topkasro
21.10.10,19:23
Ahojte

Ma zamestnavatel pravo prinutit zamestnanca nadrobit si sviatok (pocas ostatnych dni nadcasmi), ktory neodpracoval???

Presla som si zakonnik prace a z toho co som pochopila, tak je to v rozpore so ZP. Mylim sa ja? Zamestnanec ma v zmluve nerovnomernu pracovnu dobu a mesacnu mzdu. Kam alebo na koho sa obratit ak sa porusuje zakon?

§ 144
(3) Ako výkon práce sa posudzuje čas,
d) keď zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy alebo za ktorý sa mu jeho mesačná mzda nekráti,

a tiez,

§ 122
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
ivka70
22.10.10,07:13
Nema pravo nariadovat nadcas za sviatok, ale ma pravo nariadit nadcasy do 150 hodin rocne. Takze v podstate ak sa zmesti do tohot limitu, je to zakonne, ak ked nadcasy nariadi v tyzdni, ked je sviatok.