Mona Lisa
24.10.10,19:16
Neviem, čo mám spraviť, poraďte.

Klient mi odovzdal doklady na spracovanie DPF 09/2010, teraz zisťujem, že mi tam dal aj faktúry zo 07, 08 mesiaca zdaniteľné plnenia.
Môžem sa tváriť tak, že pri sparacovaní DPH za 7 a 8/2010 som tieto doklady nemala a preto sa teraz uplatnia v 09/2010.
marjankaj
24.10.10,17:24
Neviem, čo mám spraviť, poraďte.

Klient mi odovzdal doklady na spracovanie DPF 09/2010, teraz zisťujem, že mi tam dal aj faktúry zo 07, 08 mesiaca zdaniteľné plnenia.
Môžem sa tváriť tak, že pri sparacovaní DPH za 7 a 8/2010 som tieto doklady nemala a preto sa teraz uplatnia v 09/2010.

Ak sú to jeho vystavené faktúry tak treba podať DDP za 7. a 8. mesiac.
Ak sú to došlé faktúry môžeš si DPH odpočítať trebárs aj v decembri.
Mona Lisa
24.10.10,17:30
Ak sú to jeho vystavené faktúry tak treba podať DDP za 7. a 8. mesiac.
Ak sú to došlé faktúry môžeš si DPH odpočítať trebárs aj v decembri.


No sú to došle fa.
Mona Lisa
24.10.10,17:31
Ak sú to jeho vystavené faktúry tak treba podať DDP za 7. a 8. mesiac.
Ak sú to došlé faktúry môžeš si DPH odpočítať trebárs aj v decembri.


Môžem poprosiť kde presne sa to uvádza v zákone .
Mona Lisa
24.10.10,17:34
Ak sú to jeho vystavené faktúry tak treba podať DDP za 7. a 8. mesiac.
Ak sú to došlé faktúry môžeš si DPH odpočítať trebárs aj v decembri.


Môže byť par. 51 ods.2? zákona o DPH.
marjankaj
24.10.10,17:38
Môžem poprosiť kde presne sa to uvádza v zákone .

Je to zákon o DPH


§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Mona Lisa
24.10.10,17:43
Ďakujem.

a ešte jedna vec, v 7/2010 mal NO, ale keďže som nemala s tým skúsenosť volala som na DU a spýtala som sa čo s tým.
Oni mi povedali, že sa to nemože kompenzovať v 9 mesiaci a že sa mu to pošle na účet a ke%d má DP v 9 mesiaci aby zaplatil.
Doteraz peniaze neprišli a teraz by vyhovovalo aj započítať tú smu, teraz má DP 2100,-€ a mal v 7 mesiaci NO 2.500,-€
Moôžem to už konečne započítať, podľa toho čo som si potom čítala v zákone oni to mali vrátiť už v 9 mesiaci. Alebo je to inak?
marjankaj
24.10.10,17:48
Ďakujem.

a ešte jedna vec, v 7/2010 mal NO, ale keďže som nemala s tým skúsenosť volala som na DU a spýtala som sa čo s tým.
Oni mi povedali, že sa to nemože kompenzovať v 9 mesiaci a že sa mu to pošle na účet a ke%d má DP v 9 mesiaci aby zaplatil.
Doteraz peniaze neprišli a teraz by vyhovovalo aj započítať tú smu, teraz má DP 2100,-€ a mal v 7 mesiaci NO 2.500,-€
Moôžem to už konečne započítať, podľa toho čo som si potom čítala v zákone oni to mali vrátiť už v 9 mesiaci. Alebo je to inak?
Urob ako ti povedali. Oni ti to aj tak pošlú, lebo si si to neodpočítala v 8. mesiaci. Lehotu majú do 30 dní(neviem presne), to musia zo zákona. Takže ak by si to neuhradila, tak ti budú počítať sankčný úrok.

Pozri §79. Možno ti to už aj poslali (v piatok).