jurga
21.10.10,18:58
Dobrý deň.Ja ako dlhoročný taxikár platím daň z mot.vozidla a výdavky uplatňujem % z príjmov.
Otázky: Môže na tomto istom vozidle,ktoré je súkromné(nie je v OM) podnikať
aj môj syn tak,že sa budeme striedať?
Môže si aj on uplatňovať k príjmom 40% výdavky?
Musí platiť daň z mot.vozidla,ktorú už platím ja?

Ďakujem za odpovede.
wallie
26.10.10,12:54
ad1.
výdavky si môže uplatňovať rovnako 40% aj on
ad2.
daň z motorových vozidiel , bude závisieť od toho, kto je zapísaný ako držiteľ vozidla, ak je to osoba mimo vás dvoch, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie napr. vaša manželka, obaja budete podľa §85 ods.1c) daňovníkom pre platenie DzMV, ak je držiteľom vozidla jeden z vás a obaja budete používať toto vozidlo na podnikanie, vychádza mi to tak že v tom prípade je daňovníkom len držiteľ vozidla
wallie
26.10.10,13:00
áno, je to tak tuto uvádzam podobný príklad s odpoveďou DRSR:

17. Otázka:
Manželia podnikajú samostatne, ako držiteľ motorového vozidla je v osvedčení zapísaný manžel. Motorové vozidlo nie je zahrnuté v obchodnom majetku žiadneho z manželov. Ak toto vozidlo využívajú obidvaja manželia na podnikanie, sú povinní obidvaja oznámiť vznik daňovej povinnosti daňovému úradu a obidvaja zaplatiť daň z motorových vozidiel ?

Odpoveď:
Jedným z daňovníkov vymedzených v ustanovení § 85 je podľa ods. 1 písm. a) zákona o miestnych daniach držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla. Aj keď obaja manželia využívajú vozidlo na podnikanie, je daňovníkom dane z motorových vozidiel ten z manželov, ktorý je ako držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla. Ak vznikne daňová povinnosť v priebehu roka, daňovník je povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Vznik daňovej povinnosti je povinný oznámiť do 30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti.