JR s.r.o
25.10.10,13:34
Krásny deň prajem. Poprosím odobriť či je moje uvažovanie v súlade so zákonom :)
Moji rodičia vlastnia byt v osobnom vlastníctve 4 roky (2006). Trvalý pobyt tam mali 17 rokov, ale minulý rok (11/2009) sa presťahovali a zmenili si trvalý pobyt. V tomto starom byte mám ja ako ich syn stále vedený trvalý pobyt už 18 rokov. Ak byt prepíšu rodičia na mňa a ja potom hneď ako jediný vlastník bytu s trvalým pobytom viac ako 2 roky podľa zákona ho následne predám tretej osobe, budem oslobodený od platenia dane z predaja. Uvažujem správne? :rolleyes:

Ďakujem krásne za odpoveď
Mária.K.
25.10.10,13:49
Krásny deň prajem. Poprosím odobriť či je moje uvažovanie v súlade so zákonom :)
Moji rodičia vlastnia byt v osobnom vlastníctve 4 roky (2006). Trvalý pobyt tam mali 17 rokov, ale minulý rok (11/2009) sa presťahovali a zmenili si trvalý pobyt. V tomto starom byte mám ja ako ich syn stále vedený trvalý pobyt už 18 rokov. Ak byt prepíšu rodičia na mňa a ja potom hneď ako jediný vlastník bytu s trvalým pobytom viac ako 2 roky podľa zákona ho následne predám tretej osobe, budem oslobodený od platenia dane z predaja. Uvažujem správne? :rolleyes:

Ďakujem krásne za odpoveď
Ak by sa prepis z rodičov na vás a následná kúpa realizovala ešte v roku 2010, tak áno. Od budúceho roka by sa mal zákon o dani z príjmov upraviť a nové pravidlá od 1.1.2011 sú ešte otázne.

Opravila som text. Pri pôvodnej odpovedi som si nevšimla, že doba vlastníctva u rodičov nedosiahne v roku 2010 5 rokov.
Kvaka
25.10.10,15:21
Ak by sa prepis z rodičov na vás a následná kúpa realizovala ešte v roku 2010, tak áno. Od budúceho roka by sa mal zákon o dani z príjmov upraviť a nové pravidlá od 1.1.2011 sú ešte otázne.
Čiastočne súhlasím, ale myslím, že v tomto roku stačí byt prepísať na syna. Predať ho potom syn môže aj po roku 2011, nová zákonná úprava by sa mala vzťahovať len na byty nadobudnuté od roku 2011.
bubkoch
25.10.10,15:37
keby byt predali priamo rodicia, platili by dan ? vsak splnaju podmienku 5r vlastnictvo alebo 2r trvaly pobyt ...
Mária.K.
25.10.10,16:01
Čiastočne súhlasím, ale myslím, že v tomto roku stačí byt prepísať na syna. Predať ho potom syn môže aj po roku 2011, nová zákonná úprava by sa mala vzťahovať len na byty nadobudnuté od roku 2011.
Súhlasím, len kým nevidím paragrafové znenie, tak som radšej opatrná, aby som niekoho neuviedla do omylu.
Kvaka
25.10.10,16:08
keby byt predali priamo rodicia, platili by dan ? vsak splnaju podmienku 5r vlastnictvo alebo 2r trvaly pobyt ...
No teraz asi nespĺňajú, pozri si ešte raz zadanie. Vlastníctvo 4 roky, trvalý pobyt už nemajú. Ale oslobodenie od dane pri predaji bytu ostáva aj po novele, pokiaľ nehnuteľnosť je vo vlastníctve 5 rokov. Takže rodičia, ak byt neprepíšu, môžu predať byt v roku 2011 hneď ako uplynie podmienka vlastníctva 5 rokov. Zo zákona sa podľa novely vypúšťa oslobodenie len pre podmienku trvalého pobytu dva roky bezprostredne pred predajom nehnuteľnosti vo vlastníctve.
bubkoch
25.10.10,16:12
No teraz asi nespĺňajú, pozri si ešte raz zadanie. Vlastníctvo 4 roky, trvalý pobyt už nemajú. Ale oslobodenie od dane pri predaji bytu ostáva aj po novele, pokiaľ nehnuteľnosť je vo vlastníctve 5 rokov. Takže rodičia, ak byt neprepíšu, môžu predať byt v roku 2011 hneď ako uplynie podmienka vlastníctva 5 rokov. Zo zákona sa podľa novely vypúšťa oslobodenie len pre podmienku trvalého pobytu dva roky bezprostredne pred predajom nehnuteľnosti vo vlastníctve.

vyzaduje sa 2 roky trvaly pobyt bezprostredne pred predajom ? ak ano, potom ok ...
JR s.r.o
25.10.10,18:34
Asi sme sa nepochopili... Nebavme sa o možnosti predať po lehote 5 rokov od nadobudnutia, ale o možnosti predať ak vlastník má dva roky trvalý pobyt vo vlastnenej nehnuteľnosti.

Ak rodičia predajú byt mne za nákupnú cenu, daň = 0.
Ja mám v tomto byte trvalý pobyt teraz (už 17 rokov) a keď budem jeho vlastník a predám ho za akúkoľvek cenu, daň = 0.

Je niekde v zákone § ktorý toto vylučuje???

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
Kvaka
25.10.10,18:41
Asi sme sa nepochopili... Nebavme sa o možnosti predať po lehote 5 rokov od nadobudnutia, ale o možnosti predať ak vlastník má dva roky trvalý pobyt vo vlastnenej nehnuteľnosti.

Ak rodičia predajú byt mne za nákupnú cenu, daň = 0.
Ja mám v tomto byte trvalý pobyt teraz (už 17 rokov) a keď budem jeho vlastník a predám ho za akúkoľvek cenu, daň = 0.

Je niekde v zákone § ktorý toto vylučuje???

Ak zákon schvália tak ako je navrhnutý, tak ty ako vlastník, ktorý ten byt nadobudne ešte v roku 2010, budeš mať príjem z predaja bytu oslobodený. Nie daň = 0, ale oslobodenie od dane z príjmu.
JR s.r.o
25.10.10,18:43
Ďakujem za potvrdenie a upresnenie môjho výkladu :)
Daggmar
13.12.10,12:10
Pekný deň všetkým, chcela by som si overiť podmienky oslob.prijmu z predaja bytu - ak si dotyčný nahlási teraz v 12/2010 trvalý pobyt bude sa naňho vzťahovať ešte po starom podmienka mať 2roky trvalý pobyt v predavanej nehnuteľnosti alebo už nie ? napr. keby to chcel za 2 roky predať bude sa nňho táto podmienka vzťahovať ešte podľa starého zákona alebo už bude musieť splniť novú a to vlastniť byt 5 rokov ? Ďakujem všetkým za odpovede.