Composite
23.10.10,08:42
Zdravím,

mám menší problém, tak to dám na príklade, lebo je to aj zamotané ;-)

Máme 2 firmy A a B, máme 3 ľudí X, Y, Z a máme stavebnú činnosť K a L

Firma A má spoločníka X a tichého spoločníka Y (tento by mohol byť iba ako spoločník a nie konateľ, možno aj tak by to išlo) a Z.
Tichý spoločník Y bude vo firme A robiť zastúpenie pre remeselné činnosti,... (jeho meno môže na zmluvách figurovať, ale nie v OR, to sa dá mám to overené). Tichý spoločník Z, nebude nikdy a musí ostať anonymný (myslím, že bude iba na daňovom)
Firma A sa bude zaoberať stavebnou činnosťou K

Firma B má spoločníka Y (tichý spoločník a zástupca vo firme A) a tichého spoločníka X (riadny spoločník vo firme A) a Z.
Tichý spoločník X bude vo firme robiť zastúpenie pre viazané činnosti,... (jeho meno môže na zmluvách figurovať, ale nie v OR), Tichý spoločník Z zas ostane plne anonymný.
Firma B sa bude zaoberať stavebnou činnosťou L, inou ako firma A.

Teraz sa chcem opýtať, Spoločník a konateľ X vo firme A (tichý spoločník vo firme B), môžeš cez nejakú zmluvu (ale akú?), zastupovať (mať pečiatku, podpisový vzor) firmu B?
Všade môže byť, na zmluvach, na podpisovych vzoroch,... len nemôže byť v OR, že je spoločník, alebo konateľ firmy B.


Tichý spoločník X vo firme B by bol ako PO. (Dá sa to?)
Tichý spoločník Y vo firme A by bol ako PO, ale môže byť aj ako FO. (Dá sa to?)

Našiel som v obchodnom zákone o tichom spoločníkovi, že podľa §678/2ab sa môže podieľa na podnikaní.
Ale neviem si vysvetliť, ako je zodpovedný, či ako FO, alebo ako PO osoba do výšky svojho vkladu?

Je to trochu zamotané, asi aj neprehľadné, prosím o pomoc, prípadne nejasností upresním.

Je to možné, takto po prepájať, zastupovať a vystupovať? Potrebujem, aby spoločník X firmy A mohol plne konať aj za firmu B bez toho, aby bol zapísaný v OR.

ďakujem za rady
PS: tieto dve firmy by som rád išiel založiť v Pondelok, ak sa to bude dať.
blavaciko
23.10.10,21:02
zbytocne prekombinovane...
vystavte si splnomocnenie :)
danushka
23.10.10,21:09
mimotemy
Takto o polnoci cez víkend zvládnem ešte Pytagorovu vetu, ale kombinátorika v splne :eek:;):rolleyes:...
Toto sa aj ťažko čítalo...
Economic
24.10.10,08:24
Zdravím,

mám menší problém, tak to dám na príklade, lebo je to aj zamotané ;-)

Máme 2 firmy A a B, máme 3 ľudí X, Y, Z a máme stavebnú činnosť K a L

Firma A má spoločníka X a tichého spoločníka Y (tento by mohol byť iba ako spoločník a nie konateľ, možno aj tak by to išlo) a Z.
Tichý spoločník Y bude vo firme A robiť zastúpenie pre remeselné činnosti,... (jeho meno môže na zmluvách figurovať, ale nie v OR, to sa dá mám to overené). Tichý spoločník Z, nebude nikdy a musí ostať anonymný (myslím, že bude iba na daňovom)
Firma A sa bude zaoberať stavebnou činnosťou K

Firma B má spoločníka Y (tichý spoločník a zástupca vo firme A) a tichého spoločníka X (riadny spoločník vo firme A) a Z.
Tichý spoločník X bude vo firme robiť zastúpenie pre viazané činnosti,... (jeho meno môže na zmluvách figurovať, ale nie v OR), Tichý spoločník Z zas ostane plne anonymný.
Firma B sa bude zaoberať stavebnou činnosťou L, inou ako firma A.

Teraz sa chcem opýtať, Spoločník a konateľ X vo firme A (tichý spoločník vo firme B), môžeš cez nejakú zmluvu (ale akú?), zastupovať (mať pečiatku, podpisový vzor) firmu B?
Všade môže byť, na zmluvach, na podpisovych vzoroch,... len nemôže byť v OR, že je spoločník, alebo konateľ firmy B.


Tichý spoločník X vo firme B by bol ako PO. (Dá sa to?)
Tichý spoločník Y vo firme A by bol ako PO, ale môže byť aj ako FO. (Dá sa to?)

Našiel som v obchodnom zákone o tichom spoločníkovi, že podľa §678/2ab sa môže podieľa na podnikaní.
Ale neviem si vysvetliť, ako je zodpovedný, či ako FO, alebo ako PO osoba do výšky svojho vkladu?

Je to trochu zamotané, asi aj neprehľadné, prosím o pomoc, prípadne nejasností upresním.

Je to možné, takto po prepájať, zastupovať a vystupovať? Potrebujem, aby spoločník X firmy A mohol plne konať aj za firmu B bez toho, aby bol zapísaný v OR.

ďakujem za rady
PS: tieto dve firmy by som rád išiel založiť v Pondelok, ak sa to bude dať.

Ktorúkoľvek osobu či tichého spoločníka alebo úplne cudzieho človeka môže konateľ tej ktorej spoločnosti splnomocniť na všetky úkony, resp. vyšpecifikovať len na aké úkony.... Nie je to žiadny problém. Na takejto plnej moci musí byť úradne osvedčený podpis konateľa.
Composite
24.10.10,16:21
takže to som chcel počuť, ja som to tak nakombinoval, lebo som si myslel, že cez plnú moc to nepôjde.

ďakujem