JOVER
22.10.10,17:44
Dobrý večer poradaci,potreboval by som veľmi poradit .Som 2roky v TPP pracujem za minimálnu mzdu. momentálne od 4. 8.10 som PN.Podla slov lekára ešte minimálne 4-5 mesiacov budem PN. Došlo mi rozhodnutie zo soc.Poistovne o priznaní nemocenského 5.40 eu na deň.Mám 8ročnú dcéru ktorú mi súd začiatkom roku zveril do starostlivosti. Matka dietata mi má platit výživné v sume 25.36 eu.Dnom 16.3.10. Matka je na neznámom mieste pobytu žiadne výživné som od nej dodnes nedostal.. 13.9 som podal trestné oznámenie za neplnenie vyživov.Pov. Exekúciu som nepodal kedže si vyžadujú adresu matky ktorú nikto nevie.Bývam u matky,platím polovicu inkasa.mám 30 rokov.Včera mi konečne došla poštou maródka 97 eu.Od augusta sú to vlastne jediné peniaze ktoré som dostal mimo prídavku na dieťa.Zamestnávateľ mi doteraz z mne neznámych dövodov ešte stále nevyplatil prvých 10dní PN. Zaujímalo by ma či ako jednotlivec+dieťa ktorého príjem nedosahuje výšku životného minima môžem žiadat o dávku v hmotnej núdzi ,alebo aspom príspevok na dieta na účely zabezpečenia jeho základných životných potrieb..Keď som sa bol spítat na príslušnom úrade tak ma odbili že pnka+rod.Pridavky+výživné je viac ako dostatočný príjem.Uplatnenie nároku na nahradné výživné mi ešte nevzniklo vzhľadom na nezname miesto pobytu matky v zahraničí.A pritom mi do príjmu počítali výživné ktoré nedostávam.S príjmu 97 eu nedokážem pokriť stravu,inkaso poplatky do školy,lieky a cestovné náklady k lekárovy do vzdialenej nemocnice kde musím chodit 8-10 x do mesiaca na vyšetrenia pričom cesta tam a spet je 6.40 eu.Neviem ako dalej som úplne zúfalí.Dakujem
Xanti
22.10.10,18:39
No preto asi si dostal 97 eur , že nebol plný mesiac. Ak ti vychádza denná dávka 5,40 eur tak za 30 dní je to suma 162 eur, + prídavok na dieťa 22,01 € + to výživné,
naozaj Ti nevýjde dávka v hmotnej núdzi lebo tá je pre osobu s dieťaťom vo výške 115,10 € mesačne.
Viac si prečítaj tu : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
JOVER
22.10.10,23:12
dakujem za informácie,len nechápem preco mi do príjmu započitavajú aj výživne ktoré vlastne ani nemám.Z Tých 162eu + 22EU by sa dal o teoreticky vyžit,lenže 100eu platím nájomné,a skoro 25eu ma stoja obedy a družina v škole.z tých zvyšných 59eu ,50precestujem na vyšetrenia .a 9by mi malo ostať na mesiac na stravu,oblečenie,hyg.veci atd...to ma vôbec nepotešilo.To nemám nárok ani na prispevok na skolu pre dcéru?Velmi by mi pomohlo keby som mal aspom na tie obedy zlavu,mna na úrade odbyli ale viem o rodinách ktoré majú ovela vyší prijem ako ja a túto možnosť majú ako je to možné?
arizona
23.10.10,06:38
Neinformoval si sa na možnosť náhradného výživného?
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=1823
paaataaa
23.10.10,07:19
davka v hmotnej nudzi v tvojom pripade aj s priplatkami je:
115,10+17,20+89,20(to je prispevok na byvanie..a dostanes ho len vtedy ak si riadne platis najom)+4=225 eur
co sa tyka vyzivneho...tak to neviem ci ti do tvojho prijmu ratat maju alebo nie..ak ho nedostavas..opytaj sa na urade.....a tusim ze pridavok na dieta sa nerata...takze 162+tych 25 eur ked tak...to mas 187 eur..takze stat by ti mal doplatit ten zvysok....a este k tym dotaciam an stravu a skolske potreby..na tie narok mas.....a nemusis byt ani v hmotnej nudzi.len tvoj prijem nesmie byt vyssi ako zivotne minimum pre vas dvoch co cini 269,99...takze aj nato mas narok..kym nezacnes pracovat..potom uz ho mat nebudes no :(
paaataaa
23.10.10,07:21
davka v hmotnej nudzi v tvojom pripade aj s priplatkami je:
115,10+17,20+89,20(to je prispevok na byvanie..a dostanes ho len vtedy ak si riadne platis najom)+4=225 eur
co sa tyka vyzivneho...tak to neviem ci ti do tvojho prijmu ratat maju alebo nie..ak ho nedostavas..opytaj sa na urade.....a tusim ze pridavok na dieta sa nerata...takze 162+tych 25 eur ked tak...to mas 187 eur..takze stat by ti mal doplatit ten zvysok....a este k tym dotaciam an stravu a skolske potreby..na tie narok mas.....a nemusis byt ani v hmotnej nudzi.len tvoj prijem nesmie byt vyssi ako zivotne minimum pre vas dvoch co cini 269,99...takze aj nato mas narok..kym nezacnes pracovat..potom uz ho mat nebudes no :(
opravujem :D...neze nemusis byt v hmotnej nudzi..ale nemusis poberat davky v hmotnej nudzi...
Xanti
23.10.10,09:42
Bývam u matky,platím polovicu inkasa.mám 30 rokov.

davka v hmotnej nudzi v tvojom pripade aj s priplatkami je:
115,10+17,20+89,20(to je prispevok na byvanie..a dostanes ho len vtedy ak si riadne platis najom)+4=225 eurato mas narok..kym nezacnes pracovat..potom uz ho mat nebudes no :(
Paaataaa trošku zle rátaš, nakoľko príspevok na bývanie dostáva osoba, ktorá má nájomnú zmluvu ( zadávateľ len býva pri svojej matke a určite s nou nemá nájomnú zmluvu a jeho mama neni prihlásená na DU ako prenajímateľ ) alebo je vlastníkom aspoň časti nehnuteľnosti. Takže ak ten príspevok výjmeš tak môžeš rátať
115,10+17,2+4 = 136,3 € a taký príjem zadávateľ dosahuje. Bohužial, ale zadávateľ naozaj nie je v hmotnej núdzi.
A jeho príjmom, kt. posudzuje UP je PN 162 eur a výživné na dieťa 25,36 € aj ked ich nedostáva. Ako sa píše nižšie prídavok na dieťa sa nepovažuje za príjem

Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
· prídavok na dieťa a príplatok k prídavku na dieťa podľa osobitného predpisu alebo dávka toho istého druhu vyplatená v členskom štáte Európskej únie, v štáte, ktorý je zmluvnou stranou
paaataaa
23.10.10,12:57
Paaataaa trošku zle rátaš, nakoľko príspevok na bývanie dostáva osoba, ktorá má nájomnú zmluvu ( zadávateľ len býva pri svojej matke a určite s nou nemá nájomnú zmluvu a jeho mama neni prihlásená na DU ako prenajímateľ ) alebo je vlastníkom aspoň časti nehnuteľnosti. Takže ak ten príspevok výjmeš tak môžeš rátať
115,10+17,2+4 = 136,3 € a taký príjem zadávateľ dosahuje. Bohužial, ale zadávateľ naozaj nie je v hmotnej núdzi.
A jeho príjmom, kt. posudzuje UP je PN 162 eur a výživné na dieťa 25,36 € aj ked ich nedostáva. Ako sa píše nižšie prídavok na dieťa sa nepovažuje za príjem

jasne..to, ze zije u svojej mami som si nevsimla..potom mas pravdu...ale zase opravim ja teba..v hmotnej nudzi je..kedze jeho prijem nedosahuje vysku zivotneho minima a je na PN takze svoj prijem nedokaze zvysit..ale narok na davky v hmotnej nudzi nema...
Xanti
23.10.10,13:10
jasne..to, ze zije u svojej mami som si nevsimla..potom mas pravdu...ale zase opravim ja teba..v hmotnej nudzi je..kedze jeho prijem nedosahuje vysku zivotneho minima a je na PN takze svoj prijem nedokaze zvysit..ale narok na davky v hmotnej nudzi nema...
Podľa mňa pravdu nemáš, zadávateľ nie je v hmotnej núdzi. Keby bol tak by mohol požiadať o ochranný príspevok.


Ochranný príspevok patrí občanovi a každej fyzickej osobe, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje, ak si z dôvodu nepriaznivej životnej situácie nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť príjem vlastnou prácou a splnili podmienky na vznik nároku na dávku.

Podmienky vzniku nároku:
· nepriaznivý zdravotný stav občana, t.j. choroba, porucha zdravia uznaná ošetrujúcim lekárom trvajúca nepretržite viac ako 30 dní,

Výška príspevku 63,07 € mesačne.

a určite by ho na to upozornili na UP.
paaataaa
23.10.10,14:50
Podľa mňa pravdu nemáš, zadávateľ nie je v hmotnej núdzi. Keby bol tak by mohol požiadať o ochranný príspevok.



a určite by ho na to upozornili na UP.

ja vychadzam z definicie co je hmotna nudza:
Hmotná núdza je stav, keď príjem občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, nedosahuje životné minimum a občan a fyzické osoby, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, si príjem nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením.
JOVER
23.10.10,16:07
informoval,teda aspom som sa snazil.Bolo mi oznámené že síce spĺnam podmienku 3mesiace(dokopy to je 8mesiacov od vydania rozsudku)ale si mám či vlastne musím podať exekúciu na penažné poistenie.Čo bohužial momentálne nieje možné,pretože:matka dietaťa je na neznámom mieste pobytu.2,matka dietaťa je od marca nahlásená ako nezvestná.3.Brat matky dieťa odhlásil matku dietaťa z jej trvalého pobytu,takže momentálne je síce matka dietaťa občanom SR ale bez adresy trvalého pobytu.Preto nechápem že mi k príjmu započítavajú aj výživné ktoré som ešte ani nevydel,a ani náhradné mi neprešlo.Celkovo ma na tunajšom odbore soc.Vecí a rodiny odbyli hneď medzi dverami.:( čo je zarážajúce mi za tú minutu čo sa mi boli "ochotný" venovať,mi stihli povedať niečo v takom zmysle že ako "otec" sa mám vedieť postarať a netváriť sa že potrebujem byť na PN..Dorazili ma stým,pretože na PNke som nie z vlastnej viny,Objavyli sa umňa následky pracovného úrazu po páde z lešenia,ktorý som mal 6/2009 a bol som vtedy 6mesiacov PN
JOVER
23.10.10,16:29
".a este k tym dotaciam an stravu a skolske potreby..na tie narok mas.....a nemusis byt ani v hmotnej nudzi.len tvoj prijem nesmie byt vyssi ako zivotne minimum pre vas dvoch co cini 269,99...takze aj nato mas narok..kym nezacnes pracovat..potom uz ho mat nebudes"

už som sa to pítal v strede septembra,pracovníčka mi povedala že nemám nárok na nič,lebo prevyšujem príjem.Čo sa mi fakt nezdá,..Ešte mi povedali že sa prihliada na príjem pol roku spetne.A keď budem vo februári ešte stále PN tak mám dojst a možno stým niečo urobia....ZAUJÍMALO BY MA.či sa ten polročný príjem spetne nejak priemeruje štýlom mesiac +mesiac : 6.Ak by to bolo takto tak môj priemer by bol pod životným minimom 269.Eu.A mohol by som to ísť skúsit a požiadať znova. VEDELI BY STE MI POVEDAŤ či sa príjem počíta z čistej,alebo z hrubej mzdy?
JOVER
23.10.10,19:42
nakoľko príspevok na bývanie dostáva osoba, ktorá má nájomnú zmluvu ( zadávateľ len býva pri svojej matke a určite s nou nemá nájomnú zmluvu a jeho mama neni prihlásená na DU ako prenajímateľ ) alebo je vlastníkom aspoň časti nehnuteľnosti.




Čo sa týka bývania,nie niesom vlastníkom domu.Boli ním matka a otec.Otec teraz pred nedávnom zomrel a dedîm po nom 1/3 z polovice nehnuteľnosti,len je to ešte všetko v dedičskom konaní,dom má 2 vchody bývam vlastňe zvlášť ale vlastníkom je matka.Z matkov veľmi dobre nevýchadzam.A kéď jej neprispejem na energie tak sa musím odsťahovať.Mám síce nárok na časť domu ale pokial neprebehne ded.Konanie tak sa vlastne nemám čím a ako brániť pred matkyným rozhodnutím
Xanti
23.10.10,21:31
Čo sa týka bývania,nie niesom vlastníkom domu.Boli ním matka a otec.Otec teraz pred nedávnom zomrel a dedîm po nom 1/3 z polovice nehnuteľnosti,len je to ešte všetko v dedičskom konaní,dom má 2 vchody bývam vlastňe zvlášť ale vlastníkom je matka.Z matkov veľmi dobre nevýchadzam.A kéď jej neprispejem na energie tak sa musím odsťahovať.Mám síce nárok na časť domu ale pokial neprebehne ded.Konanie tak sa vlastne nemám čím a ako brániť pred matkyným rozhodnutím
No pokiaľ neprebehne dedičské konanie, tak naozaj neni nárok. Dokonca prvý nárok by bol až ked by si doniesol LV na UP s tým, že si tam uvedený ako vlastník nehnuteľnosti. V tomto majú prísne podmienky na UP.

Škoda, že si po prvej PN neuvažoval nad dobrovolným nemocenským
poistením, po 270 dňoch by si mal nárok na výplatu PN aj z tohto. A tvoj príjem by bol vyšší. :(
susie1
23.10.10,22:24
Ahoj...Takže začnem takto

v hmotnej nudzi je..kedze jeho prijem nedosahuje vysku zivotneho minima a je na PN takze svoj prijem nedokaze zvysit...

Ja si myslím že pataaa pravdu má..

Citujem:Vzťah medzi hmotnou
núdzou a životným
minimom
To či sa osoba alebo osoby
nachádzajú v hmotnej núdzi
závisí od ich príjmov. Ak sú
príjmy spoločne posudzovaných
osôb (domácnosti alebo rodiny)
vyššie ako je zákonom
stanovená suma životného
minima, osoba alebo domácnosť
nie je v hmotnej núdzi a nemá
nárok na dávku a príspevky. Ak
sú príjmy domácnosti nižšie ako
je suma životného minima,(čo uňho činní 162eu+25,36eu=187,36 životné minimum je 269,99eu na jednotlivca spolu s nezaopatreným dietaťom)
domácnosť sa nachádza
v hmotnej núdzi, ale to ešte
neznamená, že má automaticky
nárok aj na pomoc v hmotnej
núdzi. Tá sa poskytuje formou
dávky a príspevkov, pričom ich
výška je pevne stanovená
v zákone č. 599/2003 Z.z.
o pomoci v hmotnej núdzi
a o zmene a doplnení v niektorých zákonov.

Čo je to hmotná
núdza?
Hmotná núdza je stav, keď
príjem občana a fyzických osôb,
ktoré sa s občanom spoločne
posudzujú, nedosahuje životné
minimum.
Dávka patrí občanovi, ktorý je
v hmotnej núdzi a spoločne
posudzovaným osobám na
zabezpečenie základných
životných podmienok a nemôžu
si zabezpečiť príjem vlastnou
prácou, užívaním vlastného
majetku alebo zákonnými
nárokmi.
susie1
23.10.10,23:13
Zaujímalo by ma či ako jednotlivec+dieťa ktorého príjem nedosahuje výšku životného minima môžem žiadat o dávku v hmotnej núdzi ,alebo aspom príspevok na dieta na účely zabezpečenia jeho základných životných potrieb..Keď som sa bol spítat na príslušnom úrade tak ma odbili že pnka+rod.Pridavky+výživné je viac ako dostatočný príjem.Uplatnenie nároku na nahradné výživné mi ešte nevzniklo vzhľadom na nezname miesto pobytu matky v zahraničí.A pritom mi do príjmu počítali výživné ktoré nedostávam.citujem:Ako je možné zvýšiť
si dávku v hmotnej
núdzi?
Prostredníctvom príspevkov
k dávke, ktoré patria občanovi
a spoločne posudzovaným
osobám, ak splnili podmienky
nároku na dávku.
Ak Vaše dieťa navštevuje
materskú alebo základnú školu,
môže poberať dotáciu na stravu
a školské potreby.

Týmto pádom si myslím že by si mal ísť na príslušný UP,Priniesť zo sebov potvrdenie o návšteve školy dietaťa,rozhodnutie zo súdu o zverení do starostlivosti,potvrdenie od lekára od kedy si PN a ,že PN trvá,rozhodnutie zo socialnej poisťovne o výške nemocenského

a ako už predtým písal Xanti
Citát:
Ochranný príspevok
patrí občanovi a každej fyzickej
osobe, ktoré sa s občanom v
hmotnej núdzi spoločne
posudzuje, ak si z dôvodu
nepriaznivej životnej situácie
nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť
príjem vlastnou prácou a
splnili podmienky na
vznik nároku na
dávku.
Podmienky vzniku nároku:
· nepriaznivý zdravotný stav
občana , t.j. choroba, porucha
zdravia uznaná ošetrujúcim
lekárom trvajúca nepretržite
viac ako 30 dní,
Výška príspevku 63,07 €
mesačne.

Tým že si už 3tí mesiac PN a pokial PN stále pretrváva ti vznikol nárok žiadať ochranný príspevok .







a určite by ho na to upozornili na UP.



Čo sa týka žeby ta mali upozorniť na UP ako napísal Xanti, tak v tom sním plne súhlasím .Ale ako píšeš


Celkovo ma na tunajšom odbore soc.Vecí a rodiny odbyli hneď medzi dverami.:( čo je zarážajúce mi za tú minutu čo sa mi boli "ochotný" venovať,mi stihli povedať niečo v takom zmysle že ako "otec" sa mám vedieť postarať a netváriť sa že potrebujem byť na PN..Dorazili ma stým,


tak zrejme nie na každom UP sa snažia výjsť občanom v ústrety.Obrň sa trpezlivostou a nenechaj sa hneď medzi dverami odbyť.Na rovinu hneď treba povedať že si uź 3mesiace PN,stav trvá,że sám vychovávaš dcéru,a pîtaj si žiadosť o dotáciu na stravu a školské potreby.
Xanti
24.10.10,05:17
Tým že si už 3tí mesiac PN a pokial PN stále pretrváva ti vznikol nárok žiadať ochranný príspevok .Musím Ťa opraviť, nárok na ochranný príspevok má občan , ktorý poberá dávku v hmotnej núdzi. A zadávateľ ju nepoberá, takže nemá nárok ani na ochranný príspevok.

Iné by bolo, ak by bol vlastníkom nehnuteľnosti a do výpočtu dávky v hmotnej núdzi by sa rátal aj príspevok na bývanie, vtedy by mu dávka v hmotnej núdzi vyšla a vtedy by mal nárok aj na ochranný príspevok z dôvodu, že dlhodobo maroduje.
Výpočet v tomto prípade : 115,10+17,2+4 +89,20 = 225,50 €
jeho príjem : 162 + 25,36 = 187,36 €
výjde dávka vo výške 38,14 € a k tomu by mohli prirátať ochranný príspevok 63,07 € teda dokopy by mal nárok na dávku v hmotnej núdzi vo výške 101,21 €.
No v momentálnej situácii na to nárok nemá, kým neprebehne dedičské a kým ho nezapíšu na LV ako vlastníka.
susie1
24.10.10,17:29
Musím Ťa opraviť, nárok na ochranný príspevok má občan , ktorý poberá dávku v hmotnej núdzi. A zadávateľ ju nepoberá, takže nemá nárok ani na ochranný príspevok.

Iné by bolo, ak by bol vlastníkom nehnuteľnosti a do výpočtu dávky v hmotnej núdzi by sa rátal aj príspevok na bývanie, vtedy by mu dávka v hmotnej núdzi vyšla a vtedy by mal nárok aj na ochranný príspevok z dôvodu, že dlhodobo maróduje
citujem:

pri výpočte nároku na dávku v hmotnej núdzi a príspevkov k nej* sa postupuje podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o dávke v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.* Dávka sa vypočíta ako ROZDIEL medzi príjmom a nárokom na dávku. Pre jednotlivca s dieťaťom je nárok na dávku v hmotnej núdzi a príspevky k nej následovný: u jednotlivca s dieťaťom 115,1O eura, dávka sa zvyšuje o príspevok na zdravotnú starostlivosť 2 x 2 eura, ochranný príspevok (ak je PN dlhšie ako 30 dní) 63 ,7 eura a príspevok na bývanie 89 ,20 eura. Pri podávaní si žiadosti o pomoc v hmotnej núdzi* sa skúma aj priemerný mesačný príjem za posledných 12kalendárnych mesiacov

týmto pádom si myslím že mu vzniká nárok na dávku pretože spĺňa podmienky Pn.Takže by sa mal ochranný príspevok započitavat
do sumy na posudzovanie nároku na dávku, takze by to bolo 115,10+4+17.2+63.7=200eu a rozdiel by činil 200- 187.36=12.64eu

poznám človeka ktorý bol v podobnej situácii a viem že mu započítavali ochraný príspevok hoci nepoberal dávku v HN,ale pritom spĺnal podmienku PN dlkšie ako 30dní.Bola to slobodná matka s jedným dietaťom nebola majiteľkou auta ani nehnuteľnosti.A bolo to 4/2009.Odvtedy sa zákony nijak zvlášt nemenili tak preto tvrdím to čo tvrdím.Ale každého žiadateľa posudzujú jednotlivo ak pán vlastní auto,pokiaľ si ho nenechá ohodnotiť tak mu nárok nevzniká.
JOVER
24.10.10,22:20
Ďakujem Vám všetkým za Vaše rady a príspevky.Mám vtom trochu zmetok.Pred mesiacom som tam bol pítať sa a odmietli ma.Na Ten príspevok čo sa týka dotácie na školu a obedy ma ubezpečili že určite nemám nárok.:( ani tlačivo mi nechceli d ať.Po tom čo ste mi napísali neviem či sa mám dať posledné peniaze na cestu a ísť to znova skúsiť vybavyť ak ma už raz odmietli síce hneď medzi dverami,ale odmietli...Na čo má vlastne občan dlhodobo PN s prímom pod hranicov životného minima nárok okrem nemocenských dávok?
susie1
24.10.10,23:34
Na Ten príspevok čo sa týka dotácie na školu a obedy ma ubezpečili že určite nemám nárok.:( ani tlačivo mi nechceli d ať.
jedno v čom som si na
100% istá je že na dotáciu máš nárok ako tu už bolo písané

...a este k tym dotaciam an stravu a skolske potreby..na tie narok mas.....a nemusis byt ani v hmotnej nudzi.len tvoj prijem nesmie byt vyssi ako zivotne minimum pre vas dvoch co cini 269,99...takze aj nato mas narok..kym nezacnes pracovat..

citujem:
Dotácie na stravu
Dotácia na stravuD
Dotáciu na stravu možno
poskytovať žiadateľovi dotácie
na zabezpečenie stravy pre
deti v predškolskom zariadení a
pre deti v základnej škole a
špeciálnej základnej škole (ďalej
len škola).
Za stravu sa na účely dotácie
na stravu považuje
poskytovanie obeda a iného
jedla.
· Dotáciu na stravu možno
poskytovať žiadateľovi
o na všetky deti, ktoré
navštevujú školu, v ktorej je
najmenej 50% detí z rodín,
ktorým sa poskytuje dávka a
príspevky,
o individuálne na dieťa, ktoré
navštevuje školu a žije v
rodine, ktorej sa poskytuje
dávka a príspevky alebo ktorej
priemerný mesačný príjem za
posledných šesť po sebe
nasledujúcich mesiacov je najviac
vo výške životného minima
· Dotáciu na stravu možno
poskytnúť na dieťa, ktoré
navštevuje predškolské
zariadenie alebo školu a
ktorému rodič prispieva na
stravu sumou od 0,03 € do
0,17 € na každé odobraté
jedlo.
Kto môže byť žiadateľom
Žiadateľom môže byť
· zriaďovateľ školy s výnimkou
krajského školského úradu
· obec podľa sídla školy, ktorej
zriaďovateľom je krajský
školský úrad alebo
· občianske združenie, ktorého
členmi sú rodičia alebo iní
zástupcovia detí a priatelia
školy , ak zriaďovateľom školy
je krajský školský úrad.
Výška dotácie
· Na stravu možno poskytnúť
dotáciu najviac vo výške 1 €
na jeden stravovací deň, v
ktorom sa dieťa zúčastnilo
vyučovania, a to najviac
o 1 € na obed,
o 0,34 € na iné jedlo.
Dotácia na stravu sa môže
poskytovať preddavkovo
mesačne, a to do 25. dňa v
kalendárnom mesiaci na
nasledujúci kalendárny mesiac.
Dotácie na školské
potreby
Dotácia na škDolské potreby
Dotáciu na školské potreby
možno poskytovať žiadateľovi
dotácie na nákup školských
potrieb pre deti v prípravnej
triede predškolského zariadenia
alebo v škole.
Za školské potreby sa na účely
dotácie na školské potreby
považujú najmä zošity, písacie
potreby, učebnice, nevyhnutné
individuálne pomôcky, ktoré
priamo súvisia s vyučovacím
procesom alebo s predškolskou
výchovou a vzdelávaním dieťaťa
v prípravnej triede v
predškolskom zariadení.
· Dotáciu na školské potreby
možno poskytovať žiadateľovi
o na všetky detí, ktoré
navštevujú predškolské
zariadenie posledný rok pred
nástupom do školy alebo ktoré
navštevujú školu, v ktorých je
najmenej 50% detí z rodín,
ktorým sa poskytuje dávka a
príspevky alebo
o individuálne na dieťa, ktoré
navštevuje predškolské
zariadenie posledný rok pred
nástupom do školy alebo školu a
žije v rodine, ktorej sa
poskytuje dávka a príspevky
alebo ktorej príjem je najviac
vo výške životného minima.
Kto môže byť žiadateľom
Žiadateľom môže byť
· zriaďovateľ školy s výnimkou
krajského školského úradu
· obec podľa sídla školy, ktorej
zriaďovateľom je krajský
školský úrad alebo
· občianske združenie, ktorého
členmi sú rodičia alebo iní
zástupcovia detí a priatelia
školy , ak zriaďovateľom školy
je krajský školský úrad.
Výška dotácie
· Na školské potreby je dotácia
najviac 33,19 € na dieťa v
rozpočtovom roku, spravidla 50
% na každý školský polrok.
Dotácia na školské potreby sa
môže poskytovať preddavkovo
polročne, a to do 25. februára
na druhý polrok školského roka
a do 25. septembra na prvý
polrok školského roka.
Ako rodič požiada o
posúdenie príjmu
Adič požiada o posúdenie príjmu
A
Rodič, ktorý nepoberá dávku v
hmotnej núdzi a príspevky môže
požiadať úrad práce, sociálnych
vecí a rodiny podľa miesta
trvalého pobytu o posúdenie
príjmu na účely dotácií.
· Informácie rodičovi poskytne
zriaďovateľ školy, úrad alebo
škola.
· Zriaďovateľ alebo škola
poskytne tlačivo „Vyhlásenie
rodičov detí z rodín, ktorým sa
neposkytuje pomoc v hmotnej
núdzi “ a „Formulár na posúdenie
príjmu“.
· Rodič predloží vyplnený
Formulár na posúdenie príjmu a
príjmy za posledných šesť
mesiacov príslušnému úradu
práce, sociálnych vecí a rodiny.
· Rodič predkladá príjem pri
podaní žiadosti do 10. dňa v
kalendárnom mesiaci po
predložení vyhlásenia a následne
do 10. augusta.
· Ak na poskytovanie dotácie
pre dieťa je príslušný iný úrad
ako ten, ktorý je príslušný
podľa trvalého pobytu dieťaťa,
zašle tento úrad „Vyhlásenie
rodičov detí z rodín, ktorým sa
neposkytuje pomoc v hmotnej
núdzi “ a „Formulár na posúdenie
príjmu“ s priloženými dokladmi o
príjme spoločne posudzovaných
osôb na posúdenie príjmu úradu
príslušnému na poskytnutie
dotácie.
O poskytnutí dotácie informuje
rodiča zriaďovateľ .
Posúdenie príjmu
podľa životného
minima
i príjmu podľa životného minima
p
Kritérium príjmu na dotácie je
splnené, ak priemerný mesačný
príjem spoločne posudzovaných
osôb za posledných šesť po
sebe nasledujúcich mesiacov od
zaradenia dieťaťa do zoznamu
detí, na ktoré sa poskytuje
dotácia, je najviac vo výške
životného minima pre spoločne
posudzované osoby.o
Sumy životného minima platné
od 1.7.2009:
185,19 € pre jednu plnoletú
fyzickú osobu
129,18 € pre ďalšiu spoločne
posudzovanú fyzickú osobu
84,52 € pre nezaopatrené
dieťa

dala som ti to sem radšej celé aby si videl ako máš postupovať.
paaataaa
25.10.10,10:22
inak..momentalne konci oktober...takze podla mna keby ides na urad v novambri..a poziadas o dotacie ..budes mat na ne narok...kedze za poslednych sest mesiacov tvoj prijem by nepresiahol zivotne minimum....kedze maj jun jul si mal minimalnu mzdu =921 eur a dalsie tri mesiace si mal PN 162*3..a este to vyzivne ked tak.....a ked si to zratas a urobis priemer..vyjde to cca 260 eur na mesiac...a zivotne minimum na vas je 269,99..bude to tesne..ale treba skusit ;)
JOVER
25.10.10,12:55
inak..momentalne konci oktober...takze podla mna keby ides na urad v novambri..a poziadas o dotacie ..budes mat na ne narok...kedze za poslednych sest mesiacov tvoj prijem by nepresiahol zivotne minimum....kedze maj jun jul si mal minimalnu mzdu =921 eur a dalsie tri mesiace si mal PN 162*3..a este to vyzivne ked tak.....a ked si to zratas a urobis priemer..vyjde to cca 260 eur na mesiac...a zivotne minimum na vas je 269,99..bude to tesne..ale treba skusit ;)Prosím Vás Ako sa počíta priemer?Z hrubej či čistej mzdy?Zaratáva sa aj daňový bonus?Ak by som išiel teraz v októbri počíta sa priemer apríl-september či máj-október?Ak sa priemer počíta z čistej mzdy.Tak by to umna bolo apríl-sept. Mzda 1045,6(4/5/6/7)+daň bonus 80eu(4x20)+výživné 152,16(6x25.36)+pnka 259,58+pn co mi mal dat zamestnavatel 51,07=1588,44:6=264,739. Ak by to brali maj az október tak výsledná suma by bola 1480,342:6=246,72 eu.Ak som správne počítal tak mi príjem ani v jednom zdvoch priemerov neprekročil stavenú hranicu.Práve som si bol pre tlačivo na obecnom úrade.Mám si ho vyplniť a podať naUP.Ak by sa príjem počítal z hrubej mzdy tak by som musel počkat ešte mesiac.
paaataaa
25.10.10,13:08
Prosím Vás Ako sa počíta priemer?Z hrubej či čistej mzdy?Zaratáva sa aj daňový bonus?Ak by som išiel teraz v októbri počíta sa priemer apríl-september či máj-október?Ak sa priemer počíta z čistej mzdy.Tak by to umna bolo apríl-sept. Mzda 1045,6(4/5/6/7)+daň bonus 80eu(4x20)+výživné 152,16(6x25.36)+pnka 259,58+pn co mi mal dat zamestnavatel 51,07=1588,44:6=264,739. Ak by to brali maj az október tak výsledná suma by bola 1480,342:6=246,72 eu.Ak som správne počítal tak mi príjem ani v jednom zdvoch priemerov neprekročil stavenú hranicu.Práve som si bol pre tlačivo na obecnom úrade.Mám si ho vyplniť a podať naUP.Ak by sa príjem počítal z hrubej mzdy tak by som musel počkat ešte mesiac.
prijem sa pocita z cistej mzdy..danovy bonus sa za prijem nepovazuje...takze narok na tie dotacie mat budes...a tusim ze ak tam pojdes uz teraz.....oktober sa ratat nebude..ale od aprila po september :)
JOVER
25.10.10,13:46
prijem sa pocita z cistej mzdy..danovy bonus sa za prijem nepovazuje...takze narok na tie dotacie mat budes...a tusim ze ak tam pojdes uz teraz.....oktober sa ratat nebude..ale od aprila po september :)ďakujem veľmi pekne za odpoveď,v stredu sa chystám na UP.Dúfam že tentokrát ma neotočia znovu medzi dverami.
paaataaa
25.10.10,15:40
ďakujem veľmi pekne za odpoveď,v stredu sa chystám na UP.Dúfam že tentokrát ma neotočia znovu medzi dverami.
drzim palce, nech ti to vyjde....a potom daj vediet, ako si dopadol...
JOVER
10.11.10,12:33
drzim palce, nech ti to vyjde....a potom daj vediet, ako si dopadol...
ahoj....Takže dopadol som tak ...Horko tažko som zohnal na ceste vydal som sa do Šaštína na príslušný úrad soc.vecí a rodiny,kďe mi vysvetlili že mám ísť do Senice na Upasvr.To bolo v pondelok,v stredu som sa teda vybral do Senice kďe si ma prehadzovali od dverí k dverám kďe ma nakoniec odporučuli do dverí kde mali napísanú do konca týždňa dovolenku,tak som sa opäť v pondelok išiel do Senice ,kďe pani po dovolenke mi milo oznámila že spadám pod Šaštín a mám ísť teda určite tam a určite pochodím dobre.V stredu som sa
teda plný optimizmu opâť vybral do Šaštína kďe si tentokrát našli namňa asi 6minút a vysvetlili že náhradné výživné a dotácie na školu a stravu vybavým jedine v Senici keďže nepoberám dávku v hmotnej núdzi.V pondelok som sa opâť vybral do Senice kďe mi bolo povedané že mi už predsa raz povedali že spadám pod Šaštín a mám ísť tam!V stredu som sa vydal už zúfalí do Šaštína kde ma poslali podať do Senice žiadosť o náhradné výživné že mi stačí ktomu súdne rozhodnutie a doklad od polície že som podal trestné oznámenie kôli neplneniu vyž.Povinnosti.Vybral som sa teda opäť do Senice kďe chceli ešte k tomu všetkému potvrdenie o začatí exekúcie a to som doložiť nemohol hoci ho mám napisané lebo k podaniu mi chýba právoplatne overená kópia súdného rozhodnutia (na notárskom úrade chceli za to 40eu a tie momentálne nemám,kedže zatial od 4.8moj jediný príjem bol 90eu.)takže som nepochodil,kôli žiadosti o dotácie
ma poslali znova do Šaštína kde sa chystám až po 18tom.Precestoval som vyše 30eu a nevybavyl som zatial nič:( tŕpol som celý ten nezmyselným cestovaním zabytý čas či mi náhodov neprišla domov kontrola (ešte som stále PN) a snažil som sa všade slušne správať aj keď mi už pomali postupne dochádzala trpezlivosť...
paaataaa
10.11.10,18:07
no do riti...s prepacenim....inak aj mna si raz takto prehadzovali od dveri k dveram...ale nie z jedneho mesta na druhe.omg...sa ti divim, ze si im tam riaden bordel nenarobil...to ako si oni mozu dovolit?:(..ja nemam slov....vidia, ze clovek nema peniaze a este si takto z teba doslova "strielaju"...tie krasavice na uradoch hovno robia..aspon si zavolat mohli...vsak oni maju pomahat ludom...toto neni normalne...a to za overenie jedneho rozhodnutia chceli 40 eur??...som bola u notara asi pred troma rokmi..ale za jednu stranu chcel dakych 70 sk....akoze no coment :(....dufam, ze po tom 18tom sa ti uz pdoari nieco aj vybavit a ziskat...si sa ich mal najprv opytat...ci vobec mas narok na tie dotacie nech ti to prepocitaju....neze bdues platit kade tade vybavovat a dojde ti domov, ze neni narok....aj ked podla toho co si pisal narok mas..ale vies ako..istota pol zivota....obdivujem ta chlape ;)