dau
21.10.10,19:29
Dobry vecer,

prosim Vas poradili by ste mi, ako max. stare ma byt potvrdenie od spravcu o nedoplatkoch, ktore potrebujem pri kupe bytu pre kataster? Mam vyse mesiaca stare potvrdenie a mam obavu, ze im to nebude stacit. Zajtra idem na kataster s navrhom na vklad.

Dakujem
dau
22.10.10,07:06
to naozaj niekto nevie?
Halli
22.10.10,08:05
Dobry vecer,

prosim Vas poradili by ste mi, ako max. stare ma byt potvrdenie od spravcu o nedoplatkoch, ktore potrebujem pri kupe bytu pre kataster? Mam vyse mesiaca stare potvrdenie a mam obavu, ze im to nebude stacit. Zajtra idem na kataster s navrhom na vklad.

Dakujem


Je potrebné mať aktuálny stav, ale ťažko povedať, zaleží na miestnom katastri, či ti to príjmu. Ale nemali by, bolo by treba požiadať správcu o nové prehlásenie. Ak sa nechceš prehnať zavolaj si na kataster....možno....;)
verkaz
22.10.10,08:19
Neviem ako u Vás na katastri, ale u nás bolo dobré aj staršie ako jeden mesiac. Skús si tam zavolať, aby si nešiel zbytočne.
verkaz
22.10.10,08:21
Kým som písala odpoveď, tak si ma predbehla. Si šikulka
Halli
22.10.10,08:40
Kým som písala odpoveď, tak si ma predbehla. Si šikulka

Hlavne, že sme sa zhodli ;)
Chobot
22.10.10,08:42
Dobry vecer,

prosim Vas poradili by ste mi, ako max. stare ma byt potvrdenie od spravcu o nedoplatkoch, ktore potrebujem pri kupe bytu pre kataster? Mam vyse mesiaca stare potvrdenie a mam obavu, ze im to nebude stacit. Zajtra idem na kataster s navrhom na vklad.

Dakujem

V zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov nie je uvedené, aké staré môže byť to potvrdenie. V § 5 ods. 2 je uvedené:

(2) Prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode vlastníctva nebytového priestoru je vyhlásenie správcu alebo predsedu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, že vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv; to neplatí, ak ide o prvý prevod vlastníctva bytu. Ak ide o prvý prevod vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru, prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode vlastníctva nebytového priestoru je aj vyhlásenie prenajímateľa o tom, že nájomca bytu alebo nebytového priestoru nemá žiadne nedoplatky na nájomnom a na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru.

Ak to ale má byť prílohou zmluvy, znamená to, že tie nedoplatky by nemali byť ku dňu podpisu zmluvy. Takže bude záležať, ako je formulované to potvrdenie. Ak tam bude formulácia, že ku dňu XX.XX.XXX (čo bude totožné s dňom podpisu zmluvy) nie sú žiadne nedoplatky, môže to byť vystavené aj 2 mesiace dopredu. Vlastník môžu uhradiť zálohy aj dopredu, preto správca môže vydať potvrdenie aj skôr.

Ak tam ale bude uvedené, že ku dňu 1.5.2010 sú uhradené všetky zálohové predpisy a zmluva sa podpisovala až 25.7.2010, tak medzi týmito dátumami mohlo dôjsť k nezaplateniu zálohového predpisu za mesiace jún a júl a potom to kataster môže odmietnuť. Alebo sa mohlo stať, že potvrdenie bolo vydané pre inú predajnú zmluvu, ktorá sa možno nepodpísala a predávajúci uzatvorí s iným kupujúcim o 2 mesiace zmluvu, kde už to potvrdenie nemusí byť aktuálne.

Pozri si text tvojho potvrdenia a podľa toho sa zariaď.
Llívia
08.11.10,12:29
Vlastník bytu chce predať byt. Ak sa nemýlim, kataster má povinnosť zapísať nového vlastníka do 30 dní od prijatia návrhu na vklad. Podľa zmluvy o SVB sa preddavky platia mesačne vopred do 25-teho v mesiaci. Nie je isté, kedy kataster zmenu zapíše a kto teda má platiť zálohovú platbu za 12/2010. Bude správne, ak predseda SVB nevystaví terajšieme vlastníkovi bytu potvrdenie, lebo zálohová platba za 12/2010 ešte nebola uhradená?
Chobot
08.11.10,13:12
Vlastník bytu chce predať byt. Ak sa nemýlim, kataster má povinnosť zapísať nového vlastníka do 30 dní od prijatia návrhu na vklad. Podľa zmluvy o SVB sa preddavky platia mesačne vopred do 25-teho v mesiaci. Nie je isté, kedy kataster zmenu zapíše a kto teda má platiť zálohovú platbu za 12/2010. Bude správne, ak predseda SVB nevystaví terajšieme vlastníkovi bytu potvrdenie, lebo zálohová platba za 12/2010 ešte nebola uhradená?

Lenže keď nevystaví potvrdenie, nemôžu zmluvné strany dať návrh na zmenu majiteľa do katastra. Bez potvrdenia kataster návrh zamietne.

TO, že SVB alebo správca vystaví potvrdenie, neznamená, že v prípade, ak neskôr dajú návrh a nový majiteľ sa neskôr stane vlastníkom, pôvodný vlastník nemá povinnosť platiť zálohové predpisy.

Napr. - potvrdenie vystaví správca 1.11.2010, že do konca novembra má pôvodný vlastník uhradené zál. predpisy. K návrhu na vklad do katastra ale dôjde z nejakých dôvodov až napr. v januári a k prepisu vo februári. Kataster povolí vklad ku dňu doručenia návrhu, teda nový majiteľ sa stane vlstníkom až v januári. Za december je ale povinný uhradiť zál. predpis ešte pôvodný majiteľ a je to od neho vymáhateľné. Nový vlastník platí až od 1.1.2011.

Čo by sa stalo, keby k zápisu vkladu došlo napr. až v apríli? Existuje viac riešení.

Zvykne sa to robiť, že pôvodný vlastník platí zál. predpisy až do vykonania vkladu. Po zavkladovaní spätne potom správca vráti pôvodnému vlastníkovi tieto zálohy a nový vlastník doplatí tie mesiace.

Alebo správca akceptuje aj kópiu návrhu na vklad a novému vlastníkovi vystaví vopred zálohové predpisy a platí ich už nový vlastník.
Llívia
08.11.10,18:19
Ďakujem za rady. Pred chvíľou som sa dozvedela, že to je potvrdenie pre banku pre budúceho majiteľa, ktorý to potrebuje k žiadosti o úver. Stretli ste sa s tým, že sa toto potvrdenie vydáva aj pre banku?
mino.k
13.11.10,07:28
Lenže keď nevystaví potvrdenie, nemôžu zmluvné strany dať návrh na zmenu majiteľa do katastra. Bez potvrdenia kataster návrh zamietne.

TO, že SVB alebo správca vystaví potvrdenie, neznamená, že v prípade, ak neskôr dajú návrh a nový majiteľ sa neskôr stane vlastníkom, pôvodný vlastník nemá povinnosť platiť zálohové predpisy.

Napr. - potvrdenie vystaví správca 1.11.2010, že do konca novembra má pôvodný vlastník uhradené zál. predpisy. K návrhu na vklad do katastra ale dôjde z nejakých dôvodov až napr. v januári a k prepisu vo februári. Kataster povolí vklad ku dňu doručenia návrhu, teda nový majiteľ sa stane vlstníkom až v januári. Za december je ale povinný uhradiť zál. predpis ešte pôvodný majiteľ a je to od neho vymáhateľné. Nový vlastník platí až od 1.1.2011.

Čo by sa stalo, keby k zápisu vkladu došlo napr. až v apríli? Existuje viac riešení.

Zvykne sa to robiť, že pôvodný vlastník platí zál. predpisy až do vykonania vkladu. Po zavkladovaní spätne potom správca vráti pôvodnému vlastníkovi tieto zálohy a nový vlastník doplatí tie mesiace.

Alebo správca akceptuje aj kópiu návrhu na vklad a novému vlastníkovi vystaví vopred zálohové predpisy a platí ich už nový vlastník.
Ahojte, myslite ze je mozne, ze sme mali v baraku neplaticov, ich dlzoba cca 150 000Sk. V minulom roku t.j. 2009 sme chceli na nich vyhlasit drazbu, im sa vsak podarilo byt predat v juli 2009. V auguste 2009 sa uz byt prerabal a od septembra 2009 tam uz ludia byvaju. Kedze predseda predlozil na konci roka spravu o hospodareni spolocenstva a tato suma sa tam neobjavila, pytali sme si uctovnictvo za rok 2009 na kontrolu...vypisy z banky nic, ziadna taka suma nenabehla, ani na pokladni nic... predvcerom na schodzi nam vsak predseda povedal, ze platba za neplaticov bola uhradena 21.09.2010!!!!!!!
Myslite, ze toto je mozne? Na katasterportali sme to pozreli a je tam napisany titul nadobudnutia Kúpna zmluva V 1885/09 z 8.10.2010 - 2672/10 co je asi blbost, lebo ten byt bol kupovany na uver je to aj v poznamkach ako zalozne pravo v prospech banky 1617/09 z 25.08.2009 - 1991/09...mate niekto takuto skusenost? Podla nas je to absolutna blbost. Dakujem za nazor :-)
zzuzus@zoznam.sk
14.11.10,12:36
Pre banku sa nevydáva takéto potvrdenie.Jedine ak si to prajú pre prehlad o úhradách.Pre banku sa vydáva potvrdenie len vtedy ,ak má SVB úver a chcú vedieť zostatok dlhu./kvôli daľšiemu úveru/
mino.k
14.11.10,16:46
Pre banku sa nevydáva takéto potvrdenie.Jedine ak si to prajú pre prehlad o úhradách.Pre banku sa vydáva potvrdenie len vtedy ,ak má SVB úver a chcú vedieť zostatok dlhu./kvôli daľšiemu úveru/
ja som nehovorila o potvrdenie pre banku,ale o potvrdenie pre kataster, ze na byte nie su dlhy na najomnom...keby kupovali byt cez uver, tak aj tak musia ist na kataster podat navrh na vklad a k tomu navrhu potrebuju doklad o ktorom hovorim...dakujem, M.
Matias.S
15.11.10,04:46
ja som nehovorila o potvrdenie pre banku,ale o potvrdenie pre kataster, ze na byte nie su dlhy na najomnom...keby kupovali byt cez uver, tak aj tak musia ist na kataster podat navrh na vklad a k tomu navrhu potrebuju doklad o ktorom hovorim...dakujem, M.

Standardne by takéto potvrdenie nemalo byť staršie ako 30 dní. Odporúčam však takéto potvrdenie pre kataster s aktuálnym dátumom alebo najviac 15 dní pri podávaní návrhu.
Llívia
15.11.10,05:20
Pre banku sa nevydáva takéto potvrdenie.Jedine ak si to prajú pre prehlad o úhradách.Pre banku sa vydáva potvrdenie len vtedy ,ak má SVB úver a chcú vedieť zostatok dlhu./kvôli daľšiemu úveru/


ja som nehovorila o potvrdenie pre banku,ale o potvrdenie pre kataster, ze na byte nie su dlhy na najomnom...keby kupovali byt cez uver, tak aj tak musia ist na kataster podat navrh na vklad a k tomu navrhu potrebuju doklad o ktorom hovorim...dakujem, M.

Mino.k, Zuzus@zoznam.sk asi reagovala na moju otázku, nie na tvoju:


Ďakujem za rady. Pred chvíľou som sa dozvedela, že to je potvrdenie pre banku pre budúceho majiteľa, ktorý to potrebuje k žiadosti o úver. Stretli ste sa s tým, že sa toto potvrdenie vydáva aj pre banku?

Možno to banka chcela kvôli tomu, aby sa nestalo, že banka poskytne úver na kúpu bytu od neplatiča (dlžníka, o čom samozrejme by banka nemala vedomosť) a kým dôjde k prevodu bytu (zmena vlastníctva - zápis na katastri), tak sa SVB rozhodne uspokojiť si svoje pohľadávky voči neplatičovi cez dražbu. (Neviem, ako je to s ručením pri bytoch - či sa dá ručiť aj bytom, ktorý sa práve ide kupovať - potom by bolo logické, že banka chce vedieť, či vlastník, od ktorého bude byt kúpený, nemá podlžnosti voči SVB.)
Matias.S
15.11.10,05:36
Mino.k, Zuzus@zoznam.sk asi reagovala na moju otázku, nie na tvoju:



Možno to banka chcela kvôli tomu, aby sa nestalo, že banka poskytne úver na kúpu bytu od neplatiča (dlžníka, o čom samozrejme by banka nemala vedomosť) a kým dôjde k prevodu bytu (zmena vlastníctva - zápis na katastri), tak sa SVB rozhodne uspokojiť si svoje pohľadávky voči neplatičovi cez dražbu. (Neviem, ako je to s ručením pri bytoch - či sa dá ručiť aj bytom, ktorý sa práve ide kupovať - potom by bolo logické, že banka chce vedieť, či vlastník, od ktorého bude byt kúpený, nemá podlžnosti voči SVB.)
Myslím, že sa to dalo no v súčasnosti neviem po sprísnení získania úverov. Ja som si osobne dal požiadavku na to, aby keď budem kupovať byt bol už v osobnom vlastníctve, takže tieto náklady znášal predávajúci a mal som s určitosťou podložené, že všetky podlžnosti voči SVBD boli vyrovnané ... no bola tu možnosť aj kúpi nájomného bytu (vlstník SVBD), ale je to viac rizikové.