83gene
22.10.10,09:02
Dobrý deň,

mám prijatú faktúru,v ktorej znie, že pri zaplatení do troch dní je skonto 2%. Faktúru do účtovníctva nahodim v celkovej sume. Zaplatili sme do troch dní, čiže nižšiu sumu. Náš dodávateľ však nevystavuje dobropis a v účtovníctve mám teraz zaúčtovanú úhradu s nižšou čiastkou. Ako si mám teraz v účtovníctve vyriešiť rozdiel,ktorý je medzi faktúrovanou celkovou sumou a uhradenou nižšou sumou? Problém je, že dobropis zo strany dodavateľa nebude. Ako teda zaúčtovať aj zníženie DPH?
Ďakujem.
Zoltán Kovács
22.10.10,07:06
Interným dokladom zaúčtuješ skonto 5xx/321 s mínusom. Podklad pre ID je kópia faktúry.
DPH ostáva v plnej výške viď § 25 ods. 6) zákona o DPH.

A v knihe záväzkov vykonáš úhradu na základe ID (bez zápisu do účt.denníka).
IvoM
22.10.10,07:42
Zolo ja by som sa ale skôr priklonil k účtu 648, a teda k zaúčtovaniu 321/648 nakoľko tu podľa mňa ide skôr o zľavu za skorú úhradu faktúry ako o zľavu z ceny tovaru.
83gene
22.10.10,08:54
Dakujem za rady,

takze som skonto zauctovala s minusovym znamienkom na 504 a 321. Este ta uhrada mi nie je jasna, ja mam zapisanu uhradu z BÚ v sume uz znizenej o skonto.Na interný doklad mám akú čiastku zaúčtovať?lebo tým,že som na 321 znížila o skonto,sa mi suma závazku rovná s úhradou.
Tweety
22.10.10,08:58
Dakujem za rady,

takze som skonto zauctovala s minusovym znamienkom na 504 a 321. Este ta uhrada mi nie je jasna, ja mam zapisanu uhradu z BÚ v sume uz znizenej o skonto.Na interný doklad mám akú čiastku zaúčtovať?lebo tým,že som na 321 znížila o skonto,sa mi suma závazku rovná s úhradou.
Ten postup účtovania je nesprávny. Na Účte 504 má byť skutočná spotreba tovaru, skonto zaúčtuješ buď 548 na MD mínusom, alebo 648D plusom. Tak sa bude rovnakť faktúra s úhradou.