hacker007
23.10.10,13:17
Čaute,

potrebujem urobiť zmluvu o budúcej kúpnej zmluve (chce preddavok) a kúpnu zmluvu na kúpu garáže.
Zároveň potrebujem vedieť aký je postup, aby som niečo nezabudol.

Podľa čísla som si našiel na katastrálnom portáli, že daný majiteľ je naozajstným majiteľom garáže. Ale ako viem, že je to presne táto konkrétna garáž, keď:
1. na výpise je pod iným poradovým číslom od začiatku (boli tam dodatočne dostavané garáže)
2. na garáži nie je napísané popisné číslo

Aby som náhodou nekúpil susednú garáž.:eek:

PS: Keby bola garáž daná ako ručenie na nejakú hypotéku alebo tak niečo na výpise by to bolo napísané?

Ďakujem.
Lianka
23.10.10,11:43
Pozri si vypis z katastralnej mapy. Cislo parcely konkretnej garaze v mape ma sediet s cislom parcely uvedenej na liste vlastnictva.

Tarchy su uvedene na liste vlastnictva.
Monika Kováčová
23.10.10,12:17
2. na garáži nie je napísané popisné číslo

Aby som náhodou nekúpil susednú garáž.:eek:


bez súpisného čísla zápis zmeny vlastníka neprebehne. Pôvodný majiteľ by to mal najskôr vybaviť, inak sa predĺži resp. zamietne zápis do katastra.
hacker007
23.10.10,13:39
Pozri si vypis z katastralnej mapy. Cislo parcely konkretnej garaze v mape ma sediet s cislom parcely uvedenej na liste vlastnictva.

Tarchy su uvedene na liste vlastnictva.

Kde zoženiem túto mapu?
hacker007
23.10.10,13:40
bez súpisného čísla zápis zmeny vlastníka neprebehne. Pôvodný majiteľ by to mal najskôr vybaviť, inak sa predĺži resp. zamietne zápis do katastra.

Ale veď to nikto z úradu nejde kontrolovať či je tam číslo. :confused:
Monika Kováčová
23.10.10,13:49
Ale veď to nikto z úradu nejde kontrolovať či je tam číslo. :confused:
Súpisné číslo stavby je číslo, ktoré bolo stavbe pridelené na základe kolaudačného rozhodnutia a malo by byť umiestnené na stavbe. :) môže existovať stavba bez súpisného čísla? neviem... ja som odpovedala na základe vlastnej skúsenosti...

doplnenie: nejde o tóó, či je na stavbe umiestnené súpisné číslo, ide o tóó, aby bolo súpisné č. na Liste vlastníctva
Monika Kováčová
23.10.10,13:50
Kde zoženiem túto mapu?
na www.katasterportal.sk klik na Zobrazenie mapy.
hacker007
23.10.10,16:14
na www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk) klik na Zobrazenie mapy.
Ďakujem.
Najskôr som nevedel ako na to a potom som na to prišiel.:)
hacker007
23.10.10,16:16
Súpisné číslo stavby je číslo, ktoré bolo stavbe pridelené na základe kolaudačného rozhodnutia a malo by byť umiestnené na stavbe. :) môže existovať stavba bez súpisného čísla? neviem... ja som odpovedala na základe vlastnej skúsenosti...

doplnenie: nejde o tóó, či je na stavbe umiestnené súpisné číslo, ide o tóó, aby bolo súpisné č. na Liste vlastníctva

Na mape som našiel aj poradie garáže, ktoré je zhodné so skutočnosťou.
hacker007
23.10.10,16:17
Daň z predaja platí predávajúci?
Je to normálne 19% z predanej sumy?
hacker007
23.10.10,16:19
Pýtam sa preto, lebo chcel do zmluvy dať inú (nižšiu) cenu. :eek:
Monika Kováčová
23.10.10,16:21
Daň z predaja platí predávajúci?
Je to normálne 19% z predanej sumy?
Predávajúci je od dane z predaja nehnuteľnosti oslobodený za predpokladu, že majiteľ bol vlastníkom predmetnej nehnuteľnosti po dobu 5 rokov. V prípade, že odo dňa nadobudnutia po predaj uplynulo menej rokov, predávajúci "zdaní" rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou, t.j. odpočíta si sumu, za ktorú garáž kúpil.
Takže 19% z predajnej ceny nie je pravda.
Monika Kováčová
23.10.10,16:22
Pýtam sa preto, lebo chcel do zmluvy dať inú (nižšiu) cenu. :eek:
čo si šiši????:eek:
hacker007
23.10.10,16:50
čo si šiši????:eek:

To som hneď zatrhol. :D
hacker007
23.10.10,16:51
Predávajúci je od dane z predaja nehnuteľnosti oslobodený za predpokladu, že majiteľ bol vlastníkom predmetnej nehnuteľnosti po dobu 5 rokov. V prípade, že odo dňa nadobudnutia po predaj uplynulo menej rokov, predávajúci "zdaní" rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou, t.j. odpočíta si sumu, za ktorú garáž kúpil.
Takže 19% z predajnej ceny nie je pravda.

Super. Takže nemusí nič platiť. Bude rád.:)
hacker007
23.10.10,16:54
Budem potrebovať aj znalecký posudok?

Lebo píšem zmluvu o budúcej zmluve, tak nech viem či to tam mám zakomponovať.
Monika Kováčová
23.10.10,16:56
Budem potrebovať aj znalecký posudok?

Lebo píšem zmluvu o budúcej zmluve, tak nech viem či to tam mám zakomponovať.
vôbec nemusíš mať znalecký posudok.
hacker007
23.10.10,16:59
A ešte dve veci:

1. platba
Asi je lepšie dohodnúť sa na prevode peňazí cez účet. (Len či bude chcieť?)
Alebo nie je problém, keď dám peniaze do ruky pri podpise zmluvy?

2. notár
Treba túto zmluvu potvrdiť pred notárom? Resp. musí mi notár vypracovať vlastnú zmluvu? Lebo ja mám nejakú z netu čo sa mi celkom pozdáva.
hacker007
23.10.10,17:00
vôbec nemusíš mať znalecký posudok.

Ďakujem za rýchle a SUPER odpovede. ;)
Monika Kováčová
23.10.10,17:02
A ešte dve veci:

1. platba
Asi je lepšie dohodnúť sa na prevode peňazí cez účet. (Len či bude chcieť?)
Alebo nie je problém, keď dám peniaze do ruky pri podpise zmluvy?

2. notár
Treba túto zmluvu potvrdiť pred notárom? Resp. musí mi notár vypracovať vlastnú zmluvu? Lebo ja mám nejakú z netu čo sa mi celkom pozdáva.
1. Ideálne predložiť pred podpisom vkladový lístok o vložení peňazí v hotovosti na účet uvedený v zmluve. (originál nedávať z rúk).
2. Overiť podpis by mal predávajúci. Notár vám môže a nemusí zmluvu robiť. Ak nechceš, tak nebude a ušetríš cca 100 EUR, možno aj viac.
Vzor zmluvy môžeš priložiť sem, môžeme ti ho "okecať".
hacker007
23.10.10,17:17
1. Ideálne predložiť pred podpisom vkladový lístok o vložení peňazí v hotovosti na účet uvedený v zmluve. (originál nedávať z rúk).
2. Overiť podpis by mal predávajúci. Notár vám môže a nemusí zmluvu robiť. Ak nechceš, tak nebude a ušetríš cca 100 EUR, možno aj viac.
Vzor zmluvy môžeš priložiť sem, môžeme ti ho "okecať".

1. Čiže ho zoberiem do banky a napíšem tam prevodový papier. Len ak náhodou to nebude chcieť (rôzne dôvody) budem mu to musieť dať do rúk. Ale ak to podpíšeme 4 (kupujúci, predávajúci a 2 svedkovia) tak by to nemal byť hádam problém. :confused:

2. Overiť podpis by mal predávajúci. - nechápem.
Zmluvu vložím.
Monika Kováčová
23.10.10,17:33
aj ja som niečo našla v PC, tiež je to KZ garáž:
hacker007
23.10.10,17:46
Zmluva
hacker007
23.10.10,18:02
A z toho urobím aj kúpnu zmluvu.
Monika Kováčová
23.10.10,18:09
Môžem ešte vedieť z akého dôvodu bude uzatvorená najskôr Zmluva o budúcej zmluve?

mchdm: Predávajúci a kupujúci musia mať aj rodné meno a štátnu príslušnosť v KZ.
hacker007
23.10.10,18:18
Lebo chce preddavok 1000,-€.
Rodné meno a štátnu príslušnosť dopíšem.
Monika Kováčová
23.10.10,18:20
Lebo chce preddavok 1000,-€.
Rodné meno a štátnu príslušnosť dopíšem.
preddavok pred čím?
hacker007
23.10.10,19:10
Nemá vypratanú garáž (potrebuje na to 2-3dni) a chce peniaze čo najskôr. Takže zajtra mu dám zálohu a potom cez týždeň ostatok.

My keď podpíšeme zmluvu, kde treba požiadať o prepis vlastníctva? Priamo na katastri?
Koľko to trvá?
Čo to stojí?
Monika Kováčová
23.10.10,19:16
ale to si mohol zakomponovať do kúpnej zmluvy, niekde do bodu Kúpna cena a spôsob jej zaplatenia. Niečo v tom zmysle, že 1000 EUR bude uhradených pri podpise KZ a zvyšok do 7 dní. Návrh na zápis do katastra nehnuteľností, ktorý musí predávajúci podpísať, môže do tej doby byť u predávajúceho. Podá sa až po úhrade plnej kúpnej ceny. Napr.
Monika Kováčová
23.10.10,19:18
My keď podpíšeme zmluvu, kde treba požiadať o prepis vlastníctva? Priamo na katastri?


Podáva sa Návrh povolenie vkladu do katastra nehnuteľností. Podpisujú ho všetky zúčastnené strany... chceš vzor?:)
Monika Kováčová
23.10.10,19:21
Koľko to trvá?


veľmi dlho, ale môžeš za poplatok 265,50 EUR mať svoj LV už do 15 dní
Normálny poplatok je 66 €
hacker007
23.10.10,19:22
Jasne.
rád
hacker007
23.10.10,19:23
veľmi dlho, ale môžeš za poplatok 265,50 EUR mať svoj LV už do 15 dní
Normálny poplatok je 66 €

Kokso. To sú iné poplatky.:eek:
hacker007
23.10.10,19:27
Takže mám rovno spraviť zmluvu a v časti o zaplatení dám 1. zálohu a 2. doplatok kúpnej zmluvy, ktorý zaplatím na účet predávajúceho, keď ... (ako to sformulovať?).
Monika Kováčová
23.10.10,19:38
Jasne.
rád
tak vzor návrhu na vklad
Monika Kováčová
23.10.10,19:50
Takže mám rovno spraviť zmluvu a v časti o zaplatení dám 1. zálohu a 2. doplatok kúpnej zmluvy, ktorý zaplatím na účet predávajúceho, keď ... (ako to sformulovať?).
niečo takéto by tam mohlo byť... ale nemám právne vzdelanie:

Nadobudnutie vlastníctva

1. Zmluvné strany sa dohodli, že návrh na vklad vlastníckeho práva k Nehnuteľnostiam do katastra nehnuteľností v prospech kupujúceho na základe Zmluvy podajú predávajúci Katastrálnemu úradu v Bla Bla, Správa katastra Horná Dolná a to bezodkladne najneskôr však do 5 pracovných dní po úhrade Kúpnej ceny.
hacker007
24.10.10,05:44
Návrh na vklad, ktorý mi predávajúci podpíše:
1. nemusí byť podpísaný u notára?
2. môžu tam byť aj podpisy svedkov?
3. môžem ho tam zaniesť ja osobne?
hacker007
24.10.10,17:33
Môže byť v zmluve aj ČOP?