ikovacikova
25.10.10,13:59
Ahojte poraďáci,

aký zákon hovorí o možnosti nahrávania súdneho pojednávania na zvukový záznam? Ako si mám napísať žiadosť, keď budem na súde a chcem si pojednávanie nahrávať? Že je to možné viem, len neviem, ako to jám napísať.
Ďakujem Iveta
zdenka131
25.10.10,12:46
Zákon č. 385/2000 Z.z. o sudcoch a prísediacich v ustanovení § 34 ods. 4 stanovuje, že sudca, ktorý vedie súdne pojednávanie, rozhoduje o tom, či je možné v priebehu pojednávania uskutočňovať obrazové záznamy, obrazové prenosy alebo zvukové prenosy.


Na základe uvedeného ustanovenia sudca nemá právomoc rozhodovať o uskutočňovaní zvukových záznamov, ale len povoľovať obrazové záznamy, obrazové prenosy alebo zvukové prenosy. Zvukové záznamy z pojednávania môže teda ktokoľvek vykonávať bez rozhodnutia či povolenia sudcu.

Podľa § 116 ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku „Na zabezpečenie nerušeného priebehu pojednávania súd môže vykonať opatrenia potrebné na usmernenie správania prítomných osôb.“
ikovacikova
25.10.10,14:00
Ďakujem pekne za odpoveď.
majkii
25.10.10,18:31
Ahojte poraďáci,

aký zákon hovorí o možnosti nahrávania súdneho pojednávania na zvukový záznam? Ako si mám napísať žiadosť, keď budem na súde a chcem si pojednávanie nahrávať? Že je to možné viem, len neviem, ako to jám napísať.
Ďakujem Iveta

Na vyhotovenie zvukového záznamu, navyše ak si účastníkom konania, alebo konanie ktoré je verejné nepotrebuješ súhlas súdu alebo sudcu. Právo vyhotoviť si zvukový záznam súvisí so základným právom prijímať a rozširovať informácie podľa čl. 26. ods.1 a 2 Ústavy Slovenskej republiky, a čl. 10 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Pozri napr. nález ÚS II. ÚS 7/00 napr. aj tu je link http://www.oad.sk/?q=system/files/II_US_7-00_nahravanie_na_sude_OS_Kosice.pdf
ikovacikova
26.10.10,04:39
Ešte raz veľmi pekne ďakujem. Pomohlo mi to. Iveta