martinborr
25.10.10,12:03
Dobrý deň,
potreboval by som poradiť ohľadom DPH a samozdanenia:

1. Ak mam doklad z Kanady...vystavený bez DPH- jedna sa o službu:

uplatňujem si DPH:
na vstupe podľa paragrafu: 49 o. 2b?
na výstupe podľa paragrafu: 69 o. 3?
čiže klasické samozdanenie?


2. Ak mám pokladničný doklad o kúpe notebooku z Poľska:
Ad. 1: nechcem žiadať DPH naspäť:

Cena notebooku s DPH: 3099 PLN - prepočíta sa kurzom na EUR
z toho DPH 22%: 558,84 PLN prepočíta sa kurzom na EUR

účtovanie:
Celá suma aj s DPH? na 504/211 - jedná sa o tovar
548999/211 - zaplatená v EÚ nevyžiadaná - nedaňový náklad

a samozdanenie spravím zo sumy bez DPH alebo s DPH?

Ad. 2 :V prípade, ak by sa žiadalo DPH naspäť:
Celá suma aj s DPH? na 504/211
378/648 DPH zaplatené v Poľsku
a samozdanenie spravím zo sumy bez DPH alebo s DPH?

Ďakujem!
samod
16.06.11,13:38
k bodu 1
áno § 49/2/b ZDPH a § 69/3 ZDPH
K bodu 2
ide o nadobudnutie toavru z iného ČŠ § 11/1 a § 17/1 ZDPH
ČO sa týka základu dane tu sa uplatní § 23/1 ZDPH citujem (1) Základ dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a 11a sa určí podľa § 22 ods. 1 až 4 okrem nadobudnutia tovaru podľa odseku 2.
§ 22/1 ZDPH citujem
Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.
Inými slovami samozdanenie § 69/6 ZDPH sa vykoná zo SUMY BEZ DANE Z PRIDANEJ HODNOTY.
Zákon o dani z príjmov upravuje daň z príjmov a zákon o DPH upravuje DPH. Otázka aplikácie § 19/3 písm. k) ZDP v znení od 1.1.2011 nemá vplyv na postup podľa § 11/1 ZDPH.
Ja osobne odporúčam odkúpiť notebook a rovnakú cenu od FO ( napríklad zamestnanca ) , ktorý to bude mať oslobodené od dane z príjmov FO v zmysle § 9 ods. 1 písm.c) ZDP a vy budete mať kúpnu cenu v nákladoch, ktorá bude zahŕňať nepriamo i poľskú DPH.
zuza8
04.01.12,18:47
Prosím, Vás už som s toho:eek: neviem, či to dobre robím.
Faktúra z ČR platená v € za materiál 741,20 €.
1. účtovanie 501xx/321xx
2. úhrada 321xx / 211xx
3. interných dokladom samozdanenie 343 001 / 395 001 148,24 €
4. samozdanenie 395 001/ 343 001 148,24 €


Mám to správne?:mee:
Tweety
04.01.12,18:52
Prosím, Vás už som s toho:eek: neviem, či to dobre robím.
Faktúra z ČR platená v € za materiál 741,20 €.
1. účtovanie 501xx/321xx
2. úhrada 321xx / 211xx
3. interných dokladom samozdanenie 343 001 / 395 001 148,24 €
4. samozdanenie 395 001/ 343 001 148,24 €


Mám to správne?:mee: ID nepotrebuješ prehnať cez 395(ani to nie je správny postup). Len analytiku musíš mať na vstup a výstup inú. Napr. 343001/343100.
zuza8
04.01.12,18:58
Vďaka za pomoc
Čiže samozdanenie zaúčtujem 343 001 na vstupe/ 343 002 na výstupe? Je to OK?
Tweety
06.01.12,07:52
Všetko závisí od toho, aké analytiky máš k jednotlivým účtovaniam, ak takú, potom to bude OK.
kubkokubko
27.09.12,13:12
Prosim vas manzel je kvartalny platca dph, uctuje v JU, kupil ojazdene auto z ciech od platcu DPH. V peňažnom denniku to zapisem do PnZD DPH a VnZD DPH kladnymi sumami, coho vysledok bude vlastne 0, je moj postup ok? A este vobec neviem prist na to ako to zapisat do tlaciva danoveho priznania, ziaden specialnejsi stlpec tam nevidim, zapisuje sa teda samozdanenie aj do priznania k DPH, alebo sa len dolozia doklady? Ako doklad, ktory treba priložit k samozdaneniu je pri ojazdenom osobnou aute overený doklad o nakupe, alebo treba este nieco, napr. TP. Dakujem velmi pekne
KatarinaNR
27.09.12,13:28
chcela by som sa opýtať, pre vás asi triviálnu otázku,
aký je rozdiel medzi v zak.dph medzi par.49 2b a 2c
ďakujem
tictac7
27.09.12,14:07
chcela by som sa opýtať, pre vás asi triviálnu otázku,
aký je rozdiel medzi v zak.dph medzi par.49 2b a 2c
ďakujem

2c - nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného ČS
2b - služby pri ktorých je povinný platiť daň (napr. viažúce sa k nehnuteľnosti atď.) - stačí čítať
KatarinaNR
27.09.12,16:01
ďakujem
kubkokubko
27.09.12,20:43
Prosim vas manzel je kvartalny platca dph, uctuje v JU, kupil ojazdene auto z ciech od platcu DPH. V peňažnom denniku to zapisem do PnZD DPH a VnZD DPH kladnymi sumami, coho vysledok bude vlastne 0, je moj postup ok? A este vobec neviem prist na to ako to zapisat do tlaciva danoveho priznania, ziaden specialnejsi stlpec tam nevidim, zapisuje sa teda samozdanenie aj do priznania k DPH, alebo sa len dolozia doklady? Ako doklad, ktory treba priložit k samozdaneniu je pri ojazdenom osobnou aute overený doklad o nakupe, alebo treba este nieco, napr. TP. Dakujem velmi pekne
kubkokubko
03.10.12,07:03
Prosim nikto mi neviete poradit? Dakujem za vas cas.
tictac7
03.10.12,07:13
Prosim vas manzel je kvartalny platca dph, uctuje v JU, kupil ojazdene auto z ciech od platcu DPH. V peňažnom denniku to zapisem do PnZD DPH a VnZD DPH kladnymi sumami, coho vysledok bude vlastne 0, je moj postup ok? A este vobec neviem prist na to ako to zapisat do tlaciva danoveho priznania, ziaden specialnejsi stlpec tam nevidim, zapisuje sa teda samozdanenie aj do priznania k DPH, alebo sa len dolozia doklady? Ako doklad, ktory treba priložit k samozdaneniu je pri ojazdenom osobnou aute overený doklad o nakupe, alebo treba este nieco, napr. TP. Dakujem velmi pekne

DP - riadky 9,10,21,23
AlaNR
03.10.12,07:20
Keď nám dodávateľ dobropisoval zľavu za odobratý tovar, samozdaňujem to rovnako, ako keby mi poslal dobropis za tovar?
Ď!
tictac7
03.10.12,07:27
Keď nám dodávateľ dobropisoval zľavu za odobratý tovar, samozdaňujem to rovnako, ako keby mi poslal dobropis za tovar?
Ď!

áno
mondes
03.10.12,07:28
Prosim vas manzel je kvartalny platca dph, uctuje v JU, kupil ojazdene auto z ciech od platcu DPH. V peňažnom denniku to zapisem do PnZD DPH a VnZD DPH kladnymi sumami, coho vysledok bude vlastne 0, je moj postup ok? A este vobec neviem prist na to ako to zapisat do tlaciva danoveho priznania, ziaden specialnejsi stlpec tam nevidim, zapisuje sa teda samozdanenie aj do priznania k DPH, alebo sa len dolozia doklady? Ako doklad, ktory treba priložit k samozdaneniu je pri ojazdenom osobnou aute overený doklad o nakupe, alebo treba este nieco, napr. TP. Dakujem velmi pekne
Samozrejme, že sa to zapíše do DP k DPH. Ale musíš presne vedieť, o aké ojazdené auto sa jedná a či si česká firma pri jeho kúpe uplatnila odpočet DPH alebo nie.Nechce sa mi to tu rozpisovať, tak prikladám link a prečítaj si to. Myslím, že tam nájdeš aj odpoveď.
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=k%C3%BApa%20ojazden%C3%A9ho%20auta%20z%20%C4%8Dr %20dph&source=web&cd=6&cad=rja&ved=0CEwQFjAF&url=http%3A%2F%2Fwww.eknitra.sk%2Fdata%2F4df6d8d3. pdf&ei=2uhrUPr0O4fotQbu8YGQDg&usg=AFQjCNESrqoyLMd5-bgGxo8MNI5TZ3kqdg
kubkokubko
03.10.12,07:54
DP - riadky 9,10,21,23
Do riadku 9 dam cenu auta bez DPH prepocitanu ku dnu nakupu kurzom NBS z dna nakupu na eura, v riadku 10 bude 0,- a v riadkoch 21 a 23 budem mat 0,- co sa tyka auta a budu tam sumy DPH, ktore odpocitavame z inych nakupov na Slovensku, je to tak spravne? Uz si pripadam ako dement, prepacte a co sa tyka dokladov staci overena kopia faktury?
kubkokubko
03.10.12,07:57
auto ma 8 rokov, tak myslim, ze si ceska firma urcite neodpocitavala DPH pri nakupe, aj preto, lebo auto bolo dovezene z Belgicka, ale este to preverim. Este sa mi jedna o uvedenie paragrafu na fakute, nam tam ta firma ziaden nevypisala, to mi musia prerobit fakturu a doplnit ho tam, ze?
mondes
03.10.12,08:01
Pri nákupe zo zahraničia od plátcu DPH, ktorý ti vystavil faktúru bez DPH musíš urobiť samozdanenie, t.j. musíš k faktúrovanej sume pripočítať DPH 20% a tú sumu zapíšeš do DP k DPH na tie riadky, ako ti napísala tictac7. Ale odporúčam ti prečítať môj link vyššie, pretože presne neviem, o aké auto sa jedná, či vôbec si budeš tú DPH môcť odpočítať.
mondes
03.10.12,08:08
Kúpa osobného automobilu, ktorý nie je novým dopravným prostriedkom, z iného členského štátu
Uplatnenie príslušných ustanovení zákona o DPH pri kúpe osobného automobilu, ktorý nie je novým dopravným prostriedkom, z iného členského štátu a jeho prípadnom následnom predaji v tuzemsku záleží od daňového zaobchádzania s osobným automobilom v členskom štáte, z ktorého sa osobný automobil predáva do tuzemska. Relevantné informácie o tomto daňovom zaobchádzaní je predávajúci z iného členského štátu povinný uviesť vo faktúre, ktorú je povinný vyhotoviť pre kupujúceho.
Príklad
Predávajúci v inom členskom štáte uplatnil pri predaji oslobodenie od dane (daň pri kúpe osobného automobilu neodpočítal)
Slovenská spoločnosť, platiteľ dane, kúpi od českej spoločnosti, platiteľa dane, ojazdený osobný automobil. Osobný automobil kúpila česká spoločnosť pred 30 mesiacmi za cenu s českou daňou a neuplatnila odpočítanie dane, pretože v čase kúpy český zákon o DPH zakazoval odpočítanie dane pri osobnom automobile. V čase predaja má osobný automobil najazdených 30 000 km. Dohodnutá cena ojazdeného osobného automobilu je 10 000 eur.
Česká spoločnosť pri predaji uplatní oslobodenie od dane podľa príslušného ustanovenia českého zákona o DPH, podľa ktorého je od dane oslobodený predaj tovaru, pri ktorého kúpe platiteľ dane nemohol uplatniť odpočítanie dane, a túto informáciu o tomto druhu oslobodenia od dane uvedie vo faktúre vyhotovenej pre slovenskú spoločnosť.
Slovenská spoločnosť uskutoční nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, ktoré je oslobodené od dane podľa § 44 písm. a) zákona o DPH, pretože dohodnutá cena ojazdeného osobného automobilu obsahuje v sebe aj časť neodpočítanej českej dane. V takomto prípade sa v tuzemsku daň z nadobudnutia tovaru z iného členského štátu neuplatní.
Ak by slovenská spoločnosť kúpila osobný automobil na účel ďalšieho predaja, postupovala by pri následnom predaji osobného automobilu podľa § 66 zákona o DPH – osobitná úprava uplatňovania dane pri použitom tovare. To znamená, že
- základom dane je rozdiel medzi predajnou cenou a kúpnou cenou,
- predávajúci, slovenská spoločnosť, musí podľa § 71 ods. 7 zákona o DPH vo faktúre uviesť odkaz na § 66 zákona o DPH alebo odkaz na článok 313 smernice Rady 2006/112/ES
4
o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty alebo informáciu, že uplatnil osobitnú úpravu uplatňovania dane,
- predávajúci nesmie uviesť vo faktúre ani v žiadnom inom doklade o predaji samostatne sumu dane, ako to vyplýva z § 66 ods. 10 zákona o DPH,
- kupujúci nesmie podľa § 66 ods. 7 zákona o DPH uplatniť odpočítanie dane vzťahujúcej sa k základu dane, ktorým je rozdiel medzi predajnou a kúpnou cenou znížený o daň.
Príklad
Predávajúci uplatnil pri predaji osobného automobilu osobitnú úpravu zdaňovania použitého tovaru
Slovenská spoločnosť, platiteľ dane, kúpi od českej spoločnosti, platiteľa dane, ktorý prevádzkuje autobazár, ojazdený osobný automobil. Ojazdený osobný automobil kúpila česká spoločnosť od českého občana. Ojazdený osobný automobil má najazdených 20 000 km a bol uvedený do prevádzky pred 7 mesiacmi. Česká spoločnosť pri predaji použije osobitnú úpravu zdaňovania použitého tovaru podľa českého zákona o DPH a zdaní rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou ojazdeného osobného automobilu. Ojazdený osobný automobil česká spoločnosť kúpila za 300 000 Kč a predáva za 320 000 Kč, takže pri predaji zdaní 20 000 Kč a táto suma sa považuje za sumu s daňou. Česká spoločnosť vypočíta daň:
20 000 Kč x 20/120 = 3 333,33 Kč.
Predávajúci musí vo faktúre uviesť informáciu, že postupoval podľa osobitnej úpravy uplatňovania dane obsiahnutej v českom zákone o DPH a nesmie vo faktúre uviesť osobitne sumu dane.
Podľa § 66 ods. 14 slovenského zákona o DPH sa kúpa (nadobudnutie) ojazdeného osobného automobilu z iného členského štátu od predávajúceho, ktorý pri predaji použil osobitnú úpravu uplatňovania dane (zdanenie prirážky), nepovažuje za nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, ktoré je predmetom dane. Preto slovenská spoločnosť neuplatní daň pri kúpe tohto ojazdeného osobného automobilu. Ojazdený osobný automobil je v tomto prípade zdanený českou daňou.
Ak ho slovenská spoločnosť kúpila na účel ďalšieho predaja, pri predaji použije osobitnú úpravu uplatňovania dane podľa § 66 zákona o DPH - zdaní prirážku.
tictac7
03.10.12,08:14
auto ma 8 rokov, tak myslim, ze si ceska firma urcite neodpocitavala DPH pri nakupe, aj preto, lebo auto bolo dovezene z Belgicka, ale este to preverim. Este sa mi jedna o uvedenie paragrafu na fakute, nam tam ta firma ziaden nevypisala, to mi musia prerobit fakturu a doplnit ho tam, ze?

áno, musí Ti na faktúre uviesť dôvod, prečo je bez DPH. Potom sa vieš zariadiť, ako ďalej....
kubkokubko
03.10.12,08:18
Pri nákupe zo zahraničia od plátcu DPH, ktorý ti vystavil faktúru bez DPH musíš urobiť samozdanenie, t.j. musíš k faktúrovanej sume pripočítať DPH 20% a tú sumu zapíšeš do DP k DPH na tie riadky, ako ti napísala tictac7. Ale odporúčam ti prečítať môj link vyššie, pretože presne neviem, o aké auto sa jedná, či vôbec si budeš tú DPH môcť odpočítať.
Slava vdaka tebe som konecne pochopila ako sa robi samozdanenie, lebo vsade su len omacky a prakticky navod chyba, teda ak by som cisto teoreticky kupila ojazdene auto za 10000€ tak zapisem do riadku 9 sumu 10000, do riadku 10 sumu 2000, do riadku 21 sumu 2000+ostatnu DPH co odpocitavam a do riadku 23 sumu 2000+ostatnu DPH co odpocitavam pochopila som to spravne?
No a prezistila som prave historiu auta, bolo dovezene z belgicka ale autobazarom, ktory to predal firme v Cechach, teda firma od ktorej sme kupovali auto si odpocitala na vstupe DPH. A do faktury sa vraj nemusi vraj uvadzat v takomto pripade nic, len keby to bol specialny §90. Tak ked si odpocitali DPH na vstupe tak co z toho vyplyva?
tictac7
03.10.12,08:31
Slava vdaka tebe som konecne pochopila ako sa robi samozdanenie, lebo vsade su len omacky a prakticky navod chyba, teda ak by som cisto teoreticky kupila ojazdene auto za 10000€ tak zapisem do riadku 9 sumu 10000, do riadku 10 sumu 2000, do riadku 21 sumu 2000+ostatnu DPH co odpocitavam a do riadku 23 sumu 2000+ostatnu DPH co odpocitavam pochopila som to spravne? áno, správne
No a prezistila som prave historiu auta, bolo dovezene z belgicka ale autobazarom, ktory to predal firme v Cechach, teda firma od ktorej sme kupovali auto si odpocitala na vstupe DPH. A do faktury sa vraj nemusi vraj uvadzat v takomto pripade nic, len keby to bol specialny §90. Tak ked si odpocitali DPH na vstupe tak co z toho vyplyva?

...vyplýva z toho to, že v každom prípade Ti musia dať odvolávku na fakturáciu bez DPH....
kubkokubko
03.10.12,08:45
Srdecna vdaka za odpovede a vysvetlenia, ste fakt bomba, aj ja by som chcela byt taka mudra, ja stale len zabijam dni, ze studujem problematiku a nakoniec aj tak zistim, ze som pako a musim vas tu otravovat, ale raz sa to snad zmeni.... Este raz vdaka. Idem zbombardovat tu firmu nech mi na rakturu da nejaky paragraf. A teda ako doklad k samozdaneniu mi bude stacit overena kopia tej faktury, alebo este nieco? Vdaka
mondes
03.10.12,08:54
Originál faktúry. K DP k DPH nemusíš čo sa týka samozdanenia dávať žiadne doklady. Len v prípade kontroly, ak budú vyžadovať, tak im ukážeš originál faktúry, ktorej si robila samozdanenie.
kubkokubko
03.10.12,09:12
Originál faktúry. K DP k DPH nemusíš čo sa týka samozdanenia dávať žiadne doklady. Len v prípade kontroly, ak budú vyžadovať, tak im ukážeš originál faktúry, ktorej si robila samozdanenie.
Dakujeeeeeem :)
L-M
15.10.12,11:38
Prosím Vás o radu mám fa na materiál- kladku od Českej firmy s IC DPH CZ..... bez DPH, my sme platci DPH- súčet položiek 26,21 € zaokrúhlenie 0,09 € spolu k úhrade 26,30 € , Odvolávka - plnenie oslobodené od DPH par.64 ods 1 zákona, Smernica rady 2006/112/ES zo .....
Mám urobiť samozdanenie zo sumy 26,21 €, alebo 26,30 € ? Neviem prečo to zaokrúhľujú...

Voprad ďakujem za radu
Tweety
15.10.12,11:38
Prosím Vás o radu mám fa na materiál- kladku od Českej firmy s IC DPH CZ....., my sme platci DPH- súčet položiek 26,21 € zaokrúhlenie 0,09 € spolu k úhrade 26,30 € , Odvolávka - plnenie oslobodené od DPH par.64 ods 1 zákona, Smernica rady 2006/112/ES zo .....
Mám urobiť samozdanenie zo sumy 26,21 €, alebo 26,30 € ? Neviem prečo to zaokrúhľujú...

Voprad ďakujem za radu
Z celkovej sumy 26,30 €.
L-M
15.10.12,11:39
Z celkovej sumy 26,30 €.

Ďakujem veľmi pekne - ste poklad :-)
mondes
23.10.12,19:38
DP - riadky 9,10,21,23

Zdravím Vás. Prosím Vás, tie riadky z vyššie uvedeného príspevku sú správne? Nemá to byť že, 7,8 a 21,23? Lúskam tu tie riadky DPH a neviem sa z tých § vysomáriť. Prečo riadky 9,10? Vďaka.
ccokoladecka
16.11.12,13:57
dobrý deň,
mám dotaz, platiteľ DPH nakúpil PHM v ČR, samozrejme s DPH - je potrebné dodanenie v SK?
wirgi
16.11.12,17:36
riadky 7,8 ked kúpiš napr. stavebny material
KEJKA
16.11.12,18:06
ak ich kúpil - natankoval, tak nie. Ak previezol cisterny, to už je tovar.
ccokoladecka
17.11.12,13:16
rozumiem, dakujem.
takze ja ak nakupujem napr. v maloobchode osvetlenie do kancelarii, nakupujem v hotovosti a v ČR a nechcu mi vystavit doklad bez DPH, tak DPH zaplatim a musim ZD este aj dodanit, lebo som nakupila tovar?