topkasro
24.10.10,17:35
Ahoj

Mam otazku ohladom povinnej periodickej zdravotnej prehliadky zo strany zamestnavatela.
Ma zamestnanec pravo si vybrat lekara, ktory mu tu zdravotnu prehliadku spravi, alebo je nuteny ist k lekarovi zabezpeceneho zo strany zamestnavatela?
Je o tom nejaky paragraf? Nejedna sa o ziadnu odbornu pracu na ktory by bol potrebny posudok zainteresovaneho lekara. Ide len v podstate o administrativnu pracu.

Dakujem
Mária27
24.10.10,17:33
Ak nemá zamestnávateľ nejakú (finančne) výhodnú zmluvu s určitým lekárom, prečo si nevybrať. Poznám prípad, že mali aj zmluvu o prednostnom vyšetrení, napriek tomu si zamestnanci mohli robiť priehladky u svojho lekára a doniesť to aj preplatiť.
willma
24.10.10,18:09
v zmysle zákona o BOZP je zamestnávateľ povinný mať zabezpečenú pracovnú zdravotnú službu, prípadne lekára s atestáciou na pracovné lekárstvo- takže ako zamestnanec si povinný zúčastniť sa lekárskej prehliadky vo vzťahu k práci u daného lekára a nie u svojho obvodného.
Stefan2005
24.10.10,18:11
... nesledujem dopodrobna vývoj v tejto oblasti, ale mám za to, že v určitých prípadoch môže zamestnávateľ určiť lekára, ktorý vykoná preventívnu (vstupnú) prehliadku - napr. ak zamestnávateľ má uzavretú zmluvu s poskytovateľom "Pracovnej zdravotnej služby"...

vid napr.
"... lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci, ktoré zabezpečuje zamestnávateľ, a teda má právo určiť zamestnancovi lekára, s ktorým má zmluvne zabezpečenú pracovnú zdravotnú službu, resp. výkon preventívnych lekárskych prehliadok vo vzťahu k práci..."

citované zo zdroja http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=23158
drobeceva
24.10.10,18:11
mám pocit, že ak sú zamestnanci zaradení do 3. a 4. kategórie, či mýlim sa?
reagovala som na wilmin príspevok
Mária27
24.10.10,18:21
v zmysle zákona o BOZP je zamestnávateľ povinný mať zabezpečenú pracovnú zdravotnú službu, prípadne lekára s atestáciou na pracovné lekárstvo- takže ako zamestnanec si povinný zúčastniť sa lekárskej prehliadky vo vzťahu k práci u daného lekára a nie u svojho obvodného.
Táto zdravotná služba bola zabezpečená na prehliadku pracoviska, ale zamestnanci mohli chodiť na prehliadky aj inde.
drobeceva
24.10.10,18:26
Vo firme máme tiež zabezpečenú PZS, ale vstupné a preventívne prehliadky nerobíme cez nich. Nie je to povinnosťou, ibaže by boli títo zamestnanci na rizikových pracoviskách, zaradených do 3. a 4. kategórie.
Tak nám to bolo podané aj z ich strany.
Len dodám, že čo sa týka preplácania, je to omnoho finančne náročné, ako keby to išlo cez PZS.
Stefan2005
24.10.10,20:20
...ibaže by boli títo zamestnanci na rizikových pracoviskách, zaradených do 3. a 4. kategórie.... je to omnoho finančne náročné, ako keby to išlo cez PZS

áno, aj toto je tento prípad... Stretol som sa ešte s tým v prípadoch, keď má zamestnávateľ "svojich závodných" lekárov - spolupracujú za obojstranne výhodných podmienok.