callyisto
24.10.10,20:55
Pekný deň, všetkým poraďakom.
Na akú firmu, príp. súkromnú osobu sa môžem obrátiť, ak potrebujem vyjadrenie-posudok ohľadom prínosov zateplenia bytového domu?
Vysvetlenie: na zhromaždení bolo schválené zateplenie štítov bytového domu (stará 4-poschodová tehlová bytovka 36 bytov, tri vchody, z roku 1960), niektorí vlastníci tvrdia, že to nemá význam (na celkovej úspore energie-zateplení), sú však aj iní, ktorí tvrdia, že to význam má. Rád by som mal fundované vyjadrenie, potvrdené papierom-analýzou, o ktoré by som sa mohol oprieť, aj v prípade, ak by sme chceli kompletne zatepliť, nie len štíty.
Aký kvalitatívny štandard, príp. certifikát by daná firma/osoba mala vlastniť, aby sa dala považovať za odborníka?
Aká je cena za toto vyjadrenie?
verkaz
24.10.10,19:19
Zadaj požiadavku na stránku 123 a zadaj svoju požiadavku (dopyt) na energetický posudok.
220870
24.10.10,19:35
Ajk tu sa čosi nájde:http://www.asb.sk/sprava-budov/
sito
25.10.10,03:33
Zateplenie je jedna z možnosti zníženia spotreby tepla v dome. Je to finančne najnáročnejšia investícia. Aký prínos bude mať pre dom, dá sa povedať odhadom. Ak je vypracovaný projekt na dom, dá sa to vypočítať presnejšie. Podstatnú úsporu v dome zabezpečí hydraulické vyregulovanie. Ak je v dome, potom je treba aj pomerové meranie. To sú menej finančné investície a v spojení so zatepelním, účinné. Spotreba domu sa môže znížiť aj o 50 - 60 percent. A v konečnom dôsledku, čo najobjektívnejší spôsob rozpočítania dodaného tepla na jednotlivé byty a nákladov za dodané teplo. V tom prípade to môže byť aj 70 percentná úspora na spotrebe tepla.

Aj to zateplenie štítových stien prinesie domu úžitok. Ale je to ako keď vonku mrzne a oblečieš si len letnú bundičku. Kožuch sa isto vyše hodí?

Skús si pozrieť tému: Teplo - všeličo, nie všetko ... Minimálne otázku, zadanie. Možno Ti to niečo napovie. Je tam viac domov a ako pôsobia na ne uvedené veci.



http://www.porada.sk/t137365-teplo-vselico-nie-vsetko-dopln-svoje-poznatky.html
IvanPK
25.10.10,09:17
callyisto - nepíšeš, či majú všetci vlastníci bytov vymenené okna, či mate hydraulické vyregulovanie, vymenené vchodové a pivničné okná a dvere. strecha či je zaizolovaná ....podľa mňa tu asi treba začať....nás stál posudok a projekt na pre dotáciu na odstránenie system.porúch ....po starom 33.000 sk. My máme panelák s krovom a strecha je super zateplená 2O cm izoláciou......
najag
25.10.10,11:11
Na odbornika, ktory ma certifikat a opravnenie na vykonavanie energetickeho auditu nehnutelnosti. Staci zadat do vyhladavaca "energeticky audit" a najdes tam spustu firiem, ktore ho vykonavaju.

http://energeticka-certifikacia.sk/ponuka-sluzieb/energeticke-audity-7
callyisto
01.11.10,09:39
Ospravedlňujem sa všetkým za neskorú reakciu.
Ďakujem za odpovede.
Doplňujúce info: vymenená okná odhadujem na 85%, vchodové dvere o okná v spoločných priestoroch – schodište sú vymenené, máme klasickú A-čkovú strechu vymenenú pred pár rokmi Bramac, podľa môjho názoru nebol pôjd zateplený, pomerové merače by mali mať všetky byty, hydraulické vyregulovanie, bohužiaľ nepoznám tento pojem – musím naštudovať, príp. môžete napísať o čo v ňom ide.
Lotarka
25.11.10,08:59
Zaujímajú ma Vaše názory.

V polovici roku 2008 sme vyregulovali a namontovali PRVN. Tento rok 2010 sme zateplili strechu. Rozpočet na zostávajúcu obnovu BD je zhruba 300.000,- €. V tepelno-technickom posudku je vypočítaná spotreba tepla po obnove na 620 GJ. Porovnaná je so spotrebou 1800 GJ a úspora je teda vypočítaná na 66 %.
Keď som si prechádzala našu skutočnú spotrebu za posledné roky, ani v jednom roku (od 2005) nebola spotreba 1800 GJ. Pred vyregulovaním bola 1600 GJ V minulom roku bola necelých 1100 GJ a tento rok to vyzerá tiež na podobnú. Takže mi vychádza úspora do 500 GJ cca 45% a merná spotreba by bola okolo 0,25 GJ/m2. Minulý rok bola 0,42.
Sama neviem, či sa pustiť do tak veľkej investície a zobrať taký veľký úver.
Keď som si len tak laicky rátala úsporu v € pri cene tepla 22,- € za GJ pri spotrebe tepla 620 GJ, tak mi to vychádza necelých 11.tis. €. Samozrejme úspora a návratnosť závisí od veľa faktorov skutočnej spotreby, ceny tepla v danom roku, regulačného príkonu, a to nevie nikto skutočne odhadnúť. Takto laicky rátaná návratnosť sa mi zdá dosť dlhá.
Viem, že zateplenie predĺži životnosť domu, čo je nutnosť, no sama nie som presvedčená pre také veľké zadlženie. Obávam sa aj vzniku plesní pre nedostatočné vetranie a potrebu ďalších financií po obnove napríklad na novú ventiláciu, poruchy el. káblov, alebo nedajbože výťahu.
Viem, že mi nikto nenapíše, že chojte alebo nechojte do toho, no rada by som vedela Vaše názory a hlavne aký argument Vás presvedčil ísť do tak veľkej investície.

Ďakujem!
verkaz
25.11.10,10:00
Mám podobný problém ako Ty. Všetko v dome už máme urobené: hydraulické vyregulovanie dodávky tepla, rekonštrukciu - zateplenú strechu, výmenu chodbových a pivničných okien a dverí, výmenu rozvodov tepla, vody, kanalizácie, plynu, prešpárovanie spojov panelov a špár v paneloch. V bytoch sú vymenené okná na 95%. Už nám treba len zatepliť obvodové múry a previesť rekonštrukciu balkónov. Na zhromaždení sme mali aj toto odsúhlasené ale na druhý deň začali niektorí vlastníci bytov spisovať petíciu proti z tých istých dôvodov, čo uvádzaš Ty.
Bolo zvolané nové zhromaždenie, na ktorom už pôvodný návrh neprešiel. V našom meste sú už obytné domy zateplené možno tak na 80%. Niekto si pochvaľuje, niekto sa sťažuje. To sa nikdy nebude dať vyhovieť všetkým.
Ja teraz čakám ,kedy, tí, ktorí majú byty na severnú stranu a zateplenie by potrebovali presvedčia tých druhých.
IvanPK
25.11.10,11:41
U nás v Pezinku to išlo nasledovne, panelák 30 ročný, plochá strecha,ktorá zatekala a na fonde opráv málo peňazí. Pred 10 rokmi sme sa rozhodovali čo a ako. Dohodli sme sa na odpredaji plochej strechy , firma postavila nadstavbu so sedlovou strechou a tam 6 bj. Vtedy sme dostali do fondu 500.000 sk, čo boli vlastné zdroje pre dotáciu na odstránenie systémových porúch panelových domov. Bytovka ma teraz 30 bytov, máme vlastnú kotolňu a už 10 rokov platíme 13 sk/ O,43 Eur do fondu na m2, tri roky po sebe sme vložili jednorázový vklad s preplatkov z vyúčtovania. Boli to vlastne usporené peniaze na kúrení a príprave teplej vody. Zateplili sme podľa projektu 5 cm polystyrénom. Zobrali sme úver 480.000 sk , do 2/2012. Vykonali sme za 10 rokov nasledovné : výmena všetkých okien na schodisku a pivniciach, výmena vchodových dverí, vymaľovanie schodísk, výmena kotlu a rekonštrukcia kotolne, hydraulic...vyreg, výmena stúpačiek T a S vody, kanalizácie a plynu, vydláždenie podest na schodisku, na všetky radiátory sme namontovali reg. hlavice a spodné ventily,otváranie vchodových dverí čipom, okolo bytovky sme vymenili popraskaný betón za obrubníky a zaizolovali a zateplili sokel, máme senzorové osvetlenie v pivniciach a schodiskách, komunikačný a otvárací systém funguje.......býva sa tu dobre, byty stúpli na cene.....určite sa to oplatí, len úver treba prepočítať aby bol výhodný....
energetik1
25.11.10,16:56
Standardne bytovky z 60. rokov boli stavane z plnej tehly, hrubka muru je 45 cm. Jeho tepelny odpor je 0.7. Sucasna norma predpisuje 3.0 pre novostavby, 2.0 pre rekonstrukcie. Cena izolacneho materialu je cca 25 % c celkovej ceny zateplenia, preto odporucam dat cim hrubsiu vrstvu, aspon 10 cm. Tieto domy maju dobru hydroizolaciu a malu stavebnu vysku, takze plne staci lacnejsi polystyren (netreba paropriepustnost ani dokonalu nehorlavost).
Zateplenie takejto bytovky ma teda ovela vacsi vyznam (a nasledny financny prinos) nez u napr panelakov z konca 80. rokov, kde sa uz pouzivaly sendvicove alebo siporexove panely s odporom do 2.0.
Bytovky vsak treba zateplit ako celok - okna, schodistia, vchody, povaly, stropy pivnic. Ak mate zelezne okna v pivniciach, treba zacat nimi. Podobne na 20 cm betonove stropy s tepelnym odporom 0.2 staci prilepit a hmozdinami prichytit 10-20 cm Nobasil (nie polystyren kvoli poziarnej zatazi) - toto sa da aj svojpomocne. Vchodove dvere netesnia a maju len jednu vrstvu skla.
Skuste to po castiach a financujte to z dosiahnutych uspor tepla. A hlavne - ak nemate merace a termostaticke ventily, zacnite s nimi.
Lotarka
26.11.10,09:20
Mám podobný problém ako Ty. Všetko v dome už máme urobené: hydraulické vyregulovanie dodávky tepla, rekonštrukciu - zateplenú strechu, výmenu chodbových a pivničných okien a dverí, výmenu rozvodov tepla, vody, kanalizácie, plynu, prešpárovanie spojov panelov a špár v paneloch. V bytoch sú vymenené okná na 95%. Už nám treba len zatepliť obvodové múry a previesť rekonštrukciu balkónov.

U nás nemáme toto všetko porobené. No dalo by sa, žeby sme to všetko robili komplexne (nie len zateplenie, okna, vonkajšie schody) a navýšili úver. No ten terajší rozpočet sa mi zdá už dosť nadhodnotený.


Skuste to po castiach a financujte to z dosiahnutych uspor tepla.

Nad tým aj ja rozmyšľam. Máme za sebou vyregulovanie,merače, tento rok strechu. Na budúci a ďalší spoločné okná a dvere, prípadne po častiach špárovať a pritom si aj ľudia sami povymieňajú bytové okná a potom sa uvidí, čo to spraví so spotrebou tepla a ako ďalej s obv. plášťom.

Tento rok zateplili u nás 5 z 10 panelákov, jeden už minulý rok. Jeden z tohto ročných je presne taký istí ako náš, takže porovnávať (pred a po zateplení) budem vedieť až z vyúčtovania r. 2011. No som zvedavá aj na ten jeden z vlani - akú mali spotrebu pred a po.