nokia007
24.10.10,14:33
Dobrý deň,mám takýto problém,chcela by som vediet konkrétne čo znamená táto čast darovaciej zmluvy? citujem: "darujúci a zakonná zástupkyna mal.obdarovaných sa dohodli na zriadení vecného bremena k prevádzaným nehnutelnostiam,obsahom ktorého je právo darujúceho a zákonnej zástupkyne mal.obdarovaných v prevádzanýc nehnutelnostiach doživotne bývat a ich užívat spolu s vedlajšiou stavbou vonkajšími úpravami,plotmi a trvalími porastami. Právo doživotného bývania a užívania prevádzaných nehnutelnosti je bezplatné. "
chcela by som presne vediet či na zákade tejto zmuvy je vecné bremeno povinné platit za energie(voda,plyn,elekrika),alebo nieje???:confused::confused::confused:
nechcem vediet čo by sa slušilo,alebo nie..potrebujem vediet konkrétne fakty,ktoré s tohto odstavca vyplívaju,práva a povynnosti.
A či sa dá táto darovacia zmluva ním zrušiť??? Ďakujem pekne :-)
arizona
24.10.10,12:44
§ 151n

(1) Vecné bremená obmedzujú vlastníka nehnuteľnej veci v prospech niekoho iného tak, že je povinný niečo trpieť, niečoho sa zdržať alebo niečo konať. Práva zodpovedajúce vecným bremenám sú spojené buď s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti, alebo patria určitej osobe.
(2) Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa.
(3) Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy; ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania.
http://www.klasici.sk/old/publikovanie/zakony/obciansky%20zakonnik%202.html
Mária27
24.10.10,13:33
"darujúci a zakonná zástupkyna mal.obdarovaných sa dohodli na zriadení vecného bremena k prevádzaným nehnutelnostiam,obsahom ktorého je právo darujúceho a zákonnej zástupkyne mal.obdarovaných v prevádzanýc nehnutelnostiach doživotne bývat a ich užívat spolu s vedlajšiou stavbou vonkajšími úpravami,plotmi a trvalími porastami. Právo doživotného bývania a užívania prevádzaných nehnutelnosti je bezplatné. "
chcela by som presne vediet či na zákade tejto zmuvy je vecné bremeno povinné platit za energie(voda,plyn,elekrika),alebo nieje???:confused::confused::confused:
nechcem vediet čo by sa slušilo,alebo nie..potrebujem vediet konkrétne fakty,ktoré s tohto odstavca vyplívaju,práva a povynnosti.
A či sa dá táto darovacia zmluva ním zrušiť??? Ďakujem pekne :-)
Je to také darovanie naooko: len prepísané vlastníctvo na maloleté deti, možno pre každý prípad ...
Všetky náklady budú hradiť užívatelia, t.j. darca a zákonná zástupkyňa detí. Po dosiahnutí dospelosti tam deti s nimi môžu bývať (mali by hradiť časť nákladov), ale nemusia tam bývať vôbec - len bude na nichnapísaná nahnuteľnosť. V dospelosti môžu deti aj napadnúť darovaciu zmluvu - ako neplatnú pre rozpor s dobrými mravmi (lebo vlastníctvo nemôžu riadne užívať).
bubkoch
24.10.10,13:53
Je to také darovanie naooko: len prepísané vlastníctvo na maloleté deti, možno pre každý prípad ...
Všetky náklady budú hradiť užívatelia, t.j. darca a zákonná zástupkyňa detí. Po dosiahnutí dospelosti tam deti s nimi môžu bývať (mali by hradiť časť nákladov), ale nemusia tam bývať vôbec - len bude na nichnapísaná nahnuteľnosť. V dospelosti môžu deti aj napadnúť darovaciu zmluvu - ako neplatnú pre rozpor s dobrými mravmi (lebo vlastníctvo nemôžu riadne užívať).
co uz by obdarovany ziskal napadnutim darovacej zmluvy ? vsak keby ju sud vyhlasil za neplatnu, nehnutelnost sa vrati spat do vlastnictva darcu (rodicov) ... alebo to je inak ?
nokia007
24.10.10,19:33
Je to také darovanie naooko: len prepísané vlastníctvo na maloleté deti, možno pre každý prípad ...
Všetky náklady budú hradiť užívatelia, t.j. darca a zákonná zástupkyňa detí. Po dosiahnutí dospelosti tam deti s nimi môžu bývať (mali by hradiť časť nákladov), ale nemusia tam bývať vôbec - len bude na nichnapísaná nahnuteľnosť. V dospelosti môžu deti aj napadnúť darovaciu zmluvu - ako neplatnú pre rozpor s dobrými mravmi (lebo vlastníctvo nemôžu riadne užívať).


deti uz su dospelé a 12 rokov platia všetky výdavky sami vrátane energií....tak má teda "vecné bremeno" platit tie energie,alebo nemusí????
a ano,ako ho právne prinútit? táto jediná konkrétna vec ma zaujíma,musí,alebo nemusí? :confused::confused::confused::confused::confused:
bubkoch
24.10.10,19:38
deti uz su dospelé a 12 rokov platia všetky výdavky sami vrátane energií....tak má teda "vecné bremeno" platit tie energie,alebo nemusí????
a ano,ako ho právne prinútit? táto jediná konkrétna vec ma zaujíma,musí,alebo nemusí? :confused::confused::confused::confused::confused:

odpoved mas jasne napisanu hned v prvom prispevku
ivka70
24.10.10,19:40
deti uz su dospelé a 12 rokov platia všetky výdavky sami vrátane energií....tak má teda "vecné bremeno" platit tie energie,alebo nemusí????
a ano,ako ho právne prinútit? táto jediná konkrétna vec ma zaujíma,musí,alebo nemusí? :confused::confused::confused::confused::confused:

Hned v prvom prispevku mas odpoved.
Mária27
25.10.10,07:49
deti uz su dospelé a 12 rokov platia všetky výdavky sami vrátane energií....tak má teda "vecné bremeno" platit tie energie,alebo nemusí????
a ano,ako ho právne prinútit? táto jediná konkrétna vec ma zaujíma,musí,alebo nemusí? :confused::confused::confused::confused::confused:

Takže vecné bremeno za deti zriadila ich zákonná zástupkyňa - ešte boli deti malé. Kedy vlastne začali platiť energie?
Vecné bremeno je len bývanie a užívanie. V zákone máš uvedené, že ak sa nedohodli inak, hradia "náklady na jej zachovanie a opravy" užívatelia. Je úplne samozrejmé, že energie platí ten, kto ich spotrebúva - veď o nich ani v zmluve nie je zmienka. Keby tam bolo prikázané platiť ich vlastníkovi, ale spotrebúval by ich niekto iný, bol by ten bod neplatný pre rozpor so zákonom a s dobrými mravmi. Energie musí platiť aj užívateľ-nájomca.

Ľahká pomoc: nech vlastníci prestanú platiť, odpoja ich, alebo nech vlastníci zrušia odbery na svoje meno a oznámia užívateľom, že si môžu sami uzavrieť zmluvy.

Samozrejme sa môžu aj dohodnúť, že za to darovanie im s platením pomôžu ...
nokia007
25.10.10,11:34
Takže vecné bremeno za deti zriadila ich zákonná zástupkyňa - ešte boli deti malé. Kedy vlastne začali platiť energie?
Vecné bremeno je len bývanie a užívanie. V zákone máš uvedené, že ak sa nedohodli inak, hradia "náklady na jej zachovanie a opravy" užívatelia. Je úplne samozrejmé, že energie platí ten, kto ich spotrebúva - veď o nich ani v zmluve nie je zmienka. Keby tam bolo prikázané platiť ich vlastníkovi, ale spotrebúval by ich niekto iný, bol by ten bod neplatný pre rozpor so zákonom a s dobrými mravmi. Energie musí platiť aj užívateľ-nájomca.

Ľahká pomoc: nech vlastníci prestanú platiť, odpoja ich, alebo nech vlastníci zrušia odbery na svoje meno a oznámia užívateľom, že si môžu sami uzavrieť zmluvy.

Samozrejme sa môžu aj dohodnúť, že za to darovanie im s platením pomôžu ...



Ďakujem konečne odpoved,ktorú som postrádala!:)
Chobot
25.10.10,12:11
Dobrý deň,mám takýto problém,chcela by som vediet konkrétne čo znamená táto čast darovaciej zmluvy? citujem: "darujúci a zakonná zástupkyna mal.obdarovaných sa dohodli na zriadení vecného bremena k prevádzaným nehnutelnostiam,obsahom ktorého je právo darujúceho a zákonnej zástupkyne mal.obdarovaných v prevádzanýc nehnutelnostiach doživotne bývat a ich užívat spolu s vedlajšiou stavbou vonkajšími úpravami,plotmi a trvalími porastami. Právo doživotného bývania a užívania prevádzaných nehnutelnosti je bezplatné. "
chcela by som presne vediet či na zákade tejto zmuvy je vecné bremeno povinné platit za energie(voda,plyn,elekrika),alebo nieje???:confused::confused::confused:
nechcem vediet čo by sa slušilo,alebo nie..potrebujem vediet konkrétne fakty,ktoré s tohto odstavca vyplívaju,práva a povynnosti.
A či sa dá táto darovacia zmluva ním zrušiť??? Ďakujem pekne :-)

Tá formulácia, že "právo doživotného bývania a užívania nehnuteľností je bezplatné" znamená, že za to nebudú vlastníkovi platiť za užívanie nehnuteľnosti (napr. nájomné). Neznamená to ale, že vlastníci sú povinní platiť všetky energie a poplatky spojené s užívaním nehnuteľnosti (napr. revízie, opravy).

To, čo vyplýva zo zákonov ako povinnosť vlastníka, by mal platiť vlastník (napr. daň z nehnuteľnosti). To, čo je spojené s bývaním v nehnuteľnosti, je naopak platiť povinnosťou užívateľa - spotreba vody, elektriny, plynu, opravy (žiarovky, rozbité sklo, a pod.), najmä ak vlastník v nehnuteľnosti nebýva. Ak užívatelia odmietajú platiť tieto náklady, vlastník môže odhlásiť odber týchto energií (ako už bolo poradené) a nech si ich v prípade záujmu nahlásia užívatelia.

Zrušiť darovaciu zmluvu - kto by ju chcel zrušiť? Obdarovaný? Ak nechcú nehnuteľnosť, môžu ju novou darovacou zmluvou vrátiť darcovi, alebo užívateľom nehnuteľnosti.

Ak ju chce zrušiť darca, môže ju len na základe zákonného dôvodu (napr. hrubé porušenie mravov, pod čo ale neplatenie spotreby vody, elektriny a plynu určite nepatrí).
nokia007
02.10.12,08:50
ale ona nieje darcom! ona nič nedarovala,ona je len bremeno...
nokia007
02.10.12,21:27
dakujem