evik30
23.10.10,16:04
Dobrý,vie niekto popradiť? :dala som vypoved lebo cestujem do zahraničia.Kedže som pracovala posedné 3 roky náleží mi soc.dávka.Ale mala by som sa zaevidovť na ÚP a ppžiadať o transfer dávky/do norska/ s tým že v norsku sa musím zaevidovať na ich ÚP.zatial neviem či si nájdem prácu ak ano,tak čo zo zdravotnou poisťovnou?chcela som si ju platit v prípade že ak sa v norsku zamestnám a otehotniem neviem či mi norska poisťovna preplatí v prípade nahleho porodu na SK výdavky spojené s hospitalizáciou ??takisto si platím dobrovolne zdrav poist,ktoré by som mala zrušiť/tak to píšu/-PREčO?Patrí vobec norsko do krajín kde podporujú transfer soc.dávky??Možem si dobrovolne platiť u nás zdrav.poistovnu??Prosím poradte.Dakujem
KEJKA
23.10.10,14:12
hrozne veľa otázok
ZP musíš zrušiť, platiš ju tam, kde žiješ (v Norsku?)
Podporu v nezamestnanośti budeš brať len ak bude aktívne hľadať zamestnanie a chodiť na UP........ /z Norska?/, o tom transfere som nepočula.
ZP ti pri tehotenstve nepomôže, musíš si platiť dobrovoľné nemocenské.
evik30
23.10.10,20:32
do norska sa len chystám,to že je možný transfer soc .dávky mi povedali eures poradkyne na socialke,ale velmi to naši nechcú robiť a hlásiť sa na úrad musím v norsku.Čo sa týka dobrovolného poistenia tak to si platiť chcem ale na potvrdenke od nich mám napésané že ak i vznikne povinné nemocenské v členskom štáte EÚ/EHP je potrebné sa z dobrovolného odhlásiť-PREČO??ved oni to nemusia vedieť že som v zahraničí...
Andyke
24.10.10,17:37
do norska sa len chystám,to že je možný transfer soc .dávky mi povedali eures poradkyne na socialke,ale velmi to naši nechcú robiť a hlásiť sa na úrad musím v norsku.
Áno môžeš ísť hľadať zamestnanie do Nórska, ale u nás musíš byť evidovaná ako uchádzač aspoň 4 týždne , transfer dávok do EU budeš mať , keď sa u nich zaregistruješ ako uchádzač, samozrejme treba dodržať termíny, prípadne ešte podrobne sa spýtaj u Vás na úrade práce, čítaj tu : http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti-a-europska-unia---pravny-stav-od-1-maja-2010/34684s (http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti-a-europska-unia---pravny-stav-od-1-maja-2010/34684s)
Čo sa týka dobrovolného poistenia tak to si platiť chcem ale na potvrdenke od nich mám napésané že ak i vznikne povinné nemocenské v členskom štáte EÚ/EHP je potrebné sa z dobrovolného odhlásiť-PREČO??ved oni to nemusia vedieť že som v zahraničí... Pretože
pokiaľ si zamestnancom v EU, tak nemôžeš platiť dobrovoľné poistenie na Slovensku – vylučuje to nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnané osoby, samostatne zárobkovo činné osoby a členov ich rodín pohybujúcich sa v rámci spoločenstva .

Ešte zdrav.poistenie :
§ 3 zák. o zdrav.poistení
2) Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt 3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak
a) je zamestnaná v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca,
b) vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť,
c) dlhodobo sa zdržiava v cudzine a je zdravotne poistená v cudzine; za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.
evik30
25.10.10,09:53
Veľmi peklne ´dakujem za odpoved,takže,čo je pre mna najlepšie?kedže musím byť na ÚP evidovaná 4 týždne ĆO NEBUDEM,možem byť evid.2týždne tu a2 týždne v norsku?
Mám sa apon stať dobrovolne nezamestnanou osobou a platiť si zdrav.poistenie a fond v nezamestnanosti???Je mi to trápne že sa tolko vypytujem,ale je dosť možne že ked v norsku otehotniem budem chcieť príst na slovensko a čo potom,ako s o zdrav.poistovnou???Ďakujem za odpovede