DodoSTI
24.10.10,11:27
Zdravím,
obraciam sa na Vás s otázkou:

Rozbieham svoje podnikanie, svoj e-shop a chcel by som uplatňovať nie skutočné, ale paušálne výdavky. Mám prvé výdavky spojené s prevádzkou e-shope a neviem, či faktúry za tieto výdavky môžem zaplatiť aj z BÚ, ktorý nebol vytvorený na podnikanie.
Čiže, odporúčate mi vytvoriť si BÚ čisto iba na podnikanie, alebo môžem používať aj môj súčasný BÚ, nakoľko výdavky nebudem musieť dokladovať a rozoznávať, ktoré výdaje boli vynaložené pre osobnú potrebu a ktoré na podnikanie.

V druhej časti sa chcem iba trošku posťažovať. Zo zahraničným dodávateľom (UK) som komunikoval prostredníctvom e-mailov asi mesiac, dohodli sme sa na VO cenách, doprave, na základe toho som si dať vytvoriť e-shop, atď..
A zrazu dodávateľ prestal komunikovať, neodpovedá na emaily, proste nemám žiadne info. Neviem čo robiť, e-shop stojí... Stretli ste sa s niečím podobným? Ako ste to riešili?

Ďakujem veľmi pekne za odpovede :)
veronikasad
24.10.10,10:22
Pri shope asi nebude veľmi výhodné uplatňovanie paušálnych výdavkov (predpokladám, že ide o predaj tovaru)

Účet na podnikanie nemusí byť vyslovene bankového typu "podnikatelský účet", vzhľadom na vysoké poplatky za vedenie účtu. V každom prípade musí byť nahlásený na DU a mal by slúžiť len na pohyby súvisiace s podnikaním. Predpokladám, že pri prevádzke e-shopu ti budú príjmy chodiť na účet ...
Paušálne výdavky sa uplatňujú zo zaplatených príjmov ...
Lianka
24.10.10,10:30
V druhej časti sa chcem iba trošku posťažovať. Zo zahraničným dodávateľom (UK) som komunikoval prostredníctvom e-mailov asi mesiac, dohodli sme sa na VO cenách, doprave, na základe toho som si dať vytvoriť e-shop, atď..
A zrazu dodávateľ prestal komunikovať, neodpovedá na emaily, proste nemám žiadne info. Neviem čo robiť, e-shop stojí... Stretli ste sa s niečím podobným? Ako ste to riešili?

Zial, stretla. Tiez som uvazovala o rozbehnuti eshopu a v tejto suvislosti som oslovila emailom niekolko velkoobchodov, ktore sa mi zdali vzhladom k zamyslanemu sortimentu zaujimave. So slovenskych firiem sa mi ozvala len jedna, poslala cennik a obchodne podmienky. Dalsie sa ani len neodpovedali na mail.

Oslovila som nemecku firmu, tam som obratom dostala potrebne info.

Z dvoch oslovenych ceskych firiem s jednou bolo vsetko ok. Druhy dodavatel sa odmlcal, ako nahle som si vyziadala obchodne podmienky. Jednou vetou mi napisal, kolko su naklady za dodanie a v druhej vete kratko o sposobe platby. Tieto udaje pre mna neboli dostatocne, mala som zaujem o vypracovane a regulerne dodacie a platobne podmienky. Na moje opätovne naliehanie mi odpisal, ze mi posle zmluvu postou. Preslo niekolko tyzdnov, zmluvu som stale neobdrazala.

Nakolko sa jednalo o dost specificky tovar a tento dodavatel je jedinym vyhradnym dovozcom tejto znacky na Slovensko a pre CR, tak som sa na to nakoniec vykaslala. Ale je to len dalsi "dokaz" o rozmahajucej sa neserioznosti dnesnych firiem.