Ceroz
12.08.04,23:03
Som zivnostnik zaciatocnik a chcem si zalozit ucet na podnikanie.
Nie som si vsak isty ci mi staci zalozit si bezny ucet ako fyzicka osoba, alebo to musi byt bezpodmienecne podnikatelsky ucet? (tam su naklady o dost vyssie)
Zo surfovania po webstrankach roznych bank nie som omnoho mudrejsi.
Prosim o radu.
Luckasari
12.08.04,21:07
ano to je naozaj pravda, zivnostnici musia platit viac
ale ak budete ten ucet pouzivat na podnikanie, musi byt podnikatelsky, budu tam prichadzat platby za faktury, budete z neho platit faktury za svoje nakupy, atd. atd.
budu tam vlastne firemne peniaze, o ktorych sa bude utcovat
Ceroz
12.08.04,21:21
Pytam sa aj preto lebo priatel-podnikatel mi odporucil zalozit si radsej bezny ucet ako fyzicka osoba, aby som menej platil. On to tak robi a tvrdi ze je to ok. Hrozia mi (mu) nejake postihy pri danovej kontrole a pod?
bepo
13.08.04,05:52
Mna to tiez napadlo a ekin mi poradila ze danovemu uradu to moze byt jedno a u banky-to neviem ked tam bude vela pohybov,co bude protestovat u klienta ze na fyzicku osobu ma vela pohybov a ci nie je nahodou podnikatel?
Hlinkovx
13.08.04,06:44
My používame tiež osobný účet. Problém s tým nemáme žiadny. Akorát doporučujem, neuskutočňovať cez ten účet osobné platby.
Janca
13.08.04,07:16
Problem nastane vtedy, ak budete cez tento ucet miesat sukromne s firemnym a danoveho kontrolora prestane bavit hladat co k comu patri ako stopovaci pes.
Dada
13.08.04,07:28
Problem nastane vtedy, ak budete cez tento ucet miesat sukromne s firemnym a danoveho kontrolora prestane bavit hladat co k comu patri ako stopovaci pes.
Veď ak si na výpise z účtu pekne vyznační, čo je súkromné a čo patrí k podnikaniu, tak v tom nevidím žiadny problém.
viktoria
13.08.04,07:37
Daňový úrad môže ale nemusí akceptovať založenie osobného účtu na podnikateľské účely. Závisí od človeka.
Fidlo
13.08.04,08:41
Ja v tom tiež nevidím veľký problém, hlavne ak ide o menšiu firmu, ale tiež by som tento účet používala len na podnikateľské účely, nemiešať tam súkromné, lebo to už by mohlo byť podozrivé a hlavne by bol problém uznať do daň. výdavkov všetky poplatky za vedenie účtu, prípadne za pohyby na účte, ak by tam bolo veľa súkromných položiek. Poznám ľudí čo majú takýto bežný účet /nepodnikateľský/ a používajú ho na podnikanie už roky a v pohode, zo strany banky nič a daňový úrad na to za normálnych okolností nepríde a môže im to byť jedno - šetrím náklady za vedenie účtu !!! Okrem toho majú samostatný súkromný účet na súkromné účely - aj tieto dva bežné účty vyjdú obyčajne lacnejšie ako jeden podnikateľský, nepočítajúc to že väčšinou potrebujete aj súkr. účet.
Heni
13.08.04,15:41
Ja som tiež mala klienta, ktorý mal založený na podnikateľské účely OSOBNÝ účet, nebol s tým vôbec žiaden problém, ani zo strany DU ani iných inštitúcií (v banke sice šomrú a odporúčajú podnikateľský účet, ale ich do toho predsa nič, rozhodnete sa vy).
A pritom založiť účet nie je nikde žiadnym zákonom nariadené.
Aňa
19.08.04,12:20
Ja si myslím, že aj keď cez podnikateľský účet sa podarí robiť úhradu inú aká súvisí s podnikaním (stáva sa to u môjho manžela), tak to dávam ako osobnú spotrebu a nič sa nedeje. Však sa stáva, že niekedy sa pomýlite a uhrádzate z podnikateľského účtu aj osobnú potrebu. Výdavok neovplyvňuje daňový základe a je to v pohode.
ekin
19.08.04,12:26
ozaj, važení, a nahlasujete DÚ založenie každého nového účtu? alebo jeho zmenu-prečíslovanie? Ja tak robievam iba na danovom priznani - a vy?
Luckasari
19.08.04,13:00
my sme menili ucet, no a samozrejme ze som na danove priznanie napisala nove cislo uctu, potom, ked bolo treba vratit dan, tak mi volala moja spravkyna, ze mi chce vratit, ale nemoze, lebo vraj mame neexistujuce cislo uctu (samozrejme, ze to stare uz neplatilo), a ked som jej povedala, ze som nove cislo uviedla na danovom priznani, tak mi povedala, ze musim napisat oficialny list, so zoznamom nasich uctov, lebo oni si ich na registri potrebuju zaregistrovat

takze odvtedy pri zmene, zalozeni noveho uctu pisem list, a uz mam teraz pokoj
Heni
19.08.04,15:03
Lucka, ak ti majú vrátiť peniažky, tak sa ozvú, že niet kam, ale keby ti mali účet zablokovať, lebo máš nedoplatky, tak si čísla všetkých tvojich účtov zistia veeelmi rýýýýchlo...
Heni
19.08.04,15:10
Bola som minulý týždeň zaregistrovať SZČO na DU a tam na tom tlačive "Prihláška k registrácii daňovníka" pri kolonke názov peňažného ústavu mi DUradníčka povedala, že ak účet nie je zriadený, tak nad to treba napísať "v súvislosti s podnikaním nebol zriadený bankový účet". A najradšej doslova, aby na kontrolnom nemali výhrady...
Mno, niekedy aj poradia, ak chcú:)
vladan
20.08.04,04:48
... ja sa radšej nevyjadrujem k číslam bankových účtov!!! Asi pred rokom som márne čakala NO, lebo moje správkyne dane sa menili ako "ponožky", asi 5 mesiacov som vyvolávala na DÚ, že reku, kde mám bubáky a okrem toho, že každá správkyňa dane sa musela "zaučiť", tak ma dorazilo to, že jedno z ospravedlnení, že mi neposlali peňáze bolo to: "že sme si pomýlili účet, resp. poslali sme to na iné číslo účtu a tie peniaze sa nám normálne vrátili" - toť vysvetlenie pracovníka, ktorého platia z našich daní! dokelu!
ANNA
20.08.04,06:19
No ja myslím, že ak z daňového úradu chcete hoci jaké peniaze, preplatky atď, vždy o vrátenie musí byť žiadosť a predsa na tú uvedem číslo účtu. A potom nie je problém.
vladan
20.08.04,06:23
... no veď práve. To nebola moja chyba, ale chyba DÚ pri typovaní čísla účtu na úhradu NO. A to už ja neovplyvním! či mám stáť nad ňou, či dobre zadala do kompu moje číslo účtu ??? :-)))
... ale aj také sa stáva!
Pekný deň
Jozef Mihál
20.08.04,19:35
Rád by som k tejto téme doplnil, že svojho času som osobne žiadal svoju banku o založenie "podnikateľského" účtu, ale nebolo mi vyhovené z dôvodu, že som nemal živnosť. Účet som potreboval na to, aby mi mali kam "nabiehať" tantiémy. Takže chtiac nechtiac som si musel na tento účel založiť "osobný" účet č.2. Z pohľadu daniarov pripomínam, že aj v prípade živnostníka aj v prípade autora ide o príjem z podnikania a inej SZČ, a kedže "autorovi" v tomto štáte banka "podnikateľský" účet jednoducho nezaloží, nemala by eventuálna neexistencia takejto formy účtu daniarom vadiť ani pri "živnostníkovi".
bambino87
19.09.07,09:45
My používame tiež osobný účet. Problém s tým nemáme žiadny. Akorát doporučujem, neuskutočňovať cez ten účet osobné platby.
a pokial nie som uctovnou jednotkou, ale uplatnujem si pausalne vydavky, a na osobny ucet budem len prijimat peniaze z faktur? i tak nemozem mat osobny ucet z ktoreho by mi tiez odchadzali sukromne platby napr. na sporenie?
trainee
24.10.07,12:33
Čo sa presne myslí súkromnými platbami? Patrí tu aj napr. platenie zdravotného poistenia alebo online nákupy cez internet?
mysimis
24.10.07,12:36
Čo sa presne myslí súkromnými platbami? Patrí tu aj napr. platenie zdravotného poistenia alebo online nákupy cez internet?


Pod súkromnými platbami rozumieme napr. sporenie, rôzne splátky, proste všetko čo nesúvisí s podnikaním. Platba zdravotného poistenia nie je súkromná platba, lebo súvisí s podnikaním.
trainee
24.10.07,12:42
Vďaka moc za vysvetlenie,

V pripade, ze si chcem napr. booknut letenku, tak potom sa toto musi vykonat asi z osobného účtu a nie z podnikateľského... či? :)
mysimis
24.10.07,12:48
Ak je to letenka, ktorá nesúvisí s podnikaním tak je lepšie si to zaplatiť zo súkromného účtu.
ecc
25.10.07,00:24
A co v pripade, ze mi na dany ucet, ktory pouzivam na podnikanie (zivnostnik) pridu peniaze. Tie chcem vyuzit na svoje vlastne ucely, mozem si jednoducho z tejto sumy poslat peniaze na svoj ucet, ktory vyuzivam na normalne veci ako je platba faktur, inkaso a podobne? Predsa by to malo byt normalne, ved ak mi tie peniaze tam pridu, tak ich musim nejakym sposobom vytiahnut, ze? Dakujem za odpoved.
abel
25.10.07,01:49
Samozrejme, veď tie peniaze, čo zarobíš, sú vlastne tvoja výplata. Ak si ich buď vyberieš alebo prepošleš na svoj osobný účet, dávaš to ako výdaj neovplyvňujúci základ dane - osobná spotreba.
anna.b
26.10.07,16:01
Daňový úrad môže ale nemusí akceptovať založenie osobného účtu na podnikateľské účely. Závisí od človeka.
Daňový úrad musí rešpektovať v prvom rade zákon a žiadny zákon neprikazuje zriaďovať si podnikateľský účet a zvyšovať si tak zbytočne náklady.
Stefan2005
26.10.07,16:33
... prečítal som si so záujmom túto diskusiu. Nemôžem vyvrátiť tvrdenie, že žiaden zákon neprikazuje, nepoznám totiž všetky zákony... Ale môžem povedať, že (ak máte účet vo VUB-čke) ako seriózny živnostník porušujete minimálne obchodné podmienky vašej banky, ktoré ste podpísali a tým sa zaviazali, že ich budete dodržiavať. Do pozornosti napríklad dávam citáciu zo všeobecných obchodných podmienok VUB-čky:
"4.3.4. Ako Majiteľ účtu ste zodpovedný za zákonné využívanie peňažných prostriedkov uložených na Vašom bežnom alebo vkladovom účte. Bežný účet pre Vás ako nepodnikateľa slúži len pre Vašu osobnú potrebu. Nesmiete ho používať na platobný styk súvisiaci s Vašou podnikateľskou činnosťou. Ak by ste používali bežný účet pre Vás ako nepodnikateľa na podnikateľskú činnosť, sme oprávnení účet zrušiť podľa týchto Podmienok. "
Takže asi predsa len treba mať podnikateľský účet...
anna.b
26.10.07,16:54
... prečítal som si so záujmom túto diskusiu. Nemôžem vyvrátiť tvrdenie, že žiaden zákon neprikazuje, nepoznám totiž všetky zákony... Ale môžem povedať, že ako seriózny živnostník porušujete minimálne obchodné podmienky vašej banky, ktoré ste podpísali a tým sa zaviazali, že ich budete dodržiavať. Do pozornosti napríklad dávam citáciu zo všeobecných obchodných podmienok VUB-čky:
"4.3.4. Ako Majiteľ účtu ste zodpovedný za zákonné využívanie peňažných prostriedkov uložených na Vašom bežnom alebo vkladovom účte. Bežný účet pre Vás ako nepodnikateľa slúži len pre Vašu osobnú potrebu. Nesmiete ho používať na platobný styk súvisiaci s Vašou podnikateľskou činnosťou. Ak by ste používali bežný účet pre Vás ako nepodnikateľa na podnikateľskú činnosť, sme oprávnení účet zrušiť podľa týchto Podmienok. "
Takže asi predsa len treba mať podnikateľský účet...
...a možno treba vyhľadať banku, ktorá toto ustanovenie vo svojich obchodných podmienkach nemá.
Stefan2005
26.10.07,17:09
...a možno treba vyhľadať banku, ktorá toto ustanovenie vo svojich obchodných podmienkach nemá.
Beriem pripomienku, svoj príspevok som doplnil (ak máte účet vo VUB-čke) , nemal som čas preštudovať obchodné podmienky všetkých bánk etablovaných na Slovensku... Možno že fakt sú také...
Zita5
26.10.07,17:18
Je tu veľmi veľa tém ohľadom podnikateľských účtov , resp. osobitne zriadených účtov , používaných výlučne na podnikateľský účel .
Na Porade je zhoda tak 50:50

Prikladám napr. tento link

http://www.porada.sk/551586-post2.html

http://www.porada.sk/t5288-platenie-z-ineho-uctu.html?highlight=Podnikate%B5sk%FD+%FA%E8et
http://www.porada.sk/t42346-bankovy-ucet.html?highlight=Bankov%FD+%FA%E8et