marcyka
25.10.10,08:49
Poprosím skúseného účtovníka o radu. Otvorila som si eshop, účtovníctvo v praxi som nikdy nerobila a poznám iba teóriu a to podvojné. Vystavená faktúra zahrňuje predaný tovar a poštovné. Musím zbierať všetky podacie lístky a zhrnúť koľko som za poštovné vybrala a koľko zaplatila, u vyšších objednávok platím poštovné zase ja. Je možné to obísť a účtovať jednoducho iba predaný tovar?
Timka1
25.10.10,07:03
Poprosím skúseného účtovníka o radu. Otvorila som si eshop, účtovníctvo v praxi som nikdy nerobila a poznám iba teóriu a to podvojné. Vystavená faktúra zahrňuje predaný tovar a poštovné. Musím zbierať všetky podacie lístky a zhrnúť koľko som za poštovné vybrala a koľko zaplatila, u vyšších objednávok platím poštovné zase ja. Je možné to obísť a účtovať jednoducho iba predaný tovar?

nie je možné to obísť, pretože ak položku poštovné účtuješ vo vystavenej faktúre, zinkasuješ za ňu aj úhradu na účet, tým pádom je to pre teba POZD a na druhej strane zase zaúčtuješ podací lístok, ktorý je pre teba VOZD, takže výsledná suma by mala byť 0 zisku z poštovného.

môže sa stať, že zaplatíš vyššie alebo nižšie poštovné ako si zinkasovala od zákazníka, vtedy ti rozdiel buď poníži alebo povýši základ dane

ak neúčtuješ zákazníkovi poštovné, je na tebe či si zúčtuješ podací lístok do VOZD alebo nie, nakoľko účtovná jednotka sa môže rozhodnúť či daný výdaj zaúčtuje, ale každý takýto VOZD ti poníži základ dane a tým pádom odvedieš menej dane
jess
25.10.10,07:29
vystavená faktura
tovar ..... 604
poštovné .... 602

asi nie si platca dph, tak ťa nebudem zaťažovať tým, že k poštovnému musíš prirátať aj dph

tebou uhradené poštovné z pokladne ... 518
Tweety
25.10.10,07:31
vystavená faktura
tovar ..... 604
poštovné .... 602

asi nie si platca dph, tak ťa nebudem zaťažovať tým, že k poštovnému musíš prirátať aj dph

tebou uhradené poštovné z pokladne ... 518
Poštovné v tomto prípade( fakturovaný predaný tovar) účtujeme na 604AE, je súčasťou ceny tovaru. Ale otázka je na JÚ, či nie?
Timka1
25.10.10,07:34
mne sa zdá, že marcyka sa pýtala na jednoduché účto, aj téma je tam zaradená, len na okraj spomenula, že pozná teóriu z podvojného, alebo sa mýlim?

marcyka upresni
marcyka
25.10.10,07:42
Naozaj ďakujem za rýchlu odpoveď.
Som v jednoduchom účtovníctve, takže zapíšem do peňažného denníka na konci mesiaca poštovné za október a hotovo?
Timka1
25.10.10,07:47
Naozaj ďakujem za rýchlu odpoveď.
Som v jednoduchom účtovníctve, takže zapíšem do peňažného denníka na konci mesiaca poštovné za október a hotovo?

ja účtujem poštovné každý deň ako VOZD
jess
25.10.10,08:16
Prepáčte, nevšimla som si, že sme v JÚ. ..... spomínala PÚ , tak som reagovala
jess
25.10.10,08:18
Poštovné v tomto prípade( fakturovaný predaný tovar) účtujeme na 604AE, je súčasťou ceny tovaru. Ale otázka je na JÚ, či nie?
mimotemy Aj keď si poštovné hradí zákazník sám, tak poštovné na faktúre účtujem na 604 ?
Timka1
25.10.10,08:43
ešte prilepím usmernenie z DRSR ohľadom dphačky a poštovného


5.5.2010

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby sa určí podľa § 22 zákona o DPH, t.j. základom dane je protihodnota, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od kupujúceho alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, znížená o daň. Podľa odseku 2 uvedeného ustanovenia sa do základu dane zahŕňajú aj iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu a súvisiace náklady. Všetky náklady, ktoré dodávateľovi tovaru alebo služby vzniknú v spojitosti s dodaním tovaru alebo služby, sa nezdaňujú osobitne. Osobitne je možné zdaňovať iba taký náklad, ktorý tvorí samostatné poskytnutie služby alebo tovaru, t.j. ak si ho objednávateľ objednal ako samostatné plnenie. Z uvedeného vyplýva, že ak poštovné je súvisiacim nákladom dodávateľa pri dodaní tovaru, potom poštovné je súčasťou základu dane pri dodaní tovaru a podlieha rovnakému daňovému režimu ako dodanie tovaru.

Váš dopyt:

Dobrý deň,

poprosím o radu pri predaji cez internet:

- FO plátca DPH predáva tovar cez internet, pričom fakturuje tovar - príjem z predaja tovaru ovplyvňujúci základ dane a ďalšiu položku na faktúre - poštovné - ostatné príjmy ovplyvňujúce ZD.
- Ide mi o to poštovné v skutočnej výške, ktoré zaplatí na pošte, keďže je plátcom DPH, fakturuje ho s DPH alebo bez DPH? sú poštové služby oslobodené od dphačky ak sú faktúrované v skutočnej výške alebo nie?
- ak by bolo faktúrované poštovné vo vyššej sume ako je skutočné poštovné, v tomto prípade automaticky prirátam dph.
jess
27.10.10,18:33
mimotemy Aj keď si poštovné hradí zákazník sám, tak poštovné na faktúre účtujem na 604 ?

http://www.porada.sk/t150030-zauctovanie-vf-vyrobok-a-postovne.html