calawen
22.10.10,15:33
Dnes som dostala e-mailom otázku od klienta, na ktorú neviem dobre odpovedať, prosím o pomoc. Citujem:
Je nejaka vyhoda, ked sa zalozi nova firma, aby bol majitelom firmy XY, s.r.o., alebo budem majitelom zas ja ako fyzicka osoba. Myslim, co sa tyka uctovnictva, zdanovania ziskov, transferu nakladov medzi materskou a dcerskou firmou a podobne.
calawen
22.10.10,13:36
Po preštudovaní §22 zákona o účtovníctve som našla možnosť konsolidovanej účtovnej závierky, avšak tá podlieha overeniu audítorom (náklady navyše).

Navyše transfery nákladov medzi spoločnosťami musia byť uvedené v poznámkach.

Z daňového hľadiska som nič nenašla (buď to tam nie je, alebo som hľadala zle).

Momentálne to vidím tak, že to má zajedno. Z účtovného hľadiska aj daňového hľadiska budú dve spoločnosti, dve závierky, dve daňové priznania k dani z príjmov. Bez ohľadu na majiteľa, transfery medzi spoločníkom a spoločnosťami musia byť v poznámkach uvedené...
calawen
26.10.10,10:02
posúvam
FAA
26.10.10,10:12
Nemám čas hľadať, včera nenastal koniec sveta, ale bezpečnejšie, a jednoduchšie a lacnejšie na prevádzku, je založiť novú sro fyzickou osobou a nie sro-čkou, v ktorej je tá istá fyz.osoba majiteľom.
zalobaba
26.10.10,10:40
Nemám čas hľadať, včera nenastal koniec sveta, ale bezpečnejšie, a jednoduchšie a lacnejšie na prevádzku, je založiť novú sro fyzickou osobou a nie sro-čkou, v ktorej je tá istá fyz.osoba majiteľom.

Ja len doplním, že spoločnosť s jediným spoločníkom nemôže byť jediným spoločníkov v ďalšej spoločnosti.
calawen
26.10.10,12:08
Nemám čas hľadať, včera nenastal koniec sveta, ale bezpečnejšie, a jednoduchšie a lacnejšie na prevádzku, je založiť novú sro fyzickou osobou a nie sro-čkou, v ktorej je tá istá fyz.osoba majiteľom.


Ja len doplním, že spoločnosť s jediným spoločníkom nemôže byť jediným spoločníkov v ďalšej spoločnosti.

Ďakujem!