cmarko
24.10.10,11:49
Ahojte,

chcel by som Vás poprosiť o radu.
Som vlastníkom bytu. Na dlhší čas sa chystám odcestovať do zahraničia a byt by som nechal užívať známemu len za náklady a energie čo spotrebuje. Čo všetko musím spraviť.
Musím mať neakú zmluvu a bezodplatnom užívaní a musím sa registrovať na DU?

ďakujem za Vaše rady
veronikasad
24.10.10,09:52
Pokial sú náklady na energie (fakturácia), na tvoje meno, neide o bezodplatný prenájom. Suma prijatá od známeho je tvoj príjem, len dopad na základ dane bude nula (lebo výdavky si môžeš odpočítať).

Treba so známym uzatvoriť nájomnú zmluvu a registrovať sa na daňovom úrade.
Mária27
24.10.10,11:01
Ahojte,

chcel by som Vás poprosiť o radu.
Som vlastníkom bytu. Na dlhší čas sa chystám odcestovať do zahraničia a byt by som nechal užívať známemu len za náklady a energie čo spotrebuje. Čo všetko musím spraviť.
Musím mať neakú zmluvu a bezodplatnom užívaní a musím sa registrovať na DU?

ďakujem za Vaše rady
Vôbec nejde o nájom, ide o výpožičku. Energie môžete a nemusíte previesť na jeho meno, v dome spoluvlastníkov oboznám.

Občiansky zákonník

ZMLUVA O VÝPOŽIČKE

§ 659

Zmluvou o výpožičke vznikne vypožičiavateľovi právo vec po dohodnutú dobu bezplatne užívať.
§ 660

Požičiavateľ je povinný odovzdať vypožičiavateľovi vec v stave spôsobilom na riadne užívanie. Ustanovenie § 617 platí primerane aj pre užívanie veci.
§ 661

(1) Vypožičiavateľ je oprávnený užívať vec riadne a v súlade s účelom, ktorý sa v zmluve dohodol alebo ktorému obvykle slúži; je povinný chrániť ju pred poškodením, stratou alebo zničením.
(2) Ak nie je dohodnuté inak, nesmie vypožičiavateľ prenechať vec na užívanie inému.
§ 662

(1) Vypožičiavateľ je povinný vec vrátiť, len čo ju nepotrebuje, najneskôr však do konca určenej doby zapožičania.
(2) Požičiavateľ môže požadovať vrátenie veci aj pred skončením určenej doby zapožičania, ak vypožičiavateľ neužíva vec riadne alebo ak ju užíva v rozpore s účelom, ktorému slúži.
cmarko
24.10.10,15:48
Ďakujem za info.

Maria aj pri vypožičke je nutné sa registrovať?
Mária27
24.10.10,17:29
Kam registrovať? Myslíš dane? Žiaden príjem mať nebudeš. Môžeš mu však zaplatiť za to, že sa ti o byt stará:)