Daniela12345
24.10.10,15:28
Prosím poradiť mzdárky,ktoré pracujú s mzdovým programom Olymp. Čítam dotazy poraďákov ohľadom doplatku MM ako doplácajú do MM. Ja mám zamestnanca s min. mzdou a môj mzdový program Olymp žiadny doplatok nedorátava a ani nezaokrúhľuje na 10 Eur/c ( MM, sviatky priemerom) . Stiahla som si demo verziu programu a v nastaveniach nikde nemôžem nájsť minimálnu mzdu - zaokrúhľovanie, iba sledovať minimálne odvody. Poradíte mi? Neviem , či nemám prúser. Ďakujem.
rodina1
24.10.10,13:40
Prosím poradiť mzdárky,ktoré pracujú s mzdovým programom Olymp. Čítam dotazy poraďákov ohľadom doplatku MM ako doplácajú do MM. Ja mám zamestnanca s min. mzdou a môj mzdový program Olymp žiadny doplatok nedorátava a ani nezaokrúhľuje na 10 Eur/c ( MM, sviatky priemerom) . Stiahla som si demo verziu programu a v nastaveniach nikde nemôžem nájsť minimálnu mzdu - zaokrúhľovanie, iba sledovať minimálne odvody. Poradíte mi? Neviem , či nemám prúser. Ďakujem.
Ak má zamestnanec mesačnú mzdu, v nastaveniach musí mať - sviatky nie priemerom, ale mesačná mzda.
Pokiaľ máš zamestnanca, ktorý nastúpil napr. minulý rok a mal minimálnu mzdu, tak v tomto roku, kedy sa menila MM nemusíš vstupovať do nastavení a meniť MM, Olymp automaticky do výplaty (pokiaľ má MM) dá doplatok do MM.
Ak má zamestnanec v mesiaci dovolenku a pri výpočte mzdy mu vyšla hrubá mzda nižšia ako MM, tak musíš upraviť dovolenkový priemer tak, aby mu hrubá mzda v danom mesiaci vyšla - teda musí mať MM.
Daniela12345
24.10.10,13:46
Zamestnanci už roky majú praktizované, že majú MM krátenú z dôvodu sviatku. Ja som to tak nechala.
Tweety
24.10.10,13:47
Zamestnanci už roky majú praktizované, že majú MM krátenú z dôvodu sviatku. Ja som to tak nechala.
Nie je to správne.
veronikasad
24.10.10,14:18
Ak má zamestnanec mesačnú mzdu, v nastaveniach musí mať - sviatky nie priemerom, ale mesačná mzda.
Pokiaľ máš zamestnanca, ktorý nastúpil napr. minulý rok a mal minimálnu mzdu, tak v tomto roku, kedy sa menila MM nemusíš vstupovať do nastavení a meniť MM, Olymp automaticky do výplaty (pokiaľ má MM) dá doplatok do MM.
Ak má zamestnanec v mesiaci dovolenku a pri výpočte mzdy mu vyšla hrubá mzda nižšia ako MM, tak musíš upraviť dovolenkový priemer tak, aby mu hrubá mzda v danom mesiaci vyšla - teda musí mať MM.
... neplatí pre demoverziu - tam sa nedajú sťahovať aktualizácie. Aj pri mesačnej mzde môže mať zamestnanec sviatky platené priemerom, ak sa tak dohodne so zamestnávatelom v pracovnej zmluve, alebo mzdovom predpise ...


(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
Daniela12345
24.10.10,14:34
Môžem poprosiť o výpočet mzdy napr. za 9/10 - 307,70 Eur, odpracované 18 dni, sviatok 2 dni, dovolenka 2 dni :
1) priemer - 1,768
2) priemer - 1,7810.
Ďakujem.
Iveta Matlovičová
25.10.10,10:08
Pracovné dni 22
Odpracované pracovné dni 18
Priemer 1,768
Sviatky 2
Dovolenka 2
Hrubá mzda 251,75 €
Náhrada sviatku 28,29 €
Náhrada dovolenky 28,29 €
Hrubý príjem 308,33 €
Doplatok do MM 0,05 €
Hrubý príjem s doplatkom 308,38 €

Minimálny mzdový nárok = 307,70 : 22 x 18 = 251,754 po zaokr. 251,80, MZDU má 251,75 €, rozdiel sa mu doplatí. Obdobne to bude pri priemere 1,7810.

Ak by mal zamestnanec sviatok zaplatený mzdou a nie náhradou mzdy, tak:
Pracovné dni 22
Odpracované pracovné dni 20
Priemer 1,781
Sviatky 0
Dovolenka 2
Hrubá mzda 279,73 €
Náhrada sviatku 0,00 €
Náhrada dovolenky 28,50 €
Hrubý príjem 308,23 €
Doplatok do MM 0,00 €
Hrubý príjem s doplatkom 308,23 €

Minimálny mzdový nárok = 307,70 : 22 x 20 = 279,727 po zaokr. 279,70, jeho MZDA je 279,73 €, nevzniká nárok na žiaden doplatok.

Poznámka: Sadzba minimálneho mzdového nároku u zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ktorý v mesiaci neodpracoval všetky pracovné dni alebo má dohodnutý kratší týždenný pracovný čas sa zníži v pomere zodpovedajúcom odpracovanému času v mesiaci a zaokrúhli sa na najbližších desať eurocentov.
Daniela12345
25.10.10,14:37
Ďakujem za výpočet.
Rozdiel som zistila vo výpočte minimálneho mzdového nároku - program mi nezaokrúhľuje správne.Ak som zadala položku dopl. do min.mzd.nároku, tak program to vyhodil. Volala som do firmy a pracovníčka mi povedala, že program pracuje podľa platnej legislatívy. Vypočítala mi mzdu , čo som jej nadiktovala a vyšiel jej ten istý výsledok ako som mala ja. Tak teraz neviem....
Iveta Matlovičová
26.10.10,05:39
Ďakujem za výpočet.
Rozdiel som zistila vo výpočte minimálneho mzdového nároku - program mi nezaokrúhľuje správne.Ak som zadala položku dopl. do min.mzd.nároku, tak program to vyhodil. Volala som do firmy a pracovníčka mi povedala, že program pracuje podľa platnej legislatívy. Vypočítala mi mzdu , čo som jej nadiktovala a vyšiel jej ten istý výsledok ako som mala ja. Tak teraz neviem....

a aký ti vyšiel výsledok ?
Daniela12345
26.10.10,14:48
Výsledok mi vyšiel : Mesačná mzda - 251,76 (program nezaokrúhľuje na 10 E/c), Dovolenka - 28,29, sviatok 28,29. Hrubá mzda - 308,34.
Maxinka
11.02.11,09:36
[QUOTE=veronikasad;1544236
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.[/QUOTE]
čo ak mu ten sviatok pripadol vtedy ked mal Neplatené volno 5dní?