AGRO
20.11.05,19:02
Fo fi. kde som nastupila sa nedavali do výdavkov reprez. výdavky / napr. zaplatenie obeda na obchodných strednutiach , občerstvenie pri rokovaniach / viem , že je možne to dávať do výdavkov len neviem či stači len blok alebo treba k tomu aj niečo iné. Je k tomu nieaký predpis alebo nieaké podmienky ? Ďakujem
kukučka
20.11.05,18:25
Stačí doklad o zaplatení výdavku a súhlas šéfa.
Posledná debata na túto tému je tu http://www.porada.sk/showthread.php?t=14948&highlight=reprezenta%E8n%E9
Jevajs
20.11.05,18:26
Stačí len bloček. V JU ide do výdavkov ale neovplyvňujúcich ZD, v PU 513 a pri priznaní vyhadzuješ z nákladov. Z toho dôvodu nemusíš ničím kryť opodstatnenosť reprezentačných výdavkov.
Jana Acsová
20.11.05,18:34
Jana Acsová
20.11.05,18:36
Fo fi. kde som nastupila sa nedavali do výdavkov reprez. výdavky / napr. zaplatenie obeda na obchodných strednutiach , občerstvenie pri rokovaniach / viem , že je možne to dávať do výdavkov len neviem či stači len blok alebo treba k tomu aj niečo iné. Je k tomu nieaký predpis alebo nieaké podmienky ? ĎakujemKaždá firma by mala mať stanovené podmienky na čerpanie repre, zároveň podlieha schváleniu. Zároveň sa nestotožňujem s názormi a ich argumentáciou v linku, ktorý je pripnutý v príspevku č. 2
Jana Acsová
20.11.05,18:36
Stačí len bloček. V JU ide do výdavkov ale neovplyvňujúcich ZD, v PU 513 a pri priznaní vyhadzuješ z nákladov. Z toho dôvodu nemusíš ničím kryť opodstatnenosť reprezentačných výdavkov.A finančná a majetková situácia firmy a zodpovednosť pokladníka za zostatok v pokladni a potreba podpisu dokladu osobou, ktorá schváli opodstatnenosť výdavku a a a ...
Jana Acsová
20.11.05,19:03
Fo fi. kde som nastupila sa nedavali do výdavkov reprez. výdavky / napr. zaplatenie obeda na obchodných strednutiach , občerstvenie pri rokovaniach / viem , že je možne to dávať do výdavkov len neviem či stači len blok alebo treba k tomu aj niečo iné. Je k tomu nieaký predpis alebo nieaké podmienky ? ĎakujemReprezentačné výdavky sú pripočítateľnou položkou k základu dane a zároveň nie je možné z nich uplatniť odpočítanie DPH. Týkajú sa rôznych typov výdavkov charakteru občerstvenia, pohostenia, za istých podmienok propagácie a pod. Je možné ich samozrejme vo firme účtovať. Doporučujem však v tejto veci stručný interný predpis (zásady vynakladania repre výdavkov, príkaz konateľa atď.), ktorý bližšie stanoví podmienky čerpania repre výdavkov, t.j. napr. kto, kde, kedy, s kým, za akým účelom a pod. Vtedy firma preukáže seriózny záujem na tom, že vynaložené reprezentačné výdavky sú vynaložené adresne a účelne. Na bločkoch je potom vhodné uvádzať podrobnosti týkajúce sa napríklad obchodného rokovania.

Postupne sa to z firiem vytráca, nakoľko prevládajú názory, že v prípade, že sa jedná o nedaňový výdavok, môžu byť vo firme doklady účtované bez odôvodnenia. Mám však za to, že preukázaním adresnosti a účelu sa predíde aj možnému riziku prípadného dodanenia daňou zo závislej činnosti. Vynaložené repre je potrebné skúmať aj v súvislosti s týmito povinnosťami.