lokomotiv
23.10.10,15:30
dobry den
Chcel by som sa opytat ci niekto nevie ako je to v zakone ked mam platit vyzivne na deti ako otec ale dcery su u mna, nemala by matka platit mne za ten dany cas ked su v mojej starostlivosti?napriklad v lete som mal dcery 2 mesiace ale vyzivne som musel zaplatit nevie mi nikto poradit? dakujem
ivka70
23.10.10,15:47
Vyzivne platis kazdy mesiac podla rozhodnuti sudu bez ohladu na to, kde deti su. Jedine sa mozes s exmanzelkou dohodnut, ze ti za mesiace, kedy budu dcery u teba, cast vyzivneho posle zasa ona.
Mária27
23.10.10,16:12
Od 1.7.2010 je doplnený zákon č. 36/2005 o rodine, ktorý upravuje výživné na deti. Zmena je v tom, že deti môžu byť zverené do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov. Je to uvedené v § 24 ods. 2,4,5 a § 62 ods. 6.

Môžeš požiadať súd o striedavú starostlivosť najmä cez prázdniny. Zároveň žiadať upraviť výživné najmä v tom zmysle, že keď budú deti u teba, bude určenú sumu výživného posielať manželka tebe. Súd jej pravdepodobne určí inú sumu výživného ako tebe.

§ 62 odsek 6 znie:
"(6) Ak je maloleté dieťa zverené do striedavej osobnej starostlivosti rodičov, súd pri určení výživného prihliadne na dĺžku striedavej osobnej starostlivosti každého rodiča alebo súd môže rozhodnúť aj tak, že počas trvania striedavej osobnej starostlivosti rodičov výživné neurčuje.".