sf01
25.10.10,08:39
Zamestnavatel nam dal vypoved k 31.10.2010 a mam narok na 3 mesiace vypovednej lehoty - t.j. do 31.1.2011 a odstupne podla vyssej kolektivnej zmluvy na rok 2010.

Zamestnavatel nas tlaci k tomu, aby sme dohodou odisli k 31.12.2010 - je to prenho vyhodne, a vraj aj pre nas, lebo vraj buduci rok dostaneme nizsie odstupne - vraj zmeni kolektivna zmluva na rok 2011 a znizi sa odstupne - je to pravdepodobne.

Je mozna takato zmena odstupneho z dovodu prechodu do noveho roku, alebo su podmienky odstupneho dane podla zakona a kolektivnej zmluvy platnych v den vypovede?
veronikasad
25.10.10,06:41
Nie sú dôvodom zamestnávatela plánované odvody z odstupného, ktoré sa budú platiť v roku 2011 ?
sf01
25.10.10,07:32
Viem o planovanych odvodoch, ale to ma netrapi, pojde to aj na dochodok a mesiac navyse sa oplati pracovat, ja som nerad bez prace.

Dovody - tlak - zamestnavatela su v tom, ze tento rok to ide z penazi v tomto roku a buduci rok z noveho - uz znizeneho rozpoctu.

Ale problem je v tom, ze sa zmeni kolektivna zmluva a zmeni sa k horsiemu, akurat, ze zacne platit od 1.1.2011, pricom vypoved mam v roku 2010. Tak neviem.
Tweety
25.10.10,07:34
Viem o planovanych odvodoch, ale to ma netrapi, pojde to aj na dochodok a mesiac navyse sa oplati pracovat, ja som nerad bez prace.

Dovody - tlak - zamestnavatela su v tom, ze tento rok to ide z penazi v tomto roku a buduci rok z noveho - uz znizeneho rozpoctu.

Ale problem je v tom, ze sa zmeni kolektivna zmluva a zmeni sa k horsiemu, akurat, ze zacne platit od 1.1.2011, pricom vypoved mam v roku 2010. Tak neviem.
Posudzovaní by ste mali byť podľa KZ platnej v roku 2010.
sf01
25.10.10,07:55
Mohli by ste to niecim podlozit?
Nasi pravnici ma presviedcaju o opaku - ale zase su tendencne zaujati.
Tweety
25.10.10,08:05
Mohli by ste to niecim podlozit?
Nasi pravnici ma presviedcaju o opaku - ale zase su tendencne zaujati.
Nemyslím si, že KZ bude retroaktívna.
sf01
25.10.10,08:12
Otazkou je, ci je vyska odstupneho dana datumom pri vypovedi, alebo datumom odchodu z prace - ten je 31. januar 2011.
Tweety
25.10.10,08:14
Otazkou je, ci je vyska odstupneho dana datumom pri vypovedi, alebo datumom odchodu z prace - ten je 31. januar 2011.
Odstupné bude vypočítané priemerkou z miezd 4.Q.
sf01
25.10.10,08:26
Vdaka, za odpoved, skor mi ido o to, za kolko mesiacov bude.

Podla vyssej kolektivnej zmluvy na rok 2010 mame narok na 4 mesacne odstupne.

Na buduci rok su predpodklady na max. 3 mesacne odstupne.

A kedze pracovna cinnost bude koncit k 31.1.2011, tak firemni pravnici argumentuju, ze odstupne sa bude vyratavat podla kolektivnej zmluvy uz z roku 2011. Mam tusenie,. ze ide o neprimerany natlak, ale neviem to dokazat.
Chobot
25.10.10,11:19
Otazkou je, ci je vyska odstupneho dana datumom pri vypovedi, alebo datumom odchodu z prace - ten je 31. januar 2011.


Odstupné bude vypočítané priemerkou z miezd 4.Q.


Vdaka, za odpoved, skor mi ido o to, za kolko mesiacov bude.

Podla vyssej kolektivnej zmluvy na rok 2010 mame narok na 4 mesacne odstupne.

Na buduci rok su predpodklady na max. 3 mesacne odstupne.

A kedze pracovna cinnost bude koncit k 31.1.2011, tak firemni pravnici argumentuju, ze odstupne sa bude vyratavat podla kolektivnej zmluvy uz z roku 2011. Mam tusenie,. ze ide o neprimerany natlak, ale neviem to dokazat.

Nasadila si mi chrobáka do hlavy a uvažoval som o tom ako by to bolo. Podľa mňa, ale tí vaši právnici majú pravdu.

Začnem s tou výpoveďou. Ak sa dá výpoveď napr. 29.10.2010, tak k tomuto dňu sa podľa výpovede určuje výpovedná doba. Ak k tomuto dňu zamestnanec odpracoval vo firme 5 rokov, tak bude VD 3 mesiace. Ak nie, tak len 2 mesiace. Teda ak by bol vo firme od 1.12.2005, tak stále bude mať len 2 mesačnú VD. VD je závislá na dátume doručenia výpovede.

Iné to bude u odstupného. Nárok na odstupné vznikne až pri skončení PP. Teda odstupné sa počíta podľa podmienok, ktoré platia v čase ukončenia PP, nie v čase, kedy sa podala výpoveď. Odstupné je síce závislé od spôsobu výpovede (musí byť napr. z dôvodu org. zmien a pod.), ale nárok bude až v posledný deň prac. pomeru. Preto ak si zoberieme ten príklad, kedy začal PP (teda 1.12.2005), tak zamestnanec, aj keď bude mať VD len 2 mesiace, nárok na odstupné bude mať 3 mesačné, pretože v deň skončenia PP bol zamestnaný viac, ako 5 rokov.

Ak toto aplikujeme na tvoj prípad, tak nárok na odstupné ti nevznikne v deň podania výpovede (teda v čase, kedy je 4 mesačné odstupné), ale v deň skončenia PP, kedy už bude platiť pravidlo, že odstupné v prípade skončenia PP výpoveďou bude vyplatené len 3 mesačné. Odstupné teda nie je naviazané na výpoveď, ale na skončenie PP. A to bude počas platnosti novej kol. zmluvy.

Jedine, že by odborári dohodli prechodné ustanovenia, že PP končiace výpoveďou, ktorá bola doručená pred platnosťou novej kol. zmluvy sa budú riadiť ustanoveniami starej KZ. Tak to býva aj v zákonoch, v prechodných ustanoveniach. Ak by neboli prech. ustanovenia, tak nové podmienky platia aj pre staré úkony.

Takže, ak chceš 4 mesačné odstupné, a sú ochotní ti to dať aj v prípade skončenia dohodou k 31.12.2010, tak to ber. Lepší vrabec v hrsti, ako január odpracovať...

Čo by si tým získala alebo stratila? Ak budeš robiť do konca januára, dostaneš jeden plat navyše + 3 mes. odstupné. Ak skončíš 31.12.2010, nedostaneš plat za január, ale dostaneš odstupné 4 mesačné. Odstupné je vo výške priem. mzdy, teda dostaneš viac než mzdu a navyše nebudeš musieť pre to pracovať v januári mesiac.
Chobot
25.10.10,11:24
Zamestnavatel nam dal vypoved k 31.10.2010 a mam narok na 3 mesiace vypovednej lehoty - t.j. do 31.1.2011 a odstupne podla vyssej kolektivnej zmluvy na rok 2010.



Ešte sa opýtam na nasledujúcu vec.

To, čo je zvýraznené červeným, máš napísané vo výpovedi, alebo to si si sama vydedukovala? Lebo ak máš priamo napísané, že odstupné je podľa kol. zmluvy na rok 2010, tak máš nárok na 4 mesačné aj v januári, lebo tak ste sa so zamestnávateľom dohodli vo výpovedi.

Ak máš len napísané, že nárok na odstupné podľa kol. zmluvy (a rok neuvedený), tak platí to, čo som napísal v predchádzajúcom príspevku.
MMG
25.10.10,11:40
A nie je náhodou ten zamestnávateľ jedno z našich ministerstiev ??? Niečo mi ten text od sf01 pripomína ...
sf01
25.10.10,16:41
Vo vypovedi mam napisane, ze mam narok na 4 mesiace odstupneho.

Ale neviem, ci to bude aj naozaj platit, aj ked je to takto napisane a podpisane, pretoze pravnici uz zacali spekulovat.

A navyse hrozi, ze nova kolektivna zmluva nebude uzavreta k 31.1.2011 a stara kolektivna zmluva je platna do 31.12.2010 takze sa to este viac komplikuje.

A je vytvarany tlak, aby sme sa rozhodli co najskor a najlepsie prijali vypoved dohodou do 31.12.2010 lebo sa to rozpoctovo hodi.

Nepracujem priamo na ministerstve, ale ministerstvo rozhodlo o prepusteni 20 percent zamestnancov nasej verejnej spravy.

Co mozem stratit - 1 mesiac vyplaty, ak sa odstupne nebude menit.
V regione kde byvam je kazdy mesiac dobry.
veronikasad
25.10.10,16:58
Vo vypovedi mam napisane, ze mam narok na 4 mesiace odstupneho.

Ale neviem, ci to bude aj naozaj platit, aj ked je to takto napisane a podpisane, pretoze pravnici uz zacali spekulovat.

A navyse hrozi, ze nova kolektivna zmluva nebude uzavreta k 31.1.2011 a stara kolektivna zmluva je platna do 31.12.2010 takze sa to este viac komplikuje.

A je vytvarany tlak, aby sme sa rozhodli co najskor a najlepsie prijali vypoved dohodou do 31.12.2010 lebo sa to rozpoctovo hodi.

Nepracujem priamo na ministerstve, ale ministerstvo rozhodlo o prepusteni 20 percent zamestnancov nasej verejnej spravy.

Co mozem stratit - 1 mesiac vyplaty, ak sa odstupne nebude menit.
V regione kde byvam je kazdy mesiac dobry.
Výpoveď dohodou Zákonník práce nepozná.
Pozná len skončenie prac.pomeru dohodou z org. dôvodou - s nárokom na odstupné.
Nie som právnik, ale zastávam názor, že výplata odstupného sa bude riadiť platným mzdovým predpisom v čase výplaty. Ak už bude schválená KZ na rok 2011 - tak ňou (nepredpokladám však, že by to do konca januára stihli a do nadobudnutia účinnosti novej platí asi stará).
sf01
26.10.10,03:36
Vypoved dodhodou bol myslene v tom zmysle, ze je to vypoved z organizacnych dovodov, ale zamestnanec po vzajomnej dohode nevyuzije vypovenu lehotu 3 mesiace, ale len 2 mesiace.

Zatial sme dospeli do stadia, ze na 1 problem ma polovica pravnikov nazor 1 a druha polovica nazor 2.

Pri tak trapnom probleme, ( podobna situacia sa predsa musi opakovat roky ), je to este uspech, ked si spomeniem na znamy vtip, ze na jeden pravny problem maju na Slovensku dvaja pravnici 3 rozne nazory.
Chobot
26.10.10,06:26
Vo vypovedi mam napisane, ze mam narok na 4 mesiace odstupneho.

Ale neviem, ci to bude aj naozaj platit, aj ked je to takto napisane a podpisane, pretoze pravnici uz zacali spekulovat.

A navyse hrozi, ze nova kolektivna zmluva nebude uzavreta k 31.1.2011 a stara kolektivna zmluva je platna do 31.12.2010 takze sa to este viac komplikuje.

A je vytvarany tlak, aby sme sa rozhodli co najskor a najlepsie prijali vypoved dohodou do 31.12.2010 lebo sa to rozpoctovo hodi.

Nepracujem priamo na ministerstve, ale ministerstvo rozhodlo o prepusteni 20 percent zamestnancov nasej verejnej spravy.

Co mozem stratit - 1 mesiac vyplaty, ak sa odstupne nebude menit.
V regione kde byvam je kazdy mesiac dobry.

Ak máš vo výpovedi vyslovene napísané, že máš nárok na 4 mesačné odstupné, tak nemáš čo riešiť. Zamestnávateľ ti tým priznal nárok na 4 mesačné odstupné, nech by bolo čokoľvek - aj keby neschválili novú kol. zmluvu alebo by schválili iný nárok. Tebe sa zamestnávateľ písomne zaviazal vyplatiť 4 mesačné odstupné, tak žiadnu dohodu nepodpisuj, pekne pracuj do konca januára. Ak ti nevyplatia celé odstupné, tak sa toho domáhaj súdnou cestou.

Máloktorý zamestnávateľ napíše výšku odstupného do výpovede a ak ju napíše, tak takú musí vyplatiť. Je to záväzok zamestnávateľa. Myslel som, že vo výpovedi bude len odkaz na kol. zmluvu alebo zákonník práce.
sf01
26.10.10,08:05
Dakujem za odpoved

Citujem

"V zmysle paragrafu 76 odst. 1 Zákonníka práce a kolektívnej zmluvy na rok 2010 Vám patrí odstupné vo výške štvornásobku Vášho funkčného platu."

Hádam to stačí, lebo právo je nevypočítatelné.
Tweety
26.10.10,08:19
Dakujem za odpoved

Citujem

"V zmysle paragrafu 76 odst. 1 Zákonníka práce a kolektívnej zmluvy na rok 2010 Vám patrí odstupné vo výške štvornásobku Vášho funkčného platu."

Hádam to stačí, lebo právo je nevypočítatelné.
Zreteľnejšie, aj pre právnikov, to už ani nemôže byť.
drobeceva
26.10.10,08:21
Dakujem za odpoved

Citujem

"V zmysle paragrafu 76 odst. 1 Zákonníka práce a kolektívnej zmluvy na rok 2010 Vám patrí odstupné vo výške štvornásobku Vášho funkčného platu."

Hádam to stačí, lebo právo je nevypočítatelné.

Je to tak jednoznačné, čo niet nad tým čo polemizovať;)-len vyplatiť;)
Chobot
26.10.10,08:26
Dakujem za odpoved

Citujem

"V zmysle paragrafu 76 odst. 1 Zákonníka práce a kolektívnej zmluvy na rok 2010 Vám patrí odstupné vo výške štvornásobku Vášho funkčného platu."

Hádam to stačí, lebo právo je nevypočítatelné.

Je to jednoznačné.

Podľa mňa sa snažia ušetriť mzdové náklady v roku 2011, preto sa snažia obalamutiť zamestnancov, aby podpísali dohodu a ukončili PP 31.12.2010. Ak tak nahovoria aspoň 10 zamestnancov, tak majú ušetrených 10 platov v roku 2011.
sf01
27.10.10,06:39
"Odstupné bude vypočítané priemerkou z miezd 4.Q." 2010


Je to iste? Aj ked odchadzam k 31.1.2011

Presviedcaju ma o opaku s tym ze okrem 20 percentneho prepustenia v roku 2010 sa v v januari navyse znizia mzdy plosne o 10 percent - teda aj prepustenym - z toho dovodu bude nizsie aj odstupne, lebo sa bude pocitat uz z nizsej mzdy roku 2011.
veronikasad
27.10.10,06:46
"Odstupné bude vypočítané priemerkou z miezd 4.Q." 2010


Je to iste? Aj ked odchadzam k 31.1.2011

Presviedcaju ma o opaku s tym ze okrem 20 percentneho prepustenia v roku 2010 sa v v januari navyse znizia mzdy plosne o 10 percent - teda aj prepustenym - z toho dovodu bude nizsie aj odstupne, lebo sa bude pocitat uz z nizsej mzdy roku 2011.
zníženie mzdy v januári nemá dopad na výpočet odstupného (iba ak by sa skracoval úväzok). Vypočítava sa z priemerného zárobku za predch. kal. štvrťrok, ale prepočítava sa aktuálnym pracovným úväzkom ...
katka50
27.10.10,06:47
"Odstupné bude vypočítané priemerkou z miezd 4.Q." 2010


Je to iste? Aj ked odchadzam k 31.1.2011

Presviedcaju ma o opaku s tym ze okrem 20 percentneho prepustenia v roku 2010 sa v v januari navyse znizia mzdy plosne o 10 percent - teda aj prepustenym - z toho dovodu bude nizsie aj odstupne, lebo sa bude pocitat uz z nizsej mzdy roku 2011.

Zákonník práce § 134
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134
(1)Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len „priemerný zárobok“) zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.
(2)Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období a používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.
(3)Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
sf01
27.10.10,08:00
Dakujem za poslanie zakonov.


Este sa vratim k vypovedi.

Pravnici - z ministerstva socialnych veci ... - ma presviedcaju, ze nezavisle na tom, co je vo vypovedi napisane, organizacia - verejna sprava - moze robit len to, co jej umozuje zakon.

Ak je dana veta napisana v rozpore so zakonom, potom je dana veta neplatna, nezavisle na tom, ci je vypoved podpisana.

Vypoved, aj ked je napisana s danou vetou je na druhej strane platna, pretoze inak ma vsetky ustanovenia, ktore ma mat.

To pravo je naozaj pekny gulas.
veronikasad
27.10.10,08:06
sf01, príspevok si zaradila do sekcie Mzdové účtovníctvo. Možno verejná správa má nejaké špecifiká, odpovede poraďákov sa týkajú odstupného v podnikatelskej sfére ...
sf01
27.10.10,10:30
Nemyslim, ze by to bolo az take rozdielne. Zakonnik prace je rovnaky.
veronikasad
27.10.10,10:32
Nemyslim, ze by to bolo az take rozdielne. Zakonnik prace je rovnaky.
ak nie sú rozdiely, tak potom platí to čo ti radia mzdárky na Porade - a právnici zrejme mzdové predpisy neovládajú ...
Chobot
27.10.10,14:08
Dakujem za poslanie zakonov.


Este sa vratim k vypovedi.

Pravnici - z ministerstva socialnych veci ... - ma presviedcaju, ze nezavisle na tom, co je vo vypovedi napisane, organizacia - verejna sprava - moze robit len to, co jej umozuje zakon.

Ak je dana veta napisana v rozpore so zakonom, potom je dana veta neplatna, nezavisle na tom, ci je vypoved podpisana.

Vypoved, aj ked je napisana s danou vetou je na druhej strane platna, pretoze inak ma vsetky ustanovenia, ktore ma mat.

To pravo je naozaj pekny gulas.

Inak píšeš, že vám tvrdia, že chcú vaše dobro, lebo po novom roku nedostanete odstupné vo výške 4 mesačného priemeru. A preto máte podpísať dohodu do konca roka.

No nie je to nejako podozrivé, že vám chcú silou mocou len dobre, aby ste dostali vyššie odstupné? Vždy, keď sa tvrdí, že je to v prospech zamestnanca, tak je to presne naopak, je to v jeho neprospech.

Keby ste po novom roku mali dostať len 3 mesačné odstupné, tak si myslím, že by im to bolo lautr jedno, či máte 4 mesačné v tomto roku, alebo 3 mesačné v budúcom. Pre firmu by to bolo lepšie, lebo by budúci rok musela vyplatiť nižšie odstupné. Takže ja by som im neveril. Smrdí to...:(:(
sf01
28.10.10,03:01
Tak to mi je jasne, ze to smrdi.
Ja osobne som sa rozhodol zostat do konca januara, aj ked na inych pracoviskach vacsina ludi neodolala tlaku.

Argumenty proti Vasmu nazoru, ze ked je nieco napisane vo vypovedi, je to iste su:

1.Vypoved nie je dohoda, ale jednostranny pravny akt.
2.Ak by sud posudzoval opravnenost narokov tak by to posudzoval len z hladiska dodrzania narokov podla zakona, pretoze plati bod 1.
3. Neznasam pravnikov

4. Mam pokrk reforiem, po ktorych je napriek informaciam v mediach vysledok taky, ze v Bratislave sa urobia presuny z miesta na miesto, pricom neobsadene miesta ostanu aj nadalej neobsadene, a v regionoch sa prepusti namiesto medializovanych 10 percent ludi 20 percent a tomu zvysku sa navyse skratia platy o 10 percent, aby nehundral. Ale bod 4. je uz mimo temy
Chobot
28.10.10,07:13
Tak to mi je jasne, ze to smrdi.
Ja osobne som sa rozhodol zostat do konca januara, aj ked na inych pracoviskach vacsina ludi neodolala tlaku.

Argumenty proti Vasmu nazoru, ze ked je nieco napisane vo vypovedi, je to iste su:

1.Vypoved nie je dohoda, ale jednostranny pravny akt.
2.Ak by sud posudzoval opravnenost narokov tak by to posudzoval len z hladiska dodrzania narokov podla zakona, pretoze plati bod 1.
3. Neznasam pravnikov

4. Mam pokrk reforiem, po ktorych je napriek informaciam v mediach vysledok taky, ze v Bratislave sa urobia presuny z miesta na miesto, pricom neobsadene miesta ostanu aj nadalej neobsadene, a v regionoch sa prepusti namiesto medializovanych 10 percent ludi 20 percent a tomu zvysku sa navyse skratia platy o 10 percent, aby nehundral. Ale bod 4. je uz mimo temy

Tak k bodu 1 ti dám protiargument:

Ak výpoveď je jednostranný právny akt, tak obsah v nej uvedený je verejný prísľub, na ktorý sa vzťahujú ustanovenia § 850 a nasl.:

§ 850Verejným prísľubom sa zaväzuje ten, kto verejne vyhlási, že zaplatí odmenu alebo poskytne iné plnenie jednému alebo niekoľkým z bližšie neobmedzeného počtu osôb, ktoré splnia podmienky určené vo verejnom prísľube.

§ 851Ak podmienky verejného prísľubu neurčujú inak, dostane odmenu ten, kto ich najskôr splní.

§ 852Ak podmienky verejného prísľubu splní súčasne niekoľko osôb a z ich obsahu vyplýva, že odmenu má dostať len jedna osoba, rozdelí sa odmena medzi ne rovnakým dielom.


Daj potom vedieť, ako dopadli tí, ktorí sa rozhodli zotrvať do konca januára.
mlisa
28.10.10,07:33
Tak k bodu 1 ti dám protiargument:

Ak výpoveď je jednostranný právny akt, tak obsah v nej uvedený je verejný prísľub, na ktorý sa vzťahujú ustanovenia § 850 a nasl.:

§ 850Verejným prísľubom sa zaväzuje ten, kto verejne vyhlási, že zaplatí odmenu alebo poskytne iné plnenie jednému alebo niekoľkým z bližšie neobmedzeného počtu osôb, ktoré splnia podmienky určené vo verejnom prísľube.

§ 851Ak podmienky verejného prísľubu neurčujú inak, dostane odmenu ten, kto ich najskôr splní.

§ 852Ak podmienky verejného prísľubu splní súčasne niekoľko osôb a z ich obsahu vyplýva, že odmenu má dostať len jedna osoba, rozdelí sa odmena medzi ne rovnakým dielom.


Daj potom vedieť, ako dopadli tí, ktorí sa rozhodli zotrvať do konca januára.
verejny prislub vyzaduje verejne prehlasenie (co vypoved asi nesplna), ja by som to skor nazvla uznanim dlhu :)
Inak dost dobre nerozumiem, kde vidia ti pravnici rozpor so zakonom, zakon o statnej sluzbe umoznuje mat v KZ schvalene vyssie odstupne ako zakonne, a pokial sa zamestnavatel vyslovne na jeho vyplatenie zaviaze (vo vypovedi), je problem zamestnavatela, ze vyprodukoval nieco na co nemal opravnenie, to ale nic nemeni na tom, ze voci tretej strane (zamestnancovi) je jeho zavazok platny.
sf01
28.10.10,08:40
Pravnici - teda ich cast - maju pohlad na vypoved taky, ze ak vypoved splna urcite nalezitosti, potom je platna, ale asi nezavazuje ku vsetkemu co je na nej napisane.
Teda aspon nie k tomu, aby sa muselo vyplatit odstupne uvedene vo vypovedi, pretoze odstupne sa vo vypovedi nemusi uvadzat.

Myslim si, ze zavazuje aspon k tomu, ze vypoved sa neda zrusit, ak s tym nesuhlasia obidve strany a tak isto sa neda zmenit napr. z textu - rozviazanie pracovneho pomeru ... z dovodu organizacnych zmien ... k textu na ... zaklade vzajomnej dohody, bez tohoho, aby sa obe strany na tom nedohodli.
Urcite su zavazne aj datumy uvedene na vypovedi.

Takze urcite veci vo vypovedi zrejme pravne zavazne su.
Preco nie vsetko, je pre mna stale otazkou.
mlisa
28.10.10,09:46
Pravnici - teda ich cast - maju pohlad na vypoved taky, ze ak vypoved splna urcite nalezitosti, potom je platna, ale asi nezavazuje ku vsetkemu co je na nej napisane.
Teda aspon nie k tomu, aby sa muselo vyplatit odstupne uvedene vo vypovedi, pretoze odstupne sa vo vypovedi nemusi uvadzat.

Myslim si, ze zavazuje aspon k tomu, ze vypoved sa neda zrusit, ak s tym nesuhlasia obidve strany a tak isto sa neda zmenit napr. z textu - rozviazanie pracovneho pomeru ... z dovodu organizacnych zmien ... k textu na ... zaklade vzajomnej dohody, bez tohoho, aby sa obe strany na tom nedohodli.
Urcite su zavazne aj datumy uvedene na vypovedi.

Takze urcite veci vo vypovedi zrejme pravne zavazne su.
Preco nie vsetko, je pre mna stale otazkou.
pre mna tiez :-)
Ani v zmluve nemusim mat dohodnute vsetko, ale ked to tam raz uvediem a podpisem sa pod to, tak je to pre mna zavazne. Pre jednostranne pravne ukony to plati rovnako.
Skutocnost, ze vo vypovedi je napisane 4 mesacne odstupne ak uz pri jej podavani zamestnavatel vie, ze mieni vyplatit len 3mesacne (lebo podla jeho nazoru viac nemoze, tazko povedat preco), je umyselne uvedenie do omylu. Nie je to sice dovodom neplatnosti vypovede ako takej, ale rovnako to neznamena ze tam moze byt uvedene cokolvek s tym, ze plati len polovicka a ostatne je nepodstatna omacka.
mimotemyto nie je o pravnikoch. Pravnici su zamestnanci, hladaju argumenty a dovody v prospech svojho klienta/zamestnavatela. V momente ked budu zastupovat zamestnanca, budu hladat argumenty v jeho prospech. Nie su a nemaju dovod byt nestranni. Mozno to vyzera ako bezchrbtovost, ale uctovnik tiez hlada sposoby ako veci zuctovat v prospech klienta, nie v prospech jeho obchodnych partnerov, resp. statu, nie?