Karina
21.11.05,07:00
Prajem pekné, u nás v TN aj zasnežené ránko:-) Mám jednu otázočku:
Firma má zahraničného konateľa, ktorý raz za čas pricestuje na SR (firma má sídlo v SR) a kým je na Slovensku býva v hotely. Za akých okolností môže byť takéto ubytovanie daňovým výdavkom firmy???:confused:
Jozef I
21.11.05,07:39
Má na slovensku aj prechodný pobyt niekde nahlásený?
Karina
21.11.05,08:24
Zatiaľ nemá prechodný pobyt, ešte sa na tom iba pracuje.
Jozef I
21.11.05,08:29
Potom je môj názor, že konateľ má nárok na náhradu všetkých cestovných výdavkov ako zamestnanec. A tým pádom je nárok, aby sa ubytovanie v hoteli dalo normálne do cesťáku a má narok aj na diety.
Karina
21.11.05,08:34
Potom je môj názor, že konateľ má nárok na náhradu všetkých cestovných výdavkov ako zamestnanec. A tým pádom je nárok, aby sa ubytovanie v hoteli dalo normálne do cesťáku a má narok aj na diety.

Ale to ubytovanie je v meste sídla firmy, aký cesťák?Aká SC? A ešte k tomu nemá ani pracovné povolenie, zatiaľ. Takže ak logicky uvažujem, nemá pracovné povolenie, nemôže v SR pracovať, tj. ani vykonávať činnosť konateľa, takže nemôže ísť o žiadne služobné cesty.
Otakar
21.11.05,08:46
S ú h l a s
Jozef I
21.11.05,08:47
Ale píšeš že je konateľom firmy. Ak je niekto konateľ, ako nemôže vykonávať svoju činnosť? Ako funguje firma ak konateľ nevykonáva činnosť? To či má alebo nemá pracovné povolenie je iná otázka.

Ak je konateľ firmy(zamestnanec podľa zákona o cest. náhradách) vyslaný na služobnú cestu do iného miesta ako je jeho pravidelné pracovisko, má nárok na na cestovné náhrady. Podľa par. 2 bod 3: Pravidelné pracovisko podľa tohto zákona je miesto písomne dohodnuté so zamestnancom. A to môže byť aj miesto pobytu v cudzine.
Karina
21.11.05,09:57
Ale píšeš že je konateľom firmy. Ak je niekto konateľ, ako nemôže vykonávať svoju činnosť? Ako funguje firma ak konateľ nevykonáva činnosť? To či má alebo nemá pracovné povolenie je iná otázka.

Ak je konateľ firmy(zamestnanec podľa zákona o cest. náhradách) vyslaný na služobnú cestu do iného miesta ako je jeho pravidelné pracovisko, má nárok na na cestovné náhrady. Podľa par. 2 bod 3: Pravidelné pracovisko podľa tohto zákona je miesto písomne dohodnuté so zamestnancom. A to môže byť aj miesto pobytu v cudzine.

Tam je tých konteľov viac, ja som len chcela viedieť či sa nejakým spôsobom môžu považovať jeho náklady na ubytovanie (keď príde na SR) v mieste sídla firmy za daňový výdavok, v tomto prípade nejde o služobnú cestu.
Karina
21.11.05,10:00
Ešte jedna poznámka: On nemá v SR ani prechodný pobyt, nemá zatiaľ ani povolenie na pobyt, ani to spomínané pracovné povolenie. Čo sa týka toho prac.povolenia tak viem, že sú tam nejaké výnimky ohľadne konateľov.
shaggy
22.01.09,07:22
Obnovujem túto tému s otázkou:

S.r.o. má konateľa s trvalým pobytom v USA. Eseročka prenajala na slovensku byt za účelom bývania konateľa počas jeho pobytu na Slovensku.

Je prenájom tohot bytu daňovým výdavkom?
Je nárok na odpočet DPH so služieb/nákladov spojených s užívaním tohto bytu?

Ďakujem za odpoveď.
MAGDALIENKA
03.02.09,16:15
Takisto by som si potrebovala vyjasnit tuto temu:
Konatel slovenskej s.r.o. je cudzinec. Na Slovensku mu platime ubytovanie v hoteli v mieste sídla, prípadne v blízkom okolí. Teraz uvazuje nad prenajmom bytu. Je to daňový výdavok? Je nárok na odpočet DPH?

Kto vie, nech poradí. Ďakujem
shaggy
12.02.09,06:49
Napisem, to co som zatial zistila. Na stranke drsr som nasla usmernenie, ktore sa tykalo konatelov cudzincov, tj. tych co nemaju na uzemi SR trvaly pobyt. Pre konatela-cudzinca, moze s.r.o. prenajat byt, a naklady suvisiace s prenajmom su danovym vydavkom.
Zial, nie je mi stale jasne, ak kontel nie je cudzinec, ale ma trvaly pobyt napriklad v BA a s.r.o. ma sidlo v KE? Takuto situaciu usmernenie drsr neriesilo, a mam pocit, ze je to trosku diskriminacne.
erika_H
24.02.09,11:37
Dobrý deň,
prosím Vás, konateľ Slovák , v Slovenskej s.r.o.,ale popri tom aj živnostník..
Môže si uplatniť diéty na pracovné cesty v SR,ktoré vykováva pre spol.s ruč. obmedzením?
ďakujem
erika_H
25.02.09,13:48
Dobrý deň,
prosím Vás, konateľ Slovák , v Slovenskej s.r.o.,ale popri tom aj živnostník..
Môže si uplatniť diéty na pracovné cesty v SR,ktoré vykováva pre spol.s ruč. obmedzením?
ďakujem
posúvam
Tweety
25.02.09,13:48
Dobrý deň,
prosím Vás, konateľ Slovák , v Slovenskej s.r.o.,ale popri tom aj živnostník..
Môže si uplatniť diéty na pracovné cesty v SR,ktoré vykováva pre spol.s ruč. obmedzením?
ďakujem
Áno, môže.
erika_H
25.02.09,14:30
Áno, môže.
Ďakujem Ti pekne Tweety:)
andyt
22.06.09,07:56
Takisto by som si potrebovala vyjasnit tuto temu:
Konatel slovenskej s.r.o. je cudzinec. Na Slovensku mu platime ubytovanie v hoteli v mieste sídla, prípadne v blízkom okolí. Teraz uvazuje nad prenajmom bytu. Je to daňový výdavok? Je nárok na odpočet DPH?

Kto vie, nech poradí. Ďakujem


Vie niekto poradiť, aj ja mám taký problém, konateľ potrebuje ubytovanie a prenajali sme byt za účelom bývania ( tak je špec. v NZ ), prenajíma to živnostník nám sro. Je to možné dať do nákladov?

Ďakujem za každučkú odpoveď.
m.hladka
22.06.09,08:01
Áno. Mala som takýto prípad, aj kontrolu a uznali to. Bol to služobný byt.
Kavi
29.06.09,17:41
Prajem pekné, u nás v TN aj zasnežené ránko:-) Mám jednu otázočku:
Firma má zahraničného konateľa, ktorý raz za čas pricestuje na SR (firma má sídlo v SR) a kým je na Slovensku býva v hotely. Za akých okolností môže byť takéto ubytovanie daňovým výdavkom firmy???:confused:
Dobry vecer, to iste by som sa chcela spytat ak slovenska sro-cka ma spolocnika zo zahranicia. Tento spolocnik z casu na cas pride na Slovensko, vtedy je ubytovany v hoteli. Je mozne doklad za ubytovanie uctovat ako danovy vydavok sro-cky? A co DPH z tohto ubytovania? Je mozne uplatnit si narok na jej odpocet?
Dakujem vopred za radu...
Martina
schreiterka
06.07.09,09:46
Dobry vecer, to iste by som sa chcela spytat ak slovenska sro-cka ma spolocnika zo zahranicia. Tento spolocnik z casu na cas pride na Slovensko, vtedy je ubytovany v hoteli. Je mozne doklad za ubytovanie uctovat ako danovy vydavok sro-cky? A co DPH z tohto ubytovania? Je mozne uplatnit si narok na jej odpocet?
Dakujem vopred za radu...
Martina

Ja mam tiez tento pripad, ma niekto s tymto overene skusenosti???
simonova815
06.07.09,10:07
Ja mam zas opacny pripad. konatel slovenskej sro je zaroven aj zivnostnik, ktory tejto sro fakturuje za svoju cinnost (administrativa+sprostredkovanie). Teraz bol na SC v zahranici a moja otazka je, ci si ma doklady za ubytovanie vyuctovat do sro vramci cestaku, alebo si ich ma zahrnut do svojich vydavkov do zivnosti a zahrnut ich do faktury, ktoru vystavi na sro?
Dakujem
zlatica76
02.08.11,06:37
Napisem, to co som zatial zistila. Na stranke drsr som nasla usmernenie, ktore sa tykalo konatelov cudzincov, tj. tych co nemaju na uzemi SR trvaly pobyt. Pre konatela-cudzinca, moze s.r.o. prenajat byt, a naklady suvisiace s prenajmom su danovym vydavkom.
Zial, nie je mi stale jasne, ak kontel nie je cudzinec, ale ma trvaly pobyt napriklad v BA a s.r.o. ma sidlo v KE? Takuto situaciu usmernenie drsr neriesilo, a mam pocit, ze je to trosku diskriminacne.

Viete mi niekto prosím poslať to usmernenie???
zlatica76
02.08.11,18:47
posúvam
tanti
20.07.12,05:37
Dobré ránko :)
Chcela by som sa poradiť. Spoločnosť by chcela prenajať byt pre konateľa, ktorý je cudzinec a chodí na SK vykonávať svoju činnosť. Lenže on už má na SK trvalý pobyt a ma ho aj vo svojej krajine a na SK väčšinou príde každý týždeň na tri dni. Myslím, že suma za ubytovanie a spotrebované energie by sa nemala dávať do nákladov, ale nie som si istá.
tanti
24.07.12,10:37
Neviete sa mi niekto vyjadriť k tejto otázke?