mandyla
25.10.10,08:11
V 60.rokoch MNV rozparceloval záhradu mojich rodičov ktorá bola popri ceste s inž. sieťami, na stavebné pozemky.Stavebníci majú vo svojom vlastníctve len pozemok pod rodinným domom, zvyšok výmery/záhrad som prededila po rodičich. Oni ten zvyšok bezodplatne užívajú do dnešného dňa. V prípade jednej rodiny to dopadlo inak, rodičia zomreli a deti sa rozprchli po celej bývalej republike. O dom sa už 25 rokov nikto nestará, čo sa dalo, sa rozobralo, ostala len riuna, rozpadávajúce sa obvodové múry. Každým rokom, keď prídem tam na dušičky,zisťujem že je v horšom stave.Chcela by som vedieť či obecný úrad môže v takomto prípade zasiahnuť- likvidovať celú stavbu pretože v takom stave je nebezpečná a prístupná každému. Aké mám práva ja ako vlastníčka ostatného pozemku? Chcela by som napr. aj pozemok pod domom získať späť do svojho vlastníctva. Môžem vyzvať tých ktorí užívajú môj pozemok aby si ho kúpili alebo platili nájom? Iste by sa im to nepáčilo lebo sú to mladí ľudia ktorí možno ani nevedia aký je právny stav nehnuteľnosti. Za vaše rady vopred ďakujem.
arizona
25.10.10,06:23
V 60.rokoch MNV rozparceloval záhradu mojich rodičov ktorá bola popri ceste s inž. sieťami, na stavebné pozemky.Stavebníci majú vo svojom vlastníctve len pozemok pod rodinným domom, zvyšok výmery/záhrad som prededila po rodičich. Oni ten zvyšok bezodplatne užívajú do dnešného dňa. V prípade jednej rodiny to dopadlo inak, rodičia zomreli a deti sa rozprchli po celej bývalej republike. O dom sa už 25 rokov nikto nestará, čo sa dalo, sa rozobralo, ostala len riuna, rozpadávajúce sa obvodové múry. Každým rokom, keď prídem tam na dušičky,zisťujem že je v horšom stave.Chcela by som vedieť či obecný úrad môže v takomto prípade zasiahnuť- likvidovať celú stavbu pretože v takom stave je nebezpečná a prístupná každému.
Obráť sa na obecný úrad (najlepšie písomne). OÚ by mal vyzvať majiteľa
rozpadávajúcej sa stavby, aby vykonal nápravu,nakoľko tá stavba ohrozuje iných ľudí.


Aké mám práva ja ako vlastníčka ostatného pozemku? Chcela by som napr. aj pozemok pod domom získať späť do svojho vlastníctva. Môžem vyzvať tých ktorí užívajú môj pozemok aby si ho kúpili alebo platili nájom? Iste by sa im to nepáčilo lebo sú to mladí ľudia ktorí možno ani nevedia aký je právny stav nehnuteľnosti. Za vaše rady vopred ďakujem.
...dosť nejasne napísané, trochu objasni...
mandyla
25.10.10,13:23
Obrátim sa teda na obecný úrad ale nájsť vlastníkov bude problém, ja som po nich pátrala, bez výsledkov.Iste, obecný úrad má iné možnosti ako ja.
Po likvidácii ruiny domu na mojom pozemku by zostal kúsok, asi 100 m2 kde teraz ešte stojí ruina, čo nie je v mojom vlastníctve, taký ostrovček okolo ktorého pozemky sú moje. Tak ten kúsok by som chcela kúpiť späť, toto bolo odobraté mojim rodičom.
Ďalšie domy sú tiež takto postavené, vlastníci domov si odkúpili len ten kúsok na ktorom si postavili dom ale okolie domu, dvor, záhrada je naďalej v mojom vlastníctve. Terajší vlastníci o tom ani nemusia vedieť, pozemok mojich rodičov rozparcelovali pred 35-40 rokmi.To sú už ich deti alebo možno už vnúčatá. Ale pozemok, okrem časti pod domami je v mojom vlastníctve. Neviem ako by som ich mohla prinútiť aby to kúpili, doteraz užívajú bez odplaty, možno nevediac o tom že im to nepatrí. Pripadá mi to čudné len tak prísť a povedať že sú na mojom pozemku. To mi robí problém ako začať a či vôbec začať s tým niečo robiť. Pritom daň z nehnuteľností obec vymáha odo mňa.
Mária27
25.10.10,19:19
Podľa § 88 stavebného zákona môže stavebný úrad nariadiť odstránenie závadnej stavby - síce vlastníkovi, ale spôsob si už nájdu. Alebo tej stavbe môžete pomôcť k uloženiu sa na spánok:)

Užívatelia tvojho pozemku ti musia platiť - doteraz sa bezdôvodne obohacovali (3 ročná premlčacia doba). Navrhni im nájomnú zmluvu, ak nebudú súhlasiť, pomôže ti len súd.
Stojí za to aj preveriť, ako došli k tomu pozemku pod domom, či sú skutočnými vlastníkmi, či bola s vami uzatvorená zmluva, či nebola uzatvorená v tiesni ...