rewood
24.10.10,20:23
Dobry den, potreboval by som poradit v nasledujucej veci...

Do pripravovaneho e-shopu som nakupil tovar od platcu DPH, teraz chcem tovar nahodit do obchodu, ja som registrovany ako neplatca DPH, neviem ako mam preratat ceny, mam ku nakupnym cenam vyrobkov s DPH iba priratat svoju marzu, alebo je to inak ? Ako to bude s danou s prijmu a zo zisku ?

Vopred sa ospravedlnujem mozno za primitivne otazky ale v tychto veciach okolo dani som zaciatocnik...

vdaka, rewood
KEJKA
24.10.10,19:53
pre teba je cena obstarania tovaru cena včítane DPH. K nim pripočítaj svoju maržu tak, aby zahrnovala všetky ostatné súvisiace náklady, réžiu a tvoj zisk. Za tút zvýšenú cenu budeš ďalej predávať, pričom ako neplatiteľ DPH už neriešiš DPH v cene. Tvoje ceny DPHčku skryto obsahujú, ty ju už nikde neuvádzaj. Aj cenník musí obsahovať výlučne ceny konečné, teda ceny s DPH.
Obrat - realizované predaje musíš mesačne sčítavať a vyhodnocovať - ak by obrat prekročil za 12 mesiacov cc 49 tis.EUR, si povinný sa registrovať za platiteľa DPH.
=========
tvoj zisk bude rozdiel príjmov a výdavkov, ak si SZČO
Z rozdielu odrátaš ešte nezdaniteľnú sumu viac ako 4 tis.EUR. Predpokladám, že odvody zatiaľ žiadne neplatíš, ak áno, tak odpočítaš aj tie a zvyšok zdaníš.
Jano69
25.10.10,07:18
Hurá, konečne som to aj ja asi pochopil tak ako treba. Takže ak sa zaoberám len kúpou a predajom tovaru a nakupujem od platcu DPH a ja som neplatca a ak môj ročný obrat neprekročí 49 000€, tak potom si nemusím pri daňovom priznaní odpočítať 19% daň. Je to tak? Vopred veľmi pekne ďakujem KEJKA :)
veronikasad
25.10.10,07:26
Hurá, konečne som to aj ja asi pochopil tak ako treba. Takže ak sa zaoberám len kúpou a predajom tovaru a nakupujem od platcu DPH a ja som neplatca a ak môj ročný obrat neprekročí 49 000€, tak potom si nemusím pri daňovom priznaní odpočítať 19% daň. Je to tak? Vopred veľmi pekne ďakujem KEJKA :)
ak si neplatca DPH, o akom daňovom priznaní píšeš ? Žiadne DP DPH nepodávaš.

Daňové priznanie k Dani z príjmov je úplne iná kapitola - nesúvisí s DPH.
Jano69
25.10.10,08:14
aha, takže odvádzam 19% daň z príjmu len a nič iné, tak?
blavaciko
25.10.10,11:51
Tvoje ceny DPHčku skryto obsahujú, ty ju už nikde neuvádzaj. Aj cenník musí obsahovať výlučne ceny konečné, teda ceny s DPH.


Moj osobny nazor je ze cennik u neplatcu DPH nemoze obsahovat ceny s DPH, kedze DPH je nula a teda sa nikde neuvadza, ci sa mylim?
Momentalne aj na fakturach uvadzam napr.
"suma celkom 100 €
Nie som platca DPH"

nakolko som v tom, ze ja sa tvarim akokeby dph vobec neexistovala, predajna cena je len jedna a nakupna je cena celkom aj s dph...
robim chybu?
KEJKA
26.10.10,11:46
Hurá, konečne som to aj ja asi pochopil tak ako treba. Takže ak sa zaoberám len kúpou a predajom tovaru a nakupujem od platcu DPH a ja som neplatca a ak môj ročný obrat neprekročí 49 000€, tak potom si nemusím pri daňovom priznaní odpočítať 19% daň. Je to tak? Vopred veľmi pekne ďakujem KEJKA :)
mýliš alebo si zamieňaš DPH a DPPO
Obe dane majú sadzbu 19%, ale každá má svoj zákon a je na to osobitná registrácia.

ak si neplatca DPH, o akom daňovom priznaní píšeš ? Žiadne DP DPH nepodávaš.

Daňové priznanie k Dani z príjmov je úplne iná kapitola - nesúvisí s DPH.
podávaš teda len DPPO
KEJKA
26.10.10,11:47
Moj osobny nazor je ze cennik u neplatcu DPH nemoze obsahovat ceny s DPH, kedze DPH je nula a teda sa nikde neuvadza, ci sa mylim?
Momentalne aj na fakturach uvadzam napr.
"suma celkom 100 €
Nie som platca DPH" takto to môže byť.

nakolko som v tom, ze ja sa tvarim akokeby dph vobec neexistovala, predajna cena je len jedna a nakupna je cena celkom aj s dph...
robim chybu?
aj predajné aj nákupné ceny obsahujú v sebe DPH.
Stefan23
15.04.11,11:24
Dobrý deň

Som neplatca dph a chcem nakupovať a predávať palivové drevo, brikety a pelety. mal by som predávať platcom aj neplatcom dph . je lepsie sa mi stať platcom dph ?
veronikasad
15.04.11,11:28
Dobrý deň

Som neplatca dph a chcem nakupovať a predávať palivové drevo, brikety a pelety. mal by som predávať platcom aj neplatcom dph . je lepsie sa mi stať platcom dph ?
Kto budú prevažní odberatelia ? Súkromné osoby alebo firmy (platitelia DPH) ?
Stefan23
15.04.11,11:32
väčšinou asi to budú firmy všetko sa bude brať vo veľkých množstvách. som začiatočník a mam v tom kus zmätok. Jedná sa mi o to aby som kvôli dph alebo iným veciam nezaplatil viac ako zarobím
veronikasad
15.04.11,11:39
väčšinou asi to budú firmy všetko sa bude brať vo veľkých množstvách. som začiatočník a mam v tom kus zmätok. Jedná sa mi o to aby som kvôli dph alebo iným veciam nezaplatil viac ako zarobím
Velmi zjednodušene - ak nebudeš plátca DPH, celý rabat z predaja zostane tebe.
Ak budeš plátca DPH, 20 % zo svojho rabatu odvedieš DU.

Kým neprekročíš povinný obrat - ak neplánuješ väčšie investície do zariadenia, a zákazníci budú väčšinou občania, nie je pre teba výhodné byť platitelom DPH.

Ak ťa do registrácie budú tlačiť firmy, nič s tým neurobíš, ak nechceš prísť o zákazníkov
Stefan23
15.04.11,11:47
potom by bolo lepšie byť platiteľom dph ak aj ostaní budu platitelia.
a ešte toto : výrobca palivového dreva uvedie cenu cca 45 eur za paletu bez dph. ja ako neplatca zaplatim s danou čiže 54 ? tak potom už nie je možne predať za napriklad 47 eur bez dane. lebo neplatitelia dph ako ja predavaju, vystavujú faktúru bez dane? lebo ja niekedy som z toho vôl doslova
veronikasad
15.04.11,11:53
potom by bolo lepšie byť platiteľom dph ak aj ostaní budu platitelia.
a ešte toto : výrobca palivového dreva uvedie cenu cca 45 eur za paletu bez dph. ja ako neplatca zaplatim s danou čiže 54 ? tak potom už nie je možne predať za napriklad 47 eur bez dane. lebo neplatitelia dph ako ja predavaju, vystavujú faktúru bez dane? lebo ja niekedy som z toho vôl doslova
Ak nakúpiš drevo od platitela, zaplatenú DPH ti štát (cez DP) vráti. Súčasne odvedieš tvoju daň pri fakturácii. (uhrádzaš budeš DU vlastne rozdiel medzi DPH od dodávatela a tvoju DPH). Velmi zjednodušene je to 20 % z tvojho zisku.

Je nevýhodné pre teba nakupovať drevo od neplatitelov DPH, lebo tu ti DU nevráti nič, ale pri fakturácii z neho rovnako odvedieš 20 % daň. (tu treba cenu nastaviť tak, aby si neprerobil).
Stefan23
15.04.11,11:58
takže v takom to prípade ako chcem podnikať sa mi oplatí stať platcom dph,že ? dobre som pochopil (dúfam :-D)
veronikasad
15.04.11,11:59
takže v takom to prípade ako chcem podnikať sa mi oplatí stať platcom dph,že ? dobre som pochopil (dúfam :-D)
Ak budú odberatelia prevažne platitelia DPH - donútia ťa k dobrovolnej registrácii (lebo nákup od neplatitela DPH je pre nich nevýhodný)
Stefan23
15.04.11,12:01
Ďakujem veľmi pekne zatiaľ.