monikal
24.10.10,14:37
ahojte prosim a velmi surnu radu

od 09/2010 sme platcami dph kedže ide o očnu ambulanciu ktora predava kontaktne šošovky a aj poskytuje zdravotnu starostlivost musim použit koeficient,,, potrebovala by som odsuhlasit vypočet koeficientu či na to idem spravne lebo ten koeficient sa mi zda nizky dakujem
prijmy oslobodene za rok 2009 = 26036,05
prijmy s odpočtom dph za rok 2009 = 45909,41

26036,05 26036,05
------------------ = -------------- = 0,3619 = 0,37
26036,05 + 45909,41 71945,46
Zita5
24.10.10,12:43
Prikladám tabuľku na výpočet koeficientu
http://www.porada.sk/1265287-post5.html
monikal
24.10.10,12:50
jejda vidim že som to tam zle doplnila a preto to vyšlo tak malo,,, teraz mi to vyšlo po nahodeni do tej tabulky 0,64 nie je to malo všade kde čitam pišu tak okolo 0,9,,, schvali DU 0,64??? dakujem
monikal
24.10.10,13:13
ešte by som sa chcela opztat kedže sa prvy krat stretavam s koeficientom...
prijem za 09/2010 oslobodený od dane je 5000eur to pojde do rDP o DPH iba do riadku 15
prijem za 09/2010 par 8,9 je zd 2809 + 280 to ide klasika do riadku 1+2
suma 280 pojde potom do riadku 19
dakujem sedim nad tým od včera rana a nie a nie to dat cele dokopy talk pišem laicky
Zita5
25.10.10,06:36
ešte by som sa chcela opztat kedže sa prvy krat stretavam s koeficientom...
prijem za 09/2010 oslobodený od dane je 5000eur to pojde do rDP o DPH iba do riadku 15
prijem za 09/2010 par 8,9 je zd 2809 + 280 to ide klasika do riadku 1+2
suma 280 pojde potom do riadku 19
dakujem sedim nad tým od včera rana a nie a nie to dat cele dokopy talk pišem laicky

K tomu koeficientu


§ 50
Pomerné odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)

(1) Pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49 ods. 4 platiteľ vypočíta ako súčin dane a koeficientu vypočítaného podľa odseku 2 a zaokrúhleného na dve desatinné miesta nahor.

(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,

(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.


Vy ste novým platiteľom DPH, t.j. koeficient použijete odhadom , ktorý Vám odsúhlasí správca dane .

Čo sa týka vyššie uvedených otázok , treba si pozrieť aj poučenie k daňovému priznaniu DPH , pokiaľ si neviete radu tak je to dobrá pomôcka http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/dp_dph2010.zip
K druhej strane tlačiva

18. Kolónky „Identifikačné číslo pre daň“ a „Daňové identifikačné číslo/Rodné číslo“ sa vypĺňajú tak, ako je uvedené v bode 10 tohto poučenia.

19. Riadok 01 - súčet základov dane za zdaniteľné obchody v tuzemsku v príslušnom zdaňovacom období, t.j. celková hodnota (bez dane) za dodané tovary podľa § 8 zákona a za dodané služby podľa § 9 zákona, ktoré podliehajú zníženej sadzbe dane. Neuvádza sa základ dane pri dovoze tovaru.
Ak vznikne daňová povinnosť prijatím platby podľa § 19 ods. 4 zákona pred dodaním tovaru alebo služby, uvedie sa základ dane zodpovedajúci prijatej platbe bez dane.
Platiteľ dane, ktorý používa osobitné úpravy uplatňovania dane (napr. obchodník, ktorý predáva tovar podľa § 66 zákona), uvádza len hodnotu, ktorá tvorí základ dane.
Platiteľ dane uvádza tiež rozdiel pôvodného a opraveného základu dane podľa § 25 ods. 1 až 3 zákona pri dodaní tovaru alebo služby. Základ dane sa zníži alebo zvýši podľa charakteru opravy základu dane.



20. Riadok 02 - daň zo zdaniteľných obchodov vo výške 10 % prislúchajúca k základu dane uvedenému v riadku 01.



37. Riadok 19 - súčet riadkov 02, 04, 06, 08, 10, 12, 14 a 18.
monikal
20.01.11,08:02
ahojte ešte poprosim o radu
doktorka fakturuje poistovniam oslobodene takže použijem koeficient a zaroven predava tovar a ten sa vztahuje na DPH

ked nakupi tovar uplatnujem celu dph
prenajom priestorov - koeficient kedže to využiva na obe veci
telefon, všetok spotrebný tovar do ambuklancie tiež koeficient
parkovne a PHM ????? tiež koeficient?? to auto mi nie je jasne
dakujem
monikal
21.01.11,06:31
prosiiiim
dufulus
21.01.11,07:12
tiež účtujem očnú ambulanciu a robím to presne tak ako si písala:
neuplatňujem koeficient - tovar, ktorý predáva s DPH
uplatňujem koeficient - spotrebný materiál, nájomné, telefóny, upratovacie služby, ...
a mne vyšiel koeficient keď som ho počítal 0,27, pretože väčšinu príjmov má oslobodených od DPH (predaj šošoviek netvoril veľký objem)

ale mám aj ja jednu otázku na koeficient:
plánuje kúpiť nejaký prístroj na očné vyšetrenia - môžem tu uplatniť koeficient alebo nemá vôbec nárok o odpočítanie DPH...neviem ešte o aký prístroj ide, či by sa dalo aplikovať že sa využíva aj kvôli predaju šošoviek, a či je tam uplatniteľný koeficient.... (len tak sa zamýšľam) :D