kacka6
23.10.10,15:44
Dobry den, mohli by ste mi poradit, do akej platovej triedy ma byt zaradeny moj priatel? Ma VS - ucitelstvo vytvarnej vychovy, titul mgr., teraz nastupil na zakladnu skolu, kde tento predmet aj uci, prax nema ziadnu. Aka to je platova skupina a za akych podmienok postupi do vyssej skupiny? Dakujem!
zdenka131
23.10.10,16:29
Ahoj,

Ako začínajúci učiteľ má nárok na 9. platovú triedu, pracovnú triedu jeden , teda 494 eur v hrubom za mesiac.

Ak by bol triednym učiteľom, dostal by ešte triednický príplatok 31 €.

Prípadne by ešte mohol dostať osobný príplatok. Ide o nenárokovú zložku platu zamestnanca.
Väčšinou sa poskytuje po odpracovaní určitého obdobia, nie hneď pri nástupe do zamestnania. Za každý odpracovaný celý rok sa mu bude zvyšovať tarifný plat o 1%.

Po úspešnom ukončení adaptačného vzdelávania / ktoré môže trvať od 3 mesiacov až do dvoch rokov/ bude preradený do 10 PT ako samostatný učiteľ a môže začať zbierať kredity a potom si urobiť atestáciu.

Na to, aby sa učiteľ alebo odborný zamestnanec mohol uchádzať o vykonanie I. alebo II. atestácie, musí spĺňať niekoľko podmienok. Jednak musí byť minimálne v kariérovom stupni „samostatný“ a spĺňať kvalifikačné predpoklady, zároveň musí získať najmenej 30 kreditov. Tie môže nadobudnúť absolvovaním akreditovaného programu kontinuálneho vzdelávania, prípadne vzdelávaním v zahraničí alebo tvorivou činnosťou, akou je tvorba učebníc, odborných článkov či metodík.

Potom má dve možnosti – buď sa prihlási na vykonanie atestácie a v rámci nej absolvuje prípravné atestačné vzdelávanie v rozsahu 60 hodín, alebo pokračuje v získavaní celkovo 60 potrebných kreditov, aby mohol priamo pristúpiť k vykonaniu atestácie.

Pokiaľ ide o programy kontinuálneho vzdelávania, treba si vybrať tie, ktoré zodpovedajú Tvojej kategórii zamestnanca, alebo tie, ktoré sú určené pre všetky kategórie.