jpm01
24.10.10,19:11
Máme v BSM rodinný dom + zariadenie a v podielovom spoluvlastníctve máme byt. Dá sa to vyriešiť jednou dohodou + návrhom na vklad, alebo sa musí riešiť každá nehnuteľnosť zvlášť. Ak sa to dá spolu ako by to malo vyzerať? Môže mi niekto poradiť prosím? A ešte by ma zaujímalo, či v tej dohode mám, alebo musím spomenúť aj auto, ktoré bolo v BSM a predal som ho po rozvode. S exmanželkou sme sa dohodli, len nevieme ako to spísať. Vysporiadanie BSM rieši už súd (3pojednávania), ale sudkyni sme oznámili, že sme sa dohodli, tak teraz nekoná. Stiahnuť návrh na vysporiadanie BSM chcem až po spísaní dohody. V koľkých vyhotoveniach to musím mať, ak to potrebujem pre kataster (asi 4) a do banky na hypotéku?
Mária27
24.10.10,17:27
Vyporiadať sa musí v jednej dohode všetok majetok v stave ku dňu zániku BSM, teda ku dňu rozvodu. Cena (napr. bytu) sa berie v čase vyporiadania, ale so zohľadnením stavu ku dňu rozvodu (Napr. ešte neprerobený byt). Teda sa tam zahrnie aj auto (jeho hodnota).
jpm01
24.10.10,17:44
Myslím,že všetok majetok sa vysporiadať určite nemusí. Byt, ktorý je v podielovom spoluvlastníctve by sme vysporadať nemuseli, "iba" chceme. Možno si si nevšimla, že byt je v podielovom spoluclastníctve.
Mária27
24.10.10,18:05
Samozrejme majetok BSM. Byt som práve nemyslela váš, ale pri byte sa najčastešie stáva, že v čase rozvodu má inú hodnotu ako v čase vyporiadania. Cena sa berie v čase vyporiadania = trhová cena, ktorá kolíše. Avšak stav bytu sa berie z čias rozvodu, t.j. ak bývajúci po rozvode vymenil plastové okná, ohodnotí sa byt bez nich.

Všetok majetok v BSM - aby ste nezabudli tam popísať aj hnuteľné veci.
jpm01
24.10.10,19:25
Takže si mi neodpovedala na otázku, či môžem jednou dohodou vyriešiť BSM aj podielové?
Mária27
25.10.10,06:55
Takže si mi neodpovedala na otázku, či môžem jednou dohodou vyriešiť BSM aj podielové?

Môžeš mať dohody o viacerých veciach v jednej listine. V tvojom prípade by išlo o vyporiadanie spoluvlastníctva manželov, s rozdelením na dohodu o vyporiadanie BSM a dohodu o vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.

Dohoda o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva nerieši podielové spoluvlastníctvo, na to sú iné paragrafy.
BSM riešiš najmä podľa § 149 a 150 občianskeho zákonníka.

Podielové spoluvlastníctvo môžeš riešiť rôzne, zrušenie a vyporiadanie je v § 141. Dohoda podľa tohto paragrafu má dve časti (zrušenie a vyporiadanie). Používa sa najmä pri viacerých spoluvlastníkoch. Dvaja spoluvlastníci podľa tohto postupujú najmä ak chcú zostať spoluvlastníkmi v iných podieloch, alebo sa dohodú na reálnom rozdelení veci. Inak pri nadobudnutí celej veci jedným by im stačila nejaká kúpna či darovacia zmluva.

Do katastra sa dá jednou listinou (aj zmluvou) vložiť viac úkonov, platí sa však za každý úkon v nich obsiahnutý, teda nič by si neušetril, ak by dohody boli v jednej listine.
jpm01
25.10.10,07:49
Dík za radu. Takžeto môžem dať každé zvlášť. Len či to nebude chcieť mať banka na jednej dohode, ale tam skúsim zavolať, čo mi povedia. A treba v tých dohodách spomínať aj tie paragrafy? A ešte ma zaujíma, či treba v tých dohodách písať nejaké ceny, resp. hodnotu.
Nestačí napísať, že: 1 toto nadobúda XY;
2 toto nadobúda MN;
XY je povinný vyplatiť do x dní čiastku x euro na účet MN
Mária27
25.10.10,08:03
Tie paragrafy je dobre písať, ale stačí aj nekonať v rozpore s nimi. Dobre je veci nazývať pravým menom.

Neviem, čo máš s bankou, to je najlepšie poradiť sa s nimi tam.

Pri vyporiadaní rozdelením veci (len vymenovaním) by sa cena nemusela písať. Treba ju pri doplácaní, ak časť vložených peňazí do majetku BSM bola z výhradného vlastníctva, pri pokračovaní v úvere ... aby sa dohody nemohli neskôr napadnúť napr. pre nejasnosť, zamlčanie a pod.