zhv
25.10.10,10:11
Ahojte,

Otázka č.1 od 01.09.2010 sme priamym výberom určili zástupcu riaditeľa ZUŠ.
Jej vzdelanie je konzervatórium + absolutórium,účí svoje predmety. Je zaradená v 8 pl.triede, no podľa § 5 ods.2) z.553/2003 Z.z.by som ju mala zaradiť do 10 pl.triedy. ( riadi útvar zamestn.kde je platová tr.10).
Podĺa z. č.317/2009 musí mať prvú atestáciu( predtým 1.kvalifikačnú skúšku) Ako ju mám zaradiť, ked nemá prvú atestáciu?Môže byť zástupcom?
Ot.č.2
Učiteľka ZUŠ má VŠ II.stupňa predškolskú pedagogiku. Učí hru na husle, takže ja som ju zaradila do .7 pl.triedy ako nekvalifikovanú, čo je podľa mňa správne. Aký je Váš názor, ďakujem.
Sabadka
25.10.10,09:38
Ahojte,

Otázka č.1 od 01.09.2010 sme priamym výberom určili zástupcu riaditeľa ZUŠ.
Jej vzdelanie je konzervatórium + absolutórium,účí svoje predmety. Je zaradená v 8 pl.triede, no podľa § 5 ods.2) z.553/2003 Z.z.by som ju mala zaradiť do 10 pl.triedy. ( riadi útvar zamestn.kde je platová tr.10).
Podĺa z. č.317/2009 musí mať prvú atestáciu( predtým 1.kvalifikačnú skúšku) Ako ju mám zaradiť, ked nemá prvú atestáciu?Môže byť zástupcom?
Ot.č.2
Učiteľka ZUŠ má VŠ II.stupňa predškolskú pedagogiku. Učí hru na husle, takže ja som ju zaradila do .7 pl.triedy ako nekvalifikovanú, čo je podľa mňa správne. Aký je Váš názor, ďakujem.

Čo sa týka § 5 zákona 553/2003 - týka sa síce zamestnancov vo verejnej správe,okrem pedagogických a odborných zamestnancov, pretože zákon 553/2003 bol novelizovaný a práve novelizáciou, ktorú nájdeš v zákone 317/2009 sa dopĺňa § 5a - Pracovné triedy a zaraďovanie pedagogických a odborných zamestnancov pracovných tried. Takže zástupca riaditeľa sa zaraďuje tak isto ako ostatní pedagogickí zamestnanci, podľa získaného vzdelania a nie podľa ním vykonanej najnáročnejšie činnosti. Teda ostáva v 8PT aj keď je zástupca, len má nárok na príplatok za riadenie. V každom prípade však musí mať I. atestáciu alebo po starom1. kvalifikačnú skúšku a spĺňať ostatné podmienky vedúceho pedagogického zamestnanca viď §34 zákon 317/2009. Ak čo i len jednu z uvedených podmienok nespĺňa, nemôže vykonávať zástupcu riaditeľa.

Ešte k tomu priamemu výberu, neviem, čo konkrétne myslíš, pretože ak bolo vyhlásené výberové konanie a dotyčný nemá I.atestáciu, mal byť z výberového konania vyradený, z dôvodu nespĺňania kvalifikačných predpokladov. Ak nebolo výberové konanie, potom sa stal zástupcom riaditeľa menovaním.
Janka 52
25.10.10,10:52
Čo sa týka § 5 zákona 553/2003 - týka sa síce zamestnancov vo verejnej správe,okrem pedagogických a odborných zamestnancov, pretože zákon 553/2003 bol novelizovaný a práve novelizáciou, ktorú nájdeš v zákone 317/2009 sa dopĺňa § 5a - Pracovné triedy a zaraďovanie pedagogických a odborných zamestnancov pracovných tried. Takže zástupca riaditeľa sa zaraďuje tak isto ako ostatní pedagogickí zamestnanci, podľa získaného vzdelania a nie podľa ním vykonanej najnáročnejšie činnosti. Teda ostáva v 8PT aj keď je zástupca, len má nárok na príplatok za riadenie. V každom prípade však musí mať I. atestáciu alebo po starom1. kvalifikačnú skúšku a spĺňať ostatné podmienky vedúceho pedagogického zamestnanca viď §34 zákon 317/2009. Ak čo i len jednu z uvedených podmienok nespĺňa, nemôže vykonávať zástupcu riaditeľa.

Ešte k tomu priamemu výberu, neviem, čo konkrétne myslíš, pretože ak bolo vyhlásené výberové konanie a dotyčný nemá I.atestáciu, mal byť z výberového konania vyradený, z dôvodu nespĺňania kvalifikačných predpokladov. Ak nebolo výberové konanie, potom sa stal zástupcom riaditeľa menovaním.
Na ZUŠ - tak ako na MŠ, Centrá pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Centra špeciálnopedagogického poradenstva, ŠJ a už aj Školy v prírode - na nich sa vzťahuje § 61 ods. 12 zák. č. 317/2009 Z.z. - požiadavka vykonania prvej atestácie, resp. 1. kval. skúšky sa neuplatňuje do 31.12.2016
zhv
25.10.10,10:55
Obsadenie zástupcu máme dané v prac.poriadku bez výberového konania,priamym výberom.
zhv
25.10.10,10:56
Čiže podĺa§ 61 ods. 12 zák. č. 317/2009 Z.z. - požiadavka vykonania prvej atestácie, resp. 1. kval. skúšky sa neuplatňuje do 31.12.2016, potom môže byť zástupca.
Sabadka
25.10.10,11:00
Čiže podĺa§ 61 ods. 12 zák. č. 317/2009 Z.z. - požiadavka vykonania prvej atestácie, resp. 1. kval. skúšky sa neuplatňuje do 31.12.2016, potom môže byť zástupca.

Ak spadáte do tejto kategórie tak do 31.12.2016 môže robiť zástupcu.
zhv
25.10.10,11:33
Podĺa mňa spadá, zástupca ZUŠ nepotreboval predtým 1.kv.skúšku.
zhv
25.10.10,11:43
A ešte prosím o názor na otázku č.2
Sabadka
25.10.10,16:15
A ešte prosím o názor na otázku č.2

Odpoveď na otázku číslo 2 pri VŠ II. stupňa ako nekvalifikovaná 9 PT


prikladám tabuľku na zaraďovanie
Janka 52
26.10.10,04:43
Odpoveď na otázku číslo 2 pri VŠ II. stupňa ako nekvalifikovaná 9 PT


prikladám tabuľku na zaraďovanie
Podľa mňa zaradenie na úrovni VŠ II. stupňa - nekvalifikovaná pripadá do úvahy až potom, keď by plnila požiadavku kvalifikovanosti na úrovni VOV - konzervatórium-absolutórium.
V opačnom prípade je naozaj nekvalifikovaná plne - aj ja by som riešila zaradenie do 7 PT.
zhv
26.10.10,08:12
[QUOTE=Sabadka;1545398]Odpoveď na otázku číslo 2 pri VŠ II. stupňa ako nekvalifikovaná 9 PT


Tú tabuľku mám, ale dali sme jej podmienku študovať, teraz je študentkou 2 roč.konzervatória, čiže podľa teba ju teraz dám to 9.pl.triedy a potom po ukončení konz. a absolutória do 8.pl.triedy?
Sabadka
26.10.10,16:36
Podľa mňa zaradenie na úrovni VŠ II. stupňa - nekvalifikovaná pripadá do úvahy až potom, keď by plnila požiadavku kvalifikovanosti na úrovni VOV - konzervatórium-absolutórium.
V opačnom prípade je naozaj nekvalifikovaná plne - aj ja by som riešila zaradenie do 7 PT.

Na základe čoho by si zaradila nekvalifikovaného zamestnanca s VŠ II. stupňa len do 7 PT? Zaradíš ju ako nekvalifikovanú so stredoškolským vzdelaním, na VŠ vzdelanie neprihliadaš?
Janka 52
27.10.10,04:16
Na základe čoho by si zaradila nekvalifikovaného zamestnanca s VŠ II. stupňa len do 7 PT? Zaradíš ju ako nekvalifikovanú so stredoškolským vzdelaním, na VŠ vzdelanie neprihliadaš?
Presne tak.
Ak to porovnám s MŠ - aj tam musí zamestnanec plniť kvalifikačné predpoklady - najmenej na úrovni ÚSO. Keď ich neplní - ide do 7 PT - napr. Gymnazisti s tým, že si doplnia vzdelanie.
A pri ZUŠ idem na to podobne. Kvalifikačný predpoklad - požadované najmenej VOV - konzervatórium-absolutórium. Keď ho nemá, a nemá ani požadované VŠ I. alebo II. stupňa, ako môže učiť? Ak má niekto vysokoškolské vzdelanie iné ako požadované a neplní vzdelanie ani na nižšom stupni, podľa mňa ho nemôžem dať do triedy 9 .
Možno pomôže príklad z Praktickej príručky učiteľa - čo všetko sa oplatí vedieť v súvislosti so zákonom č. 317 - str. 121, celkom hore prvý príklad.
Ak zamestnanec nemá aspoň VOV konzerváatórium, nemôže byť prijatý na ZUŠ.
Podľa vyhlášky 41/96 Z.z. v jednom období mohli na ZUŠ pracovať aj bez kvalifikácie - ale to bolo zrušené, dnes je rovnaký meter v celom školstve.
zhv
27.10.10,05:26
Ona bola prijatá v čase, keď nemusela spĺňať kvalifikáciu, keď sa zmenil zákon tak sme je dali podmienku študovať. Preto teraz študuje VOV. Má VŠ 2.stupňna- predškolská pedagogika. Nemám tu praktickú príručku učiteľa. Sme región, kde nemáme na výber kvalifikovaných uč. ZUŠ.
Janka 52
27.10.10,06:12
Ona bola prijatá v čase, keď nemusela spĺňať kvalifikáciu, keď sa zmenil zákon tak sme je dali podmienku študovať. Preto teraz študuje VOV. Má VŠ 2.stupňna- predškolská pedagogika. Nemám tu praktickú príručku učiteľa. Sme región, kde nemáme na výber kvalifikovaných uč. ZUŠ.
Neviem, ako sa ZUŠ po zmene vyhlášky č. 41 mali vysporiadať s nekvalifikovanými, či mohli ostať pracovať. Ak áno, a dali ste im podmienku doštudovať - tak zamestnanec je stále ešte nekvalifikovaný, pretože absolvovaným VŠ II. stupňa v inom ako požadovanom odbore nesplnil kvalifikačné predpoklady.
Čiže podľa mňa v každom prípade musí mať aspoň VOV -konzervatórium - absolutórium, a keďže ho zatiaľ nemá, vidím len zaradenie tak ako ho máte doteraz - PT 7, nekvalifikovaný.
Keď ukončí VOV - konzervatórium, bude kvalifikovaný, a potom budem brať do úvahy dosiahnutý najvyšší stupeň vzdelania. Keďže je iný ako požadovaný, bude zaradený do PT 9 .....do splnenia predpokladov.... a v kariérovom stupni samostatný pedag. zam. - učiteľ ZUŠ /na úrovni VOV/.
K tým príručkám: dostali ich všetky ZŠ, SŠ vo veľkých množstvách, podľa mňa by ich mali mať aj na ZUŠ - bol to vlaňajší dar Min. školstva ku dňu učiteľov.
Citujem príklad z príručky:
Po skončení SŠ chcem učiť na ZUŠ a popri tom diaľkovo študovať na konzervatóriu. Ako ma zaradí zamestnávateľ?

Zamestnávateľ vás môže prijať do prac. pomeru ako učiteľa ZUŠ až po ukončení VOV, čiže až po získaní absolutória. Potom budete zaradený až do zukončenia adaptačného vzdelávania do kariérového stupňa začínajúci učiteľ ZUŠ a platovej triedy 7, potom samostatný uč. ZUŠ a PT 8.
AUtori príručky: Ing. Belešová, Mgr. Zdenko Krajčír - Min. školstva, Ing. Tóthová - MPC