Janette
22.10.10,09:50
Dobrý deň,
spoločnosť so sociálneho fondu využila skutočnosť, že poskytla pre svojich zamestnancov masáže.. a výlet . V účtovníctve je faktúra, ktorá je vyhotovená s DPH... taktiež aj faktúra za výlet s DPH. Môžem odpočítať DPH z týchto faktúr?... podľa mňa to ide len do dane z príjmov.
Ďakujem za Vaše názory.
Tweety
22.10.10,07:51
Dobrý deň,
spoločnosť so sociálneho fondu využila skutočnosť, že poskytla pre svojich zamestnancov masáže.. a výlet . V účtovníctve je faktúra, ktorá je vyhotovená s DPH... taktiež aj faktúra za výlet s DPH. Môžem odpočítať DPH z týchto faktúr?... podľa mňa to ide len do dane z príjmov.
Ďakujem za Vaše názory.
Nie, celé to zúčtuješ ako čerpanie SF, pre zamestnancov je to nepeň.príjem, podliehajúci zdaneniu.
Janette
22.10.10,07:59
Správne som pochopila, že si nemôže odpočítať DPH?
Tweety
22.10.10,08:00
Správne som pochopila, že si nemôže odpočítať DPH?
Správne.
Janette
22.10.10,08:04
Ďakujem veľmi pekne... môže mi to ešte niekto z Vás potvrdiť? Ďakujem.
Tweety
22.10.10,08:07
Ďakujem veľmi pekne... môže mi to ešte niekto z Vás potvrdiť? Ďakujem.
Horeuvedené je stopercentná istota správnosti účtovania.
Lenka1979
22.10.10,08:21
Potvrdzujem , aby si si bola trošku viac istá. :)
To čo píše Tweety je svätá pravda. ;)
Janette
22.10.10,08:29
Ešte raz ďakujem veľmi veľmi pekne... a keď mi napíšete správne účtovanie v poddvojnom účtovníctve nedám si Vás za nič..
Tweety
22.10.10,08:35
Ešte raz ďakujem veľmi veľmi pekne... a keď mi napíšete správne účtovanie v poddvojnom účtovníctve nedám si Vás za nič..
ALe veď som napísala, že to zúčtuješ ako čerpanie SF, teda účty 472/321, potom zdanenie u zamestnancov 331/342.
Lenka1979
22.10.10,08:39
... neviem, ja by som to skôr ako 518/321
- zúčt. nároku pre zamest. ako príspevok pre zamest. : 472/333
- zrazená daň (preddavok) : 333/342
- vyplatenie príspevku z pokl. alebo cez banku: 333/211,221
Janette
24.11.10,12:15
Dobrý deň,

vraciam sa k uvedenej otázke. Mám názory z okolia, že potom ako je možné, že zo stravných lístkov je možný odpočet DPH a tiež sa čerpá zo sociálneho fondu. Alebo, to môže mať firma zakotvené nejak v kolektívnej zmluve? Ďakujem pekne, za Vaše názory.
Stefan2005
24.11.10,12:33
... Mám názory z okolia, že potom ako je možné, že zo stravných lístkov je možný odpočet DPH a tiež sa čerpá zo sociálneho fondu....

z akých stravných lístkov - napr. Cheque D, Vaša str. a pod?
Never svojmu okoliu. Tie sú bez DPH. A ani že sa stravné lístky čerpajú (v celosti) zo SF...
Stefan2005
24.11.10,12:35
... neviem, ja by som to skôr ako 518/321
...

Lenka, v zadaní je, že čerpanie zo sociálneho fondu - teda to nemôže byť 518
Tweety
24.11.10,12:40
z akých stravných lístkov - napr. Cheque D, Vaša str. a pod?
Never svojmu okoliu. Tie sú bez DPH. A ani že sa stravné lístky čerpajú (v celosti) zo SF...
Ešte doplním, príspevok na stravovanie zo SF je povinný, preto sa nezdaňuje, ale taká masáž, tú neprikazuje žiaden zákon, to je pre zamestnanca bónus, relax, takže musí to byť zdanené.
betka
24.11.10,19:13
Dobrý deň,

vraciam sa k uvedenej otázke. Mám názory z okolia, že potom ako je možné, že zo stravných lístkov je možný odpočet DPH a tiež sa čerpá zo sociálneho fondu. Alebo, to môže mať firma zakotvené nejak v kolektívnej zmluve? Ďakujem pekne, za Vaše názory.

Asi ste trošku v omyle.
SL je cenina.

Platitelia DPH si odpočítavajú toto DPH iba zo služby, kt. FA spoločnosť, kt. nám predáva ceniny. A toto DPH činí tak okolo 2 €....
Janette
25.11.10,08:11
Dobrý deň, tak teraz som fakt v omyle ja.
Vystavená faktúra je v ponímaní ako služba - doprava pre zamestnancov na výlet. t.j. 472/321 podľa mňa, ale aj 343? môžem si uplatniť z tejto faktúry DPH? je to v podstate služba pre spoločnosť, to že oni si ju uhradili zo sociálneho fondu to je interná záležitosť. Len mňa zaujíma DPH. Tak ako? Ďakujem Vám všetkým.
Tweety
25.11.10,08:13
Dobrý deň, tak teraz som fakt v omyle ja.
Vystavená faktúra je v ponímaní ako služba - doprava pre zamestnancov na výlet. t.j. 472/321 podľa mňa, ale aj 343? môžem si uplatniť z tejto faktúry DPH? je to v podstate služba pre spoločnosť, to že oni si ju uhradili zo sociálneho fondu to je interná záležitosť. Len mňa zaujíma DPH. Tak ako? Ďakujem Vám všetkým.
ÁNo, je to služba, ale pre zamestnancov, takže nárok na odpočet dph nie je.
apo
22.08.11,12:11
Zamestnávatelia sú vynaliezaví.

Tento krát neide o preplatenie služby za masáž, ale obstarali investíciu za účelom poskytovania vodnej masáže. Je to pekná veľká hydromasážna vaňa.

Mám odpočítať daň a následne odpisy uznať ako daňové?

:DČo na to kolégium poraďákov?

Naplní hydromasážna vaňa ustanovenie § 49 odstavec 2?

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7.

Myslím si, že odstavec 7 nie je naplnený:

(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,

Uvediem skúsenosť:
Prešla automatická pračka na pranie pracovných odevov, prešla umývačka riadu na umytie riadu pri závodnom stravovaní.

:cool:Močenie otlakov a masírovanie unavenej telesnej schránky zamestnancov by mohlo byť rovnocenným účelom s už uznanými výdavkami?

Ďakujem za názory.

apo
KEJKA
22.08.11,13:34
o tom musíš presvedčiť kontrolu, argumentuješ pekne.
Ja by som používanie riešila nejakým symbolickým poplatkom, ktoré by som zaťažila DPHčkou - a hned mám zdaniteľné plnenie.
Ak aj nie hned zame-com, tak využitie pre rod.príslušníkov, resp. iných záujemcov...... by mohlo byť spoplatňované /aspoň v zmysle internej smernice/.
apo
22.08.11,19:35
Posledné kontroly nadmerných odpočtov čo prebehli boli bez problémov, ale pani kontrolórky chceli vidieť na vlastné oči nakúpený majetok, ktorý mohol byť obstaraný na osobnú spotrebu.

Takže ak hydromasážna vaňa bude v prevádzkových priestoroch firmy kde sa pohybuje okolo 60 zamestnancov by sa mohla obhájiť ako zariadenie na regeneráciu pracovnej sily.

Nezoberiem na seba toto riziko, ponechám podnikateľov, aby si to obhajovali sami pri kontrole.

Ďakujem za názor.

apo