myja88
23.10.10,20:12
Pred tromi rokmi som mala silný zápal žalúdka,sliznice a dvanástorníka a teraz mám nejaké problémy so žalúdkom a neprejavuje sa to ako vtedy,tak mám obavy že to sú vredy.Nechcem ísť zbytočne na gastroskopiu tak sa radšej pýtam.Ďakujem za akúkolvek radu.
buchač
23.10.10,18:32
Pred tromi rokmi som mala silný zápal žalúdka,sliznice a dvanástorníka a teraz mám nejaké problémy so žalúdkom a neprejavuje sa to ako vtedy,tak mám obavy že to sú vredy.Nechcem ísť zbytočne na gastroskopiu tak sa radšej pýtam.Ďakujem za akúkolvek radu.

Nejaké ................................Aké ???
Neprejavuje sa , ako vtedy .....A teraz čo robí??? A ako to bolo vtedy ???
Gastroskopia ........................Tak na interné odd. choď , to Ti dá najlepšiu odpoveď ;)

Ako prebieha vyšetrenie?

Podrobná gastroenterologická anamnéza je veľmi dôležitá. Rozhovor s pacientom dokonca môže trvať dlhšie ako samotné fyzické vyšetrenie. Lekár sa pýta na všetko, čo jete a ako žijete, či dokonca na šéfa, lebo práve zlé stravovacie návyky, problémy v práci či rodine, k tomu nadmerné užívanie čiernej kávy, alkoholu a fajčenie môžu byť prvou a možno i jedinou príčinou tráviacich ťažkostí pacienta, čo si sám mnohokrát nechce pripustiť ani uvedomiť.

Ako lekár zistí, či mám vredy?

Laboratórne vyšetrenia spočívajú v odbere krvi, moču, bioptických vzoriek pri vyšetreniach tráviaceho traktu alebo iných špecializovaných odberoch napríklad žalúdkovej alebo dvanástnikovej šťavy. Až v prípade pozitívneho nálezu lekár naordinuje ultrazvukové, endoskopické, gastroskopické, rektoskopické, kolonoskopické či iné vyšetrenia.
Obavy ???.............................Hm , tak ich aj naďalej maj ...:rolleyes:
zdenka131
23.10.10,18:38
Žalúdočné vredy - príznaky:
http://zaludocnevredy.sk/ake-su-priznaky
http://217.67.31.32/html/chronickabolest.sk/public_html/?idpg=20

Najvhodnejšie by však bolo navštíviť lekára tak ako radí buchač.
ivantt
23.10.10,18:47
Ja by som sa tej návsteve na gastro nevyhybal. Tam ti zistia presne co ti je. Absolvoval som viac krát vysetrenia zaludku a dvanastniku a nie je to tak strasne ako sa rozprava. Ja som si dokonca nenechal ani hrdlo umrtvit.
A ked som bol mladenec, tesne po vojne, mal som vred na dvanastniku a vyliecil som si ho sam. Káždé ranko som si dal na lačný žalúdok štamprdlu kvalitného repoáku 54-ky :-)) ale musi byť kvalitny a ouzaj len stamrdlik, poldecak je moc :-)
bonita
23.10.10,20:05
ivant , ale je to take hrozne ako sa vravi. Je to nechutne, zvlast ked tou hadicou zajde hlbsie, az to zaboli.

Co s atyka vredov, jedny vraj bolia v noci. Jedny vraj nalacno a druhe po jedle. Zial za budla som ktore kedy. Pardon viem, ze som neporadila.:rolleyes:
ivantt
23.10.10,20:12
ivant , ale je to take hrozne ako sa vravi. Je to nechutne, zvlast ked tou hadicou zajde hlbsie, az to zaboli.

Co s atyka vredov, jedny vraj bolia v noci. Jedny vraj nalacno a druhe po jedle. Zial za budla som ktore kedy. Pardon viem, ze som neporadila.:rolleyes:

Hmmmm.... ja som bol na t ej kamerke do zaludku asi 8x. Prvy krat s umrtvenim a potom bez umrtvenia a mna ozaj nic nebolelo. Asi zalezi na sikovnosti lekara/ky a sestricky. Mne vzdy pomohlo studene mlieko ale vtedy bolo mlieko mliekom a nie umelina. Hovorim len z vlastnej skusenosti :)
danushka
23.10.10,20:22
Tak vredári tvrdia, že sa to ozýva na jar a na jeseň.
Ale ak sa tak veľmi bojíš hadičky, tak si daj najskôr vyšetriť helicobacter pylori, dá sa to aj zo stolice, ten dokáže narobiť šarapatu.
Na druhej strane, gastro vyšetrenie s hadičkou sa dá prežiť a stojí to za to trošku vydržať, lebo lekár Ti naozaj vidí až do žalúdka.
Najnepríjemnejší je ten moment prehltnutia hadičky, potom to už ide ako po masle :).
bonita
23.10.10,20:33
No hej, prezit sa to da, este na to myslim nik neumrel :)

Co s atyka helicobaktera, ze vraj ak ho uz raz clovek mal, tak v krvi je vzdy pozitivny, lebo sa ukazu a zachovaju protilatky. Inak helicobacter, ak s apomnozi sposobuje nechut do jedla, zle od zaludka, zvracanie, chudnutie. Prenho som bola na hadicke a takto sa mi prejavoval.
ivantt
23.10.10,20:35
No hej, prezit sa to da, este na to myslim nik neumrel :)

Co s atyka helicobaktera, ze vraj ak ho uz raz clovek mal, tak v krvi je vzdy pozitivny, lebo sa ukazu a zachovaju protilatky. Inak helicobacter, ak s apomnozi sposobuje nechut do jedla, zle od zaludka, zvracanie, chudnutie. Prenho som bola na hadicke a takto sa mi prejavoval.

Vsetko v pohode az na toho baktera... uz je liecitelny... su lieky ktore ho zabiju načisto dočista :-)) ostatne s tebou plne suhlasim ;)
danushka
23.10.10,20:46
No hej, prezit sa to da, este na to myslim nik neumrel :)

Co s atyka helicobaktera, ze vraj ak ho uz raz clovek mal, tak v krvi je vzdy pozitivny, lebo sa ukazu a zachovaju protilatky. Inak helicobacter, ak s apomnozi sposobuje nechut do jedla, zle od zaludka, zvracanie, chudnutie. Prenho som bola na hadicke a takto sa mi prejavoval.

Tak helicobacter je fuj pliaga.
Mne chutí stále papať, ale bolo mi dlhodobo ťažko po akomkoľvek jedle a bola som prekyslená až do pálenia ,,uší". Ustavičné zápchy a nadúvanie.
Na jar som bola na gastre, tam sa HB potvrdil. Po jednej dávke ATB liečby sa HB nepodarilo zlikvidovať, momentálne po troch mesiacoch kontroly som musela opäť liečbu zopakovať. Ďaľšia kontrola o tri mesiace.
Ale tentoraz sa už liečil aj manžel. Nemal žiadne problémy, len tak som mu vravela, nech sa dá vyšetriť /HB sa pozitívne uň potvrdil/, nemá zmysel liečiť seba, keď mi to manžel možno-určite vráti.
Čo si budeme nahovárať, jeden sladký božtek a sme v tom oba;) :D.
Ivana Š
23.10.10,20:52
Hmmmm.... ja som bol na t ej kamerke do zaludku asi 8x. Prvy krat s umrtvenim a potom bez umrtvenia a mna ozaj nic nebolelo. Asi zalezi na sikovnosti lekara/ky a sestricky. Mne vzdy pomohlo studene mlieko ale vtedy bolo mlieko mliekom a nie umelina. Hovorim len z vlastnej skusenosti :)

Súhlas, ja absolvujem GFS bez umŕtvenia, horšie som znášala novokaín do hrdla, lebo ma hrozne napínalo na vracanie už pred vyšetrením. Vyšetrenie na Helicobacter pylori je najspoľahlivejšie pri odbere vzorky priamo zo žalúdka pri GFS (pri kamerke do žalúdka), vyšetrenie zo stolice je len pomocné vyšetrenie.
kukučka
23.10.10,20:53
okamžitá zmena stravovania a životosprávy a hneď sa ti uľaví, ty vieš sama najlepšie, kde ťa päta tlačí
Ivana Š
23.10.10,20:56
Vsetko v pohode az na toho baktera... uz je liecitelny... su lieky ktore ho zabiju načisto dočista :-)) ostatne s tebou plne suhlasim ;)

Keď som brala lieky na helicobactera, trojkombináciu antibiotík, bolo mi tak zle, že som myslela. že zabijú mňa
danushka
23.10.10,20:57
okamžitá zmena stravovania a životosprávy a hneď sa ti uľaví, ty vieš sama najlepšie, kde ťa päta tlačí
To je svätá pravda Kukina.
Odbúrať stresy, obmedziť kávu, žiadne alko, žiadne bublinky, cigaretky a na začiatok šetriaca diétka, úľava sa dostaví a potom sa sledovať.

Ale keď tie rezne sú tak chutné a aj zelo, vepřo, knedlo;):D.
Ivana Š
23.10.10,21:13
To je svätá pravda Kukina.
Odbúrať stresy, obmedziť kávu, žiadne alko, žiadne bublinky, cigaretky a na začiatok šetriaca diétka, úľava sa dostaví a potom sa sledovať.

Ale keď tie rezne sú tak chutné a aj zelo, vepřo, knedlo;):D.

idem odzadu :D ;)
knedlo, vepřo, zelo a rezne nepapám. Cigaretky a a alkohol nemusím. Bublinky - minerálka, prípadne slabo sýtená voda. Káva - ráno tu virtuálne na porade, v skutočnosti slabá nesca zriedka, čaj môže byť - hocijaký (aj urologický ) zostáva tá šetriaca diéta a odbúrať stresy...

Diétu mi lekár zakázal, lebo mám poruchu metabolizmu, ťažšie sa mi vstrebávajú živiny z potravy. Zostáva len ten stres. A aký mám najväčší? V práci zo šéfa :confused: mimotemy čo s tým?
arizona
23.10.10,21:15
Ako sa prejavujú vredy?
Mne sa prejavovali tak, že večer som šla spať, nič mi nebolo..nad ránom som sa budila na také bolesti, že som myslela, že mi udrela posledná hodina života:rolleyes:
Na hadicu som nenabral odvahu, výsledky mi zistili na RTG a sone. Vredy na pankrease :-(
Podľa lekárov sa vredy na žalúdku prejavujú bolesťou po najedení a vredy na dvanástorníku na lačný žalúdok.
Heliobacter pillori mi zistili po odobratí krvi.
Dostala som asi 3 druhy liekov,ktoré mi výrazne pomohli. Odvtedy mám viac-menej pokoj, ale občas sa ohlási menšia bolesť na jar a na jeseň ( to je vraj bežné)
Pomohla mi 3 týždňová kúra : na lačno + 2x denne repíkový čaj.

Keď pociťujem , že "to na mňa ide",alebo keď náhodou zabolí ,veľmi mi pomáha čaj EUGASTRIN, (príp.tabl.Ranital, či Helicid,ktorý nosím pre istotu pri sebe. Ale je to ozaj výnimočné...)
Niekomu pomáha pohár mlieka. Treba vyskúšať, čo vyhovuje Tebe.

Na vredy je vraj najväčší nepriateľ : zrnová káva-radšej nesca, alkohol a cigarety.
Ja som si odsledovala, že mi škodia ľadové nápoje.

Niekto tu vyššie písal, že si dá za štamprlík. Podľa mňa je to hlúposť!
To pomôže,ak slabo pracuje zdravý žalúdok.
Ale ak má niekto vredy, je to "samovražda" !!! Ešte viac podráždi a zvyšuje bolesti...:rolleyes:
danushka
23.10.10,21:18
idem odzadu ;):D
knedlo, vepřo, zelo a rezne nepapám. Cigaretky a a alkohol nemusím. Bublinky - minerálka, prípadne slabo sýtená voda. Káva - ráno tu virtuálne na porade, v skutočnosti slabá nesca zriedka, čaj môže byť - hocijaký (aj urologický ) zostáva tá šetriaca diéta a odbúrať stresy...

Diétu mi lekár zakázal, lebo mám poruchu metabolizmu, ťažšie sa mi vstrebávajú živiny z potravy. Zostáva len ten stres. A aký mám najväčší? V práci zo šéfa :confused: mimotemy čo s tým?
mimotemyTak mu dones v pondelok buchty, rezne, šalát, piate cez deviate, nech sa zčemerí ...aspoň v utorok máš od neho pokoj ;):D.

V stredu choď na gastro, to máš paragraf a štvrtok, piatok ber dovolenku...
Jeden kľudný týždeň máš garantovane pred sebou.
arizona
23.10.10,21:22
Nie stresy, ale baktéria Helicobacter pylori spôsobuje vredy !!!

Vredy žalúdka boli dlho spájané so stresujúcim zamestnaním, napätím a nervozitou. Dlhé roky lekári pripisovali príčinu typických príznakov, ako sú pálenie, bolesť a nauzea, stresujúcim životným situáciám. Teória stresových vredov dominovala v medicínskom myslení takmer storočie a bola založená na pozorovaní, že ľudia vystavení zvýšenému stresu produkujú väčšie množstvo žalúdočnej kyseliny. Verilo sa, že zvýšená kyselina viedla k zápalom- gastritídam, ktoré nakoniec vytvorili vred- eróziu alebo zapálené jamky na žalúdočnej výstielke. V poslednej dobe nové zistenia vo výskume potvrdili, že viac ako 90% všetkých prípadov gastritíd a vredov nebolo zapríčinených kyselinou alebo stresom, ale infekciou vyvolanou Helicobacter pylori.

Nobelova cena za objav o príčine žalúdočných vredov
Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu za rok 2005 získala dvojica Austrálčanov Barry Marshall a Robin Warren. Prestížne vedecké ocenenie, aj finančnú odmenu vo výške 10 miliónov švédskych korún, dostali za objav, že žalúdočné vredy sú spôsobované baktériami.
Marshall a Warren vyvrátili desaťročia uznávaný názor, že vredy sú výsledkom stresu a ich liečba si vyžaduje užívanie drahých upokojujúcich liekov.

http://www.pylox.eu/H_Pylori.htm
Ivana Š
23.10.10,21:24
mimotemyTak mu dones v pondelok buchty, rezne, šalát, piate cez deviate, nech sa zčemerí ...aspoň v utorok máš od neho pokoj ;):D.

V stredu choď na gastro, to máš paragraf a štvrtok, piatok ber dovolenku...
Jeden kľudný týždeň máš garantovane pred sebou.

mimotemyA ja mu ešte donesiem žrádlo, a pri jeho šťastí mu nič nebude, v stredu sa vytrápim ja, v tie ostatné dni mi dovolenku nedá :mad: a keď dá, tak robota sa nanešťastie nevie urobiť sama, a na budúci týždeň sa z nej po...:mad::mad::mad:
kukučka
23.10.10,21:32
daj si urobiť EAV vyšetrenie - test znášanlivosti potravín a vylúč zo stravovania všetky, ktoré sú pre teba nevhodné /je to za peniažky/
a keďže máš s najväčšou pravdepodobnosťou chronický zápal slizníc, tak ti hneď poviem, ktoré to s najväčšou pravdepodobnosťou budú:
kuracina
pšenica a všetky výrobky z nej
mlieko, maslo, syry, áno, aj jogurty
ocot, peper, káva, alkohol
zemiaky
brokolica
umelé sladidlá

a máš to odo mňa zadarmo :D:D:D
znamená to vrátiť sa ku domácej strave a veľmi veľmi obmedziť kadejaké polotovary
aspoň väčšine to tak ukáže, ak to dokážeš, okamžite sa ti uľaví
joj, zabudla som na jablko a banán :---
najčastejšia otázka, ktorú dostávam: čo ješ? všetko okrem menovaného :):D
Ivana Š
23.10.10,21:38
Nie stresy, ale baktéria Helicobacter pylori spôsobuje vredy !!!

Vredy žalúdka boli dlho spájané so stresujúcim zamestnaním, napätím a nervozitou. Dlhé roky lekári pripisovali príčinu typických príznakov, ako sú pálenie, bolesť a nauzea, stresujúcim životným situáciám. Teória stresových vredov dominovala v medicínskom myslení takmer storočie a bola založená na pozorovaní, že ľudia vystavení zvýšenému stresu produkujú väčšie množstvo žalúdočnej kyseliny. Verilo sa, že zvýšená kyselina viedla k zápalom- gastritídam, ktoré nakoniec vytvorili vred- eróziu alebo zapálené jamky na žalúdočnej výstielke. V poslednej dobe nové zistenia vo výskume potvrdili, že viac ako 90% všetkých prípadov gastritíd a vredov nebolo zapríčinených kyselinou alebo stresom, ale infekciou vyvolanou Helicobacter pylori.

Nobelova cena za objav o príčine žalúdočných vredov
Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu za rok 2005 získala dvojica Austrálčanov Barry Marshall a Robin Warren. Prestížne vedecké ocenenie, aj finančnú odmenu vo výške 10 miliónov švédskych korún, dostali za objav, že žalúdočné vredy sú spôsobované baktériami.
Marshall a Warren vyvrátili desaťročia uznávaný názor, že vredy sú výsledkom stresu a ich liečba si vyžaduje užívanie drahých upokojujúcich liekov. Možné riešenie! POKOJNÝ ŠÉF, ŽIADNY STRES PRE OBE STRANY!

http://www.pylox.eu/H_Pylori.htm

Mne to gastroenterológ tiež takto podobne vysvetlil, treba Helicobacter pri vredoch žalúdka aj dvanástorníka preliečiť. Je to nepríjemná liečba (aspoň pre mňa bola, bolo mi po liekoch zle, ale treba to vydržať). Momentálne čakám na výsledky, či mi lieky zabrali, po 2 mesiacoch od ukončenia liečby mi treba znova spraviť vyšetrenie, či zmizol helicobacter aj vredy dúfam že áno :)
myja88
24.10.10,06:51
Nejaké ................................Aké ???
Neprejavuje sa , ako vtedy .....A teraz čo robí??? A ako to bolo vtedy ???
Gastroskopia ........................Tak na interné odd. choď , to Ti dá najlepšiu odpoveď ;)

Obavy ???.............................Hm , tak ich aj naďalej maj ...:rolleyes:

Na gastroenterologickom vyšetrení som bola 4 krát a nebojím sa toho,len tu u nás to funguje tak,že ma objednajú za 3-4 mesiace.
ťažkosti mám bolesti žalúdka keď sa zobudím a hlavne po akomkolvek jedle (aj po ovocí) pálenie žalúdka a pocit na zvracanie :(
ďakujem
myja88
24.10.10,06:59
Tak vredári tvrdia, že sa to ozýva na jar a na jeseň.
Ale ak sa tak veľmi bojíš hadičky, tak si daj najskôr vyšetriť helicobacter pylori, dá sa to aj zo stolice, ten dokáže narobiť šarapatu.
Na druhej strane, gastro vyšetrenie s hadičkou sa dá prežiť a stojí to za to trošku vydržať, lebo lekár Ti naozaj vidí až do žalúdka.
Najnepríjemnejší je ten moment prehltnutia hadičky, potom to už ide ako po masle :).

hadičky sa nebojím vôbec, už som počula aj že sa to dá zistiť z krvi, no neviem či to je pravda..
A nepríjemné je aj to, keď už je napol vonku hadička a lekár niečo uvidí a povie : ešte naspäť ! to si potom zažijete ten nepríjemný pocit dvakrát :)
ďakujem moc :)
myja88
24.10.10,07:05
okamžitá zmena stravovania a životosprávy a hneď sa ti uľaví, ty vieš sama najlepšie, kde ťa päta tlačí

práveže ja niesom človek, ktorý by žil nezdravo alebo sa prežieral..
a žalúdok ma bolí tak isto po normálnom obede ako aj po ovocí :(
ďakujem
myja88
24.10.10,07:12
Ďakujem všetkým za radu.
Fakt ste mi pomohli :)
pasuliatko
24.10.10,10:59
treba ísť na gastro alebo k lekárovi, tu ťa nikto nevyšetrí a nikto nevyrieši či máš alebo nemáš vredy...