie z PayPal co pride emailom ma nalezitosti PPD.

Co sa tyka uctovania, tak takyto tovar su vlastne ine majetkove hodnoty ocenitelne v peniazoch. Tj. do nakladov to hned nedavas. Musis to davat na ucet 014. PayPal nie je banka. A vypis z PayPal nie je vypisom z banky. takze sa to musi uctovat tak, ze z bankoveho vypisu zuctujes vklad do pokladne 211/221.
Nasledne zauctujes nakup majetkovych hodnot v hotovosti 014/211. Kedze si neviem predstavit ako americanovi vysvetlujes ze mu zaplatis iba 91,50 % a ze si ma tych 8,5 % ziadat od Danoveho uradu Bratislava 1, tak zodpovedas za zabezpecenie dane ty. Cize musis uctovat o zabezpeceni dane (a nasledne po zaplateni dane aj o platbe) takto: 358 (Ostatne dane) / 342 (Ostatne priame dane). A uhradu zabezpecenia dane nasledne uctujes: 342 / 221.
A ked predas kody tak uctujes takto:
504 / 014 (Predany tovar) a 221/603 (Trzby za tovar) (alternativne 221 nahradis 211 ak si peniaze nedostal o banky ale v hotovosti.

Takze zhrnme si to na priklade:

Ty kupis od dodavatela z USA nejaky kod (napriklad na rapidshare) za 100 EUR. (Abstrahujem od toho ze v USA je mena USD a beriem to tak ze dodavatel suhlasil so zuctovacou menou EUR). A tento kod predas za 120 EUR, pricom samozrejme odvedies zabezpecenie dane na danovy urad BA 1.

100,00 EUR 211/221 VBU
100,00 EUR 014/211 PPD (PayPal)
8,50 EUR 538/342 ID
8,50 EUR 342/221 VBU (uhrada zabezpecenia dane Dan. ur. BA 1)
120,00 EUR 504 / 104 oF
120,00 EUR 221 / 603 VBU

Takze po ukonceni transakcie ti ostanu taketo stavy:

211 Pokladna: MD-0, D-0
014 Ocenitelne prava: MD-0, D-0
342 Ostatne priame dane: MD-0, D-0
538 Ostatne dane a poplatky: MD-8,50, D-0
603 Trzby za tovar: MD-0, D-120
504 Predany tovar: MD-100,00, D-0

Takze ak si to vezmeme z hladiska hospodarskeho vysledu tak:
5-tkove ucty: 108,50
6-tkove ucty: 120,00

Ďakujem ti za takúto vyčerpávajúcu odpoveď, pomohol si mi vyriešiť problémy, o ktorých som ani nevedel (ale na ktoré by som neskôr doplatil)

Takže spýtal som sa toho predajcu a jeho firma je registrovaná v USA. To znamená, že budem musieť platiť tú daň.

Ďakujem aj za rozsiahle príklady, ja však, ako som napísal, účtujem v sústave JÚ, takže nebolo potrebné to takto vypísať, ale kedže som mal na škole aj PÚ, nie je to pre mňa až taká neznáma :)

Takže budem si tie peniaze jednoducho odkladať do nejakej kolonky a pri daňovom priznaní to zaplatím (tu by sa mi ešte zišla nejaká rada kam to tam vpísať, a podobne)

Ešte mám teda dve otázky a snád mi už bude všetko 100%-tne jasné

1.Prečo mám účtovať platbu cez paypal cez pokladnicu? Vo svojom jednoduchom účtovníctve to neúčtujem ani cez priebežné položky, keďže mi strhne platbu okamžite – spolu s výpisom z paypalu mi príde výpis z banky o platbe.
2.Ako túto daň zapíšem do daňového priznania? Ovplyvní mi to základ dane, alebo je to výdavok neovplyvnujúci ZD? Tipujem, že kedže to v PÚ spadá do nákladov, tak aj v JÚ by to malo patriť medzi výdavky ovplyvnujúce ZD.
filip.vacko
21.10.10,17:04
Nestaci citat "niekde", ale riadit sa zakonmi.

§ 31
(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,
b) právnická osoba, povinný oznámiť názov, sídlo, identifikačné číslo organizácie, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať, svoj štatutárny orgán, prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené konať.
http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-01-01-2010-a.html#31

Ďakujem, zase raz som si bol sebaistý v niečom, čo tak nie je...Takže pôjdem na DÚ čo najskôr. Musí to byť daňový úrad miesta podnikania? Pretože pracovné dni sa väčšinou zdržujem mimo miesta podnikania.
profesional
21.10.10,18:24
1. Co sa tyka institutu zabezpecenia dane, tak dan zabezpecenie dane sa neodvadza miestne prislusnemu danovemu uradu podla toho kam patris, ale odvadza sa na Danovy Urad Bratislava 1. Cislo uctu najdes priamo na internete. KS najdes v internet bankingu. VS je tvoje DIC.

2. Ta dan je danovym vydavkom. Bolo by nepripustne aby to bol danovy vydavok (na danovom ucte) v podvojnom uctovnictve a nebolo v jednoduchom. Ono v tomto sme sibnuta krajina. Naozaj si neviem predstavit ako americanovi vysvetlujes ze mu posles len 91,5 % z fakturovanej sumy a ze zvysok si poslal na nas danovy urad a ze si to tam ma ziadat podanim danoveho priznania. By si o tebe myslel ze ti sibe. Ono tuto sprostost do zakona zaviedol Miklos este 2 vlady dozadu. A stanovil tam zodpovednost za zabezpecenie dane na teba ako prijimatela tovaru alebo sluzby. Takze vdaka tomu to mozes zaplatit za dodavatela ty a jemu posles plnu sumu. Len tebe to zvysuje realne naklady.

3. Preto musis brat PayPal ako vydavok hotovostny, lebo:

A. PayPal nie je banka.
B.Vypis z PayPal nema nalezitosti vypisu z bankoveho uctu.
C. Elektronicky zasielany doklad na email vyhovuje podmienkam PPD

Takze aj ked ti to odide priamo z uctu, koli zakonu o uctovnictve to musis urobit tak ze peniaze zaevidujes ako vybrane z uctu do pokladnice a nasledne to zaevidujes ako hotovostnu platbu.
Lianka
22.10.10,06:02
Ďakujem, zase raz som si bol sebaistý v niečom, čo tak nie je...Takže pôjdem na DÚ čo najskôr. Musí to byť daňový úrad miesta podnikania? Pretože pracovné dni sa väčšinou zdržujem mimo miesta podnikania.

Ano. Oznamenie mozes poslat postou.
filip.vacko
23.10.10,11:40
1. Co sa tyka institutu zabezpecenia dane, tak dan zabezpecenie dane sa neodvadza miestne prislusnemu danovemu uradu podla toho kam patris, ale odvadza sa na Danovy Urad Bratislava 1. Cislo uctu najdes priamo na internete. KS najdes v internet bankingu. VS je tvoje DIC.

2. Ta dan je danovym vydavkom. Bolo by nepripustne aby to bol danovy vydavok (na danovom ucte) v podvojnom uctovnictve a nebolo v jednoduchom. Ono v tomto sme sibnuta krajina. Naozaj si neviem predstavit ako americanovi vysvetlujes ze mu posles len 91,5 % z fakturovanej sumy a ze zvysok si poslal na nas danovy urad a ze si to tam ma ziadat podanim danoveho priznania. By si o tebe myslel ze ti sibe. Ono tuto sprostost do zakona zaviedol Miklos este 2 vlady dozadu. A stanovil tam zodpovednost za zabezpecenie dane na teba ako prijimatela tovaru alebo sluzby. Takze vdaka tomu to mozes zaplatit za dodavatela ty a jemu posles plnu sumu. Len tebe to zvysuje realne naklady.

3. Preto musis brat PayPal ako vydavok hotovostny, lebo:

A. PayPal nie je banka.
B.Vypis z PayPal nema nalezitosti vypisu z bankoveho uctu.
C. Elektronicky zasielany doklad na email vyhovuje podmienkam PPD

Takze aj ked ti to odide priamo z uctu, koli zakonu o uctovnictve to musis urobit tak ze peniaze zaevidujes ako vybrane z uctu do pokladnice a nasledne to zaevidujes ako hotovostnu platbu.

Ďakujem, už len snad jedna vec - to im tam pošlem len tak tie peniaze (samozrejme s uvedenymi VS a KS) bez vysvetlenia? To sa mi teda nezdá...A dokedy to treba zaplatiť? Kde nájdem viac o tomto institute zabezpecenia dane ? Google mi našiel len nerelevantné výsledky...
Lianka
23.10.10,12:05
Priznam sa, ze tych 8,5%, ktore spomina profesional, ma zmiatlo (odkial to cislo)? Slovenska dan (DPH, dan z prijmu) je zatial stale 19%, polovica podla § 44 zakona o dani z prijmov je 9,5%.

Z hladiska DPH v pripade kupy z USA, postupujes podla § 69 Osoby povinné platiť daň správcovi dane http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#69. Pre tento ucel si zdanitelnou osobou, pravnickou osobou, nie si vsak platitelom DPH (ako si napisal).

Z hladiska dane z prijmov a vyplaty penazi cudzej osoby pozri § 44 Zabezpečenie dane http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#44.
filip.vacko
23.10.10,12:47
Čiže by mala byť tá daň dvojnásobná? Pre väčšinu tovarov od toho predajcu, ak aj nie pre všetky, by to bolo likvidačné...Som teda zvedavý na vyjadrenie profesionala
Monika Kováčová
23.10.10,12:56
uuups... tak sorry...
profesional
23.10.10,15:08
Pardon, tych 8,5 % je preklep. A nasledne som ho uz iba zle kopiroval.. samozrjeme ze je to 9,5 %. Je to 1/2 z 19 %.
profesional
23.10.10,15:08
O samotnom institute zabezpecenia dane sa docitas v Zakone o dani z prijmu.
filip.vacko
23.10.10,15:45
Pardon, tych 8,5 % je preklep. A nasledne som ho uz iba zle kopiroval.. samozrjeme ze je to 9,5 %. Je to 1/2 z 19 %.

Čiže chápem to správne, že nakoniec budem musieť odviesť na dani spolu 19 %?
profesional
24.10.10,08:39
Nie. V podstate odvedies statu 9,5 % ako zabezpecenie dane (za celej sumy). A samozrejme ze zaplatis este 19 % dan z prijmu (zo zisku).
profesional
24.10.10,08:41
Vacsina predajcov co nakupuju z mimo EU nie je zabezpecenie dane likvidacne, lebo obchoduju s marzami vyssimi ako 50 %. A do toho sa v pohode zmestis. Ale ak by si chcel narabat povedzme s iba 10 % marzou, tak by si vlastne obchodoval pravdepodobne so stratou.
filip.vacko
24.10.10,10:27
Vacsina predajcov co nakupuju z mimo EU nie je zabezpecenie dane likvidacne, lebo obchoduju s marzami vyssimi ako 50 %. A do toho sa v pohode zmestis. Ale ak by si chcel narabat povedzme s iba 10 % marzou, tak by si vlastne obchodoval pravdepodobne so stratou.

Moja marža je pri tomto tovare okolo 10-20%, ale zase mám pomerne velké obraty. Kvôli tomuto clu som teda musel zvýšiť ceny niektorých tovarov a samozrejme mi to ukrojí podstatnú časť zisku...

Dakujem teda velmi pekne za všetky rady
stano543
15.12.10,10:13
cize tak ako pise profesional v #6 prispevku tak pri takomto nakupe sluzby v tretej krajine a jej predaja na Sk nemusim odvadzat DPH ale postacuje pouzit to zabezpecenie dane?

dakujem za vysvetlenie
filip.vacko
15.12.10,11:38
cize tak ako pise profesional v #6 prispevku tak pri takomto nakupe sluzby v tretej krajine a jej predaja na Sk nemusim odvadzat DPH ale postacuje pouzit to zabezpecenie dane?

dakujem za vysvetlenie

ja som o tom zabezpečení dane nikdy nepočul, podla mna sa musí odvádzať celé DPH..tak som to vzdal a radšej nakupujem z EU a mam to bez problemov..aj ked vyššie ceny a ovela nižši zisk :(
Stefan2005
15.12.10,15:14
cize tak ako pise profesional v #6 prispevku... postacuje pouzit to zabezpecenie dane ?


ja som o tom zabezpečení dane nikdy nepočul, ....

prečítajte si aj tému http://www.porada.sk/t149900-dovoz-u-usa.html
stano543
15.12.10,16:04
cital som tu temu uz dva krat ale pride mi to ze to ani tam nedoriesili
stano543
15.12.10,16:34
tak som si oboje temy precital znova a vychadza mi to tak ze predsa len mi danova poradkyna radila spravne ked nehovorila nic o tom zabezpeceni dane, proste kupis sluzbu v tretej krajine napr. USA, zo sumy faktury odvedies u nas DPH, a dan z prijmu pocitas z rozdielu predaj na SK - nakup v USA...
filip.vacko
16.12.10,00:02
tak som si oboje temy precital znova a vychadza mi to tak ze predsa len mi danova poradkyna radila spravne ked nehovorila nic o tom zabezpeceni dane, proste kupis sluzbu v tretej krajine napr. USA, zo sumy faktury odvedies u nas DPH, a dan z prijmu pocitas z rozdielu predaj na SK - nakup v USA...

Aj ja si myslím, že je to takto, ale ja som len obyčajný, zákona neznalý pseudoúčtovník a malopodnikateľ :)