Anduška
21.10.10,20:41
Dobrý deň, potrebujem poradiť. SZČO platca DPH obstaral v roku 2007 formou lízingu ojazdený osobný automobil. Leasingovka pri zostavení splátkové kalendára použila §66 "použitý tovar" a teda vyčíslila všetky sumy bez DPH. Po skončení lízingu chce podnikateľ auto predať. Preštudovala som všetko ohľadom nákupu auta a aj predaja áut na porade, ale neviem jednoznačnú odpoveď.
1. Ak pozerám zákon o DPH a konkrétne paragrafy o oslobodení, tak nakoľko sa tam odvolávka na § 66 nenachádza, tak mi vychádza, že pri predaji by mal DPH odviesť.
2: Ale ak rozmýšlam "z druhej strany". Nakoľko lízingovka DPH podľa §66 zákona nemohla uviesť, tak nevznikol ani nárok na jej odpočet /aj keď v danom roku sa z OA nemohla DPH odviesť/, tak by mal vystaviť faktúru bez DPH a predaj by mal byť oslobodený a teda ani nevstupovať do priznania DPH:confused:

Po prečítaní všetkých príspevkov sa prikláňam skôr k odpovedi 2. Ale potrebujem niekoho skúseného o usmernenie. Za skorú odpoveď vopred ďakujem.
IvoM
22.10.10,06:17
Bod 2 je správne, pozri si §85i bod 2 zákona o DPH.

§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010

(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.
Anduška
22.10.10,13:05
To IvoM - veľmi pekne ďakujem. Anduška
Luba
22.10.10,21:02
Bod 2 je správne, pozri si §85i bod 2 zákona o DPH.

§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010

(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.
Nie, nie je to tak!
Pri obstaraní auta na základe §66 je pri ďalšom predaji treba odviesť DPH. §85i sa vzťahuje na § 49(7) , kde nebolo možné odpočítať DPH z dôvodu, že išlo o osobné auto. Ale keď kúpiš auto na základe §66, tak síce tam tiež DPH vyčíslená nie je, čiže niet si čo odpočítať, ale nie z dôvodu, že by to nebolo možné kvôli §49 (7) - osobné auto, ale z dôvodu, že tam proste žiadna nie je. Je to podobné ako pri kúpe od neplatiteľa dane. Vtedy je pri ďalšom predaji (nielne auta) potrebné predať s DPH.
§85i je náhradou za §42, ktorý sa odkazoval tiež na §49(7) a v žiadnom prípade nie na §66.
paťuška
24.03.11,07:23
Nie, nie je to tak!
Pri obstaraní auta na základe §66 je pri ďalšom predaji treba odviesť DPH. §85i sa vzťahuje na § 49(7) , kde nebolo možné odpočítať DPH z dôvodu, že išlo o osobné auto. Ale keď kúpiš auto na základe §66, tak síce tam tiež DPH vyčíslená nie je, čiže niet si čo odpočítať, ale nie z dôvodu, že by to nebolo možné kvôli §49 (7) - osobné auto, ale z dôvodu, že tam proste žiadna nie je. Je to podobné ako pri kúpe od neplatiteľa dane. Vtedy je pri ďalšom predaji (nielne auta) potrebné predať s DPH.
§85i je náhradou za §42, ktorý sa odkazoval tiež na §49(7) a v žiadnom prípade nie na §66.

Aj keď je to predaj osobného auta???
Aj mňa to zaujíma, predávame totiž osobné auto pôvodne obstarané podobne na leasing ako ojazdené.
Luba
24.03.11,14:41
Áno, práveže sa to týka väčšinou osobných áut. To je jedno, či leasing, či priama kúpa na §66. Keď to platiteľ DPH ide ďalej predať, má to predať s DPH. Nemá prečo predať bez DPH. Aký by bol dôvod na oslobodený predaj? nemôže použiť §85i (resp. bývalý §42).
paťuška
25.03.11,07:54
Aj keď sme pri kúpe nemali nárok na odpočet dph z dôvodu že to bolo osobné auto?, takže by to bolo v podstate jedno akým spôsobom by sme ho kúpili? Nejak mi to logicky nejde do hlavy, prečo by sme mali dph na výstupe teraz pri predaji účtovať, keď pri jeho obstaraní nebol nárok na odpočet DPH...
Luba
25.03.11,22:23
Ale veď keď ste obstarali osobné auto v režime §66, tak ste nemali nárok na odpočítanie DPH preto, lebo išlo o osobné auto! Nemali ste nárok na odpočítanie DPH, lebo ste ju na faktúre, resp. v splátkovom kalendári k leasingu nikde vyčíslenú nemali! Žiadna tam nebola. Takže nemôžeš povedať,že ste pri obstaraní toho auta nemali nárok na odpočet, lebo išlo o osobné auto. Nemali ste si jednoducho čo odpočítať, keď ta, nič nebolo. To by bolo rovnako, či by išlo o osobné auto alebo hoci aj kamión, keby to bolo obstarané na §66.
Keď kúpiš nejakú vec od neplatiteľa DPH, nemáš tam DPH. To ale neznamená, že pri predaji tej veci ju ty nemusíš ako platiteľ uviesť a aj odviesť. Rovnako to platí aj pre nákup podľa §66.
Ester plus
27.05.11,06:00
Ja sa prikláňam k odpovedi IvoM príspevok č.1.
V paragrafe 85i bod 2) je uvedené, že "dodanie osobného automobilu registrovaného v kategŕii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm.a) v znení účinnom do 31.12.2009.
V § 49 ods. 7 písm.a) sa uvádza, že "platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe a nájme osobného automobilu, osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1". Zákon nekonkretizuje pri kúpe od koho nemožno daň odpočítať, ale v § 85 i bod 2) hovorí, že kde bolo vylúčené odpočítanie dane.
Ak si prečítam § 66 zákona, tak v bode 7. sa uvádza "Platiteľ pri kúpe tovarov podľa odseku 1 od obchodníka, ktorý uplatňuje osobitnú úpravu, nemôže odpočítať daň vzťahujúcu sa k základu dane podľa odseku 3. A v odseku 10 sa píše, že "Obchodník, ktorý uplatňuje osobitnú úpravu nesmie v žiadnom doklade o predaji tovaru podľa odseku 1 uviesť samostatne sumu dane.
Luba
05.06.11,21:03
Myslím si, že §49 (7) bol v zákone preto, lebo keď si niekto kúpil nové auto, mal na faktúre normálnu DPH a túto mu zákon zakazoval odpočítať. §49 (7) nebol preto, aby vylučoval možnosť odpočítania DPH v prípade nákup auta na §66. Aspoň nestretla som sa zatiaľ s takýmto výkladom §49 (7).
Pri §66 žiadna DPH nie je vyčíslená, t.j. nemá ani čo odpočítavať.
Podľa mňa (7) §66 : Platiteľ pri kúpe tovarov podľa odseku 1 od obchodníka, ktorý uplatňuje osobitnú úpravu, nemôže odpočítať daň vzťahujúcu sa k základu dane podľa odseku 3. pre istotu upozorňuje kupujúceho, aby si na základe vyčísleného základu DPH, ktorý by na faktúre mal byť uvedený, sám nevypočítal a potom neodpočítal DPH.
Ja by som teda §85i, predtým §42 do súvisu s §66 v žiadnom prípade nedávala.
dede2
20.10.11,18:04
Mám totožný problém. Ideme predávať 2 ojazdené osobné vozidlá, ktoré sme nadobudli podľa par. 66. Podľa mňa vystavujem faktúru s DPH, ale potrebujem to potvrdiť.
Dakujem
dede2
21.10.11,04:56
posúvam
Luba
30.10.11,17:23
Οdpoveď:
1/ §66 nemá nič spoločné s §-mi o oslobodení od DPH. §66 neznamená žiadne oslobodenie od dane. Ten dodávateľ, ktorý ho použije, musí DPH odviesť, ale odberateľ si nemôže DPH odpočítať a nesmie ju mať na doklade ani vyčíslenú. Rovnako pri kúpe ako aj pri leasingu.
2/ Pri nákupe (aj leasingu) na §66 kupujúci teda nevidí žiadnu DPH, nemá si čo odpočítať, ale nie z dôvodu, že by to bolo od DPH oslobodené. Ani nie preto, že by mu to zákon o DPH zakazoval (do r.2009 to bolo v §49 ods.7 = že pri osobnom aute si nemožno DPH odpočítať). §66 je však čosi iné, DPH sa neodpočítava z toho dôvodu, lebo pre kupujúceho tam žiadna nie je. Je to porovnateľné s tým, ako keby kúpil na kúpnu zmluvu od FO - občana. Tam tiež žiadnu DPH nemá.
3/ Pri následnom predaji teda nemôže použiť tento predávajúci žiadne oslobodenie od DPH. Ak je to tiež obchodník s použitým tovarom, použije aj pri predaji postup podľa §66. Ak nie je, tak musí odviesť plnú DPH z celej sumy predaja, čiže postupuje ako pri hocijakom inom predaji.
ibiza
23.01.12,12:13
dobrý deň, môžem sa vás opýtať, chcem sa uistiť či účtujeme správne. Obchodník A s ojazdenými autami kúpil ojazdený automobil od iného obchodníka B podľa §66. Obchodník A ďalej predáva toto vozidlo tiež v režime podľa §66? Čiže DPH odvádzame len z marže, ale na FA ho neuvádzame.. Je to takto správne? Ďakujem za odpoveď..
Žabinka
23.01.12,15:05
dobrý deň, môžem sa vás opýtať, chcem sa uistiť či účtujeme správne. Obchodník A s ojazdenými autami kúpil ojazdený automobil od iného obchodníka B podľa §66. Obchodník A ďalej predáva toto vozidlo tiež v režime podľa §66? Čiže DPH odvádzame len z marže, ale na FA ho neuvádzame.. Je to takto správne? Ďakujem za odpoveď..
ZoDPH § 66
Osobitná úprava uplatňovania dane
pri umeleckých dielach, zberateľských predmetoch, starožitnostiach a použitom tovare

(1) Na účely tohto ustanovenia
a) umeleckými dielami a zberateľskými predmetmi sú predmety uvedené v prílohe č. 5,
b) starožitnosťami sú predmety iné ako umelecké diela alebo zberateľské predmety, ktoré sú staršie ako sto rokov,
c) použitým tovarom sa rozumie hnuteľný hmotný majetok, ktorý je vhodný na ďalšie použitie v nezmenenom stave alebo po oprave, iný ako umelecké diela, zberateľské predmety, starožitnosti, drahé kovy a drahé kamene,
d) obchodníkom je zdaniteľná osoba, ktorá v rámci svojho podnikania kupuje, nadobúda v tuzemsku z iného členského štátu alebo dováža na účely ďalšieho predaja použitý tovar, umelecké diela, zberateľské predmety alebo starožitnosti, a pri tom koná vo svojom mene na svoj účet alebo vo svojom mene na účet inej osoby na základe zmluvy, podľa ktorej má právo na odplatu za obstaranie kúpy alebo predaja,
e) predajom použitého tovaru je aj odovzdanie použitého tovaru nájomcovi na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom bez zbytočného odkladu po ukončení doby nájmu má prejsť vlastnícke právo k predmetu nájmu z prenajímateľa na nájomcu.
(2) Obchodník pri predaji umeleckých diel, zberateľských predmetov, starožitností a použitého tovaru, ktoré mu boli dodané na území Európskej únie, je povinný uplatňovať osobitnú úpravu, ak uvedené tovary boli dodané:
a) osobou, ktorá nie je identifikovaná pre daň v tuzemsku ani v inom členskom štáte,
b) osobou, ktorá je identifikovaná pre daň v tuzemsku alebo v inom členskom štáte, a dodanie tovaru bolo oslobodené od dane podľa § 42 alebo podľa zodpovedajúceho ustanovenia zákona platného v inom členskom štáte,
c) iným obchodníkom, ktorý uplatňuje daň podľa osobitnej úpravy tohto zákona alebo zákona platného v inom členskom štáte.
(3) Základom dane pri predaji tovaru podľa odseku 2 je kladný rozdiel medzi predajnou cenou a kúpnou cenou znížený o daň. Ak ide o predaj použitého tovaru podľa odseku 1 písm. e), základ dane podľa prvej vety sa rozdelí pomerne podľa výšky jednotlivých splátok a na daňovú povinnosť sa vzťahuje § 19 ods. 3.
ibiza
23.01.12,15:26
To som si už prečítala, ale keď ja tým zákonom nie až tak rozumiem.. Ale domnievam sa, že to teda robíme správne..
Luba
27.01.12,19:31
Áno, správne.
ibiza
10.10.12,20:36
Dobrý, chcem Vás opätovne poprosiť o radu ohľadne §66 zákona o DPH. Ak kupujeme auto z EÚ (obchodník nakupuje od obchodníka, použitý je §66) a následne ho chceme predať.. môžeme do nákupnej ceny zahrnúť aj ostatné náklady na obstaranie vozidla? Napr. preprava vozidla externým prepravcom a poplatky súvisiace s jeho prihlásením v SR?
príklad: Kúpna cena vozidla je 6.000 Eur
Preprava 6OO Eur
Poplatky (stk, emisná, prihlásenie, recyklačný f...) 400 Eur
Predávame ho za 8.000 Eur
Základom dane pre DPH bude A/ 8.000-(6.000+600+400) čiže 833,33 základ a DPH 166,66 alebo
B/8.000-6.000 čiže 1666,66 základ a DPH 333,33