Lenka4
20.11.05,19:06
Ahojte.
chcem sa opytat ci musim podavat danove priznanie, ak mam v zmluve napisane ze zarabam 3000 Sk mesačne. K tomu sa pripočitava mesačná paušálna náhrada za cestovné vo výške 5000,- mesačne na dopravu na štúdium, rekondičné pobyty, rehabilitacie a iné aktivity spojené s mojou cinnostou.

Som študenstkou denneho studia. Tych 5000 Sk sa da chápat ze to nie je prijem? Cize priznavam iba 3000 sk za mesiac?

Dakujem za rady. A este sa chcem opytat ci si mozem uplatnit nezdanitelné minimum na 12 mesiacov ak som mala zmluvu od 2.1 do 31.5. a novu som podpisala od1.8 do 31.5.2006. Asi nie, ze?

Dakujem za odpovel
abel
20.11.05,18:19
A to máš pracovnú zmluvu? Veď požiadaj zamestnávateľa, nech ti urobí zúčtovanie dane a ty žiadne daňové nemusíš podávať. A nárok máš na 82.736.- Sk nezdanených bez ohľadu na dĺžku zamestnania - čiže podľa tvojej citácie: áno, máš nárok na nezdaniteľné minimum na 12 mesiacov.
andrej_rv
20.11.05,18:44
Ahojte.
chcem sa opytat ci musim podavat danove priznanie, ak mam v zmluve napisane ze zarabam 3000 Sk mesačne. K tomu sa pripočitava mesačná paušálna náhrada za cestovné vo výške 5000,- mesačne na dopravu na štúdium, rekondičné pobyty, rehabilitacie a iné aktivity spojené s mojou cinnostou. Som študenstkou denneho studia. Tych 5000 Sk sa da chápat ze to nie je prijem? Cize priznavam iba 3000 sk za mesiac?
Dakujem za odpovel Tvoje údaje sú dosť všeobecné a neviem, o akú zmluvu ide a akú činnosť pre zamestnávateľa vykonávaš. Predpokladám, že ide o zmluvu o brigánickej práci študenta. Paušalizované náhrady by mali u zamestnávateľa jednoznačne súvisieť so zabezpečovaním jeho zdaniteľných príjmov. Úhrada Tvojho cestovného súvisiaceho so štúdiom sa mi zdá byť z tohoto pohľadu veľmi problematická. Na uváženie stojí aj náhrada na rehabilitáciu atď., ale keďže si neuviedla náplň svojej činnosti, nejdem jej opodstatnenosť spochybňovať. Treba však zvážiť, či poskytovanie uvedených paušálnych náhrad nebude správca dane posudzovať ako skrytú formu odmeňovania v snahe znížiť príjmy podliehajúce dani.
Pokiaľ by aspoň časť paušálnych náhrad mala patriť skôr do zdaňovaných príjmov, treba pamätať aj na povinnosť ročného zúčtovania zdravotného poistenia pri prekročení príjmu na dohodu nad 13000 Sk za obdobie 9-12/2005.
Daska
20.11.05,18:56
A to máš pracovnú zmluvu? Veď požiadaj zamestnávateľa, nech ti urobí zúčtovanie dane a ty žiadne daňové nemusíš podávať. A nárok máš na 82.736.- Sk nezdanených bez ohľadu na dĺžku zamestnania - čiže podľa tvojej citácie: áno, máš nárok na nezdaniteľné minimum na 12 mesiacov.

Na rok 2005 je opocitatelna polozka 87 936,- Sk a ma na nu narok kazdy, tato suma sa nedeli na mesiace.

Lenka uved prosim Ta blizsie tvoj vykon prace, aby sme vedeli posudit co s tymi 5000.- ....
Lenka4
20.11.05,20:31
Som SZCO a vykonavam sport pre klub. Zabudla som to uviest.Ale ked ratam ze zarabam iba 3000 to je 12000 za 4 mesiace tak nemusim podavat zuctovanie do ZP. Nie? A treba dokladovat tie pausalne vydavky?
KEJKA
20.11.05,20:37
Som SZCO a vykonavam sport pre klub. Zabudla som to uviest.Ale ked ratam ze zarabam iba 3000 to je 12000 za 4 mesiace tak nemusim podavat zuctovanie do ZP. Nie?
ak dostavas +5000 cestovne ako SZCO, je to žiaľ tvoj príjem, a zaroven výdavok, ak mas k tomu doklady.
andrej_rv
20.11.05,20:41
A ako SZČO samozrejme musíš podať aj daňové priznanie.
abel
20.11.05,20:43
[QUOTE=Daska]Na rok 2005 je opocitatelna polozka 87 936,- Sk [COLOR=Navy] a ma na nu narok kazdy, tato suma sa nedeli na mesiace.
Ospravedlňujem sa už som z tých čísel zmagorená...
Lenka4
20.11.05,20:49
Ale som zaroven aj student. Nemam tie blocky. :(( takze normalne podam priznanie. Urobim ho trebars tak ze si uplatnim 25% vydavky, ale neviem ci prijmy budu 3000 alebo 8000 za mesiac.Aj tak budem mat nulovu dan. Takze je to vsetko nutne?
Daska
20.11.05,20:52
Som SZCO a vykonavam sport pre klub. Zabudla som to uviest.Ale ked ratam ze zarabam iba 3000 to je 12000 za 4 mesiace tak nemusim podavat zuctovanie do ZP. Nie? A treba dokladovat tie pausalne vydavky?

Ak chces mat pausalne vydavky, nemusis ich dokladovat, spocitas si vsetky prijmy(ktorych evidenciu viest musis) odratas si 25% vydavky, zaplatene odvody, opocitatelnu polozku a zvysok zdanis.

Co sa tyka RZ ZP, to dat musis, aj ked si nepresiahla prijem, ale z toho dovodu ze si bola co i len jeden den SZCO...
Daska
20.11.05,20:59
Ale som zaroven aj student. Nemam tie blocky. :(( takze normalne podam priznanie. Urobim ho trebars tak ze si uplatnim 25% vydavky, ale neviem ci prijmy budu 3000 alebo 8000 za mesiac.Aj tak budem mat nulovu dan. Takze je to vsetko nutne?

Keze s nimi asi nemas pracovnu zmluvu, tak tvoj prijem je 8000,-. a navod ako urobis danove som Ti napisala vyssie
Lenka4
20.11.05,21:01
takze podam RZ ZP a oni mi vyrataju kolko mam platit? Lebo za mna odvadza stat poistne ked som student, nie?