Ociviste
21.10.10,15:25
Dobry vecer, chcela by som sa opytat, ci je nutne mat ten ustrizok pri kupe dialnicnej znamky. Jedna sa totiz o to, ze SZCO si kupil 2x v tomto roku mesacnu dialnicnu znamku. Mam od neho len blocik (tam DPH nie je vycislena) a realne ma nalepene znamky na skle auta, ale pred nedavnom mu ukradli penazenku a tie ustrizky z toho boli v nej. Je mozne uplatnit DPH z tychto dialnicnych znamok?
Dakujem vopred za odpovede.
truch
21.10.10,15:34
DPH si v tomto prípade nemôže uplatniť. Do nákladov dáš celú hodnotu bločku, bez DPH- vyrátaš si ju.
Ociviste
21.10.10,15:46
Takze ked je na blocku celkova suma 14,60 a nie je tam rozpocitana DPH, tak dam do nakladov celych 14,60 a nerozpocitavam tam DPH. Spravne som pochopila?
Dakujem
truch
22.10.10,05:23
Nie, rozdelím si 14,60 na základ a daň, t.j. 12,27 + 2,33. Do nákladov dám len 12,27.
Martin Mocko
22.10.10,05:24
Aby si to pochopila lepšie, DPH je v tomto prípade nedaňový náklad.
Tweety
22.10.10,05:25
Nie, rozdelím si 14,60 na základ a daň, t.j. 12,27 + 2,33. Do nákladov dám len 12,27.
Nie je to celkom správny postup, daňovo uznaným nákladom bude 12,27, teda ZD a daň 2,33 bude tiež nákladom, ale daňovo neuznaným. Takto účtujete samozrejme vtedy ak ste platiteľom dph a nemáte podkladovú časť nálepky.
truch
22.10.10,05:28
Prikladám odpoveď z DR:
Poslala som dopyt na DRSR, takže DPH je nedaňový náklad a účtuje sa na 538!
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 71 ods. 4 písm. b) z. č. 222/2004 Z. z. o DPH v znení neskorších predpisov za faktúru sa považuje aj podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic. Z uvedeného dôvodu si nemôžete uplatniť celú sumu do nákladov. Ak ste kúpili diaľničnú známku v máji 2009 /platnosť od 1.1.2009 do 31.12.2010/ diaľničná známka sa časovo nerozlišuje. Nákup diaľničnej známky sa účtuje na účet 538 ? Ostatné dane a poplatky.
Tweety
22.10.10,05:29
Prikladám odpoveď z DR:
Poslala som dopyt na DRSR, takže DPH je nedaňový náklad a účtuje sa na 538!
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 71 ods. 4 písm. b) z. č. 222/2004 Z. z. o DPH v znení neskorších predpisov za faktúru sa považuje aj podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic. Z uvedeného dôvodu si nemôžete uplatniť celú sumu do nákladov. Ak ste kúpili diaľničnú známku v máji 2009 /platnosť od 1.1.2009 do 31.12.2010/ diaľničná známka sa časovo nerozlišuje. Nákup diaľničnej známky sa účtuje na účet 538 ? Ostatné dane a poplatky.
Ten účet 538 je tam nesprávny, DN účtujeme na 518, sú to služby dialničnej spoločnosti.
Maxinka
22.10.10,05:41
Nie je to celkom správny postup, daňovo uznaným nákladom bude 12,27, teda ZD a daň 2,33 bude tiež nákladom, ale daňovo neuznaným. Takto účtujete samozrejme vtedy ak ste platiteľom dph a nemáte podkladovú časť nálepky.
A v PÚ sa to tiež delí?
Tweety
22.10.10,05:44
A v PÚ sa to tiež delí?
Postup je rovnaký.
Maxinka
22.10.10,05:50
Postup je rovnaký.
To znamená že 30,67 pojde na 518/221 a 5,83 XXX/221 ??
Tweety
22.10.10,05:54
To znamená že 30,67 pojde na 518/221 a 5,83 XXX/221 ??
O nákladoch v tomto prípade nemôžeš účtovať cez 221. Tu účtujeme len poplatky banke. Musíš účtovať cez ID. Základ dane na 518 AE daňová, a dph 518 nedaňová.
Maxinka
22.10.10,06:06
To znamená že 30,67 pojde na 518/221 a 5,83 XXX/221 ??
OPRAVA cez 211.
Maxinka
22.10.10,06:12
Základ dane na 518 AE daňová, a dph 518 nedaňová.
Ja neviem - rozumiem tomu čo píšeš ale neviemt spraviť v PC Money.Ako to mám rozúčtovať tam?
Tweety
22.10.10,06:14
Ja neviem - rozumiem tomu čo píšeš ale neviemt spraviť v PC Money.Ako to mám rozúčtovať tam?
Nepomôžem, ten soft nepoznám.
Maxinka
22.10.10,06:17
už to asi mám - na tú DPH si dám že neovplyvnuje daň z príjmov?
Tweety
22.10.10,06:19
Áno, neovplyvňuje.
Maxinka
22.10.10,06:29
:-)ďakujem.
Ociviste
02.11.10,20:50
Ospravedlnujem sa za neskoru odpoved.
Dakujem vsetkym za odpovede. Prajem pekny vecer.