m.b
23.10.10,15:00
Dobry den,

vystavili sme fakturu na ktorej su dve polozky:

1. Vyrobok 1000Eur - zauctujem 311/601
2. Postovne 50Eur - 311/???

postovne mam zauctovat ako trzby z predaja sluzieb na 602 alebo mam dat celu sumu 1050E na 601?

vopred dakujem, vsetci ste hrozne zlati!;)
KEJKA
23.10.10,13:04
je to viacmenej vec rozhodnutia.
Tieto naviac výnosy v súvislosti s dodaním výrobku môžu byť kludne zakalkulované v PC výrobku.
Ak je takýto prípad bežný, tak poštovné by som účtovala na 602 kvôli rozlíšeniu nákladov a výnosov z predaja výrobkov a výnosov ako protipoložka k nákladom na poštivné
Chcem povedať, že možné a prípustné sú obe varianty.
Bodingerová
25.10.10,11:09
Poštovné a balné za výrobky sa účtujú na účet 648AE - Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti, na účet 602AE sa účtujú tržby za poskytnuté služby
a_je_to
25.10.10,20:15
Poštovné a balné za výrobky sa účtujú na účet 648AE - Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti, na účet 602AE sa účtujú tržby za poskytnuté služby

Ahoj juniorka !
Vážim si Tvoju smelosť a snahu riešiť, ale ... ak už veľmi chceš, tak by si mala dodržať nejaké zásady. Predovšetkým uvedomiť si, koho príspevok rozporuješ /ide o zaslúžilú poraďáčku a auditorku/ a keď už, tak svoje protitvrdnie aj odkázať na nejakú presvedčivú citáciu a argumentáciu. Ja si osobne tiež myslím, že prefakturované služby idú práve na 602, čo je súvzťažnejší a zodpovedajúcejší protiúčet k prijatým službám 518, než 648. Na 648 idú iné prípady ... čítaj § 78, ods. 4 Postupov pre PÚ a nakukni aj do účtovných súvzťažností.
Ak by si odpovedala ako prvá a napísala, že 648, tak by som Tvoj príspevok prešiel bez analyzovania. Ale ak spochybňuješ predchádzajúci, musíš ostatných presvedčiť ... Aj o tom, že máš pravdu, aj o tom, že máš „navrch“.
Veľa zdaru v ďalšom písaní ! http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Stefan2005
25.10.10,20:47
Ja sa naopak trochu zastanem juniorky :).

Ak činnosť balného (teda nie samo balné je služba) je sprievodná služba, bez ktorej nemožno poskytovať hlavnú službu, tak áno, súhlasím s účtovaním na 602...

Ale v zadaní témy sa hovorí: vystavili sme faktúru, na ktorej sú dve položky...
Vychádza mi z toho, že je to ojedinelá faktúra, teda balné je u nich niečo náhodilé, nemajú to v "predmete" činnosti, teda kľudne akceptujem účtovanie na 648...

Okrem toho aj v Poradcovi jedného času doporučovali účtovanie na 648 (viď príspevok od Orsz: http://www.porada.sk/600517-post13.html
a_je_to
26.10.10,12:17
Ja sa naopak trochu zastanem juniorky :).

Ak činnosť balného (teda nie samo balné je služba) je sprievodná služba, bez ktorej nemožno poskytovať hlavnú službu, tak áno, súhlasím s účtovaním na 602...

Ale v zadaní témy sa hovorí: vystavili sme faktúru, na ktorej sú dve položky...
Vychádza mi z toho, že je to ojedinelá faktúra, teda balné je u nich niečo náhodilé, nemajú to v "predmete" činnosti, teda kľudne akceptujem účtovanie na 648...

Okrem toho aj v Poradcovi jedného času doporučovali účtovanie na 648 (viď príspevok od Orsz: http://www.porada.sk/600517-post13.html

Je šľachetné zastať sa juniorky ... ak by mala pravdu. Ale aj audítorka, ktorá tu večer čo večer neúnavne radí .... potrebuje zástancu http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Najmä ak je spochybnená juniorkou, ktorá má dokopy 8 príspevkov, nula bodov a ... prvým príspevkom po 4 rokoch fauluje rovno audítorku. Takže .... tasím klávesnicu ...
Myslím, že kritériá ... ako hlavná služba, sprievodná služba, ojedinelá faktúra, náhodilé balné ... mimo predmetu činnosti ... vedúce k zdôvodneniu účtu 648 .... sú úplne vedľa !Iba hľadajú úzku škáru, ako šikovne zdôvodniť použitie účtu 648 a uhrať to do rozptýlena vysilena a stratena. Nezazlievam, aj ja občas v sporoch a tiesni používam túto taktiku, ak nemám iné východisko. Práve preto ju dobre poznám.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Ja vidím zdôvodnenie inde ... a pochopiteľnejšie. Nejde o žiadne náhodilé a ojedinelé služby, ide o prefakturované nadštandardné odbytové náklady. A to je služba sama o sebe, bez ďalších podružných úvah a unikania do širokej všobecnosti. Tých 50 € v zadaní je dosť významná suma, aby nebola fakturovaná pod cenou zasielaného výrobku, teda 601, aj aby bola zodpovedajúco zaúčtovaná. Ak má firma cenník výrobkov pre „fco sklad dodávateľa“ a vedenie chce mať prehľad vo fakturácii podľa položiek ...
Ojedinelosť, náhodilosť, mimoriadnosť, či pravidelnosť tu nemá žiadny rozlišovací či triediaci vplyv. Aj keby to bolo prvé a zároveň posledné odoslanie výrobku v roku, ide o vyžiadanú službu – osobitná expedícia a dodanie doručovateľom. Odbyt je neoddeliteľná súčasť výrobnej firmy, ktorá nemusí byť alternatívne vedená v predmete činnosti. Ak mám aj vlastnú dopravu na svoj odbyt, tak jednak ju /iba na to/ nemusím mať v predmete činnosti, stačí výroba a jednak ju môžem účtovať na 602, ak sám chcem. Ak je odbyt alternatívny, tak prečo by som jeho prácnejšie a nákladnejšie prípady neoddelil účtovne pod 602 ? Robil som vedúceho učtárne vo firme, kde doprava do 20 km bola v cene výrobku a súčasť odbytovej réžie ... a nad 20 km sa fakturovala, ako 602. A pod 602 šli akékoľvek prefakturované výnosy z odbytových služieb. Ani v našom prípade nejde o nič iné.
Náhodilosť a ojedinelosť v súvislosti s 648 vnímam skôr s tým, ako ...poistná udalosť, inventúrny nález, a pod. Nie to, že ide o jedno odoslanie. Odosielanie sa môže stať pravidelným, ale poistné udalosti a inventúrne nálezy... by mali zostať aj naďalej náhodilé. Náhodilosť je skôr otázkou vzniku a povahy náhodilej činnosti, nie jej početnosti v období. No a ... čo, ak by nasledovali ďalšie požiadavky ? Tá prvá – náhodná a ojedinelá ... by zostala na 648 a .... ostatné by už boli .... akože 602 ? S tou náhodilosťou si ma ale vytrápil ... ešte mi prezraď, ako si došiel z toho stručného zadania na to, že ide o ojedinelú faktúru a náhodilé balenie ... to ma nauč, toto by som chcel vedieť !
To, čo sa píše v Poradcovi /aj v stanoviskách drsr/, nie je nič iné ... iba názor. Aj tam robia iba ľudia, seniori, juniori, auditori ... Ten, čo v Poradcovi odporúčal 648, uvažoval zrejme tak ... že ide o komplexný výnos ku pestrým nákladom expedície, ako 501, 518, 521, 524 ... v jednom. Ale to je predsa aj v iných službách bežné, že náklady sú pestré a výnos je 602, napr. reštauračné služby.
Odkaz na konci Tvojho príspevku je po rozkliknutí plný nedoriešených úvah, z ktorého nemožno vybrať žiadne riešenie, iba že už to niekto riešil ... a nedoriešil. Je skôr poukázaním na to, že .... azda aj na toto chýbajú jednotné pravidlá .... nejaký „drak na 601, verzus 648“ ? Veď to, či si to firma fakturuje a účtuje ako súčasť, alebo osobitne .... je iba na individuálnom rozhodnutí účtovnej jednotky, ako to chce mať .... to je riešenie /vnútorná smernica/.
Zostávam pri stanovisku, že prefakturovanie akýchkoľvek, aj ojedinelých nadštandardných odbytových nákladov odberateľovi, patrí na 602 a nie žiadne 648. Či už poštou, vlastnou, cudzou dopravou ... Bez ohľadu na to, čo si o tom myslí Poradca.
Adiks
26.10.10,12:37
Nadradenosť a pýcha .... Niečo tu strašne smrdí.
Zoltán Kovács
20.11.10,11:04
........Predovšetkým uvedomiť si, koho príspevok rozporuješ /ide o zaslúžilú poraďáčku a auditorku/ .......


To akože niekto je nedotknuteľný/ná a niekoho je možné zvoziť aj pod čiernu zem??????? :eek:

Prečo by nemohla juniorka vyjadriť svoj názor, prípadne radu. Samozrejme ak príspevok je nesprávny, tak treba ju opraviť, upozorniť na možné chyby... ale nie takýmto štýlom, že niekto je niekto, a ty si nikto....

Sorry za mimotemy