nisa
20.11.05,17:47
Potrebovala by som jednu malú radu. Som živnostníčka a momentálne pracujem aj na dohodu o vykonaní práce. Zamestnávateľ, ktorý má so mnou uzatvorenú dohodu za mňa odvádza daň. Ako si mám túto dohodu uplatniť v jednoduchom účtovníctve ?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Veľmi mi pomôže.
Paula
20.11.05,18:25
Potrebovala by som jednu malú radu. Som živnostníčka a momentálne pracujem aj na dohodu o vykonaní práce. Zamestnávateľ, ktorý má so mnou uzatvorenú dohodu za mňa odvádza daň. Ako si mám túto dohodu uplatniť v jednoduchom účtovníctve ?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Veľmi mi pomôže.O spomínanej dohode vo svojej živnosti neúčtuješ. Údaje o príjme a dani z dohody uvedieš vo dvojom daňovom priznaní za kal. rok. (Zamestnávateľ ti vystaví potvrdenie o príjme.)
11Anna11
28.11.05,11:35
Ahojte, prosim poradte, som lekarka a chcem uzavriet dohodu o vykonani prace s invalidnym dôchodcom na 5000,- Sk ake odvodove povinnosti ma cakaju a kde ho mam vsade prihlasit? http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
ajobs
28.11.05,15:02
Ahojte, prosim poradte, som lekarka a chcem uzavriet dohodu o vykonani prace s invalidnym dôchodcom na 5000,- Sk ake odvodove povinnosti ma cakaju a kde ho mam vsade prihlasit? http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif

Je potrebné ho prihlásiť iba do Sociálnej poisťovne, zamestnávateľ zaňho platí odvod iba 0,8% z odmeny za vykonanú prácu na základe DoVP ( 40 Sk ). Ostatné odvody neplatíte, ale on sám si platí verejné zdravotné poistenie vo výške 7 %.
Platíte ešte zálohu na daň z príjmu vo výške 19%. Ak si u vás podpíše Vyhlásenie...., urobíte mu po ukončení roka ročné zúčtovanie dane z príjmu zo závislej činnosti.
Chcel by som upozorniť, že DoVP nie je možné uzatvoriť na prácu, ktorá má charakter opakovanej činnosti, iba na jednorazovú prácu, ktorá je v rozsahu maximálne 300 hodín ročne.
kamach
30.11.05,13:49
Dohoda o vykonaní práce - odmena
Prosím Vás o radu, či môžem pri dohode o vykonaní práce, ktorá je uzavretá na prelome dvoch mesiacov - napr. od 28.11. do 3.12.2005 vyplatiť odmenu naraz jednou sumou (za nov. aj december 2005) po ukončení práce už vo výplate za november 2005.
ajobs
30.11.05,13:59
Dohoda o vykonaní práce - odmena
Prosím Vás o radu, či môžem pri dohode o vykonaní práce, ktorá je uzavretá na prelome dvoch mesiacov - napr. od 28.11. do 3.12.2005 vyplatiť odmenu naraz jednou sumou (za nov. aj december 2005) po ukončení práce už vo výplate za november 2005.

Odmena je splatná po dokončení a odovzdaní práce ( § 226, ods. 4 ZP). Časť odmeny (nie celá) sa môže vyplatiť aj pred ukončením práce.
Neviem ,aký má význam robiť DoVP na obdobie 28.11.-3.12.2005 ?:eek:
Ak ide o pracovnú úlohu realizovateľnú v priebehu 6 dní, a chceš ju zaplatiť už vo výplate za november 2005, mal si ju uzatvoriť na obdobie
25.-30.11.2005, však ?!:cool: :confused:
kamach
01.12.05,13:26
Odmena je splatná po dokončení a odovzdaní práce ( § 226, ods. 4 ZP). Časť odmeny (nie celá) sa môže vyplatiť aj pred ukončením práce.
Neviem ,aký má význam robiť DoVP na obdobie 28.11.-3.12.2005 ?:eek:
Ak ide o pracovnú úlohu realizovateľnú v priebehu 6 dní, a chceš ju zaplatiť už vo výplate za november 2005, mal si ju uzatvoriť na obdobie
25.-30.11.2005, však ?!:cool: :confused:
Časovo sa nedá tá dohodnutá práca vykonať do 30.11., lebo ešte nadväzuje na nejakú inú úlohu. Potrebné bolo začať prácu koncom novembra a ukončiť začiatkom decembra. Teda moja otázka naďalej platí.
Kačena I.
01.12.05,13:43
Ako už bolo napísané v predchádzajúcom príspevku, môžeš vyplatiť odmenu po ukončení práce. Uveď to takto aj do dohody
Eva99
01.12.05,13:43
Chcel by som upozorniť, že DoVP nie je možné uzatvoriť na prácu, ktorá má charakter opakovanej činnosti, iba na jednorazovú prácu, ktorá je v rozsahu maximálne 300 hodín ročne.
Ak by som chcela viesť jednoduché účtovníctvo známemu, môžem na dohodu? Myslela som, že každý mesiac napíšeme jednu na napr. 10 hodín - teda spĺňa podmienku ročne najviac 300... a na spracovanie účtovníctva. Hm?
Janka6685
01.12.05,13:58
Ak by som chcela viesť jednoduché účtovníctvo známemu, môžem na dohodu? Myslela som, že každý mesiac napíšeme jednu na napr. 10 hodín - teda spĺňa podmienku ročne najviac 300... a na spracovanie účtovníctva. Hm?

Už bolo na túto tému viac diskusíí na porade a myslím, že sa všetci nakoniec zhodli na tom, že dohoda na vedenie účtovníctva nie je vhodná.
Susan
01.12.05,14:04
Ak by som chcela viesť jednoduché účtovníctvo známemu, môžem na dohodu? Myslela som, že každý mesiac napíšeme jednu na napr. 10 hodín - teda spĺňa podmienku ročne najviac 300... a na spracovanie účtovníctva. Hm?

Dohodu o vykonani prace nevypisujte mesacne, aby to nevyzeralo ako opakovane plnenie, ale radsej raz za tri mesiace a obcas by bolo dobre zmenit aj druh vykonavanej prace, napr. raz spracovanie dokladov, inokedy vedenie knihy jazd, alebo vykonanie inventarizacie, sluzba na hotline..... Samozrejme financne by sa to nakumulovalo do jednej dohody.
Eva99
01.12.05,14:06
Už bolo na túto tému viac diskusíí na porade a myslím, že sa všetci nakoniec zhodli na tom, že dohoda na vedenie účtovníctva nie je vhodná.
A co teda urobiť??? Založiť živnosť by bolo nevýhodnejšie...
ajobs
01.12.05,14:44
A co teda urobiť??? Založiť živnosť by bolo nevýhodnejšie...

Ak sa to bude robiť pravidelne, najlepšie je formou SZČO, čiže na obchodnú zmluvu.:)
kamach
02.12.05,07:34
Ako už bolo napísané v predchádzajúcom príspevku, môžeš vyplatiť odmenu po ukončení práce. Uveď to takto aj do dohody
Ďakujem za radu, dúfam, že to tak bude stačiť. Tiež som si to tak vysvetľovala. Trošku ma ale straší vec, že človek, ktorý vykonáva tú prácu na dohodu je na sociálnej podpore a ten príjem by mohol ovplyvniť výšku soc.podpory. A dúfam, že v hlásení do Soc.poisťovne im nebude vadiť pri skončení DoVP nulový príjem.
enad
05.12.05,05:50
O spomínanej dohode vo svojej živnosti neúčtuješ. Údaje o príjme a dani z dohody uvedieš vo dvojom daňovom priznaní za kal. rok. (Zamestnávateľ ti vystaví potvrdenie o príjme.)

Ahojte milí poraďáci.
Aj ja mám presne tento istý prípad. Príjem z dohody uvediem v daňovom priznaní živnostníka. Teda, bude sa tento príjem ako celok potom zahŕňať aj do základu pre výpočet odvodov do SP aj do ZP? ALebo sa tento príjem pre účely odvodov bude posudzovať inak. Ako?
ĎAKUJEM a želám všetkým pekný deň.:)
ajobs
05.12.05,06:48
Ahojte milí poraďáci.
Aj ja mám presne tento istý prípad. Príjem z dohody uvediem v daňovom priznaní živnostníka. Teda, bude sa tento príjem ako celok potom zahŕňať aj do základu pre výpočet odvodov do SP aj do ZP? ALebo sa tento príjem pre účely odvodov bude posudzovať inak. Ako?
ĎAKUJEM a želám všetkým pekný deň.:)

Nie, ZP ani SP sa neplatí.
enad
05.12.05,06:58
Nie, ZP ani SP sa neplatí.

Aj keď to bude podstatne viacej ako polovička minimálnej mzdy?
ďakujem
ajobs
05.12.05,07:02
Aj keď to bude podstatne viacej ako polovička minimálnej mzdy?
ďakujem

Pri DoVP sa neplatí zdravotné ani sociálne poistenie pri akejkoľvek výške odmeny - aj keby bola 2 milióny, obrazne povedané.:)

U ZP platí jediná výnimka-len ak by išlo o takého občana, ktorý má príjmy z dohody a nie je ani zamestnaný, ani SZČO, ani konateľ či spoločník, proste ak nemá iné príjmy. Vtedy by platil ZP, ak by prekročil jeho ročný príjem výšku 78.000 Sk.;)
nikulik
28.12.05,07:43
Chcela by som sa opýtať, dohodárovi sa sťahuje nejaké poistné? Zamestnávateľ platí úrazové poistenie, ale dohodárovi sa sťahuje nejake % do SP?
Palino
28.12.05,07:45
Chcela by som sa opýtať, dohodárovi sa sťahuje nejaké poistné? Zamestnávateľ platí úrazové poistenie, ale dohodárovi sa sťahuje nejake % do SP?
Dohodárovi sa nesťahuje nič, len daň, ak nepodpísal vyhlásenie.
Jura
28.12.05,07:47
Ajobs v príspevku 18 to vysvetľuje.
nikulik
28.12.05,07:48
Ďakujem, hneď sa mi to zdalo nejaké divné, to bude tym programom, len som sa zľakla či mi niečo neušlo.
nikulik
28.12.05,07:50
Pri DoVP sa neplatí zdravotné ani sociálne poistenie pri akejkoľvek výške odmeny - ak keby bola 2 milióny, obrazne povedané.:)

U ZP platí jediná výnimka-len ak by išlo o takého občana, ktorý má príjmy z dohody a nie je ani zamestnaný, ani SZČO, ani konateľ či spoločník, proste ak nemá iné príjmy. Vtedy by platil ZP, ak by prekročil jeho ročný príjem výšku 78.000 Sk.;)

A čo ak je zamestnaný na dohodu a poberá aj starobný dôchodok? Bude niečo platiť do ZP za rok 2005?
Palino
28.12.05,08:20
Ak prekročí za mesiace september až december 2005 príjem 13 000,-- Sk, tak bude platiť do ZP 14 % z celého príjmu za tieto mesiace v ročnom zúčtovaní ZP.
Prečítaj si od p. Mihála Zdravotné poistenie v kocke, tam nájdeš odpovede na Tvoje otázky s kvalifikovaným výkladom.
http://www.porada.sk/t15285-zdravotn-poistenie-v-kocke.html
nikulik
28.12.05,08:58
Ok, ďakujem za link, idem študovať.
nikulik
29.12.05,07:34
Môžem mať prihláseného dohodára v decembri aj ked nemá žiaden príjem, t.z. že v decembri nebude mať žiadnu výplatu?
ajobs
29.12.05,07:41
Môžem mať prihláseného dohodára v decembri aj ked nemá žiaden príjem, t.z. že v decembri nebude mať žiadnu výplatu?

Môžeš, ale nemá to praktický význam. Ak už nemá dohodu uzatvorenú aj na január 2006, mala by si ho odhlásiť.
nikulik
29.12.05,07:52
Ide o to, že nechce presiahnuť tých 13 000 Sk kedy by musel platiť poistné do ZP, a ked mu dam vyplatu za december tak mu to presiahne tych 13 000,- Sk. Len chcem vediet ci by som z toho mala problem, keby som mu tam dala za december 0.
ajobs
29.12.05,07:55
Ide o to, že nechce presiahnuť tých 13 000 Sk kedy by musel platiť poistné do ZP, a ked mu dam vyplatu za december tak mu to presiahne tych 13 000,- Sk. Len chcem vediet ci by som z toho mala problem, keby som mu tam dala za december 0.

Samozrejme, že nie. Predsa na DoVP robí také práce, ktoré nie sú opakovateľné, a z toho vyplýva aj nepravidelné platenie odmeny. Keď v decembri 2005 nič nerobil, nemôže mať odmenu.:)
nikulik
29.12.05,08:06
Dobre, ďakujem, len to som chcela vedieť.
evulik
29.12.05,10:05
Na margo tej casto spominanej "opakovatelnosti". Studentka na DoBPŠ ma pracovat v lyziarskom stredisku v bufete vacsinou v silnej prevadzke, co su vikendy od obeda do circa 17-18.00 (co vykazuje pravidelnost), resp.sporadicky v tyzdni, ked bude nutne zastupit zodpovedneho veduceho alebo sa navalia ludia (nepravidelne) ... staci v dohode zakotvit nieco v zmysle, ze podla potreby na zaklade dohody ... samozrejme prihlasena v SP bude a odsleduje sa cas 100 hodin rocne, resp. max. 1/2 urceneho pracovneho casu. Staci sledovat dochadzku v obycajnom zositku? Ako najlepsie v dohode stanovit cas. kedze neviem kedy skonci sezona, aka bude, kolko ludi bude chodit do strediska a pod. DAKUJEEEEM
bea
29.12.05,10:28
Dohoda o brigádnickej práci študenta nie je obmedzená ročným počtom odpracovaných hodín. Tam je jediné obmedzenie - max. polovica týždenného pracovného času a to v rámci roka. Teda v dohode treba uviesť, že pracovná doba neprekročí 1/2 týždenného pracovného času. Podľa mňa stačí evidovať dochádzku v zošitku.
ajobs
29.12.05,12:22
Dohoda o brigádnickej práci študenta nie je obmedzená ročným počtom odpracovaných hodín. Tam je jediné obmedzenie - max. polovica týždenného pracovného času a to v rámci roka. Teda v dohode treba uviesť, že pracovná doba neprekročí 1/2 týždenného pracovného času. Podľa mňa stačí evidovať dochádzku v zošitku.

Prvá veta odporuje druhej vete. Platí samozrejme tá druhá.
Lapidárne povedané, ak je ročný fond pracovnej doby napr. 2088 hodín, nemôže DoBPŠ prekročiť 1044 hodín.:)
evulik
29.12.05,12:34
Ano a kde je (alebo by mal byt) zakotveny ten rocny fond pracovnej doby? Ked napriklad v tomto konkretnom pripade ide o lyziarske stredisko, teda sezona trva na prelome rokov (budme optimisti :o) tri mesiace. Aky dokument mam kontrole predlozit? Zositok versus smernica? DAKUJEEEEM
učtovníčka
30.12.05,09:40
Ide o to, že nechce presiahnuť tých 13 000 Sk kedy by musel platiť poistné do ZP, a ked mu dam vyplatu za december tak mu to presiahne tych 13 000,- Sk. Len chcem vediet ci by som z toho mala problem, keby som mu tam dala za december 0. Nezabudni dať 0 výkaz za december do SP a bude to v poriadku.
Denisa
30.12.05,19:26
[quote=Paula]O spomínanej dohode vo svojej živnosti neúčtuješ. Údaje o príjme a dani z dohody uvedieš vo dvojom daňovom priznaní za kal. rok. (Zamestnávateľ ti vystaví potvrdenie o príjme.)

Mám dve otázky:
1.Potvrdenie o príjme je na tlačive ako pre zamestnancov?
2.Živnostník si dáva príjem z DoVP v daň. priznaní do §8 ?

Ďakujem
abel
30.12.05,20:08
Denisa, živnostník si dáva príjem z DoVP do § 5, oddiel V, riadky 33 - 35 v -novom daňovom priznaní za rok 2005, zrazenú daň z dohody do riadku 96 DP.
Martina123
01.01.06,10:31
Prosim Vás, potrebovala by som surne poradit. Mame zamestnanca na hodu o vyk. prace. Ma odmenu 3200 SKK. Zamestnavatel plati yanho urayove poistenie a nic viac. Plati sa teda este dan, ale uplatnuje sa pri tomot zamestnancovi neydanitelne minimum? Tym padom by mu nevychadzala ziadna dan. Ako presne mam postupovat? Dakujem.
DanielaSL
01.01.06,11:59
Prosim Vás, potrebovala by som surne poradit. Mame zamestnanca na hodu o vyk. prace. Ma odmenu 3200 SKK. Zamestnavatel plati yanho urayove poistenie a nic viac. Plati sa teda este dan, ale uplatnuje sa pri tomot zamestnancovi neydanitelne minimum? Tym padom by mu nevychadzala ziadna dan. Ako presne mam postupovat? Dakujem.

Ak si ten tvoj dohodár neuplatňuje nezdaniteľné minimum u iného zamestnávateľa , nech ti podpíše tlačivo "Vyhlásenie...." a môžeš mu v tom prípade ho uplatniť ty.
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=4021&d=1135947602

Pripojila som aj link na spomínané tlačivo.
Martina123
02.01.06,08:54
Dakujem za odpoved. Pomohla.
Majka
02.01.06,11:53
Skusim pribalit moju otazku.

Moze manzel-SZCO zamestnat manzelku na dohodu o vyk.prace ktora je na MD /urobi pre neho uctovnicke prace,ktore on nasledne bude fakturovat inej firme..../ ?
Ake odvody si bude platit manzelka ked je na MD a ma dohodu u vyk.prace.
Pred nastupom na MD bola zamestnana na TP.
ajobs
02.01.06,17:00
Skusim pribalit moju otazku.

Moze manzel-SZCO zamestnat manzelku na dohodu o vyk.prace ktora je na MD /urobi pre neho uctovnicke prace,ktore on nasledne bude fakturovat inej firme..../ ?
Ake odvody si bude platit manzelka ked je na MD a ma dohodu u vyk.prace.
Pred nastupom na MD bola zamestnana na TP.

Podľa môjho názoru (bolo toho tu už veľa popísané) nie je možné vykonávať účtovnícke (opakované) práce na dohodu, iba na pracovnú zmluvu (alebo ako SZČO), takže navrhujem pouvažovať nad spôsobom zmluvy, skôr ako bude uzatvorená.
Manželka je na materskej, alebo rodičovskej dovolenke ? Nie je to jedno a to isté.
tonkat
02.01.06,17:16
Potrebovala by som jednu malú radu. Som živnostníčka a momentálne pracujem aj na dohodu o vykonaní práce. Zamestnávateľ, ktorý má so mnou uzatvorenú dohodu za mňa odvádza daň. Ako si mám túto dohodu uplatniť v jednoduchom účtovníctve ?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Veľmi mi pomôže.
Od zamestnávateľa dostaneš potvrdenie o príjme za rok 2005 a to vpíšeš do daňového priznania. Do účtovníctva nič nedávaš, to je len na tvoje príjmy a výdaje ako SZČO.
nikulik
05.01.06,09:56
Ahojte, dohodár ak bol v danom mesiaci prihlásený na SP, ale nemal žiadny príjem, tak musí byť vo vykaze?
ajobs
05.01.06,10:51
Ahojte, dohodár ak bol v danom mesiaci prihlásený na SP, ale nemal žiadny príjem, tak musí byť vo vykaze?

Nie nemusí, ale niektoré zamestnankyne SP si to vykladajú tak, že tam musí byť uvedený, pretože je vedený ako dohodár u príslušného zamestnávateľa.
Takže si vyber, podľa mňa jednoznačne nemusí.
Janka6685
05.01.06,11:03
Ahojte, dohodár ak bol v danom mesiaci prihlásený na SP, ale nemal žiadny príjem, tak musí byť vo vykaze?

Podľa mňa nič nepokazíš, ak ho tam uvedieš, akurát tam bude mať nuly.
ajobs
05.01.06,11:06
Podľa mňa nič nepokazíš, ak ho tam uvedieš, akurát tam bude mať nuly.

A keď uvedieš dve nuly, budeš mať 00.:D :D :D
Ale dosť bolo vtipkovania na adresu SP.:cool:
Janka6685
05.01.06,11:09
A keď uvedieš dve nuly, budeš mať 00.:D :D :D
Ale dosť bolo vtipkovania na adresu SP.:cool:

Tak dajak:D
nikulik
05.01.06,11:15
No ešte sa rozhodnem, ale ďakujem Vám za Vaše príspevky, a prajem pekny zvyšok dňa.
ajobs
05.01.06,11:16
No ešte sa rozhodnem, ale ďakujem Vám za Vaše príspevky, a prajem pekny zvyšok dňa.

Aj my tebe, uži si predĺžený víkend.:)
nikulik
05.01.06,11:24
Aj my tebe, uži si predĺžený víkend.:)

No ja viac pracovne :eek: , ale ďakujem.
Aj vy si užite víkend, hlavne oddychujte, pretože začal nový rok, a už treba zarezávať.:) Veď ďalšie Vianoce sú ďalekoooooo....:D
pepek
06.01.06,17:26
V r. 2005 som zamestnaval zamestnancov na DOVP cca 2 mesiace. Ake tlacivo na rocne zuctovanie dane im treba vystavit? A je to potrebne?
DanielaSL
06.01.06,17:50
V r. 2005 som zamestnaval zamestnancov na DOVP cca 2 mesiace. Ake tlacivo na rocne zuctovanie dane im treba vystavit? A je to potrebne?

Vystavíš mu tlačivo -Potvrdenie.... prikladám link
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=4019&d=1135947587
Martina123
10.01.06,21:43
Ak je zamestnanec zamestnany na dohodu o vykone prace a bola z odmeny odvadzana dan, ktora nemala byt a zamestnanec si ju teda bude narokovat spat, ktor danove priznanie vyplna a kde sa napise suma, ktora sa mu ma vratit? Zamestnany bol od aprila do decembra (vratane).
liba2
10.01.06,21:48
Ak je zamestnanec zamestnany na dohodu o vykone prace a bola z odmeny odvadzana dan, ktora nemala byt a zamestnanec si ju teda bude narokovat spat, ktor danove priznanie vyplna a kde sa napise suma, ktora sa mu ma vratit? Zamestnany bol od aprila do decembra (vratane).Ak dohodár nepodpísal Vyhlásenie... potom mu daň z príjmu bola zrazená oprávnene.
Ak nemal iné príjmy ako zo závislej činnosti, potom jeho posledný zamestnávateľ mu môže urobiť - na základe žiadosti zamestnanca - ročné zúčtovanie dane.
Ak je poberateľ starobného dôchodku, potom to môže byť aj trochu inak.
DanielaSL
11.01.06,06:11
Len doplním ešte Libu , že môže si urobiť aj daňové priznanie, ak si nepožiada o ročné zúčtovanie.
liba2
11.01.06,06:16
Ak dohodár nepodpísal Vyhlásenie... potom mu daň z príjmu bola zrazená oprávnene.
Ak nemal iné príjmy ako zo závislej činnosti, potom jeho posledný zamestnávateľ mu môže urobiť - na základe žiadosti zamestnanca - ročné zúčtovanie dane.
Ak je poberateľ starobného dôchodku, potom to môže byť aj trochu inak.Danielka, veď to tu je uvedené...:) len inými slovami.
Katarína Horská
11.01.06,08:19
Chcem sa spýtať.Ako szčo mám dieľnu na výrobu výrobkov z dreva.Mám len jedného zamestnanca,v prípade,že mám viac objednávok na moje výrobky,tak možem zamestnať niekoho na dohodu o vykonaní práce.Moja otázka znie na koľko mesiacov može byť takáto dohoda uzatvorená,viem,že podľa hodín na300hod.Je to obmedzene časom tych 300 hodín.
DanielaSL
11.01.06,08:25
Danielka, veď to tu je uvedené...:) len inými slovami.
Áno , to ja viem ,len že veľa zamestnancov nemá ani tušenia o ročnom zúčtovaní a daňovom priznaní, tak som to myslela asi tak , že mzdárka mu môže poradiť , že si to vysporiada buď tak alebo tak.
DanielaSL
11.01.06,08:30
Chcem sa spýtať.Ako szčo mám dieľnu na výrobu výrobkov z dreva.Mám len jedného zamestnanca,v prípade,že mám viac objednávok na moje výrobky,tak možem zamestnať niekoho na dohodu o vykonaní práce.Moja otázka znie na koľko mesiacov može byť takáto dohoda uzatvorená,viem,že podľa hodín na300hod.Je to obmedzene časom tych 300 hodín.

Môžeš uzatvoriť dohodu , ale chcem ťa upozorniť , že musí tam byť vytýčená úloha a nesmie to byť opakujúca sa činnosť. Nerozumiem práci v takej dielni , ale len jednoduchý príklad, čo zvykne náš právnik stále používať - upratať z dvora kopu uhlia. Rozsah práce ...max. 300 hodín. Počet jeho odpracovaných hodín treba viesť v evidencii dochádzky.
ewap
11.01.06,11:49
Ahojte milí poraďáci.
Aj ja mám presne tento istý prípad. Príjem z dohody uvediem v daňovom priznaní živnostníka. Teda, bude sa tento príjem ako celok potom zahŕňať aj do základu pre výpočet odvodov do SP aj do ZP? ALebo sa tento príjem pre účely odvodov bude posudzovať inak. Ako?
ĎAKUJEM a želám všetkým pekný deň.:)


Zaujala ma otázka sisas č. 15 a odpoveď ajob č. 16.
Myslím, že nevystihol podstatu otázky, avšak mňa by tiež zaujímalo, ako DOVP ovplyvní platenie odvodov do soc. pois. od 1.7. 2006. Totiž, ak som živnostník a v roku 2005 som nemal príjmy zo živnosti vac ako 82 800 neplatím odvody do SP. Ale napríklad v decembri som mal DOVP a "vďaka" tejto sume prekročím spomínanú hranicu, budem povinným platcom odvodov? Alebo sa to berie nejako ináč? Dúfam, že mi rozumiete a ďakujem za odpovede.
Martina123
11.01.06,13:46
Ak dohodár nepodpísal Vyhlásenie... potom mu daň z príjmu bola zrazená oprávnene.
Ak nemal iné príjmy ako zo závislej činnosti, potom jeho posledný zamestnávateľ mu môže urobiť - na základe žiadosti zamestnanca - ročné zúčtovanie dane.
Ak je poberateľ starobného dôchodku, potom to môže byť aj trochu inak.

Este by som sa chcela vratit k dohodarovi. Zamestnanec nemal ziadne ine prijmy a podpisal vyhlasenie a ta dan sa mu zrazila. A ted aby mu mal byt vratena. Chcela by som vediet, ktore danove priznanie mu treba vyplnit a kde sa napise ta suma, ktora mu ma byt vratena?
Dakujem za odpoved.
ajobs
11.01.06,14:26
Ahojte milí poraďáci.
Aj ja mám presne tento istý prípad. Príjem z dohody uvediem v daňovom priznaní živnostníka. Teda, bude sa tento príjem ako celok potom zahŕňať aj do základu pre výpočet odvodov do SP aj do ZP? ALebo sa tento príjem pre účely odvodov bude posudzovať inak. Ako?
ĎAKUJEM a želám všetkým pekný deň.:)


Zaujala ma otázka sisas č. 15 a odpoveď ajob č. 16.
Myslím, že nevystihol podstatu otázky, avšak mňa by tiež zaujímalo, ako DOVP ovplyvní platenie odvodov do soc. pois. od 1.7. 2006. Totiž, ak som živnostník a v roku 2005 som nemal príjmy zo živnosti vac ako 82 800 neplatím odvody do SP. Ale napríklad v decembri som mal DOVP a "vďaka" tejto sume prekročím spomínanú hranicu, budem povinným platcom odvodov? Alebo sa to berie nejako ináč? Dúfam, že mi rozumiete a ďakujem za odpovede.

Neprečítala si si pozorne príspevok č.18.
Z neho je jasné, že príjmy z DoVP nijako neovplyvňujú odvody do SP a ZP ( u ZP iba s výnimkou, že príjmy z DoVP sú jeho jediné príjmy, to znamená, že ide o dobrovoľne nezamestnaného človeka).
Takže keď bude mať SZČO v decembri 2005 príjmy z DoVP napríklad 1,5 milióna Sk, neovplyvní to jeho odvody do SP (čiže, ak neprekročí 82800 Sk z činnosti SZČO, nebude platiť povinne do SP).;) :)
DanielaSL
11.01.06,15:29
Este by som sa chcela vratit k dohodarovi. Zamestnanec nemal ziadne ine prijmy a podpisal vyhlasenie a ta dan sa mu zrazila. A ted aby mu mal byt vratena. Chcela by som vediet, ktore danove priznanie mu treba vyplnit a kde sa napise ta suma, ktora mu ma byt vratena?
Dakujem za odpoved.
Ak ten človek mal len príjem z dohody a žiadny iný , tak si urobí daňové priznanie typu A. A v ňom sa vlastne vypočíta suma , ktorá mu má byť vrátená.
abel
11.01.06,16:58
Este by som sa chcela vratit k dohodarovi. Zamestnanec nemal ziadne ine prijmy a podpisal vyhlasenie a ta dan sa mu zrazila. A ted aby mu mal byt vratena. Chcela by som vediet, ktore danove priznanie mu treba vyplnit a kde sa napise ta suma, ktora mu ma byt vratena?
Dakujem za odpoved.
Vyplňuje si DP typu A. Kópia Potvrdenie od zamestnávateľa tvorí prílohu a údaje z tohoto potvrdenia vpíše do riadkov 32 - 34 a výšku zrazenej dane do r. 61 daňového priznania.
liba2
11.01.06,18:07
Este by som sa chcela vratit k dohodarovi. Zamestnanec nemal ziadne ine prijmy a podpisal vyhlasenie a ta dan sa mu zrazila. A ted aby mu mal byt vratena. Chcela by som vediet, ktore danove priznanie mu treba vyplnit a kde sa napise ta suma, ktora mu ma byt vratena?
Dakujem za odpoved.Keď podpísal vyhlásenie, mala sa mu zohľadniť nezdaniteľná čiastka 7328 Sk/mes. a len zo zvyšku zraziť daň.
Dohodár môže buď podať daň. priznanie typ A sám, alebo môže vás požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane (ak nemá iné príjmy ako zo závislej činnosti).
Daň.priznanie má veľa riadkov, všetky treba prečítať a vyplniť (ak sú pre neho aktuálne). "Úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov" sa vlani písal do riadku 32; ale ďalej treba pokračovať až po riadok 64. K daň.priznaniu je aj poučenie ako sa vyplňuje.
Určite preňho bude jednoduchšie požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie.