soske
20.11.05,14:44
FO SZČO začal podnikat 01.04.2005. Manželka je na materskej dovolenke bez príjmu a ma dve nezaopatrené deti vo veku 4,11, rokov.
Može si odpočítať na seba celú nezdaniteľnú čiastku 87.936,- aj ked nepodnikal celý rok??
Môže si uplatniť aj na manželku za celý rok, aj ked nepodnikal celý rok alebo len pomernú časť 1/12 od 01.04.2005??
Ak vykáže kladný základ dane, môže si uplatniť daňový bonus na dve deti v plnom rozsahu za rok 2005 t.j. 5000+5000, alebo tiež len za 8 mesiacov, t.j. časť odkedy začal podnikať???
ďakujem!!!
ondrejvla
20.11.05,14:07
Uplatňuje celý rok. Daj si hľadať nezdaniteľná čiastka a nájdeš veľa príspevkov k tejto téme.
JarkaL
20.11.05,14:09
Na seba môže odpočítať celú nezdaniteľnú čiastku, aj keď nepodniká celý rok. Ak bol dovtedy zamestnaný, pri podávaní DP z príjmov treba zohľadniť potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch na daň (ak poberal mzdu a mal podpísané vyhlásenie, tak mu mesačne odpočítavali nezd. časť za neho a mal mať priznaný bonus na deti). Nemôže si niečo nárokovať pri mzde a potom ešte raz ako FO SZČO.
Na manželku, pokiaľ nemala žiadne príjmy (štátna sociálna dávka sa za príjem nepočíta), si tiež môže odpísať plnú sumu. Ak si myslíte niekto niečo iné, prosím, opravte ma.
P.S. Je na materskej a dieťa má 4 roky?
ondrejvla
20.11.05,14:09
abel
20.11.05,14:31
FO SZČO začal podnikat 01.04.2005. Manželka je na materskej dovolenke bez príjmu a ma dve nezaopatrené deti vo veku 4,11, rokov.
Može si odpočítať na seba celú nezdaniteľnú čiastku 87.936,- aj ked nepodnikal celý rok??
Môže si uplatniť aj na manželku za celý rok, aj ked nepodnikal celý rok alebo len pomernú časť 1/12 od 01.04.2005??
Ak vykáže kladný základ dane, môže si uplatniť daňový bonus na dve deti v plnom rozsahu za rok 2005 t.j. 5000+5000, alebo tiež len za 8 mesiacov, t.j. časť odkedy začal podnikať???
ďakujem!!!
Nárok na celú výšku nezdaniteľnej časti ZD máš aj keby si začal podnikať na Silvestra. Predpokladám že žena je osoba starajúca sa o dieťa do veku 6 rokov a zdravotné poistenie za ňu platí štát. V zdravotnej poisťovni ti dajú o tom potvrdenie / ak to tak je/ a potom si aj na ňu uplatníš celú nezdaniteľnú časť - samotrejme ak teda nemala žiadne príjmy.