lucas909
25.10.10,13:30
Dobry den,
zamestanaval chce rozviazat so mnou PP .. Navrhuje dohodou k urcitemu datumu. Chcem sa spytat ci mam narok na odstupne ? Alebo mam ziadat 2mesacnu vypovednu lehotu?
Pracujem tam od marca 2010.

Vopred dakujem za rady.
drobeceva
25.10.10,11:34
Dobry den,
zamestanaval chce rozviazat so mnou PP .. Navrhuje dohodou k urcitemu datumu. Chcem sa spytat ci mam narok na odstupne ? Alebo mam ziadat 2mesacnu vypovednu lehotu?
Pracujem tam od marca 2010.

Vopred dakujem za rady.
ak tej dohode bude predchádzať výpoveď par. 63, odst. l, a-c -tak nárok na odstupné vzniká
-ak sa jedná o klasickú dohodu - tak nárok nie je
janaGT
25.10.10,11:35
ak ide o ukončenie PP dohodou §60, tak nemáš nárok na 2-mesačnú výpovednú lehotu ani na odstupné, PP ukončuješ dňom, ktorý ste si dohodli.
nesca
25.10.10,11:43
Aj keď zákonný nárok nevznika,ako už bolo spomenuté...keďže ide o "dohodu",môžte sa dohodnúť na odstupnom.
KKatka
27.10.10,10:16
Dobrý deň prajem,

aj ja sa chcem spýtať v súvislosti s odstupným. V našej malej firmičke je kritická situácia a zamestnávateľ sa nám vyhráža zrušením firmy (pravdepodobne vyhlásením bankrotu). Vzniká nám - zamestnancom nárok na odstupné ? Myslím tým, či tento nárok nestratíme dôvodom zrušenia firmy a to bankrotom. Môže sa vyplateniu odstupného takto vyhnúť? Vopred ďakujem za pomoc.
terezamaria
27.10.10,10:21
Dobry den,
zamestanaval chce rozviazat so mnou PP .. Navrhuje dohodou k urcitemu datumu. Chcem sa spytat ci mam narok na odstupne ? Alebo mam ziadat 2mesacnu vypovednu lehotu?
Pracujem tam od marca 2010.

Vopred dakujem za rady.

Môžeš skončiť pracovný pomer aj Dohodou § 60 ZP, ale musí tam byť uvedený aj výpovedný dôvod § 63, ods.1, písm.b/ ZP - teda organizačné zmeny - nadbytočnosť. Iba tak dostaneš aj 2 mesačné odstupné.

Trvaj na tom, aby v tejto Dohode bolo dole uvedené, že pracovníkovi bude vyplatené odstupné vo výške dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
terezamaria
27.10.10,10:27
Dobrý deň prajem,

aj ja sa chcem spýtať v súvislosti s odstupným. V našej malej firmičke je kritická situácia a zamestnávateľ sa nám vyhráža zrušením firmy (pravdepodobne vyhlásením bankrotu). Vzniká nám - zamestnancom nárok na odstupné ? Myslím tým, či tento nárok nestratíme dôvodom zrušenia firmy a to bankrotom. Môže sa vyplateniu odstupného takto vyhnúť? Vopred ďakujem za pomoc.

Veľa firiem, ktoré " zbankrotujú " nevyplatí svojim zamestnancom odstupné, lebo nemá z čoho alebo všetky papiere pripraví tak, že " nemá z čoho ".

Treba všetky svoje požiadavky potom predložiť správcovi konkurznej podstaty.
Ten postúpi požiadavky ÚPSV a R, ktorý zváži oprávnenosť nárokov a pristúpi k vyplateniu určitého percenta z GF.
KKatka
31.10.10,16:00
Za odpoveď ďakujem,uvidíme ako dopadneme, no je mi jasné, že odstupné firmy neradi vyplácajú.
mzdarka renca
31.10.10,21:55
Veľa firiem, ktoré " zbankrotujú " nevyplatí svojim zamestnancom odstupné, lebo nemá z čoho alebo všetky papiere pripraví tak, že " nemá z čoho ".

Treba všetky svoje požiadavky potom predložiť správcovi konkurznej podstaty.
Ten postúpi požiadavky ÚPSV a R, ktorý zváži oprávnenosť nárokov a pristúpi k vyplateniu určitého percenta z GF.

§ 102
Podmienky nároku na dávku garančného poistenia

(1) Zamestnanec uvedený v § 4 ods. 1 písm. a) a d) a v § 4 ods. 2 má nárok na dávku garančného poistenia, ak jeho zamestnávateľ sa stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť nároky tohto zamestnanca, ktorými sú

a) nárok na mzdu a náhradu za čas pracovnej pohotovosti,
b) nárok na príjem plynúci členovi družstva z pracovného vzťahu k družstvu,
c) nárok na odmenu dohodnutú v dohode o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru,
d) nárok na náhradu mzdy za sviatky a pri prekážkach v práci,
e) nárok na náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú vznikol nárok počas kalendárneho roka, v ktorom vznikla platobná neschopnosť zamestnávateľa, ako aj za predchádzajúci kalendárny rok,
f) nárok na odstupné, ktoré patrí zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru,
g) nárok na náhradu mzdy pri okamžitom skončení pracovného pomeru,
h) nárok na náhradu mzdy pri neplatnom skončení pracovného pomeru,
i) nároky cestovných, sťahovacích a iných výdavkov, ktoré vznikli pri plnení pracovných povinností,
j) nárok na náhradu vecnej škody v súvislosti s pracovným úrazom alebo chorobou z povolania,
k) nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca podľa osobitného predpisu, 51)
l) súdne trovy v súvislosti s uplatnením nárokov z pracovného pomeru zamestnanca na súde z dôvodu zrušenia zamestnávateľa vrátane trov právneho zastúpenia.

(2) Zamestnanec nemá nárok na dávku garančného poistenia, ak pracovnoprávny vzťah uzatvoril po vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa, ak bol na platobnú neschopnosť zamestnávateľa písomne upozornený.


§ 103
Výška dávky garančného poistenia

(1) Dávka garančného poistenia podľa § 102 písm. a) až h) sa poskytne v sume príslušného nároku zníženého o poistné na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, ktoré je povinný platiť zamestnanec, a preddavok na daň alebo daň z príjmov zo závislej činnosti a funkčných požitkov, vypočítaných podľa podmienok platných v kalendárnom mesiaci, za ktorý zamestnancovi vznikol uvedený nárok.

(2) Dávka garančného poistenia sa poskytne najviac v rozsahu troch mesiacov z posledných 18 mesiacov trvania pracovnoprávneho vzťahu predchádzajúcich začiatku platobnej neschopnosti zamestnávateľa alebo dňu skončenia pracovnoprávneho vzťahu z dôvodu platobnej neschopnosti zamestnávateľa.

(3) Dávka garančného poistenia je najviac v sume trojnásobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu určeného ku dňu vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa. Ak platobná neschopnosť vznikla v období od 1. januára do 30. júna kalendárneho roka, použije sa všeobecný vymeriavací základ, ktorý platil v kalendárnom roku dva roky predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikla platobná neschopnosť. Ak platobná neschopnosť vznikla v období od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka, použije sa všeobecný vymeriavací základ, ktorý platil v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikla platobná neschopnosť.
Alexandra23
20.03.11,13:42
dobry den.prosim poradite mi niekto?som momentalne pn a asi este nejaky ten mesiac budem.dopocula som sa,ze zamestnavatel mi chce dat vypoved na konci mesiaca.ako mam postupovat aby ma neobral o odstupne.je dost zakerny a pravdepodobne sa bude snazit nejak vyhnut vyplateniu.pracujem tam rok a pol.a ako je to s vypovednou lehotou?budem musiet este dva mesiace po pn odpracovat,alebo ako?dakujem
veronikasad
20.03.11,13:43
dobry den.prosim poradite mi niekto?som momentalne pn a asi este nejaky ten mesiac budem.dopocula som sa,ze zamestnavatel mi chce dat vypoved na konci mesiaca.ako mam postupovat aby ma neobral o odstupne.je dost zakerny a pravdepodobne sa bude snazit nejak vyhnut vyplateniu.pracujem tam rok a pol.a ako je to s vypovednou lehotou?budem musiet este dva mesiace po pn opracovat,alebo ako?dakujem
Počas PN-ky ti môže dať zamestnávatel výpoveď len v prípade, ak dochádza k rušeniu prevádzky. Nepodpisuj žiadnu dohodu o skončení prac. pomeru.
terezamaria
20.03.11,14:43
dobry den.prosim poradite mi niekto?som momentalne pn a asi este nejaky ten mesiac budem.dopocula som sa,ze zamestnavatel mi chce dat vypoved na konci mesiaca.ako mam postupovat aby ma neobral o odstupne.je dost zakerny a pravdepodobne sa bude snazit nejak vyhnut vyplateniu.pracujem tam rok a pol.a ako je to s vypovednou lehotou?budem musiet este dva mesiace po pn odpracovat,alebo ako?dakujem

Nerob si zbytočné nervy. Pokiaľ si PN, nemá právo Ti dať výpoveď. /Dúfam, že neruší firmu./
Pokiaľ skončíš PN-ku, potom až Ti výpoveď dá, riadne Ti bude plynúť výpovedná lehota a samozrejme máš nárok na odstupné.


Prikladám Ti §, ktorý pojednáva o zákaze výpovede počas PN :
Zákaz výpovede
§ 64
(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to
a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
Alexandra23
22.03.11,08:40
Nerob si zbytočné nervy. Pokiaľ si PN, nemá právo Ti dať výpoveď. /Dúfam, že neruší firmu./
Pokiaľ skončíš PN-ku, potom až Ti výpoveď dá, riadne Ti bude plynúť výpovedná lehota a samozrejme máš nárok na odstupné.


Prikladám Ti §, ktorý pojednáva o zákaze výpovede počas PN :
Zákaz výpovede
§ 64
(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to
a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
Dakujem za rady.A ked by som si pocas pn nasla novu pracu,tak ked mi pn skonci,musim zotrvat v starej praci este dva mesiace ked chcem odstupne?Toto mi nieje jasne.Ak by som hned po pn chcela nastupit do novej prace bez toho aby som prisla o odstupne z tejto,je to mozne?
terezamaria
22.03.11,08:57
Dakujem za rady.A ked by som si pocas pn nasla novu pracu,tak ked mi pn skonci,musim zotrvat v starej praci este dva mesiace ked chcem odstupne?Toto mi nieje jasne.Ak by som hned po pn chcela nastupit do novej prace bez toho aby som prisla o odstupne z tejto,je to mozne?

Pokiaľ Ti dajú skončenie pracovného pomeru Dohodou, podľa § 60 ZP , s výpovedným dôvodom § 63, ods. 1, písm.b/ nadbytočnosť, resp. organizačné zmeny, tak odstupné dostaneš, aj keď skončíš hneď, k dátumu ako sa so zamestnávateľom dohodnete.

Keď by nesúhlasil, aby si skončila Dohodou, dá Ti výpoveď § 63, ods.1, písm.b/ ZP a naozaj tam musíš ostať počas výpovednej doby, pokiaľ budeš chcieť dostať odstupné.
ivka70
22.03.11,09:06
Dakujem za rady.A ked by som si pocas pn nasla novu pracu,tak ked mi pn skonci,musim zotrvat v starej praci este dva mesiace ked chcem odstupne?Toto mi nieje jasne.Ak by som hned po pn chcela nastupit do novej prace bez toho aby som prisla o odstupne z tejto,je to mozne?

ty mozes dat vypoved aj pocas PN a pocas PN ti bude plynut vypovedna doba.
Ak das vypoved ty, narok na odstupne nemas.
ak chces odstupne, musis cakat na vypoved od zamestnavatela a odstupne dostanes az po upplynuti vypovednej doby.
Ak by sa s tebou chcel zamestnavatel dohodnut na ukonceni PP z organizacnych dovodov, da sa aj to, ale o chce volu z jeho stany. V takom pripade pri ukonceni PP dohodou mas narok aj na odstupne. V dohode dohodnete konkretny den, ku ktoremu konci PP (moze byt posledny den PN)