martinaj
20.11.05,19:06
Podľa všetkého, ak SZČO nevykonáva počas rodičovskej dovolenky činnosť SZČO, pričom nemusí živnosť prerušiť, ale podá o tom SP česné vyhlásenie spolu s potvrdením úradu práce a sociálnych vecí o poberaní rodičovského príspevku, neplatí odvod na nemocenské poistenie a odvod na dôchodkové poistenie platí za ňu štát (aj do 2. piliera). Ak sa mýlim, opravte ma.

Čo sa však považuje za vykonávanie činnosti SZČO? Predpokladám, že ak nevystavuje SZČO žiadne faktúry, pretože neposkytla žiadne služby, ale napriek tomu mala príjmy z pohľadávok a výdavky súvisiace so živnosťou, je to v poriadku.

Aký máte na to názor?
abel
20.11.05,18:29
Pri tejto téme by aj mňa zaujímalo, ak SZČO išla v auguste na materskú dovolenku, pritom má ale 15 zamestnancov a prevádzka jej úspešne beží, či musí napr. platiť stále preddavky do ZP a ako je to s platbami do ZP.
Jozef Mihál
20.11.05,22:49
SZČO na materskej preddavky na ZP platí aj naďalej, avšak sa na ňu nevzťahuje ustanovenie o minimálnom povinnom preddavku.

Napr. ak za rok 2004 bola v strate, do nástupu na MD platila povinných 910, tak na MD neplatí nič.

Ak ale do nástupu na MD platila povedzme 1500, platí 1500 aj počas MD.

Zvýhodnenie SZČO spočíva v tom, že v ročnom zúčtovaní za rok 2005 nebude jej povinný minimálny základ 78000 Sk, ale suma alikvótne krátená o dobu MD. Napr. pri MD od októbra bude mať minimálny základ len 9 x 6500 = 58500 Sk.

Viac viď:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=13370
Tatranka
02.12.05,12:19
Prajem pekný deň,
mám jednu otázku: Manžel je SZČO, charakter jeho práce je sezónny. Od 1.12.2004 - 30.6.2005 mal prerušenú živnosť z dôvodu poberania rodičovského príspevku. Od 1.7.2005 má živnosť obnovenú. Od januára 2006 však nebude vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu sezónnosti /zhruba do apríla 2006/, teda nebude mať ani žiadne príjmy.
1. Musí platiť odvody do SP a zdrav. poisťovne, keď nebude vykonávať zárobkovú činnosť, resp. musí prerušiť živnosť, aby nemusel platiť odvody z dôvodu poberania rodič. príspevku?
2. Je pravda, že od 1.9.2005 nie je rodič. príspevok štátna sociálna dávka, tzn. poberateľom rodič. príspevku neplatí odvody štát?
Ďakujem za odpoveď