exs8
24.10.10,10:17
Zdravím,

mám veľmi špecifickú otázku. Prosím o ohlasy typu "to ti neni treba" a podobne nemám záujem!

Chcem na aute - osobnom nosiť modrý maják. Modré môže podľa mojich vedomostí nostiť zachranari a hasiči.

Založil som s.r.o., kde v predmete podnikania mam okrem ineho aj ZDRAVOTNA DOPRAVNÁ SLUŽBA, videl som X-kusov "sanitiek" zdravotna dopravna služba (podotykam dopravna nie zachranna) ktore majaky mali.

Kedze mam tento predmet podnikania, ako mam prist k "licencii" alebo inemu orpavneniu, kde ho vybavovat a ako aby som mohol "vykonavat" zdravotnu dopravnu sluzbu konkretne na danom vozidle a mal tak opravnenie nosit modry majak.

Dakujem za vsetky konstruktivne ohlasy.
profesional
24.10.10,08:50
Podmienky pre nosenie majaku stanovuje zakon. Ak nesplnas zakladne podmienky (sanitka, policia, hasicsky zachranny zbor, pohotovosne vozidlo pre zasahy na havarijnych stavoch plynovodneho vedenia, zbor vazenskej a justicnej straze, colna sprava, colny kriminalny urad,...) tak mas moznost poziadat o vynimku Ministerstvo Vnutra SR. O Vynimke rozhoduje minister.
Na vydanie vynimky musia byt splnene tieto podmienky:

1. Vozidlo musi byt vo vlastnictve a drzbe pravnickej osoby.
2. O pravo pouzivat majak musi ziadat pravnicka osoba.
3. Musi existovat vseobecny opravneny spolocensky zaujem na udeleni prava prednostnej jazdy vozidlu (napriklad ide o vozidla co prevazaju organy urcene na transplantaciu)
4. Vodici ktori budu viest taketo vozidlo na to musia mat ako fyzicke osoby osobitne opravnenie (pozaduje sa osobitne preskolenie, osobitne preskusanie na PZ, psychotesty..)
5. Smies ziadat iba o tzv. prenosny majak (v case ked nie je potrebne jeho pouzitie, nesmie byt viditelne vylozeny), nie pevny.

Samotny narok na pridelenie majaku a prava prednosti v jazde nie ne obligatorne, tj. nie je vymozitelne. O tom ci ti to pridelia alebo nie rozhoduje minister podla vlastneho uvazenia. Cize aj ked splnis vsetky podmienky, nie je istota ze ho dostanes (pravdepodobne nedostanes).
exs8
24.10.10,09:01
tak jazdi s modrým majakom na streche a uvidíš čo sa bude diať...

len maj trocha súdnosti a prilep ten maják na strechu nejakého čierneho bavoráka , najlepšie 7-čkovej rady

v živote majak nevystrkuj na nejaké "fávo" alebo podobné auto...
prave o taketo podnety som zaujem nemal... nepytal som sa na to kde sa to na 7mickach nosti moze, ale konkretne na zakon v ktorom sa to upravuje... PROSIM OSTATNYCH NEPISTE MI SEM VLASTNE EMOCIE, CHCEM ODPOVEDE INEHO TYPU
exs8
24.10.10,09:03
Podmienky pre nosenie majaku stanovuje zakon. Ak nesplnas zakladne podmienky (sanitka, policia, hasicsky zachranny zbor, pohotovosne vozidlo pre zasahy na havarijnych stavoch plynovodneho vedenia, zbor vazenskej a justicnej straze, colna sprava, colny kriminalny urad,...) tak mas moznost poziadat o vynimku Ministerstvo Vnutra SR. O Vynimke rozhoduje minister.
Na vydanie vynimky musia byt splnene tieto podmienky:

1. Vozidlo musi byt vo vlastnictve a drzbe pravnickej osoby.
2. O pravo pouzivat majak musi ziadat pravnicka osoba.
3. Musi existovat vseobecny opravneny spolocensky zaujem na udeleni prava prednostnej jazdy vozidlu (napriklad ide o vozidla co prevazaju organy urcene na transplantaciu)
4. Vodici ktori budu viest taketo vozidlo na to musia mat ako fyzicke osoby osobitne opravnenie (pozaduje sa osobitne preskolenie, osobitne preskusanie na PZ, psychotesty..)
5. Smies ziadat iba o tzv. prenosny majak (v case ked nie je potrebne jeho pouzitie, nesmie byt viditelne vylozeny), nie pevny.

Samotny narok na pridelenie majaku a prava prednosti v jazde nie ne obligatorne, tj. nie je vymozitelne. O tom ci ti to pridelia alebo nie rozhoduje minister podla vlastneho uvazenia. Cize aj ked splnis vsetky podmienky, nie je istota ze ho dostanes (pravdepodobne nedostanes).
DAKUJEM ZA KONSTRUKTIVNY PODNET.. SOM PRAVNICKA OSOBA AKO MAJITEL VOZIDLA. ZAUJIMALO BY MA KONKRETNE:

AK BY SOM "AKOZE" S VOZIDLOM VYKONAVAL PREDMET PODNIKANIA zdravotna dopravna sluzba, cize v podstate nieco ako sanitka - ale nie zásahová. ci mozem mat takyto modry majak... samozrejme vykonavat to nebudem, ide len o to ze to uvediem ako "argument" .. X-takych vozov som uz videl, ktore ale tuto cinnost realne vykonavaju.. ale sme na slovensku . nikto nebude vediet ci ju ozaj chcem vykonavat.. ide o to ci na vozidlo ZDRAVOTNEJ DOPRAVNEJ SLUZBY mozem ziskat opravnenie na majak. dakujem za odpoved
misoft
24.10.10,10:30
Otázka na okraj: čo presne bude obnášať zdravotná dopravná služba? Urýchlený prevoz zdravotníckeho materiálu, alebo transplantátov? Prevoz lekára k akútnemu stavu? V prípade, ak nepôjde o závažné dôvody - veľmi pochybujem, aj keď si podáš žiadosť o udelenie výnimky, že ti to schvália.
exs8
24.10.10,10:40
zdravotna dopravna sluzba je prevoz pacientov z nemocnice domov a do nemocnice... cize nieco ako sanitka + taxik v jednom.. nejde ani o urgentne pripady lebo tie vozi 112tka.. ale kazda jedna zdravotna dopravna sluzba co takto "taxikuje" z dedin ludi do nemocnice majaky má.. ide len o tom ako ich vybavit.. kam poslat aku ziadost atd... co tam napisat.. a tak
misoft
24.10.10,17:43
Na poskytovanie takejto služby musíš mať "licenciu" - povolenie z Ministerstva zdravotníctva (vozidlo musí spĺňať určité kritéria a vybavenie, musel by si mať vyškolený zdravotnícky personál), potom na základe "licencie" by si mohol Ministerstvo vnútra žiadať o povolenie používať označenie a signály pre právo prednostnej jazdy (majáky).
misomiso
25.10.10,07:38
prave o taketo podnety som zaujem nemal... nepytal som sa na to kde sa to na 7mickach nosti moze, ale konkretne na zakon v ktorom sa to upravuje... PROSIM OSTATNYCH NEPISTE MI SEM VLASTNE EMOCIE, CHCEM ODPOVEDE INEHO TYPU


Ty nam tu nebudes diktovat, co ti mame pisat a co nie. Porusujes etiketu Porady, tym, ze sa snazis ziskat radu ako porusit zakon. Mozes byt rad, ze ti temu admin este navymazal, pretoze sa to tu bezne deje.
ludmilla
25.10.10,08:35
Ty nam tu nebudes diktovat, co ti mame pisat a co nie. Porusujes etiketu Porady, tym, ze sa snazis ziskat radu ako porusit zakon. Mozes byt rad, ze ti temu admin este navymazal, pretoze sa to tu bezne deje.


.... s tým porušením zákona nemôžem bohužiaľ s tebou súhlasiť ....

Citujem zadávateľa otázky: Kedze mam tento predmet podnikania, ako mam prist k "licencii" alebo inemu orpavneniu, kde ho vybavovat a ako aby som mohol "vykonavat" zdravotnu dopravnu sluzbu konkretne na danom vozidle a mal tak opravnenie nosit modry majak.
ludmilla
25.10.10,08:52
Zdravím,

mám veľmi špecifickú otázku. Prosím o ohlasy typu "to ti neni treba" a podobne nemám záujem!

Chcem na aute - osobnom nosiť modrý maják. Modré môže podľa mojich vedomostí nostiť zachranari a hasiči.

Založil som s.r.o., kde v predmete podnikania mam okrem ineho aj ZDRAVOTNA DOPRAVNÁ SLUŽBA, videl som X-kusov "sanitiek" zdravotna dopravna služba (podotykam dopravna nie zachranna) ktore majaky mali.

Kedze mam tento predmet podnikania, ako mam prist k "licencii" alebo inemu orpavneniu, kde ho vybavovat a ako aby som mohol "vykonavat" zdravotnu dopravnu sluzbu konkretne na danom vozidle a mal tak opravnenie nosit modry majak.

Dakujem za vsetky konstruktivne ohlasy.


O vozidlách so zvláštnymi zvukovými a výstražnými znameniami alebo svetlami hovoríZákon NR SR č. 8/2009 Z. z.o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov a konkrétne §40 - citujem jeho presné znenie:

Vozidlá so zvláštnymi výstražnými zvukovými znameniami alebo svetlami
§ 40
(1) Vodič vozidla, ktorý pri plnení špeciálnych úloh používa typické zvukové znamenie doplnené zvláštnym výstražným modrým svetlom alebo červeným svetlom, prípadne ich kombináciou (ďalej len „zvláštne výstražné znamenie“), nie je povinný dodržiavať povinnosti a zákazy ustanovené týmto zákonom okrem povinností podľa § 3 ods. 2 písm. c) (http://www.porada.sk/#IdDoc_3655_IdEl_175) a § 4 ods. 2 písm. a) až e) (http://www.porada.sk/#IdDoc_3655_IdEl_228). Vodič vozidla, ktorý pri plnení špeciálnych úloh používa zvláštne výstražné znamenia (ďalej len „vozidlo s právom prednostnej jazdy“), je povinný dbať na potrebnú opatrnosť tak, aby iných účastníkov cestnej premávky neohrozil.
(2) Vozidlá s právom prednostnej jazdy sú vozidlá a) ozbrojených síl, ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov, Vojenskej polície, Vojenského spravodajstva a civilnej ochrany obyvateľstva, ktoré určí príslušný minister,
b) Hasičského a záchranného zboru, ostatných hasičských jednotiek, Horskej záchrannej služby, záchrannej zdravotnej služby a banskej záchrannej služby pri plnení úloh spojených so záchranou života a zdravia osôb alebo materiálnych hodnôt,
c) Slovenskej informačnej služby, ktoré určí riaditeľ Slovenskej informačnej služby,
d) Národnej rady Slovenskej republiky pri preprave ústavných činiteľov alebo členov zahraničných delegácií a pri plnení úloh spojených s takou prepravou,
e) vlády Slovenskej republiky pri preprave ústavných činiteľov alebo členov zahraničných delegácií a pri plnení úloh spojených s takou prepravou,
f) Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky pri preprave ústavných činiteľov alebo členov zahraničných delegácií a pri plnení úloh spojených s takou prepravou,
g) Ústavného súdu Slovenskej republiky pri preprave jeho predsedu,
h) Najvyššieho súdu Slovenskej republiky pri preprave jeho predsedu,
i) Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky pri preprave jeho predsedu,
j) Národného bezpečnostného úradu pri preprave jeho riaditeľa,
k) Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky pri preprave generálneho prokurátora,
l) obecnej polície, ktoré určí obec.

(3) Ministerstvo vnútra môže v osobitných prípadoch, najmä ak je to potrebné na ochranu života, zdravia alebo majetku, na základe písomnej žiadosti vydať povolenie na používanie zvláštnych výstražných znamení aj na iných vozidlách, ako sú uvedené v odseku 2; v takom prípade môže byť zvláštne výstražné svetlo modrej farby umiestnené na vozidle len pomocou prenosného zariadenia.
(4) Žiadosť podľa odseku 3 musí obsahovať a) názov a sídlo právnickej osoby, ktorá o povolenie žiada,
b) účel a zdôvodnenie nevyhnutnosti používania zvláštnych výstražných znamení,
c) zoznam vozidiel, ktoré budú zvláštne výstražné znamenie používať,
d) územný a časový rozsah používania zvláštnych výstražných znamení.

(5) Rozsah a podmienky používania zvláštnych výstražných znamení podľa odseku 3 určí ministerstvo vnútra vo vydanom povolení. Ministerstvo vnútra môže povolenie kedykoľvek zrušiť, a to i bez udania dôvodu, o čom vyrozumie jeho držiteľa.
(6) Vozidlo s právom prednostnej jazdy smie viesť len vodič starší ako 21 rokov, ktorý má vo vedení motorového vozidla príslušnej skupiny alebo podskupiny najmenej dvojročnú prax.
(7) Ustanovenia odsekov 1 a 6 platia obdobne aj pre vodičov vozidiel sprevádzaných vpredu, a ak ide o viac ako tri vozidlá, aj vzadu vozidlami ozbrojených síl, ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov, Vojenskej polície, Vojenského spravodajstva a Slovenskej informačnej služby s právom prednostnej jazdy. Na sprevádzanom vozidle musí byť použité aj zvláštne výstražné svetlo modrej alebo červenej farby, prípadne ich kombinácia alebo osobitné zariadenie umožňujúce výstražnú funkciu smerových svietidiel, ak je nimi vozidlo vybavené.
(8) Vodič iného vozidla je povinný vozidlu s právom prednostnej jazdy a vozidlu, ktoré sprevádza, umožniť bezpečný a plynulý prejazd, a ak je to potrebné, aj zastaviť vozidlo na takom mieste, aby im neprekážalo. Do skupiny vozidiel tvorenej vozidlami s právom prednostnej jazdy a vozidlami, ktoré sprevádzajú, sa vodič iného vozidla nesmie zaraďovať.
(9) Ak hustota cestnej premávky v jednom smere jazdy vyvolá vznik kolóny stojacich vozidiel, vodič vozidla s právom prednostnej jazdy môže použiť krajnicu alebo inú časť cesty, ktorá nie je určená na jazdu vozidiel; pritom je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť tak, aby neohrozil iných účastníkov cestnej premávky.
(10) Ak na stojacom vozidle svieti zvláštne výstražné svetlo modrej alebo červenej farby, prípadne ich kombinácia, musí vodič iného vozidla zvýšiť opatrnosť, znížiť rýchlosť jazdy, prípadne zastaviť vozidlo.
(11) Vozidlo s právom prednostnej jazdy a vozidlo, ktoré sprevádza, majú pri čerpaní pohonných látok prednosť; pritom nemusia používať zvláštne výstražné znamenie.
(12) Len vozidlo Policajného zboru môže používať zvláštne výstražné svetlo červenej farby a kombináciu zvláštneho výstražného svetla červenej a modrej farby.
(13) Iné vozidlo, ako je uvedené v odsekoch 2, 3 a 7, nesmie byť vybavené zariadením umožňujúcim používanie typického zvukového znamenia alebo zvláštneho výstražného svetla ustanovených pre vozidlá s právom prednostnej jazdy.
(14) Prevádzkovatelia vozidiel podľa odseku 2 určia podmienky na používanie zvláštnych výstražných znamení.

V zmysle tohto paragrafu konkrétne odseku 3) rozhoduje MVSR na základe žiadosti, ktorá musí obsahovať body odseku 4) a, b, c, d - komu toto povolenie dá a komu nie. Podľa mňa podanie žiadosti nie je porušením zákona.

Žiadosť podáš na adresu:
Prezídium policajného zboru
Račianska 45
812 72 Bratislava - Staré mesto

Rozhodnutie je na MVSR.
misomiso
25.10.10,09:01
.... s tým porušením zákona nemôžem bohužiaľ s tebou súhlasiť ....

Citujem zadávateľa otázky: Kedze mam tento predmet podnikania, ako mam prist k "licencii" alebo inemu orpavneniu, kde ho vybavovat a ako aby som mohol "vykonavat" zdravotnu dopravnu sluzbu konkretne na danom vozidle a mal tak opravnenie nosit modry majak.

Tak si precitaj vsetko, co pise zadavatel:

AK BY SOM "AKOZE" S VOZIDLOM VYKONAVAL PREDMET PODNIKANIA zdravotna dopravna sluzba, cize v podstate nieco ako sanitka - ale nie zásahová. ci mozem mat takyto modry majak... samozrejme vykonavat to nebudem, ide len o to ze to uvediem ako "argument"

Ty naozaj ches, aby sa nam tu motali (okrem dnesnych piratov ciest, na ktorych tak nadavate) stovky nezodpovednych blaznov, este aj s majakmi? Co ty nejazdis tiez po cestach, nemas deti,ani nikoho na kom by to zalezalo, ze sa snazis pomahat takymto zrudam?
ludmilla
25.10.10,09:22
Tak si precitaj vsetko, co pise zadavatel:

AK BY SOM "AKOZE" S VOZIDLOM VYKONAVAL PREDMET PODNIKANIA zdravotna dopravna sluzba, cize v podstate nieco ako sanitka - ale nie zásahová. ci mozem mat takyto modry majak... samozrejme vykonavat to nebudem, ide len o to ze to uvediem ako "argument"

Ty naozaj ches, aby sa nam tu motali (okrem dnesnych piratov ciest, na ktorych tak nadavate) stovky nezodpovednych blaznov, este aj s majakmi? Co ty nejazdis tiez po cestach, nemas deti,ani nikoho na kom by to zalezalo, ze sa snazis pomahat takymto zrudam?

Ty vieš sám dobre, že sa tu takí už motajú, či si to my prajeme alebo nie, môžu za to perforované zákony :rolleyes:
lubos1306
25.10.10,09:33
zdravotna dopravna sluzba je prevoz pacientov z nemocnice domov a do nemocnice... cize nieco ako sanitka + taxik v jednom.. nejde ani o urgentne pripady lebo tie vozi 112tka.. ale kazda jedna zdravotna dopravna sluzba co takto "taxikuje" z dedin ludi do nemocnice majaky má.. ide len o tom ako ich vybavit.. kam poslat aku ziadost atd... co tam napisat.. a tak

mýliš sa zdravotna dopravná služba nie je sanitka a taxik. majaky maju napevno pretože v prípade nedostatku záchraniek su sťahovane k udalosti presonal musi byť patrišne vyškolený s praxou, psychotestami takže predtým ako chceš dačo toto robiť zisti si čo vlastne ty "sanitny taxikári" maju všetko v naplni práce. takže byť tebou pokial to chceš len ako argument na to aby si to ziskal a vozidlo sa bude použivať na ine činnosti tak sa na to vykašli. a možeš si zažiadať maximlane o prenosný maják. spoločnosti ako FALCK, IRS, ich na osobákoch maju tiež pokial služia len na prevoz doktora a pacienta a vytiahnuť ho možo len v pripade výjazdu ohrozjúceho život respektive ak su blízko zásahu a záchranka by mala dlhy dojazd (to jest do 15 minut) takže ako som povedal ako dobrovoľný hasič ti radim aby si sa na taketo obchadzanie zakna vykašlal. ak to praskne tresty su za to pekne vysoke bo sa to už bere ako zneužitie pravomoci verejneho činitela. toť odomňa všetko
martuli
25.10.10,09:49
Súhlasím s Ľubošom, obyčajné prevozové sanitky majú majáky, pretože v prípade, ak nie dostupná RZP, tak musí ísť aj obyčajná s lekárom. Rovnako má do toho čo povedať aj poisťovňa. Mimochodom, máš aj zdravotnícke vzdelanie?
krystopf
14.03.11,19:14
Ospravedlňujem sa za chyby v texte, ale žiaľ gramatika mi robí problém počas celého môjho života. Chcel by som sa vyjadriť k téme, pretože tu píšu samí teoretici, ktorí sa len odvolávajú na zákony, ale nemajú predstavu o tom, čo tento pán chce vedieť. V podstate sa v legislatíve zabudlo na to, že je tu dopravná zdravotná služba, ktorá vykonáva transport pacientov z nemocničného a do nemocničného zariadenia. Preto zákon hovorí to, čo tu už bolo asi sto krát citované... Lenže pán píše, že vo svojom okolí videl sanitky dopravnej zdravotnej služby s majákmi a chce vedieť ako je možné, že dané sanitky majáky majú aj keď nespadajú pod citovaný zákon o cestnej premávke... Odpoveď na to je jednoduchá, že sanitné vozidlá sa vyrábajú prestavbou z vozidiel kategórie M1 v špeciálnych spoločnostiach ktoré majú oprávnenie vykonávať prestavby sanitných a špeciálnych vozidiel. A tu je koreň veci. Normy, ktoré hovoria o tom, ako majú jednotlivé sanitné vozidlá vyzerať, okrem iných špecifikujú aj sanitné vozidlo na dopravnú zdravotnú službu. Sanitné vozidlo má mať hrozne veľa vecí v zástavbe, aby mohlo byť sanitné, najmä však nosidlá a môže byť vybavené podľa normy, aj výstražným zariadením modrej farby.... Celý záver z toho je asi taký:
- sanitné vozidlo je pri prestavbe vybavené aj majákom a sirénou
- sanitné vozidlo je možné už doviesť zo zahraničia ako sanitné po prestavbe a je takisto vybavené majákom a sirénou
- legislatíva hovorí o tom, ktoré zložky smú používať majáky ale dopravná zdravotná služba v tom nieje ... čiže maják na streche mať môžeš ale používať ho nesmieš
- ale dopravné zdravotné služby ho využívajú (pololegálne)ak sa im náhle v sanitke zhorší zdravotný stav pacienta alebo ak sú vyzvané dispečingom Integov. zach sys. pre pomoc posádkam RZP.
- pretože existuje stav krajnej núdze kedy môžeš použiť všetky dostupné prostriedky na záchranu života alebo zabráneniu náhleho zhoršenia zdravotného stavu pacienta... v tomto prípade to môže byť aj maják... ale v prípade, že sa niečo stane, bude to musieť zrejme dobrý právnik obhájiť ... ale to je len môj dohad.

záver legislatíva zabudla na dopravné zdravotné služby a majáky a preto správny postup je, že ak sa v sanitke dopravnej zdravotnej služby vážne zhorší zdravotný stav, mal by vodič sanitky zastať privolať záchrannú zdravotnú službu a venovať sa pacientovi aby nedošlo k zhoršeniu zdravotného stavu. Nie zapnúť maják a uháňať do nemocnice a v zadu pacient sám bez pomoci nech nejak vydrží:) To isté čo som písal o sanitkách platí aj o iných aj osobných špeciálnych vozidlách ktorím normy povoľujú montáž výstražných zariadení... ako napr. :
- vozidlá na prepravu odborníkov, krvi -derivátov a bio materiálu...
Dúfam, že som aspoň trochu pomohol objasniť tento problém...
krystopf
14.03.11,19:21
a ešte som zabudol:
- vlastne keďže chceš podnikať v dopravnej zdravotnej službe a chceš mať na streche maják, tak si toto vozidlo musíš dať prestavať oprávnenej spoločnosti, ktorá Ti namontuje certifikovaný maják, alebo si kúpiť vozidlo už po prestavbe nové, ojazdené alebo ojazdené zo zahraničia..
Ice dive
14.03.11,19:55
v kriminovinách sa vyjadroval Packa, k otázke lekára...
keď ako lekár idem z domu do nemocnice, k pacientovi v ohrození života, môžem použiť na svojom súkromnom vozidle modrý maják... jeho použitie by bolo samozrejme v nemocnici overiteľné, že som šiel zachraňovať život.....
odpoveď Packu bola, pán doktor nech na výjazd použije vozidlo RZP, ktoré má na to povolenia, nakoľko jeho vozidlo nie je spôsobilé na nosenie majáku..

za ďalšie, svojho času mali aj SBS, ktoré chránili majetok na strechách majáky a boli označované ako zásahové vozidlo idúce chrániť majetok... avšak veľmi rýchlo sa stratili z ciest... podľa mňa sanitky na prevoz - zdravotníckej služby majú majáky len preto, že boli ako sanitky dovezené zo zahraničia ale oficiálne povolenie na používanie nemajú...
krystopf
17.03.11,04:39
Pozdravujem Vás opäť, keďže mám pocit, že sa v problematike vyznám tak mi nedá nevyjadriť sa:
- to čo beží v tv novinách nebudem posudzovať....
- fakt je ale taký, že keď si objednám sanitné vozidlo s majákom u fy. ktorá sa tomu venuje tak mi ho postavia a predajú... chirosan,sk zppanax,sk atd.
- európska norma hovorí o rôznych vozidlách ktoré sa používajú ako vozidlá zdravotnej služby s právom prednosti v jazde (čiže s majákom), ktoré nie sú v podstate sanitným vozidom napr:
- vozidlo lekárskej služby
- vozidlo v stretávacom systéme rendezvous
- vozidlo na prepravu krvi a bio materiálu
- vozidlo na prepravu odborníkov tj. lekárov
Tieto vozidlá využívajú zložky stanovené legislatívou a môžu používať maják ak spadajú do legislatívy. Ak je držiteľom takéhoto vozidla fyzická, alebo právnická osoba, ktorá do legislatívy o používaní modrých výstražných zariadení nespadá, nesmie na vozidle používať maják napriek tomu, že ho má namontovaný a riadne zapísaný v TP vozidla.
Žiadna legislatíva nezakazuje mať na vozidle modrý maják, ale hovorí o tom, že ak je na vozidle umiestnený, musí byť zapísaný v TP vozidla, ale používať ho môžu len zložky a vozidlá stanovené zákonom.
Vyhláška hovorí o tom, v akom počte a ako majú byť majáky na vozidle umiestnené.
Čo sa týka dopravnej zdravotnej služby tak je to voľná živnosť a môže si o ňu požiadať takmer ktokoľvek...
Čo sa týka financovania tak dopravná zdravotná služba by mala mať zmluvy so zdravotnými poisťovňami ako organizácia poskytujúca služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti...
Samozrejme momentálne žiadna zdravotná poisťovňa nevyžaduje aby mal poskytovateľ dopravnej zdravotnej služby na sanitnom vozidle maják.
A ešte, vodič vozidla s výstražným zariadením modrej farby musí mať min 21 rokov prax vo vedení vozidla min 2 roky a Psychotest na vedenie vozidla s výstražným zariadením. Legislatíva nerozlišuje nič ... proste ak sedíte vo vozidle ktoré má na streche modrý maják musíte mať u seba kartičku od psychológa, zdravotnú spôsobilosť, mať viac než 22 rokov a prax vodičák starší ako 2 roky... Ministerstvo vnútra má pre svojich zamestnancov (hasičov, policajtov, horských záchranárov) iné podmienky používania majákov... (ospravedlňujem sa za gramatické chyby)
scopulus
23.10.12,13:46
Krásny dobrý deň,
Ja by som mal takúto otázku:
Chcel by som dať rozšíriť činnosť firmy - služba - predvádzacie vozidlo nadrozmerného nákladu.
Čo budem k tomu potrebovať?
Samozrejme nálepku na auto, maják určite, ale ohľadom predpisov a zapisovaní (rozširovaní) činnosti, dop. predpisov, atď......
Prosím poraďte mi.
Ďakujem
misoft
24.10.12,20:47
Opravil by som ťa - nie predvádzacie vozidlo, ale doprovodné vozidlo pre nadrozmerné náklady.
Tu som niečo našiel:
http://www.dolava.com/nadrozmerna-nadmerna-preprava/doprovodne-vozidla
scopulus
25.10.12,10:33
Ďakujem Ti aj za opravu aj za link.
ala82
22.08.13,13:43
Čo v prípade, ak vozidlo ozbrojeného zboru šoféruje zamestnanec, ktorí nie je členom ozbrojeného zboru; môže použiť zvláštne výstražné znamenia? § 40 zákona o cestnej premávke sa vzťahuje na vozidlo alebo vodiča?
avalik
22.08.13,14:04
Dnes 16:43 ala82
Čo v prípade, ak vozidlo ozbrojeného zboru šoféruje zamestnanec, ktorí nie je členom ozbrojeného zboru; môže použiť zvláštne výstražné znamenia? § 40 zákona o cestnej premávke sa vzťahuje na vozidlo alebo vodiča?


(6) Vozidlo s právom prednostnej jazdy smie viesť len vodič starší ako 21 rokov, ktorý má vo vedení motorového vozidla príslušnej skupiny najmenej dvojročnú prax.

(2) Vozidlá s právom prednostnej jazdy sú vozidlá
a) ozbrojených síl, ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov, Vojenskej polície, Vojenského spravodajstva a civilnej ochrany obyvateľstva, ktoré určí príslušný minister,

v pripade ak civilny zamestnanec je opravneny a plni specialne ulohy (§ 40 osd. 1) moze pouzit zvlastne vystrazne zvukove znamenia alebo svetla ... predpokladam ale, ze pojde o vynimocny pripad v "specialnych zlozkach"
pavol54
22.08.13,14:42
zákon hovorí o vozidlách nie o vodičoch, kto bude sedieť za volantom zodpovedá jeho nadriadený(vodič musí spĺňať podmienky zákona