susedko
21.10.10,21:28
V prípade, že máte niekto skúsenosti s podobným prípadom, aký uvediem, tak prosím poraďte riešenie.
Starosta obce, ktorý má pre výkon funkcie schválený polovičný úväzok, zároveň pracuje na plný úväzok v súkromnej firme. Tento istý starosta onemocnie a PN trvá necelého pol roka. Vyplácanie nemocenských dávok /PN/ sí uplatní u zamestnávateľa u ktorého je na plný úväzok, avšak pred obcou svoju PN zamlčí a naďalej poberá plný plat v rozsahu polovičného úväzku, čo za pol roka činí cca 3585€ /108 000,-sk/. Podotýkam, že počas trvania PN bol aj niekoľko týždňov hospitalizovaný v rôznych zdravotníckych zariadeniach, čo mu samozrejme bránilo v plnení si povinnosti ako starosta. Podotýkam, že v zmysle zákona č. 253/1994 Z.z. je starosta pre účely platieb zdravotného a sociálneho poistenia považovaný za zamestnanca obce z čoho mi akosi automaticky vyplýva, že nemocenské dávky si mal uplatňiť aj cez obec ako zamestnávateľa /i keď v tomto prípade je to pre neho z finančnej stránky menej zaujímavé, ako plný plat starostu/.
Chcel by som vedieť, či konanie starostu má oporu v príslušných zákonoch, ak áno, tak v akých, alebo či je obec oprávnená žiadať od starostu vrátenie neprávoplatne vyplatených finančných prostriedkov. Jednoducho povedané sa mi nechce veriť, že keď má niekto vystavenú od lekára PN, tak tá platí iba u toho zamestnávateľa, ktorého si zvolí pacient a u druhého môže pracovať a poberať plný plat ako zdravý človek.
Vopred ďakujem za Vašu radu, názory a príspevky.