aklimkatka
22.10.10,21:26
Dobry den,

poprosila by som o radu, ktora sa tyka nasho byvania.

Byvame v bytovom dome (byt je mestsky, spravuje ho sukromna firma), v ktorom byvaju aj neplatici a neprisposobivi obcania. Svetlo v spolocnych priestoroch a vytah nam nefunguju oficialne od roku 2003 (neoficialne aj od roku 2000). Pri vyuctovani bytu si spravca bytu uctuje aj za tieto sluzby. Tohto roku sme za vytah dostali nedoplatok 500 euro, kedze nasi drahi spoluobcania mali elektriku natiahnutu na cierno z vytahu (ich "elektriku" rozpocitali medzi platicov - cca 3 rodiny).

Ako postupovat pri reklamacii? Na aky zakon sa mozme odvolat, kedze platime za nieco, co nedostavame? Nedoplatok sme museli zaplatit, pretoze by nam inac hrozilo vypovedanie z najmu...
Chobot
22.10.10,20:27
Dobry den,

poprosila by som o radu, ktora sa tyka nasho byvania.

Byvame v bytovom dome (byt je mestsky, spravuje ho sukromna firma), v ktorom byvaju aj neplatici a neprisposobivi obcania. Svetlo v spolocnych priestoroch a vytah nam nefunguju oficialne od roku 2003 (neoficialne aj od roku 2000). Pri vyuctovani bytu si spravca bytu uctuje aj za tieto sluzby. Tohto roku sme za vytah dostali nedoplatok 500 euro, kedze nasi drahi spoluobcania mali elektriku natiahnutu na cierno z vytahu (ich "elektriku" rozpocitali medzi platicov - cca 3 rodiny).

Ako postupovat pri reklamacii? Na aky zakon sa mozme odvolat, kedze platime za nieco, co nedostavame? Nedoplatok sme museli zaplatit, pretoze by nam inac hrozilo vypovedanie z najmu...


No máte to ťažké, rozumná rada asi neexistuje. Jedine také niečo, ako udanie tých, čo majú načierno elektriku. Inak oficiálne mal ten výťah spotrebu, ktorú ste povinní ako dom zaplatiť. To, že správcovi poviete, že tam má niekto načierno elektrinu z výťahu, nepomôže. Správca s tým nič neurobí.

Dalo by sa ešte pre budúcnosť úplne odpojiť výťah až od zdroja, aby sa nikto nemohol na tie káble napojiť.

Ale najlepšie by bolo odsťahovať sa...:rolleyes:
Halli
22.10.10,21:00
Od roku 2003 nefunguje výťah ani spoloč.osv.:eek:a a rozvody el. v spoloč. priestoroch sú funkčné? No to mi nejako nesedí, buď si robíš srandu, alebo ste 7 rokov spali :rolleyes: Či romýšľam tak , alebo naopak logiku mi to nedáva, čo my teraz s tým?? Výťah je vyhradené technické zariadenie...darmo ti asi budem písať, čo je povinnosťou správcu.:rolleyes::rolleyes:...to je nadlho.
verkaz
24.10.10,19:43
Mala som prípad, že jeden nájomník mesta - neplatič, ktorý má odpojenú elektriku, plyn a dodávku teplej vody sa mi tiež napájal na chodbové svetlo. Pretože každý mesiac odpisujem spotrebu, nešlo mi do hlavy, že je vysoká spotreba. V noci som z baterkou chodila sledovať hodiny a krútili sa sakramensky. Bol napojený tak, že si natiahol káble vedením, kde bol zapojený bývalý rozhlas po drôte. Trvalo mi to dlho, kým som na to prišla.
Musíte si sami dostriehnuť čiernych odberateľov. Ak nemáte funkčný výťah, tak sa určite v rozvodnej skrini dá odpojiť dodávky elektrickej energie na výťah. Alebo si dajte namontovať len hodiny na spoločné osvetlenie, tak ako ti radí Chobot.
Halli
26.10.10,10:55
Mala som prípad, že jeden nájomník mesta - neplatič, ktorý má odpojenú elektriku, plyn a dodávku teplej vody sa mi tiež napájal na chodbové svetlo. Pretože každý mesiac odpisujem spotrebu, nešlo mi do hlavy, že je vysoká spotreba. V noci som z baterkou chodila sledovať hodiny a krútili sa sakramensky. Bol napojený tak, že si natiahol káble vedením, kde bol zapojený bývalý rozhlas po drôte. Trvalo mi to dlho, kým som na to prišla.
Musíte si sami dostriehnuť čiernych odberateľov. Ak nemáte funkčný výťah, tak sa určite v rozvodnej skrini dá odpojiť dodávky elektrickej energie na výťah. Alebo si dajte namontovať len hodiny na spoločné osvetlenie, tak ako ti radí Chobot.

Vidíš zase dobrá pikoška, asi by som mala dať tú tému znova otvoriť :D
Mária27
26.10.10,13:07
Ak ste nájomníci. treba sa skontaktovať s vlastníkom bytov od neho žiadať nápravu. Vy by ste vlastne ani nemali dostávať vyúčtovanie od správcu, ale od vlastníka. Nie ste povinní platiť za to, čo nedostávate.
Využite ustanovenia občianskeho zákonníka týkajúce sa vášho problému, najmä:

§ 696
(2) Úhrada za plnenia poskytované s užívaním bytu alebo preddavok na ne sa platí s nájomným, ak sa účastníci nedohodnú alebo právny predpis neustanovuje inak.

§ 698
(1) Nájomca má právo na primeranú zľavu z nájomného, dokiaľ prenajímateľ napriek jeho upozorneniu neodstráni v byte alebo v dome závadu, ktorá podstatne alebo po dlhší čas zhoršuje ich užívanie. Právo na primeranú zľavu z nájomného má nájomca aj vtedy, ak sa neposkytovali plnenia spojené s užívaním bytu alebo sa poskytovali vadne, a ak sa v dôsledku toho užívanie bytu zhoršilo.
(3) Nájomca má právo na primeranú zľavu z úhrady za plnenia poskytované s užívaním bytu, pokiaľ ich prenajímateľ riadne a včas neposkytuje.
§ 699
Právo na zľavu z nájomného alebo z úhrady za plnenia poskytované s užívaním bytu treba uplatniť u prenajímateľa bez zbytočného odkladu. Právo zanikne, ak sa neuplatnilo do šiestich mesiacov od odstránenia závad.