rommy
23.10.10,14:37
Ahoj poraďáci, chcela by som sa s vami poradiť, strhávame zamestnancom za súkromné hovory od 6/2010 avšak úplne som zabudla z týchto zrážok odviesť DPH, uplatňovala som ju celú, teraz za september som zaúčtovala aj odvod DPH z tejto zrážky. Sme mesačný platcovia DPH, myslíte že mám podať dodatočné DP za 6 -8/2010? Alebo DPH zo zrážok za 6-8/2010 môžem zaúčtovať do septembra?
KEJKA
23.10.10,13:11
správne treba podať dodatočné DPH, nakoľko si tie zrážky zamestnancom vykonala v každom jednotlivom období.
rommy
23.10.10,14:47
A podľa správnosti sa má odviesť DPH keď sa im urobí zrážka zo mzdy alebo hneď z faktúry. Lebo napr. faktúra za september - súkromné hovory budú zrazené až v októbrovej výplate.
Tweety
23.10.10,14:52
A podľa správnosti sa má odviesť DPH keď sa im urobí zrážka zo mzdy alebo hneď z faktúry. Lebo napr. faktúra za september - súkromné hovory budú zrazené až v októbrovej výplate.
Fakturujete zamestnancom tie hovory?
KEJKA
23.10.10,15:13
A podľa správnosti sa má odviesť DPH keď sa im urobí zrážka zo mzdy alebo hneď z faktúry. Lebo napr. faktúra za september - súkromné hovory budú zrazené až v októbrovej výplate.
Pri kontrole vecnej správnosti by ste mali vedieť určiť sumu za súkromné hovory a DPH z tejto čiastky "vyčleniť" neuplatniť pri odpočítaní. V praxi sa to dosť často "nedá" a postupuje sa - ked požadujete úhradu za tie hovory, teda v oktobrovej výplate. Podľa mňa to obstojí, v praxi nastávajú tieto prípady:
Napr. T-Com vyhotovuje fakturu za celý mesiac 3-5.-deň nasl. mesiaca.
Hovory vyhodnotíte a určíte cenu - protihodnotu požadovanú od zamestnancov. Následne to spracujete v mzdách.
ORANGE, T-Mobile ap. vyhotovujú faktúry za obdobie na prelome mesiacov.
tam by bol problém zistiť súkromné hovory osobitne za jeden či druhý mesiac. Takže faktúra za august-september sa z hľadiska súkromných hovorov spracuje až v septembrových výplatách (tam by som úhradu a DPH neposúvala až na oktober).
rommy
23.10.10,15:42
Fakturujete zamestnancom tie hovory?

Nie nefakturujeme, kolegyňa urobí prehľad tel.čísiel a vyfakturovanú čiastku, rozpošle zamestnancom, tí povedia či mali súkromné hovory, súkromné hovory sa vyčíslia a rozpošle zamestnancom na schválenie. Nerobíme faktúry mali by sme?
My máme faktúru tak prvý týždeň po skončení sledovaného mesiaca ale kým sa idetifikujú súkromné hovory tak septembrová faktúra sa zrazí až v mzdách za október.
Takže asi by bolo správne 9/2010 odviesť v 9/2010 aj keď bude zrazený až v 10/2010?
KEJKA
23.10.10,15:48
Odpočítavaš DPH za september a pritom vieš, že tam sú aj súkromné hovory a teda by mala byť DPH aj na výstupe.
Ja by som ti odporúčala túto faktúru DPHčkovo presunúť do oktobra, ked už budeš mať informácie kompletné. teda vstup aj výstup bude v jednom mesiaci, pritom bez stresov, či to máš správne.
Zamestnancom nie si povinná vystaviť faktúry - nie sú platitelia DPH.
rommy
23.10.10,15:53
ďakujem veľmi pekne tak ja idem na tie opravné DP :( neviem ako som na to mohla zabudnúť... :cool:
lenkam68
24.10.10,16:13
Nie opravné, ale dodatočné DP.
rommy
24.10.10,17:00
jj veď sa chápeme :)