Jano69
22.10.10,20:15
Dobrý večer prajem :) . Prosím vás ako je to s vrátením dane? Budem teraz rozbiehať jeden projekt a neviem či byť alebo nebyť platcom DPH. Dá sa nakupovať v metre bez DPH?
Ivenka
22.10.10,18:35
Bez DPH v Metre nenakúpiš, ak budeš platcom DPH tak si ho odpočítaš. Môj názor nebyť. Kúpiš za 1 € predáš za 2´€=DPH štátu 0,19 €. Opačná strana mince je tá či budeš obchodovať s platiteľmi aby Ti nestroskotal biznis presne na tom, že nebudeš platca. PS: Je tu veľa tém na Porade byť či nebyť platcom....
KEJKA
22.10.10,18:41
platiteľom, nie platcom
Jano69
22.10.10,18:44
Ďakujem, viem že tu je veľa tém ale zrejme žiadna z nich nezodpovedá výške môjho IQ, alebo nie je určená pre gymnazistu :D Čítal som ich ale aj tak mi to nie je celkom jasné.

Jedná sa o nákup tovaru a jeho predaj konečnému spotrebiteľovi, v podstate maloobchod.
Takže, ak som platca, tak si ho odpočítam a v daňovom priznaní zaplatím? A ak som neplatca tak ho teraz zaplatím a potom už neplatím pri daňovom priznaní?
ondrejvla
22.10.10,18:45
Dobrý večer prajem :) . Prosím vás ako je to s vrátením dane? Budem teraz rozbiehať jeden projekt a neviem či byť alebo nebyť platcom DPH. Dá sa nakupovať v metre bez DPH?

DPH si môžeš odpočítať len z tovaru, ktorý potrebuješ k svojej podnikateľskej činnosti, ak nakúpiš tovar, ktorý napr. je potrebný k projektu, ktorý spomínaš, máš nárok na odpočet. Ak nebudeš mať výkony pre rozhodnutie či byť, ale nebyť platiteľom DPH z tohoto projektu, alebo z iných projektov, je ti to zbytočné, budeš odvádzať DPH, ktorá bude vyššia určite pri príjmoch, teda výkonoch.
Rozhodni sa podľa :
Registračná povinnosť

§ 4
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac
12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 EUR, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
Ivenka
22.10.10,18:48
Áno, ďakujem za upozornenie, zabudla som, že nekomunikujem s "klientami", tým to musím niekedy po lopatistický vysvetľovať resp.komunikovař v ich reči.
Jano69
22.10.10,18:52
Bože môj :( Ja som asi beznádejný prípad :D

Ak nakúpim tovar, ktorý idem potom predávať, ako to je? zaplatím v metre DPH a potom čo pri daň. priznaní? je to môj výdavok a odpočítam si to z dane z príjmu alebo ako?
Ivenka
22.10.10,18:55
Oplati / neoplati sa byt platcom DPH - vypocet

Neviem to prilepiť :( ale daj si to do vyhľadávača sú tam persne príklady a privnania na byť či nebyť platiteľom.