muška7
24.10.10,07:52
Môže zamestnávateľ prispievať zo sociálneho fondu na stravovanie zamestnancov v nepeňažnej forme napr. pri posedeniach pri príležitosti Dňa učiteľov. Maximálne do akej výšky? V zákone o sociálnom fonde je uvedené - stravovanie nad osobitný predpis /tzn. nad výdavok zamestnávateľa na stravovanie zamestnanca z bežných zdrojov, t.j. 55 % maximálne však zo sumy 3,60 € - čiže 1,98 €/. Máme sa riadiť sumou 3,60 ako pri cestovných náhradách - 1,98 € zamestnávateľ, 1,62 € príspevok zo SF, ak by bola suma vyššia ako 3,60, dopláca si zamestnanec? Alebo si zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve s odbormi, prípadne v internej smernici o čerpaní SF stanoviť ľubovoľnú výšku príspevku v takomto prípade?
Tweety
24.10.10,06:12
Môže zamestnávateľ prispievať zo sociálneho fondu na stravovanie zamestnancov v nepeňažnej forme napr. pri posedeniach pri príležitosti Dňa učiteľov. Maximálne do akej výšky? V zákone o sociálnom fonde je uvedené - stravovanie nad osobitný predpis /tzn. nad výdavok zamestnávateľa na stravovanie zamestnanca z bežných zdrojov, t.j. 55 % maximálne však zo sumy 3,60 € - čiže 1,98 €/. Máme sa riadiť sumou 3,60 ako pri cestovných náhradách - 1,98 € zamestnávateľ, 1,62 € príspevok zo SF, ak by bola suma vyššia ako 3,60, dopláca si zamestnanec? Alebo si zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve s odbormi, prípadne v internej smernici o čerpaní SF stanoviť ľubovoľnú výšku príspevku v takomto prípade?
Ak ho zamestnancom poskytnete,treba rátať s tým, že je to ich nepeňažný príjem, podliehajúci zdaneniu. Výška sumy závisí od prostriedkov v SF.
muška7
24.10.10,06:21
V uvedený deň nemali zamestnanci žiadnu inú stravu...Môže si zamestnávateľ stanoviť ľubovoľnú výšku príspevku na stravovanie zo sociálneho fondu?
Tweety
24.10.10,06:24
V uvedený deň nemali zamestnanci žiadnu inú stravu...Môže si zamestnávateľ stanoviť ľubovoľnú výšku príspevku na stravovanie zo sociálneho fondu?
A ako potom zabezpečujete stravovanie podľa §152 ZP?
muška7
24.10.10,06:32
Inak máme zabezpečenú stravu v školskej jedálni. Na základe interného dokladu zo školskej jedálne rozúčtujem príspevky zamestnávateľa na stravovanie podľa jednotlivých úsekov. V tento deň bolo udelené tzv. riaditeľké voľno. Aj keď neviem, či ho môžem tak nazvať, keďže, kto sa nedostavil na posedenie, musel si vziať dovolenku, prípadne išiel na OLV a pod. Posedenie sa konalo inde, nie v našej školskej jedálni, keďže v škole nebola prevádzka. Mne osobne pripadajú takéto akcie trápne, keďže sa tam všetci smejú tzv. americkým úsmevom, a ľudia sú tam viac-menej z donútenia...
KEJKA
24.10.10,07:00
poděa mä, kedže to bola akcia mimo sídla firmy, dalo by sa to nazvač pracovnou cestou s nárokom na diety 3,60.
Náklady naviac by boli nepeňažným príjmom ako je popísané vyššie
Tweety
24.10.10,07:30
poděa mä, kedže to bola akcia mimo sídla firmy, dalo by sa to nazvač pracovnou cestou s nárokom na diety 3,60.
Náklady naviac by boli nepeňažným príjmom ako je popísané vyššie
Posedenie pri príležitosti dňa učiteľov ako pracovná cesta?
muška7
24.10.10,08:54
Zosumarizujme si to, príspevok zamestnávateľa do výšky 55 % /v súčasnosti 55 % zo sumy 3,60 €/, zvyšok by mohol byť príspevok zo sociálneho fondu, ak nám to jeho výška dovolí. Je to tak?
muška7
24.10.10,08:57
Na mimotému myslím - posedenie pri príležitosti Dňa učiteľov = pracovná cesta!
Tweety
24.10.10,13:53
Na mimotému myslím - posedenie pri príležitosti Dňa učiteľov = pracovná cesta!
Čo je na mojom príspevku č.7 mimo témy?:)
muška7
24.10.10,14:30
Myslela som na príspevok od Kejky, ktorá tvrdila, že posedenia je ako pracovná cesta /preto som napísala - mimotéma - posedenie = pracovná cesta/. Veľmi sa ospravedlňujem.
muška7
24.10.10,14:31
Na porade som nováčik, tak občas kliknem, kde nemám...
mzdarka renca
24.10.10,14:35
Na porade som nováčik, tak občas kliknem, kde nemám...

tak klikni na to mimo témy ešte raz a zruší sa to;)
muška7
25.10.10,13:27
Ešte raz sa ospravedlňujem, už ma to nepustí /dokedy sa vlastne môžu meniť hodnotenia - v priebehu toho istého dňa?/.
KEJKA
25.10.10,17:31
podľa zadania, to bolo "nariadené" posedenie, povinné. Tak prečo nie ako pracovná cesta? Bolo to mimo sídla firmy, takže moje tvrdenie myslím vážne.
muška7
26.10.10,15:27
Mne sa tak zdá, že každý z prispievateľov myslel na niečo iné...Núkajú sa mi rozličné možnosti riešenia. To je asi tak, že pravda je iba jedna, ale každý ju vidí inak. Normálne ma teší, že sa na porade stretávam s rozličnými názormi, rada debatujem, aj keď...trochu som si čítala príspevky a zistila som, že mám tendenciu "nenásilným spôsobom" donútiť ostatných o svojej pravde...Držať sa hranice 3,60 € a zvyšok nech si doplatí zamestnanec, alebo to ponechať na výške sociálneho fondu a na odboroch a svojho zamestnávateľa?
Tweety
26.10.10,15:29
Mne sa tak zdá, že každý z prispievateľov myslel na niečo iné...Núkajú sa mi rozličné možnosti riešenia. To je asi tak, že pravda je iba jedna, ale každý ju vidí inak. Normálne ma teší, že sa na porade stretávam s rozličnými názormi, rada debatujem, aj keď...trochu som si čítala príspevky a zistila som, že mám tendenciu "nenásilným spôsobom" donútiť ostatných o svojej pravde...Držať sa hranice 3,60 € a zvyšok nech si doplatí zamestnanec, alebo to ponechať na výške sociálneho fondu a na odboroch a svojho zamestnávateľa?
Zvolila by som tú druhú možnosť, ako som už tu uviedla.
muška7
26.10.10,15:32
A rátala by si ten príspevok zo sociálneho fondu na stravovanie ako nepeňažné plnenie, čiže zamestnancom by sa tento príspevok nezdanil? Ku každej akcii máme podpísanú prezenčku.
Tweety
26.10.10,15:33
A rátala by si ten príspevok zo sociálneho fondu na stravovanie ako nepeňažné plnenie, čiže zamestnancom by sa tento príspevok nezdanil? Ku každej akcii máme podpísanú prezenčku.
AKo nepeňažné plnenie, ale to sa zdaňuje.
muška7
26.10.10,15:36
Veď zdaňuje sa iba príspevok zo sociálneho fondu na stravovanie v peňažnej forme. My sme predsa objednanej firme hradili faktúru. A ešte dodávam, ako som skôr uviedla, v uvedený deň sme nemali žiadnu inú stravu.
KEJKA
26.10.10,15:45
zdaňuje sa každé nepeňažné plnenie nad rámec vymedzený zákonom. Podľa mňa sa teda nezdaňuje suma stravného 3,60 EUR, suma naviac už áno.
mzdarka renca
26.10.10,16:20
A rátala by si ten príspevok zo sociálneho fondu na stravovanie ako nepeňažné plnenie, čiže zamestnancom by sa tento príspevok nezdanil? Ku každej akcii máme podpísanú prezenčku.

muška7, takéto akcie sme tiež mávali, nazývali sme ich napr. Integračný deň. Určitou sumou prispeli aj odbory.
Na základe prezenčenej listiny sme počet zamestnancov zrátali. Náklady na túto akciu sa vydelili počtom ľudí a cez výplatu sa im predmetná čiastka zdanila.
muška7
26.10.10,17:32
Predpokladám, že náklady na túto akciu tvorili okrem stravovania zamestnancov aj náklady na stravovanie hostí, prípadne niejaké vecné dary - kvety a pod./tak to bolo za "komunistov"/. My sme poskytli našim zamestnancom iba stravu a nealkoholický nápoj. Ide my hlavne o výšku príspevku zo sociálneho fondu /či existuje niejaká hranica/ a neviem ako ináč by som ten príspevok zo sociálneho fondu nazvala, ak nie stravovaním. Zo SF prispievame aj iným spôsobom /na kultúru a šport - preplácame zamestnancom vstupenky, na dopravné pre dochádzajúcich zamestnancov a pod.- to všetko zdaňujeme/.