grammatika
22.10.10,12:54
Váš dopyt:

Dobrý deň, prosím Vás o ujasnenie k dani z motorových vozidiel:

Konateľ sa na základe zákona o cestovných náhradách považuje za zamestnanca.

Ak tento konateľ sro použije na podnikateľ.účely motorové vozidlo, ktorého držiteľom nie je konateľ, ale fyzická osoba napr. priateľ, tak podlieha toto motorové vozidlo dani z motorových vozidiel a oznamovacej povinnosti?

Ak auto použije zamestnanec, ktorý nie je držiteľom MV, tak vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel ani oznamovacej povinnosti.
Ak by konateľ bol držiteľom MV tak by MV podliehalo DzMV ale nepodliehalo oznamovacej povinnosti.
ODPOVEĎ DRSR:

Predmetom dane z motorových vozidiel podľa § 84 ods. 1 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o miestnych daniach“) je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O, ktoré sa používa v SR na podnikanie podľa § 2 Obchodného zákonníka alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov.
V ustanovení § 85 citovaného zákona sú jasne vymedzení daňovníci dane z motorových vozidiel. Podľa ods. 1 písm. a) cit. ustanovenia daňovníkom dane z motorových vozidiel je v prvom rade držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla, ktorý predmetné vozidlo spĺňajúce podmienku predmetu dane /§84 ods.1/ používa na podnikanie alebo na činnosti z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov.
Pokiaľ držiteľ vozidla nepoužíva vozidlo na podnikanie, ale predmetné vozidlo začne využívať na podnikanie iná fyzická osoba resp. právnická osoba, podľa § 85 ods. 1 písm. c) zákona o miestnych daniach je daňovníkom dane z motorových vozidiel UŽÍVATEĽ vozidla.
Zároveň podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona o miestnych daniach môže byť daňovníkom dane aj zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi (konateľovi, spoločníkovi) za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ktorému sú vyplácané cestovné náhrady.
Z Vášho dopytu nie je jednoznačné, či konateľ ako zamestnanec spoločnosti okrem príjmu zo závislej činnosti dosahuje aj príjem z podnikania (živnostník) alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6ods. 1a 2 zákona o dani z príjmov). Zároveň sa v dopyte neuvádza, či držiteľ vozidla (napr. priateľ) je podnikateľom.
Pre podanie informácie určenia daňovníka dane z motorových vozidiel berieme do úvahy, že konateľ dosahuje iba príjmy zo závislej činnosti a priateľ ako držiteľ vozidla nie je podnikateľom.
Ako je vyššie uvedené, zamestnávateľ je daňovníkom len v tom prípade, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi (konateľovi) za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.
Ak zamestnancovi sú vyplácané cestovné náhrady za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná iná osoba ako zamestnanec, zamestnávateľ v uvedenom prípade nespĺňa podmienku daňovníka dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona o miestnych daniach.
Držiteľ vozidla, konateľ spoločnosti ale ani zamestnávateľ nie sú daňovníkmi dane z motorových vozidiel.

Pokiaľ zamestnávateľ spĺňa podmienku daňovníka dane z motorových vozidiel podľa §85 ods. 2 písm. a) cit. zákona, zamestnávateľ je za vozidlo zamestnanca, ktoré v roku 2010 je predmetom dane z motorových vozidiel povinný do 31. januára 2011 zaplatiť daň resp. pomernú časť dane z motorových vozidiel a v uvedenej lehote podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel. Na zamestnávateľa ako daňovníka dane /§ 85 od. 2 písm. a)/ sa pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia nevzťahuje oznamovacia povinnosť podľa § 90 ods. 2 zákona o miestnych daniach.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
zk24
08.11.10,19:07
Toto mi "stale neda spat"...

Suhlasim s tym, ze... citujem: "zamestnávateľ je daňovníkom len v tom prípade, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi (konateľovi) za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec"...

Suhlasim s tym, ale nie celkom tomu rozumiem.

Dajme tomu, ze ja aj priatel mame vlastne s.r.o-cky, kde sme spolocnikmi/konatelmi, pouzivame obaja svoje vlastne vozidla (kazdy svoje) na pracovne cesty, auta su nezahrnute do obchodneho majetku firmy (drzitelmi sme my sami - fyzicke osoby), obaja si vedieme cestovne prikazy, vyplacame si cestovne nahrady. Teda obaja platime DMV - myslim obe s.r.o.cky platia (danovnikom je zamestnavatel).

Ked sa vsak dohodneme ze si auta "vymenime", teda on sa bude vozit v mojom, a ja v jeho, budeme si vyplacat cestovne nahrady, avsak obaja budeme ako zamestnanci/konatelia pouzivat vozidla, ktorych nie sme drzitelia, tak neplatime DMV ani jeden?

Rozumiem tomu zle?
zk24
09.11.10,16:01
posúvam....
Paula
09.11.10,16:59
Toto mi "stale neda spat"...

Suhlasim s tym, ze... citujem: "zamestnávateľ je daňovníkom len v tom prípade, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi (konateľovi) za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec"...

Suhlasim s tym, ale nie celkom tomu rozumiem.

Dajme tomu, ze ja aj priatel mame vlastne s.r.o-cky, kde sme spolocnikmi/konatelmi, pouzivame obaja svoje vlastne vozidla (kazdy svoje) na pracovne cesty, auta su nezahrnute do obchodneho majetku firmy (drzitelmi sme my sami - fyzicke osoby), obaja si vedieme cestovne prikazy, vyplacame si cestovne nahrady. Teda obaja platime DMV - myslim obe s.r.o.cky platia (danovnikom je zamestnavatel).

Ked sa vsak dohodneme ze si auta "vymenime", teda on sa bude vozit v mojom, a ja v jeho, budeme si vyplacat cestovne nahrady, avsak obaja budeme ako zamestnanci/konatelia pouzivat vozidla, ktorych nie sme drzitelia, tak neplatime DMV ani jeden?

Rozumiem tomu zle?



Šupni dopyt o vašej dohode na DRSR a potom aj s odpoveďou sem ;). Vďaka.
zk24
09.11.10,17:17
Šupni dopyt o vašej dohode na DRSR a potom aj s odpoveďou sem ;). Vďaka.

Mam to chapat tak, ze tomu dobre rozumiem?
Ajuška
09.11.10,17:44
Toto mi "stale neda spat"...

Suhlasim s tym, ze... citujem: "zamestnávateľ je daňovníkom len v tom prípade, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi (konateľovi) za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec"...

Suhlasim s tym, ale nie celkom tomu rozumiem.

Dajme tomu, ze ja aj priatel mame vlastne s.r.o-cky, kde sme spolocnikmi/konatelmi, pouzivame obaja svoje vlastne vozidla (kazdy svoje) na pracovne cesty, auta su nezahrnute do obchodneho majetku firmy (drzitelmi sme my sami - fyzicke osoby), obaja si vedieme cestovne prikazy, vyplacame si cestovne nahrady. Teda obaja platime DMV - myslim obe s.r.o.cky platia (danovnikom je zamestnavatel).

Ked sa vsak dohodneme ze si auta "vymenime", teda on sa bude vozit v mojom, a ja v jeho, budeme si vyplacat cestovne nahrady, avsak obaja budeme ako zamestnanci/konatelia pouzivat vozidla, ktorych nie sme drzitelia, tak neplatime DMV ani jeden?

Rozumiem tomu zle?
...zabudni že ste priatelia... a na každú sročku sa pozri profesionálne očami účtovníčky ako na dvoch nezávislých klientov... v prípade, že sa jedná o jednoosobové sročky, pri výmene áut platí: Ak zamestnancovi sú vyplácané cestovné náhrady za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná iná osoba ako zamestnanec, zamestnávateľ v uvedenom prípade nespĺňa podmienku daňovníka dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona o miestnych daniach.
Držiteľ vozidla, konateľ spoločnosti ale ani zamestnávateľ nie sú daňovníkmi dane z motorových vozidiel.
...isto Ťa zaráža, akú jednoduchú fintu stačí použiť...;)...
zk24
09.11.10,17:48
Mne to matie hlavu uz asi rok... ano, to ze by sme boli partneri v sukromi je extrem, ale kamarat ma kamarata a tak.. kedze nemame ani oznamovaciu povinnost, DU nevie akym autom budem jazdit... a cestovny prikaz je len kus papiera, ktory znesie akukolvek SPZ...

ano zaraza ma to... je to pre mna nezmyselne, ale zato velmi vyhodne :D :D :D :D
Dáša_
09.11.10,17:48
Mam to chapat tak, ze tomu dobre rozumiem?

ja si myslím, že rozumieš dobre
Ajuška
09.11.10,17:55
Mne to matie hlavu uz asi rok... ano, to ze by sme boli partneri v sukromi je extrem, ale kamarat ma kamarata a tak.. kedze nemame ani oznamovaciu povinnost, DU nevie akym autom budem jazdit... a cestovny prikaz je len kus papiera, ktory znesie akukolvek SPZ...

ano zaraza ma to... je to pre mna nezmyselne, ale zato velmi vyhodne :D :D :D :D
...klasika našej legislatívy...;)...múdro sa tváriace §§ a samaa diera... len neviem, či radšej takéto jupiiiiiiiii nemazať.....:rolleyes:...
zk24
09.11.10,18:03
...klasika našej legislatívy...;)...múdro sa tváriace §§ a samaa diera... len neviem, či radšej takéto jupiiiiiiiii nemazať.....:rolleyes:...

Ved to bola len hypoteza...
Ajuška
09.11.10,19:12
nič protizákonného...;)... ja len... aby sa "hore" neurazili... že dačo nedomysleli...... zase .......:D:D:D....
zk24
09.11.10,19:32
Keby sa mali urazit vzdy na vsetko co nedomysleli, tak by im museli huby visiet az po kolena.... :rolleyes:

:---
Dáša_
09.11.10,19:38
Keby sa mali urazit vzdy na vsetko co nedomysleli, tak by im museli huby visiet az po kolena.... :rolleyes:

:---

ono to môže byť aj naopak, oni to schválne nedomysleli...
zk24
09.11.10,19:40
;)
KEJKA
20.12.10,17:55
táto diera pretrváva aj do r.2011 - sa mi vidí.
MIRKA.
21.12.10,13:58
Ahojte, my máme podobný problém a nevieme sa zhodnúť. SRO vypláca cestovné náhrady konateľovi /nie je vedený ako zamestnanec/, ktorý používa auto svojho otca. Vyplácame mu náhrady za PHM aj sadzbu za km.
Držiteľ auta-otec, nie je podnikateľ, takže nič neoznamuje, nič neplatí.
SRO v januári oznámila na DU, že auto bude používať. SRO vypláca cestovné náhrady konateľovi, ktorý nie je držiteľom MV, takže nie je daňovníkom dane z MV?
Lenže vyjadrenie sa odvoláva na to, že konateľ nie je SZČO. Náš konateľ je SZČO a má aj príjmy z prenájmu nehnuteľností, ale na tieto činnosti nepoužíva žiadne MV, má paušálne výdavky a podľa mňa to s týmto nemá nič spoločné.
KEJKA
21.12.10,17:51
Ahojte, my máme podobný problém a nevieme sa zhodnúť. SRO vypláca cestovné náhrady konateľovi /nie je vedený ako zamestnanec/, ktorý používa auto svojho otca. Vyplácame mu náhrady za PHM aj sadzbu za km.
Držiteľ auta-otec, nie je podnikateľ, takže nič neoznamuje, nič neplatí.

SRO v januári oznámila na DU, že auto bude používať..............prečo????? SRO vypláca cestovné náhrady konateľovi, ktorý nie je držiteľom MV, takže nie je daňovníkom dane z MV? ...........SRO nie je
Lenže vyjadrenie sa odvoláva na to, že konateľ nie je SZČO. Náš konateľ je SZČO a má aj príjmy z prenájmu nehnuteľností, ale na tieto činnosti nepoužíva žiadne MV, má paušálne výdavky a podľa mňa to s týmto nemá nič spoločné.
Podľa mňa SRO nemá oznamovaciu povinnosť na DMV k autu konateľovho otca.
Čo a ako rieši konateľ, ktorý je súčasne SZČO, je jeho problém.
MIRKA.
22.12.10,06:19
Ďakujem za odpoveď. Auto som oznámila na základe rady jednej pracovníčky DU.
kalko
04.01.11,11:08
Ako tu je so SZČO, ktorá používa "kamarátove" auto? Je SZČO daňovníkom DzMV?
vikinka
04.01.11,12:57
Odpoveď zo str.www.drsr.sk

Ak fyzická osoba nepodnikateľ požičia vlastné motorové vozidlo, ktorého je držiteľom,
podnikateľovi na podnikanie, kto má povinnosť zaplatiť daň z motorových vozidiel ?
4
Odpoveď:
V ustanovení § 85 zákona o miestnych daniach sú vymedzení daňovníci dane z motorových
vozidiel. Jedným z daňovníkov je podľa ods. 1 písm. a) držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch
vozidla. Pokiaľ držiteľ vozidla nepoužíva vozidlo na podnikanie, ale vozidlo začne využívať
na podnikanie iná fyzická osoba resp. právnická osoba, podľa § 85 ods. 1 písm. c) zákona o
miestnych daniach je daňovníkom dane z motorových vozidiel užívateľ vozidla.
Ak napr. fyzická osoba - nepodnikateľ vypožičia vlastné motorové vozidlo, ktorého je
držiteľom, podnikateľovi, ktorý vozidlo použije na podnikanie, daňovníkom dane z
motorových vozidiel je podnikateľ, čiže užívateľ vozidla.
Podnikateľ je ako daňovník dane z motorových vozidiel za vypožičané vozidlo povinný
zaplatiť daň resp. pomernú časť dane z motorových vozidiel a podať daňové priznanie k dani
z motorových vozidiel (za rok 2010 v lehote do 31. januára 2011).
oriesok
09.01.11,21:00
Držiteľom vozidla je manžel, ktorý nie je podnikateľ. Jeho manželka má založenú sro-čku, kde je konateľom aj spoločníkom a používa manželovo auto .Robí si cestovné príkazy, vypláca cestovné náhrady.Podľa príspevkov vyššie uvedených, manžel ako držiteľ vozidla nemá oznamovaciu povinnosť , ani povinnosť zaplatiť daň v MV.Alebo v prípade manželov to nemožno aplikovať?
KEJKA
09.01.11,22:17
pri manželoch som opatrnejšia, kedže tam je BSM, ale ako držiteľ môže byť naozaj zapísaná len jedna osoba.
marjankaj
09.01.11,23:00
Držiteľom vozidla je manžel, ktorý nie je podnikateľ. Jeho manželka má založenú sro-čku, kde je konateľom aj spoločníkom a používa manželovo auto .Robí si cestovné príkazy, vypláca cestovné náhrady.Podľa príspevkov vyššie uvedených, manžel ako držiteľ vozidla nemá oznamovaciu povinnosť , ani povinnosť zaplatiť daň v MV.Alebo v prípade manželov to nemožno aplikovať?

Tu je odpoveď z DRSR


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 85 ods. 1 písm. a) zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej ?zákon o miestnych daniach?) daňovníkom dane z motorových vozidiel je v prvom rade držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla, ktorý predmetné vozidlo spĺňajúce podmienku predmetu dane /§84 ods.1/ používa na podnikanie alebo na činnosti z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov.
Podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona o miestnych daniach daňovníkom dane z motorových vozidiel je tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ktorému sú vyplácané CN.
Pokiaľ zamestnanec využíva na služobné cesty motorové vozidlo, ktorého držiteľom je iná osoba ako uvedený zamestnanec (napr. manželka zamestnanca, pričom berieme do úvahy, že manželka nie je podnikateľkou), vozidlo v uvedenom prípade NEPODLIEHA dani z motorových vozidiel, nakoľko držiteľ ale ani zamestnávateľ nie sú daňovníkmi dane z motorových vozidiel.

Meno
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Zamestnanec je vyslaný na pracovnú cestu vlastným motorovým vozidlom, ale v technickom preukaze je ako majiteľ vozidla uvedená manželka zamestnanca. Podlieha toto vozidlo dani z motorových vozidiel ? Ak áno, kto platí daň z motorových vozidiel?

Za odpoveď vopred ďakujem
meno
oriesok
11.01.11,07:20
Ešte jedna otázka k tomu používaniu auta, u ktorého je v TP ako držiteľ zapísaný manžel a používa ho manželka ( konateľka, spoločníčka) na pracovné cesty, či je potrebné mať písomnú dohodu medzi nimi napr. o vypožičiavaní auta, alebo nejako ináč? Vopred vštkým ďakujem .
Zita5
11.01.11,07:36
Ešte jedna otázka k tomu používaniu auta, u ktorého je v TP ako držiteľ zapísaný manžel a používa ho manželka ( konateľka, spoločníčka) na pracovné cesty, či je potrebné mať písomnú dohodu medzi nimi napr. o vypožičiavaní auta, alebo nejako ináč? Vopred vštkým ďakujem .

19. Otázka:
Zamestnávateľ vysielal v roku 2010 na pracovnú cestu zamestnanca na súkromnom vozidle,
ktorého nie je vlastníkom, nie je zapísaný ako držiteľ motorového vozidla, ale majiteľom je
napr. jeho známy, brat, manžel, manželka. Kto je povinný zaplatiť daň z motorových vozidiel
zamestnávateľ alebo majiteľ ?

Odpoveď:
Daňovníkom dane z motorových vozidiel je podľa § 85 ods. 1 písm. a) zákona o miestnych daniach v prvom rade držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla, ktorý predmetné vozidlo spĺňajúce podmienku predmetu dane používa na podnikanie.
Zároveň daňovníkom dane z motorových vozidiel môže byť podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona o miestnych daniach tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ktorému sú
vyplácané cestovné náhrady. Aby bol zamestnávateľ daňovníkom dane z motorových vozidiel, obe uvedené podmienky musia byť splnené súčasne.

Ak sú zamestnancovi vyplácané cestovné náhrady za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná iná osoba ako zamestnanec (napr. držiteľom vozidla je známy zamestnanca), zamestnávateľ v uvedenom prípade nespĺňa podmienku daňovníka dane z
motorových vozidiel podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona o miestnych daniach. Zamestnávateľ za predmetné vozidlo nie je povinný podať daňové priznanie, ale ani zaplatiť daň z motorových vozidiel.
V prípade držiteľa vozidla (známeho zamestnanca), je potrebné skúmať, či držiteľ používa uvedené vozidlo pre vlastnú podnikateľskú činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane z príjmov podľa § 6 ods. 1 alebo ods. 2 zákona o dani z príjmov.
Ak držiteľ vozidla nevyužíva vozidlo na podnikanie, vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel a ani držiteľ nie je povinný za uvedené vozidlo podať daňové priznanie ale ani zaplatiť daň z motorových vozidiel.
Ak by známy zamestnanca ako podnikateľ využíval na podnikanie vlastné vozidlo, bol by ako daňovník dane z motorových vozidiel povinný za uvedené vozidlo podať daňové priznanie a zaplatiť daň z motorových vozidiel.

Jedná sa o manželov, podľa môjho názoru by nemali mať čo napísanú žiadnu dohodu a ani zmluvu , je to ich BSM predpokladám .
oriesok
11.01.11,10:12
Áno, auto je v ich BSM. Aj podľa príspevkov nemá povinnosť podať ani zaplatiť daň z MV , práve si ale kladiem neistú otázku, že pri BSM vlastne auto patrí aj manželke, len akurát že v TP je zapísaný len jeden, v tomto prípade manžel ,či to DÚ nemôže posudzovať tak, že keď manželka- kontateľ, spopočník s.r.o. používa toto auto na služ.účely, musí podať a platiť daň z MV. Alebo mám vypustiť tuto myšlienku radšej z hlavy a tešiť sa, že je to tak, tá výhodnejšia alternatíva- NEPOVINNOST.? Hm...
KEJKA
11.01.11,10:44
stanovisko DRSR je jednoznačné, tak sa teš.
/možno sa dlho tešiť nebudeš, o rok-dva to možno zmenia/
danula.s
12.01.11,17:14
Robím pre firmu, kde je obdobný prípad - konateľ /zamestnanec/ používa osobné MV svojej manželky na firemné účely a sú mu preplácané cestovné náhrady. Firma ani konateľ nie sú daňovníkmi v zmysle zákona o dani z MV. Postupujeme takto už dva roky. Zo začiatku to aj mňa dosť udivovalo, ale už som si zvykla...:-)
marjankaj
12.01.11,18:05
Ešte jedna otázka k tomu používaniu auta, u ktorého je v TP ako držiteľ zapísaný manžel a používa ho manželka ( konateľka, spoločníčka) na pracovné cesty, či je potrebné mať písomnú dohodu medzi nimi napr. o vypožičiavaní auta, alebo nejako ináč? Vopred vštkým ďakujem .

A to by už manželia mali mať na všetko zmluvu? Aj o používaní WC?:eek:
otázka
01.03.11,11:34
Nadväzujem na tému a poprosím o radu: SZČO je vlastníkom MV, ktoré nevyužíva v súvislosti s podnikaním. Je možné, aby jeho syn tiež SZČO využíval toto auto v podnikaní ( cestovné náhrady )? Mám za to, že syn následne uhrádza daň na základe DP k dani z MV....Ďakujem.
otázka
01.03.11,13:41
posúvam.....
Tweety
01.03.11,13:46
Nadväzujem na tému a poprosím o radu: SZČO je vlastníkom MV, ktoré nevyužíva v súvislosti s podnikaním. Je možné, aby jeho syn tiež SZČO využíval toto auto v podnikaní ( cestovné náhrady )? Mám za to, že syn následne uhrádza daň na základe DP k dani z MV....Ďakujem.
Je možné dať MV do užívania synovi.
otázka
02.03.11,08:31
Ďakujem...
via
02.03.11,12:20
Ahojte, ešte by som nadviazala ...:
- konatel s. r. o., bez zamestnaneckeho pomeru, ale ani nepobera konatelsku odmenu, ma len prijem z prenajmu, moze pouzivat na sluzobne cesty MV svojho brata, vlastnika vozidla, ktory nie je SZCO, ma len prijem zo zavislej cinnosti a neplatit dan z motor. vozidiel? V tom pripade si moze uplatnit, ktore nahrady??? len za spotrebu benzinu ci aj zakladnu nahradu za km???
KEJKA
02.03.11,16:12
konateľ chodí na SC vo vzťahu k sro?
Ako s tým súvisí nájom? Verím že nie.
Platí to, čo už tu bolo predtým popísané.
Uplatní si všetky náhrady - za km aj PHM
a sro neplatí DMV.
lutka
02.03.11,20:28
ak som správne pochopila,mám prípad- konateľ s.r.o.,nie je zamestnanec s.r.o, uskutočňuje služobné cesty v rámci s.r.o. na svojom os.automobile, ktorého je vlastníkom. Má nárok na phm+paušálnu náhradu za km. Musí s.r.o.platiť DzMV, vedie knihu jázd a ako je to s dph, ak je spoločnosť platiteľom, má nárok na odpočet z blokov,dakujem
KEJKA
02.03.11,20:33
presne tak. Akurát, že prepláca náhrady konateľovi, takže DPH nemôže odpočítavať.
Daniela.Š
03.03.11,19:11
Ja by som mala tiež jednu otázočku: Manžel konateľ v jednoosob. s.r.o. (nie je zamestnancom - je invalid. dôchodca, čiže ani nič neodvádzam do Sp a Zp. - a nemám tým pádom ani mzdové účtovníctvo) mal s autom - majetkom s.r.o. - nehodu. Ak by po dobu pokiaľ auto opravia používal moje osob. auto - treba spísať zmluvu a ohlásiť na DU povinnosť platiť DzMV? Ak áno - povinnosť má s.r.o.? A v tomto prípade potom môžem žiadať o vrátenie DPH a PHM dávať normálne do nákladov.....?
KEJKA
03.03.11,21:44
nie, PHM odpočítaš, ak kúpiš na auto, ktoré je v majetku sro.
Ak bude používať tvoje auto, tak nie je jeho, ergo - DMV nebude platiť nikto.
pokiaľ sa používa auto nepatriace sro, tak žiadna ohlasovacia povinnosť voči DU nevzniká.