jaja6
22.10.10,13:20
Ahojte poraďáci, chcem sa vrátiť ešte k problematike kedy je deň uskutočnenia účtovného prípadu: podľa zákona o účtovníctve je dňom uskutočnenia účt.prípadu splnenie dodávky, platby záväzku....a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné doklady.U nás sa jedná hlavne o dodávku materiálu zo SK aj EU,napr. dodanie materiálu bolo 16.9., fa sme prijali 25.9. a v softvéri omega som to zaúčtovala dňom 25.9. Podľa mojho názoru dátum usk.účtovného prípadu mal byť 16.9, kedy sme materiál naozaj prevzali a toto pravidlo platí aj pre dodávky materiálu pre krajiny z EU a z tretích krajín .Alebo sa mýlim? ďakujem Vám .
anelly
22.10.10,11:50
záležím ktorý deň ste si určili ako deň dodania v internej smernici. ja účtujem dodanie materiálu v deň, kedy som ho skutočne dostala - mám o tom doklady: dodací list, CMR, príjemku na sklad... Následne mi príde fa, na ktorej je tiež dátum z CMR t.j. dňom dodania je dátum prijatia materiálu. a ešte k tomu: konkrétne na toto sa zamerala daňová kontrola - kontrolovali mi dodávateľské faktúry od dopravcov, či súhlasia dátumi s dátumom dodania materiálu
anelly
22.10.10,11:52
....á ešte som zabudla - o dodaní materiálu účtuješ vždy, keď ho reálne príjmeš, aj keď o tom nemáš doklad (zo školenie Ing. Kováčikovej)
jaja6
22.10.10,12:00
lenže na dodacom liste nebýva uvedená suma jednotkové ceny...
anelly
25.10.10,10:13
hm, toto je problém, my príjmame na sklad v deň prijatia materiálu, ceny sa potom dohodia z faktúry. Každopádne fa zaúčtuj do DPH s dátumom vystavenia
JANULA999
25.10.10,19:30
Ja sa tiež pripájam k tejto téme: ja účtujem keď dostanem faktúru, lebo na dodacom liste nie su žiadne sumy len počet dodaného materiálu. Robím to správne? díky moc
SzabM
25.10.10,20:03
Ja tak viem, že ak dostaneš iba materiál bez faktúry, ide o nevyfakturovanú dodávku. Pri účtovaní spôsobom A účtuješ nasledovne: Pri prevzatí mat. účtuješ 112/111. Ak je známa presná suma dodávky (z DL, zmluvy), účtuješ 111/326 (alebo 476). Ak príde FA, účtuješ 326, 343/321. Ak nie je známa presná suma dodávky, tvoríš rezervu vo výške odhadovanej ceny dodávky (všetko ostáva ako som uviedla, iba namiesto 326 použiješ 323). Pri účtovaní spôsobom B účtuješ: Pri prevzatí materiálu 501/326 (323). Pri príchode FA 326 (323), 343/321.
Neviem, či Ti tento môj myšlienkový pochod pomohol, snažila som sa. Prajem príjemný večer. SzabM
jaja6
26.10.10,07:07
díky moc za informácie, mne išlo aj o to, kedy zaúčtovať fa do účtovníctva, lebo v programe omega to mám nastavené, že dňom kedy mi dojde fa, musím to zmeniť podľa dátumu dodania....A DPH si uplatňujem pri dodávke zo Slovenska dátumom vystavenia fa? Pri dodávkach z EU samozdaňujem dňom vystavenia fa a je to rovnaké aj pri dodávkach zo Slovenska?
Tweety
26.10.10,07:13
díky moc za informácie, mne išlo aj o to, kedy zaúčtovať fa do účtovníctva, lebo v programe omega to mám nastavené, že dňom kedy mi dojde fa, musím to zmeniť podľa dátumu dodania....A DPH si uplatňujem pri dodávke zo Slovenska dátumom vystavenia fa? Nie, dátumom dodania.Pri dodávkach z EU samozdaňujem dňom vystavenia fa a je to rovnaké aj pri dodávkach zo Slovenska?
Odpoveď v texte.
JANULA999
28.10.10,18:44
Ja sa tiež pripájam k tejto téme: ja účtujem keď dostanem faktúru, lebo na dodacom liste nie su žiadne sumy len počet dodaného materiálu. Robím to správne? díky moc

Prosím, Vás pomôže mi niekto, ako to mám robiť keď dostanem dodací list ale bez sumy, oni mi to faktúrujú až po nejakej dobe. Sme s nimi tak dohodnutý. A ak to aj mi dodávame ďalej tak to faktúrujem tiež až naraz napr. za 2 mesiace. díky moc
Adiks
30.10.10,20:27
Prosím, Vás pomôže mi niekto, ako to mám robiť keď dostanem dodací list ale bez sumy, oni mi to faktúrujú až po nejakej dobe. Sme s nimi tak dohodnutý. A ak to aj mi dodávame ďalej tak to faktúrujem tiež až naraz napr. za 2 mesiace. díky moc
Ale veď vyfaktúrovať ti to musia najneskôr do 15 dní od dodania, resp. ak máš viac dodávok v jednom kalendárnom mesiaci, do 15 dní od dodania poslednej dodávky.To vyplýva zo zákona o DPH.
samod
30.10.10,20:47
K dátumu uskutočnenia účtovného prípadu v zmysle § 2 PUPU. Je pravda, že v určitých prípadoch nemusí byť jasné kedy nastal konkrétny deň uskutočnenia účtovného prípadu ( napríklad pracovná cesta ) . V takom prípade by som si položil otázku čo je podstatou veci - dodávka je splnením objednávky - inými slovami splnením záväzku. Faktúra je dokladom o hospodárskej operácii nič viac.
JANULA999
31.10.10,23:10
Ďakujem za odpovede. A chcem sa spýtať ešte takto, ak sme mali objednávku jednej firmy napr. od 28.7.2010 do 15.10.2010 (tieto práce aj s dodaním materiálu) a postupne sme to ja plnili - dodávali materiál a niektoré práce, ale fakturovala som to až po 15.10.2010. Lebo takto sme boli dohodnutý, že nám to až potom uhradia. S platením nemáme problém od dotyčnej firmy. Spolupracujeme už dlhšie. Čiže ideme bez zálohy a keď splníme jeho objednávku za dohodnutú sumu, tak až potom vystavujeme faktúru. Robíme to správne?
Veľmi by som Vám bola vďačná ak by sme mi pomohli. Díky moc.
JANULA999
01.11.10,16:31
Prosím pomôže mi niekto, som s toho zmätená. Nechcem aby, ma brácho priškrtil. Díky moc.
JANULA999
01.11.10,16:47
Nejako mi blbne internet. Tak sorry, ak sa to tu objaví viac krát. Prosím, pomôžte mi čí to správne robím. Díky moc.
KEJKA
01.11.10,18:34
ak máte zmluvne dohodnutý termín 15.10.2010 pre ukončenie prác, tak nevadí, že plnenie bolo priebežne. Najlepšie k tomu 15.10.2010 vyhotoviť nejaký preberací protokol.
Tak ako si to uviedla v zadaní - to nie je šťastná formulácia.
JANULA999
01.11.10,21:01
Kejka, ďakujem Ti pekne za pomoc. A ako by si to riešila ty? Keď si napísala že to nieje dobrá formulácia - na čo si narážala? Ešte raz Ti ďakujem ide o brata a nechcem mu nejako robiť problémy - myslím daňováci, aby mu nedávali pokuty. Díky moc.
cloe
01.11.10,21:33
Ďakujem za odpovede. A chcem sa spýtať ešte takto, ak sme mali objednávku jednej firmy napr. od 28.7.2010 do 15.10.2010 (tieto práce aj s dodaním materiálu) a postupne sme to ja plnili - dodávali materiál a niektoré práce, ale fakturovala som to až po 15.10.2010. Lebo takto sme boli dohodnutý, že nám to až potom uhradia. S platením nemáme problém od dotyčnej firmy. Spolupracujeme už dlhšie. Čiže ideme bez zálohy a keď splníme jeho objednávku za dohodnutú sumu, tak až potom vystavujeme faktúru. Robíme to správne?
Veľmi by som Vám bola vďačná ak by sme mi pomohli. Díky moc.

Ak Vám priebežne platili za dodané práce a materiál, bolo treba odviesť DPH z prijatej platby, aj keď vyúčtovanie bolo až 15.10.
KEJKA
01.11.10,21:45
Kejka, ďakujem Ti pekne za pomoc. A ako by si to riešila ty? Keď si napísala že to nieje dobrá formulácia - na čo si narážala? Ešte raz Ti ďakujem ide o brata a nechcem mu nejako robiť problémy - myslím daňováci, aby mu nedávali pokuty. Díky moc.
napr. Zmluva o dielo, v predmete zmluvy špecifikovať rozsah prác, alebo pomenovať výsledok diela.
Termín - napr. do 15.10.2010 (konkrétny deň),
Ustanovenie: Prevzatie prác bude potvrdené preberacím protokolom k uvedenému termínu a zároveň tento termín obe zmluvné strany považujú za deň dodania. Dodávateľ je povinný vystaviť faktúru bezodkladne po podpise protokolou so splatnosťou 14 dní ..........uvádzam len ako príklad.